[MOC] Lincoln Town Car 1990

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Lincoln Town Car 1990

#1 Post autor: syzygy »

Zbudowałem już kiedyś to auto, ale obecnie nie mogę patrzeć na tamtą wersję ;) viewtopic.php?p=494974&hilit=lincoln+town+car
Zbudowany od początku, choć grill inspirowany moim wcześniejszym modelem.
Jestem zadowolony z faktu, że udało się trochę urozmaicić przednie światła wciskając pomiędzy zwykłe klocki kafelek imitujący podział reflektorów.
Otwierają się wszystkie drzwi, maska i bagażnik. W środku atrapa silnika.
Jak zwykle będę wdzięczny za każdą opinię!

ObrazekLA1.1 by Jakub Marcisz, on Flickr

A tu oryginał w tej samej kolorystyce:
Obrazek16707837-1990-lincoln-town-car-thumb (1) by Jakub Marcisz, on Flickr

Obejrzyjcie proszę film! :P
Tył dla porównania:
Obrazek

ObrazekLT1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA2,4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA6 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA6,5 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA7 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA8 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLA11 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLB1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLB3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLB4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLT2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLT4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLX1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLX2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY5 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY6 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY8_t by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLY9t by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekLZ1 by Jakub Marcisz, on Flickr

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#2 Post autor: JK »

Bardzo ładny model. Podoba mi się Twój styl budowy samochodów w tej skali. Natomiast dwie kwestie burzą tu moją harmonię. Mianowicie, ten gruby tylny słupek - wygląda jak obcy element, niezintegrowany z karoserią, a także ta zielonkawa nieoryginalna gumka-recepturka jako pasek w silniku - po prostu jestem uczulony na zwykłe gumki-recepturki i oczami wyobraźni widzę jak po paru miesiącach kruszy się i okleja swoimi pozostałościami elementy, z którymi ma kontakt. Ponadto wygląda mało przekonująco w swojej roli (niestety nieubłagalnie kojarzy mi się z pęczkiem pietruszki...)

Na marginesie, do dzisiaj mam komplet kilku czarnych gumek w dwóch długościach z zestawu Technic z połowy lat 80-tych. Wtedy cięto je podobnie jak zwykłe gumki-recepturki, a nie produkowano tak jak dzisiejsze - o przekroju poprzecznym kołowym. Jednak pomimo podobieństwa formy, tamte do dzisiaj zachowały swoją sprężystość i można ich spokojnie wciąż używać jako paski napędowe. W tym kontekście biodegradowalność to prawdziwa zmora 😁

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#3 Post autor: syzygy »

Dziękuję za opinię - cieszę się, że Ci się podoba :)

Gumka - rozgryzłeś mnie, wstydliwa sprawa, bo faktycznie jest ze szczypiorku (albo koperku?) :P Mało to profesjonalne - poszedłem do kuchni i tylko taką znalazłem. Muszę do gumek podejść bardziej serio :)

Co do tylnego słupka - mogę tam wstawić bara, będzie cieńszy, ale znowu nie będzie spójny z czterema słupkami z przodu.
Więc jak już to chyba trzeba byłoby wymienić wszystkie, bo one są mniej więcej równej grubości.
Barów używam zazwyczaj, ale tutaj wydawały mi się za cienkie, stąd tile ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#4 Post autor: JK »

Przyznam, że teraz nie mam pewności czy mamy na myśli ten sam element. Zapewne mam braki w terminologii sedanowej, więc być może to do czego się odnoszę, to już nie jest słupek. Chodziło mi o ten element już za tym cienkim okienkiem z tyłu. On jest masywny także w oryginale, jednak w modelu jakoś wizualnie nie tworzy harmonijnej całości z resztą. To oczywiście czysto subiektywne wrażenie z pogranicza czepiania się 😉 Bo naprawdę model jest bardzo ładny i wierny oryginałowi.

A co do tych gumek - poza kwestiami estetyki, funkcjonalności i trwałości, nie bagatelizowałbym też kwestii ich bezpieczeństwa dla klocków. Miałem nie raz wrażenie, że po jakimś czasie wchodzą w reakcję z innymi tworzywami (nie wiem jak z ABS czy innymi stosownymi do produkcji klocków). Niemniej jednak są one dla mnie mocno podejrzane chemicznie.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#5 Post autor: syzygy »

A tak, mówiłem o czymś innym ;) Ja też nie jestem jakimś specem motoryzacyjnym (w tym sedanowym :P ), słupki mi się kojarzą z tymi cienkimi, ale to o czym mówisz to pewnie też słupek, mimo że masywny.

