Mindstorms EV 3_ prośba o pomoc

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ryan1985
Posty: 6
Rejestracja: 2022-01-09, 09:49

Mindstorms EV 3_ prośba o pomoc

#1 Post autor: Ryan1985 »

Witam wszystkich serdecznie,

Nie jestem pewien czy ten wątek to odpowiednie miejsce na prośbę o pomoc, ale nie znalazłem na Forum bardziej pasującego. Jestem nowym członkiem forum i początkującym użytkownikiem zestawu Lego Mindstorms EV 3.

Po skonstruowaniu i zaprogramowaniu podstawowego robota EV3RSTORM zauważyłem nieprawidłową pracę jednego z dużych silników, konkretnie tego podłączonego do portu C, odpowiadających za poruszanie się robota.

Konkretnie chodzi o to, że:

1. Podczas wykonywania komendy On for Rotations lub On for Degrees silnik działa nie przez zadaną liczbę obrotów lub stopni lecz praktycznie w nieskończoność (aż ręcznie nie wyłączę programu).

2. Podczas wykonywania polecenie Move Steering dla portów B i C zaprogramowanego tak by robot jechał prosto, włącza się tylko jeden z silników (konkretnie ten podłączony do portu C). W rezultacie robot zamiast jechać prosto kręcie się dookoła.

Co może być źródłem problemu? Oprogramowanie kostki mam zaktualizowane.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

Re: Mindstorms EV 3_ prośba o pomoc

#2 Post autor: Neo »

Czy próbowałeś:
a. podłączyć inne kable ?
b. bez odłączania kabli od silników zamienić porty w kostce, aby sprawdzić, czy problem dotyczy silnika, czy portu w kostce ?

pokaż program (print scr) , który porusza silnikami, bo czasem zdarza się, że błąd w programie (zwłaszcza u początkujących :) ) powoduje błędne działanie silnika

Ryan1985
Posty: 6
Rejestracja: 2022-01-09, 09:49

Re: Mindstorms EV 3_ prośba o pomoc

#3 Post autor: Ryan1985 »

W załączeniu przesyłam Prtscr.

Nie są to długie programy, ale problem występuje nawet po programie składającym się z pojedynczej komendy uruchomienia silnika:

a) po komendzie jak na załączonym Prtscr 1, robot zamiast jechać po prostej używając silników B i C, kręci się bez przerwy w kółko. Uruchamia się tylko jeden z silników (podpięty do portu C),
b) po komendzie by silnik podpięty do portu C działał przez 4 obroty (Prtscr 2) działa on non-stop dopóki nie zatrzymam całego programu. Co ciekawe silnik podłączony do portu B działa na analogiczną komendę prawidłowo,
c) po komendzie by silnik C działał przez zadaną liczbę sekund (Prtscr 3) wszystko działa jak trzeba.

Dzięki za poradę z kablami i portami, spróbuję i być może pomoże.

Pozdrawiam,
Załączniki
Prtscr 3.png
Prtscr 3.png (61.75 KiB) Przejrzano 457 razy
Prtscr 2.png
Prtscr 2.png (62.69 KiB) Przejrzano 457 razy
Prtscr 1.jpg
Prtscr 1.jpg (25.93 KiB) Przejrzano 457 razy

Ryan1985
Posty: 6
Rejestracja: 2022-01-09, 09:49

Re: Mindstorms EV 3_ prośba o pomoc

#4 Post autor: Ryan1985 »

Neo, dzięki za podpowiedź. Zmiana portu w kostce pomogła. Podłączyłem silniki do portów A i D, zamiast B i C teraz wszystko działa jak trzeba.

ODPOWIEDZ