[MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Szukając tematu na kolejny projekt naszła mnie ochota na sprawdzenie czy dałoby się złożyć mały niskopodłogowy autobus RC w taki sposób, żeby mechanika nie zajmowała miejsca na podłodze pojazdu. Powstał taki oto wirtualny model - bardziej koncepcyjny niż sfinalizowany, ale jeśli zdecyduje się go zrobić w pełni jako fizyczny model, to już wiem, że będzie to w większej skali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłączenie napędu do tylnych kół jest w przypadku tej skali nie do końca koszerne - zębatka na pionowej osi dotyka felgi i pod obciążeniem najprawdopodobniej koło będzie się opierało o nią. Drugim problemem jest to że jeden z silników musiałby mieć odwrócony kierunek obrotu a do tego trzeba upchnąć gdzieś przełącznik i dodatkową ilość kabli.
Największym problemem jednak jest to, że w tej skali trudno zmieścić sensowny mechanizm otwierania drzwi i to jest coś co powoduje że model nie byłby w pełni funkcjonalny mimo użycia małych silniczków od CADA.

Ot taka ciekawostka, bo większość modeli jakie widziałem jednak implementowała oś w standardowy sposób. Może kogoś zainspiruje jak się będzie brał za temat autobusów RC :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#2 Post autor: Sariel »

Pomysł ciekawe, ale autobusy niskopodłogowe na ogół mają dość standardowe osie, tyle że opuszczone dzięki użyciu odwróconych zwolnic portalowych, czyli takie działanie na przekór trialowcom ;)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#3 Post autor: SaperPL »

Sariel pisze: 2022-05-29, 19:13 Pomysł ciekawe, ale autobusy niskopodłogowe na ogół mają dość standardowe osie, tyle że opuszczone dzięki użyciu odwróconych zwolnic portalowych, czyli takie działanie na przekór trialowcom ;)
Też o tym myślałem, ale w tej skali jak bym zrobił jakiekolwiek połączenie zębatkami na środku to mi się znacznie podłoga w tym miejscu podniesie. Nawet przy przeskalowaniu na koła 43.2mm wciąż to będzie za dużo, więc pewnie docelowo bym próbował upchnąć dyfer w suficie i połączył go z kołami podobnie jak tutaj.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#4 Post autor: legosamigos »

Z zawodowego punktu widzenia napiszę, że wygląda jak wrak po jakimś pożarze, a więc sama rama :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#5 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze: 2022-05-31, 22:08 Z zawodowego punktu widzenia napiszę, że wygląda jak wrak po jakimś pożarze, a więc sama rama :D
Wzorowany na serialu Reset :)
A tak na serio - po prostu mocno koncepcyjny model, dlatego wylądował tutaj, a jak się zabiorę za niego na poważnie w rzeczywistym modelu w większej skali to będę się przejmował odpicowaniem wyglądu.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#6 Post autor: Skylark90 »

legosamigos pisze: 2022-05-31, 22:08 Z zawodowego punktu widzenia napiszę, że wygląda jak wrak po jakimś pożarze, a więc sama rama :D
Jesteś strażakiem? :D Dodatkowo ten kolor - DBG wygląda jak by był wypalony ;) Ale ogólnie fajna konstrukcja i bardzo lubię patrzeć na Twoje @Saper wysiłki, żeby zrobić coś w dużo mniejszej skali, niż normalnie / zazwyczaj się robi :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#7 Post autor: legosamigos »

Skylark90 pisze: 2022-06-01, 10:06Jesteś strażakiem? ...
Nie, kierowcą autobusu
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#8 Post autor: Skylark90 »

legosamigos pisze: 2022-06-01, 16:16
Skylark90 pisze: 2022-06-01, 10:06Jesteś strażakiem? ...
Nie, kierowcą autobusu
Ha ha, logiczne też, jakoś pierwsze co z tym pożarem przyszło mi do głowy to strażak :D to szerokości!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#9 Post autor: SaperPL »

Zrobiłem prototyp:


W sumie muszę tą koncepcję zrewidować i zrobić napęd z jednego silnika. Jak próbowałem zrobić na kołach 43.2 to trochę rozmiar przeraził więc wracam do tej skali.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#10 Post autor: eric trax »

Bardzo ciekawy pomysł. Koncepcja napędu to coś podobnego jak użyłem kiedyś w sobim opryskiwaczu. Bardzo dobry ruch. Czekam na finalny efekt.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#11 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze: 2022-06-18, 16:13 Bardzo ciekawy pomysł. Koncepcja napędu to coś podobnego jak użyłem kiedyś w sobim opryskiwaczu. Bardzo dobry ruch. Czekam na finalny efekt.
Zdecydowałem że będę napędzał tylko jedno koło. Nie chcę dokładać specjalnie przełącznika w tak małym modelu żeby odwrócić kierunek jednego silnika a też nie chcę się zębatkami wpychać na przejście zbytnio.

Zrobiłem prototyp drzwi i powoli będę to składał fizycznie:


Update:


wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#12 Post autor: wielkamucha »

Kurde, "szprytne to"...
I całkiem niewiele miejsca zajmuje - jeśli dobrze widzę, cały mechanizm udało Ci się upchnąć w suficie - nice, nice...
A myślałeś o "odwróceniu" go i zrobieniu drzwi odskokowo-przesuwnych, ale na zewnątrz?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#13 Post autor: SaperPL »

wielkamucha pisze: 2022-06-19, 14:25 A myślałeś o "odwróceniu" go i zrobieniu drzwi odskokowo-przesuwnych, ale na zewnątrz?
Tak, tylko że wtedy musiałbym wyjechać na zewnątrz dosyć mocno żeby mieć 2 study żeby jakakolwiek konstrukcja była, lub rozcięcia zrobić obok ramy drzwi, ale to nie wchodzi w grę bo autobus by się pewnie rozleciał, albo trzymać jakoś te drzwi za same narożniki, ale wtedy bym miał właściwie przesunięcie o 1 stud. Niestety takie drzwi na szerokość 4 studów to ciężka sprawa i wychodzenie z tym na zewnątrz mocno skomplikowałoby sprawę.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#14 Post autor: legosamigos »

A co z pierwszymi drzwiami? ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały Autobus Niskopodgłowy RC

#15 Post autor: wielkamucha »

legosamigos pisze: 2022-06-19, 21:41 A co z pierwszymi drzwiami? ;)
No właśnie. Przedłóż o studa konstrukcję i dokończ pojazd. A najlepiej, zrób też "zagrodę" kierowcy.

ODPOWIEDZ