[MOC] 42128- Model alternatywny

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] 42128- Model alternatywny

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Po prawie pół roku od zakupu zestawu 42128 oraz podobny czasie budowy prezentuję swój model alternatywny.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 44cm
-Wysokość: 22cm
-Szerokość: 14cm
-Waga: 1450gram

Ilość elementów: 1701

Obrazek
Co do oryginalnego oficjalnego zestawu nie będe się wypowiadał, bo zaraz po jego zakupie skupiłem sie na modelu alternatywnym.
Jeśli chodzi o mój model to nie jest to jakaś odkrywcza konstrukcja, ciężarówka burtowa z HDSem oraz podporami z tyłu.

Funkcje:
-Uchylana kabina oraz otwierane drzwi w kabinie
- Atrapa silnika 6 cylindrowego
-Sterowanie HoG
-Uchylane burty
-3 sekcyjny obrotowy żuraw z rozsuwanym ostatnim ramieniem
-Rozsuwane podpory w tylnej części

Obrazek

Nad wyglądem nie będe się zbytnio rozpisywał, ale jestem zadowolony z wyglądu kabiny biorąc pod uwagę prawie zerową ilość zaokrąglonych paneli.
W kabinie znajdują się dwa fotele oraz szczątkowa deska rozdzielcza.
Oczywiście model posiada ruchomy silnik 6 cylindrowy. Kabina jest uchylna.

Obrazek

Między pierwszą osią a drugą znajdują sie pokrętła do sterowania ramieniem oraz podporami. Udało sie tam też zmieścić pompkę do pneumatyki.
Niestety żadna oś nie jest podnoszona, jak to ma w oficjalnym modelu.

Obrazek

Niestety odwłok jest dość pokaźny i długi. Jest to spowodowane potrzebą zmieszczenia w nim dźwigni od pneumatyki oraz mechanizmu podpór.
Sytuacji nie ratuje też duża obrotnica.

Obrazek

Podpory są rozkładane dwu stopniowo, użyłem w nich czterech siłowników.
Najpierw pokrętłem z prawej strony rozsuwamy je na boki, po czym już każdą osobno wysuwamy na dół.
Nie jest najgorzej z ich stabilnością.

Obrazek

Żuraw jest obrotowy i ma trzy sekcje, trzecia jest dodatkowo rozsuwana.
Ramieniem obracamy za pomocą pokrętła po lewej stronie. Podczas obracania wyczuwalny jest drobny opór, ale jest to spowodowane ilością oraz sposobem zamocowania węży, wszystkie wężę przechodzą przez środek obrotnicy.
Jest tak ponieważ chciałem zamocować trzy zawory pneumatyczne w w odwłoku a nie na ramieniu.
Ramę składa sie tak jak na zdjęciach czyli leży na pace.
Ramie posiada hak na końcu ale równie dobrze można tam zamocować coś innego. Wymiana jest łatwa.
Wydaje mi się że zakres pracy ramienia jest wystarczający a obrót to prawie 360stopni.Nie wiem jaki jest realny udźwig.
Tak jak napisałem wcześniej, ramię obraca sie z lekkim oporem oraz węże w niektórych pozycjach ramienia są dość napięte ale jest to spowodowane ograniczoną ilością oraz długością węży.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To tyle z mojej strony, czekam na Wasze opinie :)

GALERIA ZDJĘĆ:
https://bricksafe.com/pages/damianPLE/4 ... tive-model

INSTRUKCJA:
https://rebrickable.com/mocs/MOC-96339/ ... e/#details

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#2 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny alternatywny model. Kabina i ogólnie bryła wygląda świetnie, bym się tylko przyczepił do tego że platforma pod dźwigiem wydaje mi się troszkę za długa, jak sam zauważyłeś.

Jak rozumiem w tym zestawie nie ma zbiornika na powietrze więc trzeba pompką machać w trakcie ruszania pneumatykami czy jest jakiś sprytny trick na zmieszczenie powietrza w wężach? Umiejscowienie pompki w taki sposób jest zgrabne ale mam wrażenie że to niezbyt ergonomiczne rozwiązanie. Wolałbym pompkę za kabiną w pionie w miejscu wydechu czy coś w tym stylu.

Poza tym podpory wydają się bardzo wątłe, ale tutaj z braku części pewnie nie dało się nic lepszego zbudować.

