[WIP] Grimme Varitron 270

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[WIP] Grimme Varitron 270

#1 Post autor: eric trax »

Co robię kiedy uda mi się pozamykać kilka równoległych projektów? Absolutnie nienauczony doświadczeniem zaczynam równolegle kolejne :D

Nie będę opisywał każdego, a ograniczę się do najważniejszego. Po zakończeniu budowy sieczkarni Krone i pół rocznej rekonwalescencji szarych komórek pora zacząć kolejny projekt na przyszłe 1-2 lata.

Od dłuższego czasu chodził za mną kombajn do zbioru ziemniaków. Dlaczego? Ano dlatego, że wypadałoby zbudować coś co faktycznie zbiera jakieś fasolki/round bricki. Nie udało się przy Holmerze ale to było 8 lat temu.

Jeśli mówimy o zbiorze ziemniaków najbardziej uznaną marką jest firma Grimme. Ich maszyny to prawdziwy top na rynku. Początkowo przymierzałem się do modelu Varitron 470 Terra Trac (polecam wygooglować). Jednak przez wzgląd na jego konstrukcje zbudowanie solidnego modelu z działającymi taśmami przenoszącymi cokolwiek byłby praktycznie nie możliwy.

Na jakiś czas odłożyłem planowanie, aż do momentu kiedy pewien Niemiec przez pomyłkę wysłał mi nie cztery, a trzy felgi Power Puller. Wtedy uznałem, że to znak z góry i będzie dane mi zbudować model Varitron 270 w wersji z kołami. Występują jeszcze wersje z gąsienicami na tylnej osi lub jedną po lewej stronie. To prawdopodobnie najbrzydsze i najbardziej urocze zarazem, co dzisiaj zobaczycie :D

Obrazek

Obrazek


Największą zaletą tego modelu jest to, że silnik i cały osprzęt znajduje się w ciągu po prawej stronie. To wręcz idealne miejsce by zrobić z niego użytek i użyć jako ramy głównej dla całego modelu. Powinno również spełnić swoje zadanie jako miejsce dla wszystkich silników. To bardzo ważne, bo chciałbym aby kombajn był mobilny i mógł swobodnie poruszać się na wystawach.

Na tą chwilę nie jestem w stanie powiedzieć jakich silników użyję bo waham się nawet w sprawie mechanizmu do skręcania. To samo tyczy się systemu sterowania. Wypadało by użyć buwizzów, które kupiłem 1,5 roku temu, bo leżą w szufladzie. Kombajn będzie miał 10 funkcji i użyje 8-11 kanałów w zależności od tego jak uda się pomieścić wszystko co zaplanowałem. Będzie to:

- jazda
- skręcanie
- wysuwanie prawego tylnego koła
- podnoszenie taśmy zbierającej
- sterowanie i napęd obcinacza łęcin (to z przodu)
- rozkładanie zbiornika głównego
- napęd taśmy wyładowczej zbiornika
- napęd przenośnika drobnych łętów (taśmy z tyłu)
- napęd taśm głównych
- oświetlenie

Poczyniłem bardzo nieśmiałe początki. Wątek powstał głównie w celach motywacyjnych i kronikarskich. Do ogarnięcia jest na prawdę wiele a wchodzę już w ten wiek, że warto sobie zapisywać pewne rzeczy :D

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-12-18, 19:13 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

No to będzie WIP co się zowie! Ja oczywiście kibicuję, chociaż Tobie akurat i bez żadnego kibicowania wyjdzie wyśmienicie..

Tylko nie przestawiaj już tych kółek ze zdjęcia, bo już tego nie odtworzysz :P

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Skylark90 »

eric trax pisze:Wątek powstał głównie w celach motywacyjnych i kronikarskich. Do ogarnięcia jest na prawdę wiele a wchodzę już w ten wiek, że warto sobie zapisywać pewne rzeczy :D
Nie wiem co to za wiek, ale mam 30 lat i też staram się zapisywać co się da :P to zwalnia "pamięć operacyjną" w mózgu, co zrzucone na papier / elektroniczny dokument to dosłownie z głowy :)
EDTI: przecież widać pod zdjęciem ile ktoś ma lat... Wizyta u okulisty w czerwcu, chyba trzeba przyspieszyć...
Ostatnio zmieniony 2021-05-19, 08:49 przez Skylark90, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Moje pierwsze skojarzenie z Terra Gatorem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

No muszę przyznać, że siedmiomiesięczny falstart to nawet dla mnie bardzo dużo :D

Kwarantanna i wszechobecna nuda popchnęła mnie w końcu aby zająć się tym tematem. Za każdym razem odkładałem budowanie przez problem jaki czekał mnie już na samym początku.

Wysuwane koło prawe. Ta funkcja która ogranicza ugniatanie gleby była sporą zagwostką. Cały czas myślałem o tym jak zrobić bardzo wąską oś które rozsuwa się na 3-4 study i przekazuje napęd na dwa koła. Było kilka wersji: z dwoma silnikami (jeden na każde koło) próbowałem nawet użyć nowych wałów ze zestawu 42129. Ostatecznie postanowiłem napędzać jedno koło i wzmocnić konstrukcję tak aby wytrzymała ciężar 70% modelu.

Prawe koło wysuwa się przy pomocy dwóch małych siłowników liniowych. W prawdziwej maszynie dzieje się to podczas jazdy. Tutaj jest dość siły aby rozsunąć to nawet pod obciążeniem podczas postoju. Użycie dwóch siłowników stabilizuje nawet maksymalnie wysunięte koło.

