[MOC] TIGER 1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#16 Post autor: wielkamucha »

dmac pisze: 2022-09-12, 23:18
wielkamucha pisze: 2022-09-12, 08:05 Tygrysy wysłane do Afryki były malowane na zielono, nie piaskowo! Piaskowy (Dunkel Gelb) "malunek" Tygrysów był stosowany w Europie.
Troszkę nam się off-topic zrobił, ale w sumie czemu nie ;) .

Wspomniałem o piaskowym kolorze (Tan), bo wykonanie modelu w Dark Tan wydaje mi się niemożliwe, z powodu ograniczonej dostępności elementów. Nie wspomniałem natomiast o Dunkel Gelb.
A jeśli już mamy wchodzić w szczegóły, to z moich informacji wynika, że Tygrysy wysyłane do Afryki malowano fabrycznie barwami RAL 8000 i RAL 7008. Te właśnie kolory nosi obecnie wóz nr 131 z muzeum w Bovington (nowe malowanie wykonano po BARDZO dokładnych badaniach historycznych i jest uważane za optymalne dla Tygrysa zdobytego w Afryce). Gdybym miał go zbudować z klocków, to albo w Dark Tan (raczej niemożliwe), albo w Tan (raczej możliwe), a na pewno nie w odcieniach zieleni. (Dodatkowo utwierdzają mnie w tym przekonaniu świetne, kolorowe zdjęcia z czasopisma LIFE, wykonane w 1943 roku w Tunezji). Wg niektórych źródeł, do Afryki miały też dotrzeć Tygrysy ciemnoszare (Dunkelgrau, RAL 7021), które na miejscu malowano na bardziej praktyczny kolor.
Krótko mówiąc, w świetle dziennym afrykański Tygrys wygląda tak:

ObrazekTiger 131 by Megashorts, on Flickr
Może i off-top, ale przecież nadal dotyczący Tygrysa :) A przy okazji można się czegoś nowego dowiedzieć :) .

Rzeczywiście, z tym zielonym to przesadziłem, bo to raczej powinien być szaro-zielony - za duże uproszczenie z mojej strony.
W moich źródłach (przyznaję - sprzed 15-20 lat) na planszach kolorowych sylwetki są głównie szaro-zielonkawe, natomiast w "słowie pisanym" wymieniane są barwy żółto-brązowy i szaro-zielony - czyli przywołane przez Ciebie RAL 8000 i 7008. Uwaga o Dunkel Gelb to również moje dosyć DUUUŻE uproszczenie, odnoszące się do jasnych/piaskowych odcieni malowań, które byłyby reprezentowane przez legowy kolor Tan/Sand, a które po prostu występowały dopiero później, w Europie i nie powinny być łączone z Afrika Korps (choć jest to naturalne skojarzenie z "pustynny" czy "Afryka"). Moja uwaga powinna więc raczej brzmieć, że "Tygrysy wysłane do Afryki były malowane na ciemno piaskowy lub (ewentualnie) ciemnoszary, nie (jasno) piaskowo!" (bo szarozielonego w palecie Lego nie ma).
Bovington bardzo sobie cenię i znane jest ono ze swojej wręcz aptekarskiej dokładności przy odrestaurowywaniu swoich eksponatów, zatem ich wybór jest prawdopodobnie najtrafniejszy (choć spotkałem się z opinią, że ten konkretny egzemplarz mógł być przemalowany jeszcze przed przetransportowaniem do Wielkiej Brytanii, a i specjaliści z Tank Museum z H. Doylem na czele też czasem się mylili). Osobiście, zostawiłby go raczej jako DBG - przynajmniej dla tego okresu.

BTW, jest szansa, żeby dostać jakiegoś linka do tych kolorowych zdjęć z LIFE'a? Choćby na PW?
dmac pisze: 2022-09-12, 23:18 Jeśli chodzi o silniki M i L produkowane przez CaDA, to polecam je w wersji Pro (można poznać po tym, że już nie wyglądają identycznie jak LEGO, a część obudowy mają z półprzezroczystego tworzywa), bo są wyraźnie mocniejsze. Bez problemów współpracują z wieżami LEGO. Nie polecam natomiast serwomotoru CaDA, bo wydaje się mniej precyzyjny niż LEGO - albo trafiły mi się dwa nieudane egzemplarze, nie wiem. Micromotor oczywiście też działa z elementami LEGO. Z S-brickiem i BuWizzem nie testowałem, bo nie posiadam.
Ooo, to ciekawe. Jesteś w stanie określić - choćby subiektywnie - o ile są mocniejsze? Tak procentowo? A jak z szybkością? Taka sama, czy szybsze? A jak z kontrolerami CaDA (wieże IR)? Testowałeś je może na współpracę z legowymi pilotami i silnikami?

