[MOC] The Watchtower

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

[MOC] The Watchtower

#1 Post autor: lechkulina »

Udało mi się ostatnio ukleić do końca kolejny model do większej średniowiecznej makiety, nad którą pracuje "Along Treacherous Road". Wieża obserwacyjna będzie znajdowała się w okolicy starego magazynu, nieopodal gościńca i kamiennego mostku. Strażnicy będą mieli z niej dogodny punkt obserwacyjnym zarówno na drogę jak i na rzekę.

Model powstawał mniej więcej przez 3 miesiąc, a największą bolączką okazały się: dach, okolice drzwi (wycięcie łuku w cylindrze), przypory w sumie też były problematyczne. Elementy te wymagały wielokrotnego przeprojektowania, zanim proporcje i wytrzymałość były akceptowalne. Kształt cylindra jest przybliżony za pomocą 16-boku (zarówno kamienna część jak i drewniane piętro). Jeżeli chodzi o skale to jest to sama co w starym magazynie, czyli dla figurki + płytki.

Za parę dni jak znajdę zdjęcia na drugim aparacie to postaram się wrzucić jak to mniej więcej wygląda w środku.

ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower by Lech Kulina, on Flickr

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#2 Post autor: JK »

Bardzo to ładne i staranne. Piękny SNOT. A czy mur jest w LBG? Bo na tych zdjęciach u siebie widzę to w jakimś odcieniu niebieskiego...

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] The Watchtower

#3 Post autor: Falcrum »

Pewnie kwestia wysokiej temperatury barwowej. Poza tym, jak wszyscy wiemy, szare klocki są najbardziej kolorowe :)

Piękna konstrukcja, widać ogrom włożonej pracy, widać że każdy centymetr kwadratowy został przemyślany. Do tego ani jednej luki, co przy tak finezyjnej geometrii jest nie lada osiągnięciem - brawo!

Powiedziałbym tylko, że brakuje mi okazjonalnych studów (lub jumperów), te imperfekcje dodają uroku budowli, między innymi dlatego tak lubię elementy wedge, plate, które te study wymuszają. Bez nich całość jest bardzo gładka i chwilami prosi się o zmianę faktury.

W skrócie bez względu na to jak budujesz zawsze będzie się można do czegoś przyczepić.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

Re: [MOC] The Watchtower

#4 Post autor: Ciamek »

Wygląda obłędnie.
Aczkolwiek dach jednak wolałbym żeby nie był tak śliski.
Ale to tylko szukanie dziury w całym (o, chyba nawet dosłownie ; o) ), bo jest pięknie.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
T-trix666
Posty: 35
Rejestracja: 2022-08-30, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] The Watchtower

#5 Post autor: T-trix666 »

Świetna budowla,
na zdjęciach nawet nie widać że ściany są płaskie, jak na skalę ludzików moim zdaniem troszkę przy duże, szczególnie że zazwyczaj w średniowieczu drzwi były niższe od ludzi a tu masz dużo wyższe.
Najbardziej podoba mi się drewniana dobudówka i dach, murowana część mogłaby mieć trochę więcej kolorów, nie wiem czy to kwestia zdjęcia, ale nie widzę tam light gray i dark gray, poza tym mógłbyś dodać very light gray, co prawda jedyny przydatny w tym kolorze klocek to plate 1x1 ale jak by się uprzeć to i tym by dało radę.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] The Watchtower

#6 Post autor: lechkulina »

JK pisze: 2022-10-04, 12:17 Bardzo to ładne i staranne. Piękny SNOT. A czy mur jest w LBG? Bo na tych zdjęciach u siebie widzę to w jakimś odcieniu niebieskiego...
Dzięki JK. Mur to LBG, bardzo możliwe, że kolory mi popłynęły jak robiłem zdjęcia. Wiele godzin walczyłem z tymi zdjęciami, ale po prostu jestem kiepskim fotografem i to jest najlepsze co mi wyszło. Jest to temat nad którym muszę popracować :)
Falcrum pisze: 2022-10-04, 12:34 Pewnie kwestia wysokiej temperatury barwowej. Poza tym, jak wszyscy wiemy, szare klocki są najbardziej kolorowe :)

Piękna konstrukcja, widać ogrom włożonej pracy, widać że każdy centymetr kwadratowy został przemyślany. Do tego ani jednej luki, co przy tak finezyjnej geometrii jest nie lada osiągnięciem - brawo!

Powiedziałbym tylko, że brakuje mi okazjonalnych studów (lub jumperów), te imperfekcje dodają uroku budowli, między innymi dlatego tak lubię elementy wedge, plate, które te study wymuszają. Bez nich całość jest bardzo gładka i chwilami prosi się o zmianę faktury.

