[MOC] PKP SP45-082, SU45-092 - Fiaty dwa

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] PKP SP45-082, SU45-092 - Fiaty dwa

#1 Post autor: Mateusz92 »

SU45 (dawniej SP45) – polska uniwersalna lokomotywa spalinowa produkowana w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu dla Polskich Kolei Państwowych jako seria SP45, później przebudowana (kotły parowe starszego typu zastąpiono instalacją do elektrycznego ogrzewania wagonów). Była używana do prowadzenia pociągów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych.
Tyle tematem wstępu.

Na ten moment to chyba najtrudniejszy model jaki postanowiłem zbudować z klocków. Ilość krzywizn do odtworzenia jest naprawdę spora. Jak ostatecznie wyszło to sami widzicie. Z jednej strony jestem zadowolony z efektu końcowego, ale z drugiej jest kilka nieścisłości (rozstaw osi jest odwrotnie niż powinien, kratki w dark greenie powinny być o płytkę wyżej). Największy minus - na przodzie klocki są pod kątem i już nie mają tych 6 studów wysokości (4s bok i 2 s szyba) przez co wypychają dach i bufory (brakuje w tym miejscu jakieś pół płytki, ale w sand greenie ciężko o brackety). SU45 miała mieć "premierę" na wystawie w Gliwicach, ale jak wiadomo wystawa się nie odbyła. Wspominam o tym dlatego, że aktualnie nie mam odpowiednich wagonów pasażerskich i chciałem porobić zdjęcia z wagonami Piotrka i Maćka.

Zdjęcia:

SU45-092

Obrazek
SU45-092 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SU45-092 (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SU45-092 (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SU45-092 (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SU45-092 (05) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SU45-092 (06) by Mateusz Waldowski, on Flickr

SP45-082

Obrazek
SP45-082 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SP45-082 (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

I wspólne foto

Obrazek
SP45-082 & SU45-092 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SP45-082 & SU45-092 (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
SP45-082 & SU45-092 (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Cytując naszych sąsiadów:
Cyka
- ale nie bladź :D

To dlatego wyskoczyły mi rano powiadomienia na Flickerze... Myślałem, że jakieś aktualizacje, a tu takie rarytasy :). Przepiękne "suczydło", dużo ładniejsze od Gagarina. Kolorki z żółtymi mordami wyjątkowo jej służą. Normalnie - cacko z dziurką, Panie.
Pytanie: z czego zrobiłeś - bo bardzo mi się podobają - te wentylatory na dachu? No i te "ryflowane" chodniki obok nich to naklejki, czy fabryczne nadruki?

PODOBUJE MI SIĘ.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

wielkamucha pisze: Cytat:
Cyka

- ale nie bladź :D
Несмотря на то что это по-русски - я бы это все-таки удалил..

A ciuchcia bardzo ładna. Też mi się podobają te wentylatory na dachu. :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

wielkamucha pisze: Pytanie: z czego zrobiłeś - bo bardzo mi się podobają - te wentylatory na dachu?
Dobre pytanie. Teraz je zauważyłem a już chyba wszędzie komentarze pisałem gdzie widziałem te ciufcie.

Ja jestem takim krypto zboczencem na te legowe pociągi. Zbudowałbym sobie coś takiego, bo mi się podoba, że masakra. Na wystawach się ślinie ale jak przychodzi co do czego to odwagi brak :(
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Mateusz92 »

Dzięki Panowie!
Wentylatory to ten klocek 2958 plus naklejka, a te chodniki to zwykłe tile 1x8 z naklejką imitującą ryflowaną blachę. Obydwa wzory to naklejki z zestawów lego pobrane z bl tylko trochę zmodyfikowane (wentylator jest powiększony i rozjaśniony, blacha przedłużona z 1x4 na 1x8 i też rozjaśniona).

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: wielkamucha »

Szygalew pisze:Несмотря на то что это по-русски - я бы это все-таки удалил..
Eee tam, czepiacie się, towarzyszu... :)

Trochę szkoda, że to tylko naklejki, bo już miałem nadzieję na wentylatory, ale... to jakiś konkretny wzór/zestaw?
eric trax pisze:Zbudowałbym sobie coś takiego, bo mi się podoba, że masakra. Na wystawach się ślinie ale jak przychodzi co do czego to odwagi brak :(
Aż się wierzyć nie chce, że Ty takie rzeczy piszesz... :D A po cichutku drugi rok się już pewno coś dłubie... Buduj, buduj... :D

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Fuku »

Kozackie modele, szczególnie podoba mi sie wersja przełamana żółtym. Choć tematyka zupełnie inna, fajnie widzieć jak ktoś ma podobne podejście do budowania pod względem wierności odwzorowania.