Obecnie oś wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Działanie funkcji pokazuje GIF poniżej:

Obrazek

Na kolejne aktualizacje nie będziecie musieli czekać tak długo. Ten model jest jednym z dwóch głównych projektów na 2022 rok :)
Ostatnio zmieniony 2021-12-18, 18:51 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tech
Posty: 11
Rejestracja: 2021-10-25, 09:48
Lokalizacja: Caerphilly, UK
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Tech »

Wyglada swietnie jak na razie. Patrzac na niego nie moge przebolec, odpuszczenia napedu drugiego kola.

https://drive.google.com/file/d/1EaCHOp ... sp=sharing

Myslales moze o czym takim?

Prostym rzedzie zebatek odbierajacym naped na to kolo. Od razu zapewnialoby to w miare galdkie przejscia pryz przeseunieciu kola, przez wymuszona synchronizacje miedzy zebatkami. Majac na uwadze, ze uzywasz planetarnych hubow uzycie starej zebatki 16 pozwoli Ci bardzo skrocic ta polowe osi. Zebatki 12 sa tylko dla przykladu.

https://drive.google.com/file/d/1E_LCXi ... sp=sharing


A jezeli porzucisz naped teg kola to jaki jest sens zalozenia mu planetarnego huba - w tym wypadku on tylko dodaje tarcia.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Tech pisze:Myslales moze o czym takim?
Próbowałeś to puścić na jakimkolwiek obciążeniu?
Zresztą to dużo prościej zastąpić wałem z 42129, a tego rozwiązania Pan Admin nie chce.
Ostatnio zmieniony 2021-12-19, 18:28 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Tech
Posty: 11
Rejestracja: 2021-10-25, 09:48
Lokalizacja: Caerphilly, UK
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Tech »

Rzuciłem pomysł, który wydawał mi się interesujący.

Nie testowałem, bo to nie mój model i nie mam odpowiednich danych wejściowych, żeby odtworzyć cały model.

Pan Admin może też przemyśleć i powiedzieć mi, że gadam głupoty, albo, że pomysł nadaje się gdzieś indziej niż na śmietnik.

Co do 42029 to mam słabą pamięć - sprawdzę co możesz mieć na myśli.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Tech pisze:Co do 42029
Ech, 42129. Nadal nie przywykłem do dodawania 1 zamiast zera. Chodzi o ten wał:

Obrazek

Tech
Posty: 11
Rejestracja: 2021-10-25, 09:48
Lokalizacja: Caerphilly, UK
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Tech »

Akurat wczoraj je kupiłem, czekam aż listonosz je przyniesie.

Dlaczego Panu Adminowi ten pomysł nie leży?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Tech pisze:Wyglada swietnie jak na razie. Patrzac na niego nie moge przebolec, odpuszczenia napedu drugiego kola.

https://drive.google.com/file/d/1EaCHOp ... sp=sharing

Myslales moze o czym takim?
Z mojej perspektywy jedynym fajnym pomysłem tutaj jest użycie z16 do napędzania zwolnicy. Cały pomysł jednak ma zasadniczą wadę. Pomijając już ile to będzie zajmować miejsca to zębatki ustawione w takim rzędzie nigdy nie będą dobrze spięte z dwóch stron z sąsiadującą zębatką. Przy szacunkowej wadze 4kg+ to jest strzał w stopę bo przy obciążeniu napęd będzie skakać.

Kombinowałem z rozwiązaniem na bazie czerwonych zębatek z8 które nie mają oporu jednak nie byłem zadowolony z rozwiązania. Cały problem jest taki że most musi być dość kompaktowy. Ta wersja jest już dość duża a podłączając napęd musiałbym włożyć tam jeszcze dyfer.

Wał z zetrosa pozwoli mi wysunąć koło o 2 study (ma zakres 3 study) tak aby dalej napędzać koło. Ogólnie jest dobrym rozwiązaniem bo można go wpiąć bezpośrednio w zwolnicę jednak jest o stud za krótki.

W oryginale tylna oś ma napęd na obydwa koła, koła skręcają w zakresie do 13 stopni i prawe wysuwa się około 400-500mm. W moim przypadku udało się osiągnąć jedną z trzech funkcji. Mógłbym pójść w drugą stronę i zrobić w pełni napędzaną i sterowaną oś jednak wtedy koło nie wysuwało by się.

Cóż. Do końca projektu jeszcze sporo czasu. Być może uda się zbudować wersję napędzaną w całoścu lub zmienić koncepcję. Ogranicza mnie ilość dostępnego miejsca. Model będzie potrzebował solidnej ramy, więc nie mogę rozbudować osi w nieskońćzoność.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [WIP] Grimme Varitron 270

#12 Post autor: tomaq »

Odkurzyłem sobie właśnie wątek wip i czytam co się u kogo dzieje - tutaj stanęło całkiem? Zapowiedzi były na finisz w 22 i co? Anulowałeś projekt czy na razie brak czasu etc? Zapowiadała się naprawdę ciekawa maszyna...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [WIP] Grimme Varitron 270

#13 Post autor: eric trax »

tomaq pisze: 2023-02-04, 21:45 Odkurzyłem sobie właśnie wątek wip i czytam co się u kogo dzieje - tutaj stanęło całkiem? Zapowiedzi były na finisz w 22 i co? Anulowałeś projekt czy na razie brak czasu etc? Zapowiadała się naprawdę ciekawa maszyna...
Chęci zazwyczaj mi nie brak :) Kiedy zakładałem wątek i zaczynałem go budować nie wiedziałem, że w 2022 roku spadną na mnie dwie przeprowadzki. Jedna prywatna, druga firmowa i obydwie pochłoną większość czasu w ubiegłym roku. To co mi zostało musiałem zainwestować w zbudowanie dużego projektu dla CADA co i tak cudem się udało. Do modelu na pewno wrócę i kolejne aktualizacje niebawem (mam nadzieję)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