[MOC] Tatra Phoenix 6x6

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

[MOC] Tatra Phoenix 6x6

#1 Post autor: Porsche96 »

Tatra Phoenix 6x6

Obrazek

Dane techniczne
Dł. 59s / szer. 19s / wys. 28s (47/15/22 cm)
Skala: 1:17
Prześwit: 4-5 studów

Funkcje
Jazda - 2L
Skręt - M
Podnoszenie paki - L
Niezależne zawieszenie typu "Tatra" na wszystkich kołach
Atrapa silnika R6
Działająca kierownica
Otwierana kabina i drzwi

Obrazek

Model powstał specjalnie z myślą o makiecie Brick Creek na Targi Hobby w 2021. Po kilku poprawkach w końcu nadaje się na oficjalną publikację :)
Początkowo Tatra miała być oparta na Control+ (to byłby mój pierwszy MOC na tym systemie). Za napęd służył wtedy jeden silnik C+ XL. Brakowało mocy, więc wyjście było sprawdzone i oczywiste - buwizz i 2 Lki :D

Przełożenie napędu to 4.32:1 - najpierw przyspieszenie z20 -> z16, a potem redukcja przez zwolnicę planetarną przy każdym kole. Ze względu na skalę i typ zawieszenie nie ma dyferencjałów, więc promień skrętu nie jest perfekcyjny.
Za skręt odpowiada Mka - ślimak napędza z8, a dalej przez liftarm i cięgna skręcają się koła. Na targach hobby mechanizm opierał się na tradycyjnej listwie zębatej, ale rozwiązanie to nie zdało egzaminu - cały czas się rozpinało. Teraz musiałem wymyślić coś lepszego, ale prawdziwy test będzie w Pszyczynie :D

Poniżej schemat skrętu, żółta ośka jest napędzana, wprawia w ruch liftarm i cięgno.

Obrazek

Zawieszenie to główny cel, dla którego chciałem zbudować Tatrę. Głównie opiera się na zwolnicach i przełożeniach kątowych z12/z12. Na każdym kole jest jeden twardy amortyzator. Poniżej zdjęcie od spodu.

Obrazek

Za podnoszenie paki odpowiada silnik L i duży siłownik liniowy. Maksymalna ładowność zależy od rozmieszczenia ładunku :) Im bliżej tyłu paki tym większa, do ponad kilograma.
Z innych "bajerów" i szczegółów Tatra posiada działającą atrapę rzędowego silnika R6. Przez silnik do skrętu jest ona trochę za bardzo z tyłu, ale przynajmniej nie trzeba otwierać kabiny, żeby zobaczyć działające tłoki ;) Z silnika wychodzą atrapy wydechu i dolotu.

Obrazek Obrazek

W kabinie znajdują się dwa fotele, prosta deska rozdzielcza i ruchoma kierownica. Ze względu na bezpośrednie przełożenie skrętu i uchylaną kabinę wykonuje tylko około pół obrotu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę :D

Galeria

Ostatnio zmieniony 2022-07-04, 21:27 przez Porsche96, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#2 Post autor: eric trax »

Bardzo podoba mi się pomysł na zawieszenie w tej Tatrze. Na makiecie radziła sobie wybornie. Cofanie na samą górę pryzmy fasolek to była dla niej pestka. Jednak te nowe zwolnice są kozak.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#3 Post autor: Porsche96 »

eric trax pisze: 2022-07-01, 10:11Cofanie na samą górę pryzmy fasolek to była dla niej pestka.

Ale ze skręcaniem już tak kolorowo nie było 😂 teraz jest trochę lepiej, ale i tak nie jest to poziom wozideł.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#4 Post autor: dirtzone »

Wygląda dobrze :P
Nic nie przeskakuje w napędzie, szczególnie na podjeździe gdy środek ciężkości przesuwa się na ostatnią oś? Bo z tymi z12 mam złe doświadczenia.

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#5 Post autor: Porsche96 »

dirtzone pisze: 2022-07-03, 15:22 Wygląda dobrze :P
Nic nie przeskakuje w napędzie, szczególnie na podjeździe gdy środek ciężkości przesuwa się na ostatnią oś? Bo z tymi z12 mam złe doświadczenia.
Dzięki :) W tych obejmach z12 dają radę, nic nie strzela i nie przeskakuje. Pewnie dzięki zwolnicom, które odciążają cały układ napędowy.

PS. Film już jest (razem z podjazdami), pojawiło się też kilka nowych zdjęć :D

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#6 Post autor: Skylark90 »

Ogólnie nieźle wyszło, szczególnie mechanicznie. Na Twoim miejscu dopracowałbym kabinę, bo nijak nie przypomina mi Tatry Pheonix, a mówię to świeżo po wizycie w muzeum Tatry w Koprivnice :P Najmniejszą zmianą, która przybliżyłaby jakkolwiek do Tatry, byłaby zmiana tego round plate imitującego znaczek na czerwony, bo logo Tatry ma czerwone tło. No a tak poza tym trochę popracowałbym nad detalami, szczególnie jeśli model ma już rok i w sumie mechanicznie jest OK, to teraz można dopieścić. Jak chcesz to podrzucę zdjęcia na priv ;)

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#7 Post autor: Porsche96 »

Też myślałem o czerwonym round plate, ale już było za późno na zamawianie.
To jak możesz to chętnie przyjmę kilka zdjęć 😀
Ogólnie z tego, co się dowiedziałem są dwa typy Tatr Phoenix. Wzorowałem się na tej, są jeszcze takie.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#8 Post autor: Skylark90 »

Zgadza się, obie mam na foto, choć nie w całości, bardziej detale, bo stwierdziłem, że tego będę potrzebował. Stoją przy wejściu do zakładu. Właśnie jedna taka musztardowo/miodowo żółta, a druga biała. Choć akurat kabiny mają od DAF-a z tego co pamiętam.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#9 Post autor: Szygalew »

Ja się wypowiem super fachowo: Samochód wygląda jak resorak :). Resorak wyprodukowany przez bardzo dobrego producenta resoraków.. A do tego ma jakieś mechanizmy wewnątrz, co ponoć też jest istotne.. :p. Poważnie - bardzo ładny!:)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Tatra Phoenix 6x6

#10 Post autor: legosamigos »

Zawieszenie świetnie radzi sobie w terenie, mimo hard spring w amortyzatorach
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