Wydaje mi się że trochę przesadziłeś z jasnością zdjęć i filmu - biały jest zbyt jasny na modelu i nic tam nie widać i dosyć mocno to tło bije po oczach.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#3 Post autor: Fuku »

Też mam wrażenie ze czarne/ciemne tło by lepiej się nadało. Ale model alternatywny świetny, widać że dobrze przemyślany, sam poluję na ten set ale z jakiegoś powodu cena nie spada do jakiejś sensownej

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#4 Post autor: Skylark90 »

Świetnie wyszedł! HDS mi się bardzo podoba, z tym wysuwanym ostatnim elementem wygląda bardzo podobnie do ciężarówki, którą miałem okazję oglądać jakiś czas temu z okna z pracy. Jest długi, ale to kwestia części dostępnych w modelu i konieczności upchnięcia pneumatyki, jak sam zauważyłeś. Żeby wyglądał lepiej to całość modelu musiałaby być większa, ale wtedy te koła wyglądałyby śmiesznie i brakowałoby części. Jak dla mnie ogólnie - bomba! I bardzo podobają mi się detale, od większych typu krzesło i pulpit operatora dźwigu, jak i mniejsze, typu wygląd grilla / ogólnie przodu kabiny, przednia belka świetlna nad szybą, trąbki na dachu czy rura za kabiną.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#5 Post autor: M_longer »

"Niestety. Niestety. Niestety. Nie."

Więcej wiary we własne siły, modele alternatywne są trudniejsze niż zwykłe MOCe :)

Mam trzy te zestawy, bo się napaliłem, że będę robił alta za altem. I tak sobie stoją. Naprawdę podziwiam, że udało Ci się zachować sensowny układ kolorów w całym modelu. Działa w porządku, wygląda dobrze, oby się dobrze sprzedawało :)

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#6 Post autor: Damjan97 »

M_longer pisze: 2022-01-14, 11:45 "Niestety. Niestety. Niestety. Nie."

Więcej wiary we własne siły, modele alternatywne są trudniejsze niż zwykłe MOCe :)
To nie tak, że nie jestem z niego zadowolony. Bo jestem.
Tylko wydaje mi się, że należy napisać też o tych mniej udanych elementach, niż skupiać się tylko na pozytywach.
Tym bardziej, że docelowo nie tylko ja mam się "bawić" tym modelem.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#7 Post autor: eric trax »

Damjan97 pisze: 2022-01-14, 16:19
M_longer pisze: 2022-01-14, 11:45 Więcej wiary we własne siły, modele alternatywne są trudniejsze niż zwykłe MOCe :)
Tym bardziej, że docelowo nie tylko ja mam się "bawić" tym modelem.
Marek ma rację. Owszem trzeba być wobec siebie krytycznym ale ten model jest lepszy niż 90% tego co trafia na rebrickable, więc nie ma się czego wstydzić.

Przyznam rację przedmówcom co do tego, że podest pod HDS jest masywny ale całość ma bardzo dobre proporcje i rozkład tragedii kolorystycznej jaka panuje w tym zestawie. Budowanie altów to specyficzne wyzwanie i trzeba nabrać trochę doświadczenia z kolejnymi modelami. Jesteś na dobrej drodze.

Zgadzam się z opinią dotyczącą zdjęć. Fotki są bardzo rozjaśnione a przez białe tło model zlewa się w plamę zamiast błyszczeć na jednolitym tle. Moja rada - kup kartonowe tło fotograficzne w kolorze między LBG a DBG. Używałem kilku rodzajów i kolorów i takie wypada najlepiej. Dobrze to widać przy fotkach mojej równiarki: viewtopic.php?t=33333

Dobra robota!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#8 Post autor: Damjan97 »

eric trax pisze: 2022-01-14, 23:03

Zgadzam się z opinią dotyczącą zdjęć. Fotki są bardzo rozjaśnione a przez białe tło model zlewa się w plamę zamiast błyszczeć na jednolitym tle. Moja rada - kup kartonowe tło fotograficzne w kolorze między LBG a DBG. Używałem kilku rodzajów i kolorów i takie wypada najlepiej. Dobrze to widać przy fotkach mojej równiarki: viewtopic.php?t=33333

Dobra robota!
A są szanse na jakiś link do tego tła?
Bo obecnie mam też szare tło ale takie materiałowe bardziej

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#9 Post autor: eric trax »

Damjan97 pisze: 2022-01-18, 19:21 A są szanse na jakiś link do tego tła?
Bo obecnie mam też szare tło ale takie materiałowe bardziej
https://allegro.pl/oferta/tlo-studyjne- ... 1187898594

To będzie coś takiego ale kupiłem w lokalnym fotograficznym. Na pewno kolor Thunder Gray. Najważniejsze żeby było kartonowe bo zupełnie inaczej odbija światło. Będziesz potrzebował znacznie mniej doświetlenia na model i unikniesz tych przepaleń. zobaczysz różnicę bo sam borykałem się z tym problemem :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#10 Post autor: Kubrick »

Ze swojej strony mogę polecić - jak masz w domu - ciemne rolety okienne. Może niekoniecznie do tak dużego modelu, bo tu będzie ciężko o odpowiednią szerokość, ale do JCB spokojnie byś mógł użyć
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] 42128- Model alternatywny

#11 Post autor: SAMOLOT »

Też uważam że to świetny model alternatywny. Świetnie wymodelowana kabina

ODPOWIEDZ