[MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#16 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:No i brawo :) . Jeśli użyjesz ich w nowym modelu, powiększy się grono uczestników konkursu na MODelarza roku :) .
Fakt, grono było bardzo małe, w każdym razie gratuluję zwycięstwa, siłowniczki zrobiły swoje :) No i tak, jakiś nowy model się bardzo przyda aby użyć nowe siłowniki. Póki co wkrótce będą zamontowane w obecnym i zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#17 Post autor: Naturalbornuser »

Koparka VOLVO 2.0 bliska ukończenia :) Nowe, długie i robione też długo siłowniki przetestowane i zamontowane. Trochę to trwało ale nie obyło się bez wielu zmian z ramieniu, dłuższe siłowniki wymagały przesunięcia miejsc przyczepu siłowników a znacznie zmienione zakresy ruchów wymagały "odblokowania" możliwości zgięcia się dalej niż dało się wcześniej. Efekty jeśli chodzi o zakresy ruchów doskonałe - uzyskanie dużych możliwości w tej kwestii tak jak w prawdziwych koparkach całkowicie osiągalne. Ale ten temat dokładniej będę chciał poruszyć na filmach.

Jeśli chodzi o kwestie wizualne doszło trochę nowych szczegółów jak nowe pomarańczowe uchwyty, których zabrakło wcześniej, ładniejsze gałki w kabinie i dokładniejsze odwzorowanie węży hydraulicznych.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne całkowitej wymianie na nowy uległ kompresor (co wymagało rozbebeszenia połowy koparki). Aktualnie cały system pneumatyczny zasila jedna mała pompka pneumatyczna pracująca z dużą prędkością. Pompka jest napędzana przez trzy mediumy przez przekładnię przyspieszającą 5 razy, działa to bardzo sprawnie i wystarczająco szybko a przy okazji wydaje ciekawy dźwięk "spod maski". Dzisiejsze fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 15:32 przez Naturalbornuser, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#18 Post autor: Skylark90 »

Wow, mega model, już wcześniej mega, a jak widzę te zmiany to jest to udoskonalanie ideału. Kilka pytań nooba / początkującego:
1. Dlaczego 3 M-ki podkręcone 5 razy zamiast 1 RC Buggy? Wiadomo, że cenowo znacznie taniej, ale może jakieś ograniczenia techniczne czy inne powody?
2. Która wersja pompki - V1 z 42008 Service Truck, 8110 Unimog etc. czy V2 z 42080 Maszyna Leśna?
3. Pneumatyka (pompka i siłowniki) rozwiercona czy nie?
Ostatnio zmieniony 2021-03-11, 09:41 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#19 Post autor: dmac »

Bardzo dobrze to wygląda i chętnie popatrzę, jak pracuje, bo jedna pompka (nawet z trzema przyspieszonymi mediumami) dla tak długich siłowników... brzmi aż za pięknie ;) . Film, film, film!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#20 Post autor: eric trax »

Genialnie to wyszło. Zapytam jednak dlaczego siłowniki nie są w kolorze DBG? W castoramie jest idealna farba na taką okoliczność. Chyba, że mają się wyróżniać to ok :D


Będziesz rozbierał tą koparkę?
Ostatnio zmieniony 2021-03-11, 10:09 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#21 Post autor: Naturalbornuser »

Skylark90 pisze:Wow, mega model, już wcześniej mega, a jak widzę te zmiany to jest to udoskonalanie ideału. Kilka pytań nooba / początkującego:
1. Dlaczego 3 M-ki podkręcone 5 razy zamiast 1 RC Buggy? Wiadomo, że cenowo znacznie taniej, ale może jakieś ograniczenia techniczne czy inne powody?
2. Która wersja pompki - V1 z 42008 Service Truck, 8110 Unimog etc. czy V2 z 42080 Maszyna Leśna?
3. Pneumatyka (pompka i siłowniki) rozwiercona czy nie?
1. Jeden RC buggy też ciekawa opcja, nie mówię nie. Przy jednej małej pompce chodzi o dużą szybkość więc na pewno nadałby się, jednak nie mam go aktualnie i dlatego kompresor zasilany jest tym co mam.
2. To jest ta Pompka
3. Pompka ta z linku powyżej a siłowniki robione od podstaw m.in z rurek aluminiowych, chociaż wykorzystują też elementy z siłowników LEGO m.in uszczelki jak widać np TU