Wracając do feralnego miejsca to pełna zgoda - nie osiągnąłem tam takiego efektu, jakbym chciał. Stworzyłem kilka wersji, ta wydawała mi się najlepsza. To miejsce sprawia mi trudność w każdym aucie - może jeszcze pomyślę nad czymś innym..
JK pisze: 2022-09-12, 10:53 To oczywiście czysto subiektywne wrażenie z pogranicza czepiania się 😉 Bo naprawdę model jest bardzo ładny i wierny oryginałowi.
Bardzo dobrze, że napisałeś - może mnie to zmotywuje i wymyślę coś lepszego. A jak tutaj już nie dam rady, to może w kolejnym aucie inaczej do tego podejdę :)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#6 Post autor: wielkamucha »

Mnie się podoba. Kolorystyka, wzornictwo, kształt, wnętrze - to wszystko jest takie typowo "krążownikowe" z lat 70-80 - czyli tak, jak powinno. Jedyną rzeczą, do której można by się przyczepić, to ten nieszczęsny słupek C - ale już wszytko o nim zostało napisane, a zrobić lepiej też pewno nie będzie łatwo.

Choć znając naszego Gargusia, za kilkanaście dni/tygodni zobaczymy pewno zdjęcia z nowym słupkiem... ;D

brckbldr
Posty: 30
Rejestracja: 2019-03-18, 14:24
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#7 Post autor: brckbldr »

Kolejny świetny MOC, ale za każdym razem jestem pod coraz większym wrażeniem jak rewelacyjnie w odwzorowujesz z LEGO modele samochodów. Mi się co prawda ten konkretny skojarzył pierwotnie z wcześniejszymi modelami marki, ale lifting tego Lincolna był na tyle ascetyczny, że oddanie z klocków tych lekkich obłości, jakie pojawiły się na przełomie lat 80. i 90. XX w. nie są możliwe do odpowiedniego odwzorowania przy użyciu LEGO.

Natomiast element, którego dotyczy dyskusja, to słupek D. Pierwszy od szyby czołowej, to słupek A, ten spomiędzy drzwi - B, natomiast słupkiem C jest w przypadku tego modelu samochodu słupek pomiędzy tylnymi drzwiami i tą małą szybką. Podzielam natomiast opinię, że oddanie tego elementu w przypadku drugiej generacji Lincolna Town Car nie jest łatwe i choć rzuca się w oczy w wersji LEGO, również w przypadku oryginału dość mocno dominuje tylną część pojazdu.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#8 Post autor: syzygy »

brckbldr pisze: 2022-09-12, 22:14 Kolejny świetny MOC, ale za każdym razem jestem pod coraz większym wrażeniem jak rewelacyjnie w odwzorowujesz z LEGO modele samochodów. Mi się co prawda ten konkretny skojarzył pierwotnie z wcześniejszymi modelami marki, ale lifting tego Lincolna był na tyle ascetyczny, że oddanie z klocków tych lekkich obłości, jakie pojawiły się na przełomie lat 80. i 90. XX w. nie są możliwe do odpowiedniego odwzorowania przy użyciu LEGO.
Bardzo dziękuję! Wcześniejsza wersja Town Cara (85?) ma mniejsze przednie reflektory, niepołączone z kierunkowskazem, który jest biały ;) To zmiany, które można byłoby oddać w lego, bo karoseria to faktycznie musiałaby być zbliżona dosyć.. chociaż w starszej wersji widzę trapez na masce, w 1990 jest to już tylko prostokąt. Widać też zwężenie sylwetki przy płycie podłogowej (znaczy się na dole ;)), w "mojej" wersji kształt karoserii z boku auta jest bardzo prosty (lekko zaoblony na dole) - nie budowałem boków auta snotem co pozwoliło wreszcie zamontować poprawne zawiasy (choć tylne drzwi mają kombinowane z powodu braku miejsca na normalny). No ale w sumie nieważne, zacząłem się chyba bawić w "znajdź różnice", co nie zmienia faktu, że masz całkowitą rację i obydwie wersje są bardzo podobne :)
wielkamucha pisze: 2022-09-12, 21:18 Mnie się podoba. Kolorystyka, wzornictwo, kształt, wnętrze [...]

