[MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Obrazek


Minął w sumie dokładnie rok odkąd zacząłem pracę nad tą ciężarówką, w międzyczasie zdarzyło się parę okresów, kiedy model był niedokończony i kurzył się w oczekiwaniu na zainteresowanie z mojej strony, ale albo brak czasu albo brak motywacji ciągle odsuwał dokończenie projektu. Także nie od razu naczepa miała służyć jako transporter dla koparki, rozważałem opcje cysterny, transportu jakiegoś sporego, długiego elementu konstrukcyjnego, elementu dźwigu, który gdzieś się kurzy w kącie w częściach jednak ostatecznie stanęło na koparce publikowanej jakieś 2 lata temu.


Obrazek


Całość waży około 8kg nie licząc koparki i ma prawie 2 metry długości. Ciężarówka posiada napęd na 3 tylne osie z jednego silnika XL, znajdującego się prawidłowo pod maską. Co do napędu - plan był taki aby ciężarówka dała rady uciągnąć obydwie zamocowane naczepy, udało się to bez problemu a ponadto nawet z ładunkiem w formie koparki (około 5kg). Trzy tylne osie posiadają dyferencjały i zawieszenie.
Kolejnym założeniem przy budowie a właściwie głównym z nich było umieszczenie takiej funkcjonalności aby ciężarówka jak i naczepy, z procesem załadunku włącznie mogły funkcjonować całkiem zdalnie - samodzielne zapinanie naczepy przez ciężarówkę, zapinanie i odpinanie drugiego członu naczepy, umożliwienie wjazdu ładunku, skręt kół naczepy itd. Poszczególne etapy widać na głównym filmie.
Oświetlenia jest dość sporo, zarówno w obrębie samego ciągnika jak i obydwóch przyczep. Jeśli chodzi o ciągnik świecą lampy na dachu, tylne lampy i oświetlenie pod kabiną. Zasilanie niektórych lamp przechodzi przez przekładnię dzięki czemu naprzemiennie "mruga", m.in lampy na dachu szoferki.




Pierwsza naczepa posiada "zatrzask", umożliwiający zapinanie się do ciągnika podczas cofania i podnośnik umożliwiający jej podpinanie się do drugiej sekcji przyczepy.


Obrazek

Obrazek


Druga sekcja posiada oświetlenie i skrętne koła a także mniej więcej w środku długości podpórki w formie metalowych kulek LEGO aby uniemożliwić zginanie się przyczepy pod dosyć ciężkim ładunkiem. Na kulkach przyczepa może jeździć do przodu i do tyłu jak i poruszać się "bokiem" podczas skręcania całego układu przyczep.




Skręt kół odbywa się dzięki skośnej belce, która wpływa na coraz większy kąt wychylenia poszczególnych kół.
Na koniec główny film. Zapraszam forum do oglądania i komentowania! :)




Galeria Flickr


Aha, Ktoś kiedyś zapytał czy rozłożyłem koparkę i poprzednią ciężarówkę - otóż nie - co więcej dorobiłem się osobnej "kanciapy" z półkami jako mojej pracowni gdzie mogę wszystko składować dzięki czemu parapety w domu w końcu świecą pustkami :)


Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#2 Post autor: SaperPL »

Widać od razu że będzie kolejny pretendent do MOCa miesiąca, bardzo fajny model, gratulacje wytrwałości przy składaniu takich olbrzymów.

Jedyne do czego się można przyczepić to właściwie to że oszukujesz przy połączeniu przedniej części naczepy z resztą i tak naprawdę ciągniesz całość po ziemi na podparciu, co w takim rozmiarze modelu pewnie bym kombinował żeby jednak jakoś działało. Ale i tak podziw że ten haczyk się trzyma kupy i nie rozpada przy ciągnięciu takiej masy jeszcze z oporami tarcia na podparciu.