dmac pisze:Bardzo dobrze to wygląda i chętnie popatrzę, jak pracuje, bo jedna pompka (nawet z trzema przyspieszonymi mediumami) dla tak długich siłowników... brzmi aż za pięknie ;) . Film, film, film!
Filmik w przygotowaniu więc na dniach :) Jedna pompka daje radę, siłowniki mają w środku średnicę nieco mniejszą niż te LEGO więc i objętość do napełnienia trochę mniejsza. Nie wiem jakich Ty użyłeś rurek i uszczelek do swoich siłowników ale u mnie był problem wcisnąć uszczelki z oryginalnych siłowników do cieńszej aluminiowej rurki, problem dużego tarcia jednak się udało rozwiązać przez wstrzyknięcie niewielkiej ilość oleju do środka. Zaczęło chodzić lekko i tak jak powinno :)

eric trax pisze:Genialnie to wyszło. Zapytam jednak dlaczego siłowniki nie są w kolorze DBG? W castoramie jest idealna farba na taką okoliczność. Chyba, że mają się wyróżniać to ok :D
Będziesz rozbierał tą koparkę?
Wychodzi na to, że jestem już ślepy. Szukałem ale znalazłem kilka innych odcieni m.in coś właśnie jak LBG i inne. Nie zależało mi jakoś szczególnie na identycznym kolorze ale nie pogardzę jeśli taki znajdę i przemaluję.
Koparki nie planuję rozbierać. Na pewno będą jakieś fotki w terenie, filmy z kopania a później może jakieś zdjęcia z innym sprzętem ziemnym jeśli taki powstanie.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#22 Post autor: dmac »

Naturalbornuser pisze:siłowniki mają w środku średnicę nieco mniejszą niż te LEGO więc i objętość do napełnienia trochę mniejsza. Nie wiem jakich Ty użyłeś rurek i uszczelek do swoich siłowników ale u mnie był problem wcisnąć uszczelki z oryginalnych siłowników do cieńszej aluminiowej rurki, problem dużego tarcia jednak się udało rozwiązać przez wstrzyknięcie niewielkiej ilość oleju do środka.
Rurki aluminiowe o zewnętrznej średnicy takiej samej jak siłowniki LEGO można kupić w różnych odmianach, tzn. ze ściankami o różnych grubościach. Udało mi się dobrać takie, do których uszczelki LEGO pasują idealnie. I oczywiście też przesmarowałem, rzadkim smarem silikonowym (albo olejem silikonowym, już nie pamiętam).

No to czekamy na film :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: Skylark90 »

Naturalbornuser pisze:1. Jeden RC buggy też ciekawa opcja, nie mówię nie. Przy jednej małej pompce chodzi o dużą szybkość więc na pewno nadałby się, jednak nie mam go aktualnie i dlatego kompresor zasilany jest tym co mam.
To u mnie odwrotnie - mam jeden z zestawu 8287 i leży, bo nie mam przedłużki 20 cm, żeby dało się go podłączyć do wieży IR :/ Albo dokupię przedłużkę i drugi do pary, żeby robić sensowne pojazdy wyścigowe, ale pójdzie na sprzedaż razem z kablem i battery box. BTW buwizz ma już prototyp własnych RC buggy motors. Niedługo powinny wejść do regularnej sprzedaży. To jakbyś szukał nówki sztuki nieśmiganej.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#24 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:No to czekamy na film :) .
Póki co film z działania siłowników z zamontowaną "lżejszą" łyżką

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CW-Gw9zCQWg&t=14s[/youtube]

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#25 Post autor: dmac »

Zadziwiająco szybko działa to ramię; czapki z głów!
Tak sobie myślę, że samotna pompka musi tam mieć strasznie ciężkie życie przy tak wysokich obrotach ;) . Sprawdzałeś, czy mocno się grzeje po paru minutach zabawy?