Przy okazji, ktoś sprawdzał jakiej wielkości powinny być pociągi w skali minifig? Zestawowe są wyraźnie za małe, wiadomo, jednak jak ostatnio liczyłem, wyszło mi że wagon osobowy powinien być szeroki na co najmniej 10 studów zakładając 3m szerokosci (9s skalując do wysokości minifiga, 15s skalując do szerokości)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: wielkamucha »

Fuku pisze:Przy okazji, ktoś sprawdzał jakiej wielkości powinny być pociągi w skali minifig? Zestawowe są wyraźnie za małe, wiadomo, jednak jak ostatnio liczyłem, wyszło mi że wagon osobowy powinien być szeroki na co najmniej 10 studów zakładając 3m szerokosci (9s skalując do wysokości minifiga, 15s skalując do szerokości)
Odnosząc się do szerokości torów, to tabor powinien mieć ok. 11-12 studów - rozstaw toru to (powiedzmy) 5-6 studów (5 między główkami szyn) - ale wszystkie łuki i zwrotnice powinny być zaprojektowane od nowa, a z pojedynczą pętlą nie zmieściłbyś się w pokoju... Chcąc nie chcąc, jesteśmy w pewien sposób "skazani" na tę "zabawkową" konfigurację.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Mateusz92 »

wielkamucha Naklejki te od wentylatora to z jakiegoś slizera były, a blacha ryflowana z 3677.

Dzięki Fuku! Jakby starać się być tak super dokładnym to chyba najlepiej byłoby skalować do rozstawu szyn i wtedy pociągi powinny być na 10 studów szerokie. Osobiście uważam, że bezsensownym jest się pchać w coś takiego bo byłoby z tym więcej problemów niż zysku.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Skylark90 »

Mateusz92 pisze:Naklejki te od wentylatora to z jakiegoś slizera były
W slizerach / throwbotach, jak i w roboriders, nie było naklejek. Ta naklejka jest z serii competition, zestaw 8269

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: wielkamucha »

Skylark90 pisze:
Mateusz92 pisze:Naklejki te od wentylatora to z jakiegoś slizera były
W slizerach / throwbotach, jak i w roboriders, nie było naklejek. Ta naklejka jest z serii competition, zestaw 8269
Pamiętam te zestawy, ale to jakieś dziwadła były, krótki żywot to miało...
Podziękował, w każdym bądź razie :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

Czyli wychodzi na to że zestawowe tory są z grubsza w skali minifig, tylko pociągi już wyraźnie nie są... dobre i to :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Skylark90 »

wielkamucha pisze:Pamiętam te zestawy, ale to jakieś dziwadła były, krótki żywot to miało...
Tak, bo potem rozwinęli to w serię Bionicle, które okazały się hitem sprzedażowym i żyje do dzisiaj, nadal ma wielkie grono fanów, grupy na Fb i fora, gdzie rozwijane są historie (universum) i budowane kolejne postaci wraz z dopisywaną do nich historią. A niektóre maski Bionicle osiągają kosmiczne ceny. Osobiście nie jestem jakimś wielkim fanem bionicle, ale doceniam ten nurt i jego wkład w odratowanie TLG w czasach zapaści finansowej. Natomiast uwielbiam zarówno slizery, jak i roboriders, sam miałem kilka, niestety zaginęły w odmętach czasu (najprawdopodobniej zostały gdzieś komuś oddane przez moich rodziców albo są gdzieś w domu rodzinnym, tylko po remoncie nie mogę ich znaleźć). Jakby ktoś miał niekompletne lub nawet pojedyncze części na zbyciu, chętnie kupię ;)
PS: tak, jestem dziwny, bo lubię slizers, roboriders i dziurawe panele technic :P cóż zrobić, trzeba z tym żyć :D
Ostatnio zmieniony 2021-10-27, 07:59 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Nie wyskoczyło mi na Flickr. Szkoda, bo wyśmienite. Nie chce mi się porównywać z oryginałem, wygląda wyśmienicie i tyle.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Mateusz92 »

Skylark90 A widzisz pomyliłem. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że dla mnie ta podseria Competition jest równie taka nietypowa jak na Technic jak Slizery i też wychodziła w 1998.
Jellyeater Dzięki, cieszę się z tak pozytywnego odbioru. A co do flickra to zauważyłem, że jak flickr zaczął ostro promować konta premium to momentalnie strasznie mi zasięgi się zmniejszyły. :(
Ostatnio zmieniony 2021-10-28, 18:02 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