Oprócz tego taki mały detal - na pierwszym zdjęciu nie widać dobrze grilla i to psuje efekt tak jakby tam jednolita płaska powierzchnia była.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#3 Post autor: Kubrick »

a cóż to za żółte oklatkowane 6x6 na półce za Peterbiltem? 😍
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#4 Post autor: syzygy »

Ponownie monumentalne dzieło :) Publikujesz prace mniej więcej co roku (jeśli dobrze liczę), ale widać, że nie próżnujesz - budowa takich kolosów na pewno wymaga czasu :)

Saper ma rację z tą chłodnicą - szkoda, żeby ktoś przeoczył, że jest tam grill :)

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#5 Post autor: Naturalbornuser »

SaperPL pisze: 2022-10-01, 11:56na pierwszym zdjęciu nie widać dobrze grilla i to psuje efekt tak jakby tam jednolita płaska powierzchnia była.
Fakt, chyba coś przekombinowałem ze zdjęciem i tego nie zauważyłem, teraz już widzę. Ale na filmie widać, że jest kratka :)
Kubrick pisze: 2022-10-02, 10:48 a cóż to za żółte oklatkowane 6x6 na półce za Peterbiltem? 😍
Moja przymiarka do zbudowania czegoś pod Truck Trial :) Muszę jeszcze zrobić parę poprawek i wystawię Urala.
syzygy pisze: 2022-10-02, 11:09 Ponownie monumentalne dzieło :) Publikujesz prace mniej więcej co roku (jeśli dobrze liczę), ale widać, że nie próżnujesz - budowa takich kolosów na pewno wymaga czasu :)
Dzięki :) Zgadza się ostatnio raz na rok. Możliwe, że jednak zmniejszę skalę, będzie trochę szybciej :)

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#6 Post autor: Jakeof »

Imponujący zestaw, gratulacje ;)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#7 Post autor: Mestari »

No to pozamiatane ;) Brawa!

A co to za siłowniki pneumatyczne w koparce?
edit - już doczytałem w innym wątku: customy z aluminium

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#8 Post autor: Naturalbornuser »

Tak tak customy, dolewam oleju i działają :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#9 Post autor: legosamigos »

Imponujący zestaw. Jak ktoś już wyżej napisał jeden z kandydatów na MOC miesiąca :) Razem z koparką 13 kg i 2 metry długości, to ten jeden biedny silnik XL ładnie dostaje w kość. Napiszę Ci szczerze, brakuje mi chromowanych felg, jak i rur wydechowych ;) Wtedy byłaby naprawdę super ciężarówka
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#10 Post autor: Naturalbornuser »

XL pracuje tu na granicy możliwości :) Zgadzam się - jeszcze felgi i rury albo i zbiorniki z paliwem w chromie i efekt dużo lepszy, może przyjdzie na to czas bo nie planuję ciężarówki rozbierać.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#11 Post autor: legosamigos »

O chromy pogadaj z Aurim ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#12 Post autor: Cieślu »

Zestaw robi wrażenie! Czekam na Twoją trialówkę bo może to być naprawdę ciekawa konstrukcja :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#13 Post autor: Naturalbornuser »

Cieślu pisze: 2022-10-23, 17:28 Czekam na Twoją trialówkę bo może to być naprawdę ciekawa konstrukcja :)
Na pewno wrzucę. A aktualnie trochę ją poprawiłem bo zauważyłem w konstrukcji tak durny błąd, że wstyd się przyznawać :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#14 Post autor: Sariel »

MOC świetny i widać ogrom włożonej pracy. Jedyne do czego się przyczepię, bo nie wypada nie ;) to te chromy, bo masz je na ciężarówce ale felgi zostawiłeś w LBG - trochę to razi.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Peterbilt 379 - transport koparki

#15 Post autor: Naturalbornuser »

Sariel pisze: 2023-02-08, 08:43 MOC świetny i widać ogrom włożonej pracy. Jedyne do czego się przyczepię, bo nie wypada nie ;) to te chromy, bo masz je na ciężarówce ale felgi zostawiłeś w LBG - trochę to razi.
Dzięki :) Może faktycznie razi ale ja tego nie zauważyłem bo ciężarówka tak długo stała niedokończona, że się opatrzyłem z jej widokiem :) Póki co zostaje na półce jak inne MOCe więc możliwe że dostanie kiedyś porządną felgę :)

ODPOWIEDZ