Jednakże szybkość to nie wszystko. Myślę, że byłoby dobrze, gdybyś jeszcze przysiadł nad geometrią, bowiem:
a) łyżka powinna się dać mocniej podkurczyć; siłownik jest przecież długi, a wydaje się, jakby się wysuwał co najwyżej do połowy
b) w dolnym położeniu na siłownikach unoszących całe ramię pozostaje niewiele luzu, co chyba oznacza, że byłby problem z kopaniem na głębokość (w porównaniu z prawdziwą maszyną).

No i niepotrzebnie, moim zdaniem, przyspieszyłeś scenę obrotu wieży i jazdy. To jest model dużej koparki; pewne dostojeństwo w ruchach jest wręcz wskazane ;) .

Mam nadzieję, że przyjmiesz moje uwagi jako konstruktywną krytykę, a nie wybrzydzanie zazdrosnego konkurenta :D. Zwłaszcza, że żadne "ale" nie przesłonią faktu, iż model jest bardzo udany.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#26 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:Zadziwiająco szybko działa to ramię; czapki z głów!
Tak sobie myślę, że samotna pompka musi tam mieć strasznie ciężkie życie przy tak wysokich obrotach ;) . Sprawdzałeś, czy mocno się grzeje po paru minutach zabawy?

Jednakże szybkość to nie wszystko. Myślę, że byłoby dobrze, gdybyś jeszcze przysiadł nad geometrią, bowiem:
a) łyżka powinna się dać mocniej podkurczyć; siłownik jest przecież długi, a wydaje się, jakby się wysuwał co najwyżej do połowy
b) w dolnym położeniu na siłownikach unoszących całe ramię pozostaje niewiele luzu, co chyba oznacza, że byłby problem z kopaniem na głębokość (w porównaniu z prawdziwą maszyną).

No i niepotrzebnie, moim zdaniem, przyspieszyłeś scenę obrotu wieży i jazdy. To jest model dużej koparki; pewne dostojeństwo w ruchach jest wręcz wskazane ;) .

Mam nadzieję, że przyjmiesz moje uwagi jako konstruktywną krytykę, a nie wybrzydzanie zazdrosnego konkurenta :D. Zwłaszcza, że żadne "ale" nie przesłonią faktu, iż model jest bardzo udany.

Jestem ciekawy co inni uważają na temat rozwiązań technicznych więc czy krytyka czy nie, wszystko pisać :)
Nie sprawdzałem czy pompka się grzeję, przypuszczam, że mocno, ale póki co jeszcze działa.
Co do geometrii dobrze zauważyłeś - ramię jest ustawione bardziej na górny zakres ruchu niż na dolny, przesuwam właśnie w dół dolne przyczepy dwóch siłowników przez co zakres będzie przesunięty też w dół, głębokość kopania powinna się zwiększyć, zobaczę ile to będzie cm.
Jeśli chodzi o siłownik do łyżki - dotarła do mnie większa lekka łyżka i będzie można ostatecznie przebudować ten element, spokojnie powinna się podginać dużo bardziej pod ramię przy tak długim siłowniku.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#27 Post autor: Naturalbornuser »

eric trax pisze:Będziesz rozbierał tą koparkę?
Naturalbornuser pisze:Koparki nie planuję rozbierać. Na pewno będą (...) jakieś zdjęcia z innym sprzętem ziemnym jeśli taki powstanie.
No i powstał :)
viewtopic.php?t=33371

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

#28 Post autor: Naturalbornuser »

Koparka nadal cała i ma się dobrze, właśnie oddany został do użytku transporter dla niej :)


Obrazek

Temat na forum

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

#29 Post autor: eric trax »

Transporter według Twojego pomysłu? Przydały by sięrury wydechowe w chromie :D

Tą koparkę widział bym na makiecie technic :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

#30 Post autor: Naturalbornuser »

eric trax pisze: 2022-10-01, 14:22 Transporter według Twojego pomysłu? Przydały by się rury wydechowe w chromie :D
Tą koparkę widział bym na makiecie technic :D
Trochę się wzorowałem na podobnym transporterze (zdjęcia w filmie). Rury w chromie, felgi i jeszcze na pewno kilka elementów by się przydało w chromie - im więcej tym lepiej w tym przypadku :) Co do makiety to pewnie, nie rozebrałem jej i zapewne nie będę, ostatnio poprawiłem nawet działanie zaworów i zakres ruchu ramienia i łyżki, teraz jest tak jak być powinno.

ODPOWIEDZ