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#17 Post autor: Skylark90 »

O ja, świetny, od razu widać, o jaki model chodzi :) filmik dużo daje, aż stwierdziłem, że musze sobie zbudowac jakieś takie małe jeździdełko, żeby trzymać w pracy i czasami się pobawić dla odstresowania :P

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] TIGER 1

#18 Post autor: dmac »

Nadal mówimy o budowaniu Tygrysów, więc chyba nie ma sensu przechodzić na PW :) .
wielkamucha pisze: 2022-09-13, 10:56 (...) dostać jakiegoś linka do tych kolorowych zdjęć z LIFE'a?
Mam wrażenie, że kiedyś miałem je w wyższej rozdzielczości, ale znalazłem tylko takie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jesteś w stanie określić - choćby subiektywnie - o ile są mocniejsze?
Subiektywnie powiem, że trochę :) . Wyraźnie, ale nie dramatycznie. A jeśli chodzi o szybkość, to ktoś zrobił takie porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=26lJqM0OIjA
Chyba nawet nie mam wież IR od CaDA; dostałem od nich wieże radiowe wyglądające identycznie jak IR produkowane przez LEGO i jest to badziew (działają z opóźnieniem, gubią łączność itd.)
Za to bardzo mi się podobają kostki RC od CaDA wyglądające jak BuWizz, czyli z grubsza jak Rechargeable Battery Box z czterema portami dla silników, ładowaniem przez micro USB i łącznością 2,5 GHz. Jako stary dziad nie mogę się przyzwyczaić do sterowania telefonem, więc taka prymitywna kostka współpracująca z prymitywnym pilotem to coś w sam raz dla mnie ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#19 Post autor: wielkamucha »

Podziękował za jedno i drugie :)

Z prostego liczenia obrotów na filmie wychodzi 9 do 5,5 dla CaDA. Więc różnica w prędkości jest raczej zauważalna.
Tak się zastanawiam, czy nie użyć tych silników do napędu parowozów... Tfu, przepadnij diabelny podszepcie!...

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#20 Post autor: Skylark90 »

dmac pisze: 2022-09-13, 22:28 Za to bardzo mi się podobają kostki RC od CaDA wyglądające jak BuWizz, czyli z grubsza jak Rechargeable Battery Box z czterema portami dla silników, ładowaniem przez micro USB i łącznością 2,5 GHz. Jako stary dziad nie mogę się przyzwyczaić do sterowania telefonem, więc taka prymitywna kostka współpracująca z prymitywnym pilotem to coś w sam raz dla mnie ;) .
Rozumiem, że łączy się z pilotem CaDa, a właśnie z telefonem i padem nie? Chętnie znalazłbym jakiś tańszy zamiennik do Buwizza, cena mnie zabija :P kupiłem właśnie Sbricka, ale to bez baterii jest. A co do sterowania czymś fizycznym to polecam właśnie prosty pad łączący się na Bluetooth i wtedy można latać i na Buwizz, i na Sbrick, i na C+ (przez aplikację Brickcontroller 2). Sam też nie lubię sterowania telefonem, choć jestem średnio-starym dziadem :P

BASTION
Posty: 3
Rejestracja: 2021-10-25, 09:45
Lokalizacja: Proszę uzupełnić
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#21 Post autor: BASTION »

Dzięki za wszystkie głosy krytyki i pochwały. Dzięki Wam mam kilka pomysłów na poprawienie MOCa, być może nawet przebuduję, a jeśli się na to zdecyduje to na pewno pomyślę o kolorze piaskowym :)
Skylark90 pisze: 2022-09-13, 15:30 O ja, świetny, od razu widać, o jaki model chodzi :) filmik dużo daje, aż stwierdziłem, że musze sobie zbudowac jakieś takie małe jeździdełko, żeby trzymać w pracy i czasami się pobawić dla odstresowania :P
Jeśli chcesz trzymać takiego w pracy to koniecznie musi strzelać :)

Jeśli chodzi o sterowanie to wybrałem tą opcje że względu na to że wolę fizyczne przyciski, oraz na łatwość/szybkość parowania. Odpalasz i jedziesz!

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] TIGER 1

#22 Post autor: Skylark90 »

BASTION pisze: 2022-09-17, 15:00 Jeśli chcesz trzymać takiego w pracy to koniecznie musi strzelać :)
Jest taki strzelający C-model z 42100, ale to już nie jest małe xD
BASTION pisze: 2022-09-17, 15:00 Jeśli chodzi o sterowanie to wybrałem tą opcje że względu na to że wolę fizyczne przyciski, oraz na łatwość/szybkość parowania. Odpalasz i jedziesz!
Da się wgrać soft do huba C+, na bazie języka programowania Python bodajże, który powoduje, że łączy się bezpośrednio z padem działającym na BT. I wtedy masz to samo - bezpośrednie sterowanie po naciśnięciu guzika. Reset huba do ustawień fabrycznych to kwestia przytrzymania "power" chwilę dłużej ;) Ale do takiego małego modelu hub C+ by się nie zmieścił

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] TIGER 1

#23 Post autor: dmac »

Skylark90 pisze: 2022-09-17, 10:08
Rozumiem, że łączy się z pilotem CaDa, a właśnie z telefonem i padem nie?
Tylko z pilotem. Wiem, że jedna z chińskich firm robi też wersję kostki z aplikacją działającą na telefonie, ale nie jestem pewny która - być może Mould King.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