Choć znając naszego Gargusia, za kilkanaście dni/tygodni zobaczymy pewno zdjęcia z nowym słupkiem... ;D
Dziękuję! Cieszę się, że jeszcze się nie znudziłeś :) Kolorem próbowałem coś trochę urozmaicić, bo sylwetka jest dość nudna :) Stąd też dwa kolory i srebrny pasek - jak znalazłem tę wersję w necie zakochałem się od pierwszego wejrzenia, bo Town Cary były produkowane w stonowanych kolorach (co jest uzasadnione i pasuje do tego auta), więc wybór był ograniczony - czarny, biały, ciemnogranatowy i takie tam.

Co do poprawki słupka D, to może być ciężko :( :P

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#9 Post autor: Skylark90 »

Syzygy Garage presents :D miesiąc bez auta od Ciebie to miesiąc stracony ;) znowu świetnie Ci wyszło! Chyba najbardziej podoba mi się wnętrze - deska rozdzielcza,fotele i kanapa. Jeździłbym :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#10 Post autor: syzygy »

Dzięki, cieszę się! :)
Skylark90 pisze: 2022-09-13, 15:27 miesiąc bez auta od Ciebie to miesiąc stracony ;)
Pontiac był "spóźniony" (czekałem na części, potem długo się do fotek zbierałem), a ten powstawał w międzyczasie, dlatego miesiąc po miesiącu. A z Lincolnem trochę się spieszyłem, bo niebawem dołączam do forumowych tatusiów, więc chciałem zdążyć przed porodem :P Także nie wiem, jak prędko teraz coś opublikuję :D

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#11 Post autor: Ciamek »

A może jakiś Ford LTD policyjny?
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#12 Post autor: Skylark90 »

syzygy pisze: 2022-09-13, 17:15 A z Lincolnem trochę się spieszyłem, bo niebawem dołączam do forumowych tatusiów, więc chciałem zdążyć przed porodem :P Także nie wiem, jak prędko teraz coś opublikuję :D
Jak ja Cię rozumiem xD Przede wszystkim - gratulacje! Oby wszystko poszło dobrze z porodem etc., my (ja i moja żona) mamy dobre doświadczenia :) Co zaowocowało decyzją o drugim dziecku niedługo po pierwszym i w moim przypadku ojcostwo, a konkretnie właśnie drugie dziecko, zmieniło mnóstwo jeśli chodzi o czas na własne rzeczy :P Teraz mam córkę w wieku ~3,5 roku i syna ~1,5 i czasu na budowanie i inne swoje sprawy jak na lekarstwo :P Ale da się coś poskładać ;)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#13 Post autor: syzygy »

Ciamek pisze: 2022-09-13, 19:00 A może jakiś Ford LTD policyjny?
Kiedyś mi chodził po głowie jakiś radiowóz, ale jakoś ostatnio o tym zapomniałem - dzięki za wskazówkę, to auto jest bardzo ok! Malowanie policyjne, sygnalizacja itp. na pewno urozmaiciłyby bryłę :) Masz jakiś konkretny rocznik na myśli? :)

Skylark - dzięki, na razie jeszcze czekamy ;) Właśnie mam nadzieję, że jakoś to poskładam wszystko :P

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#14 Post autor: Szygalew »

Skylark90 pisze: 2022-09-13, 21:16 Przede wszystkim - gratulacje!
Podpisuję się pod tymi słowy!:)
Za jakiś czas zapodasz jakieś auto z DUPLO zapewne.. :)

A o tym teraz muszę napisać, że jednak słupek D jest bezwzględnie do zmiany. Nie wiem jak go zmienić, ale myślę, że jest to potrzebne - za bardzo rzuca się w oczy jego "niekompatybilność". Wiem, że trudno jest oddać z klocków taki element ( skośny w każdą stronę). Ale wierzę, że da się coś z tym zrobić :). Musisz coś wyczarować i już :).
Ponadto, słupek C jest nie tam gdzie trzeba. Powinien uciec w stronę tyłu w stosunku do klamki tylnych drzwi.

Powyższe nie zmienia mojego bardzo pozytywnego odbioru Twojego auta. :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lincoln Town Car 1990

#15 Post autor: syzygy »

Dzięki Szygalew! :)
Szygalew pisze: 2022-09-13, 22:15 Ponadto, słupek C jest nie tam gdzie trzeba. Powinien uciec w stronę tyłu w stosunku do klamki tylnych drzwi.
Kurde, raczej klamka jest w złym miejscu.. nie zwróciłem na to uwagi, dzięki! Ale chyba mało kto to zauważy - poprawię, jeśli wymyślę lepszy słupek D, dla samej klamki chyba nie chce mi się robić nowej sesji zdjęciowej :)

ODPOWIEDZ