W skrócie bez względu na to jak budujesz zawsze będzie się można do czegoś przyczepić.
Dzięki wielkie Falcrum za dobre słowo. Widzisz kwestia studów to kwestia gustu. Ja np. toleruje je tylko na terenie jako trawę, małe kamyki lub małe bąbelki wody, w sumie to nigdzie indziej, szczególne w budynkach czy pojazdach mi nie pasują. Ale rozumiem i szanuje twój punkt widzenia :)
Ciamek pisze: 2022-10-04, 16:12 Wygląda obłędnie.
Aczkolwiek dach jednak wolałbym żeby nie był tak śliski.
Ale to tylko szukanie dziury w całym (o, chyba nawet dosłownie ; o) ), bo jest pięknie.
Dzięki Ciamek! Mi to też czasami przeszkadza i wolałbym teksturę dachówek, ale to niestety kłóci się z priorytetem jakim jest dla mnie czystość połączeń pomiędzy sekcjami, elementami. Szczególnie właśnie w dachu chciałem mieć idealny stożek nawet bez często pojawiających się tego typu dachach belek. Użycie kafli wymusiło by dodanie maskownic pomiędzy panelami dachu i dodatkowo uniemożliwiło by wbudowanie przebarwień o bardziej naturalnych kształtach. Dzięki jeszcze raz :)
T-trix666 pisze: 2022-10-04, 17:08 Świetna budowla,
na zdjęciach nawet nie widać że ściany są płaskie, jak na skalę ludzików moim zdaniem troszkę przy duże, szczególnie że zazwyczaj w średniowieczu drzwi były niższe od ludzi a tu masz dużo wyższe.
Najbardziej podoba mi się drewniana dobudówka i dach, murowana część mogłaby mieć trochę więcej kolorów, nie wiem czy to kwestia zdjęcia, ale nie widzę tam light gray i dark gray, poza tym mógłbyś dodać very light gray, co prawda jedyny przydatny w tym kolorze klocek to plate 1x1 ale jak by się uprzeć to i tym by dało radę.
Dzięki T-trix666 :) Tak jak pisałem, ja ogólnie buduje w trochę wyższej skali, taka figurka + płytka, no może dwie. Z drzwiami zgadzam się, ale jest to zabieg świadomy - ja po prostu bardzo nie lubię niskich drzwi, a ta wysokość uznałem za standard w tej makiecie. Zatem rozumiem tutaj krytykę i przyjmuje ją na klatę, ale z premedytacją robię za wysokie drzwi :)

Jeszcze raz, dzięki wszystkim za komentarze!

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] The Watchtower

#7 Post autor: Falcrum »

lechkulina pisze: 2022-10-04, 17:46 Ja np. toleruje je tylko na terenie jako trawę, małe kamyki lub małe bąbelki wody, w sumie to nigdzie indziej, szczególne w budynkach czy pojazdach mi nie pasują. Ale rozumiem i szanuje twój punkt widzenia :)
Wykorzystanie studów jako bąbelków to iście genialny pomysł, mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko jakbym go pożyczył bez pozwolenia :)

Czekam na bezstudowy teren, jestem naprawdę ciekaw jak to wyjdzie.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#8 Post autor: Szygalew »

Lego powinno wydać Twoje prace w serii SNOT MASTERS. . Myślę, że w samej Firmie nie przypuszczali, że aż tak idealne matematyczne kształty można wydobyć z klocków. A przy tym masz wielkie poczucie estetyki. Makieta z pewnością będzie oszołamiająca. Innego wyjścia nie ma, skoro każda z jej składowych będzie tak zbudowana. Chylę czoła tak niziutko jak się tylko da. :)

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#9 Post autor: JK »

Oglądam Twoją pracę raz po raz i nie mogę wyjść z podziwu. Bo uzyskałeś bardzo naturalny efekt całości (i każdego elementu z osobna), w odbiorze pozbawiony tej klockowej monotonii i powtarzalności, właśnie dzięki bardzo przemyślanym połączeniom, oraz geometrycznej i algebraicznej precyzji. Spośród różnych możliwych podejść do budowania z Lego, takie właśnie jak prezentujesz przemawia do mnie najbardziej - artyzm, naturalność na poziomie makro, niczym kreska dobrego rysownika, a jednocześnie ścisły reżim i matematyczna doskonałość na poziomie mikro, wskazująca na pełne zrozumienie i biegłe poruszanie się po legowym świecie kwantowym.

Poniekąd Lego to dla mnie taki właśnie model rzeczywistości, gdzie wszystko ma swoje źródło w uporządkowanym, podlegającym licznym prawom, świecie cząstek elementarnych. Wszystko - nawet chaos.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] The Watchtower

#10 Post autor: lechkulina »

Falcrum pisze: 2022-10-04, 18:18 Wykorzystanie studów jako bąbelków to iście genialny pomysł, mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko jakbym go pożyczył bez pozwolenia :)

Czekam na bezstudowy teren, jestem naprawdę ciekaw jak to wyjdzie.
Jasne, że nie. Sam mam rozgrzebaną rzekę, którą buduje i tam planuje zrobić bąbelki z 3 elementów: kafli 1x1, groszków 1x1 i samych studów w zależności od odległości od przeszkody, która je wywołała. Trochę zabawy jest aby to naturalnie wyglądało, ale jest to całkiem przyjemna dłubanina.
Czy teren będzie bez studów to sam jeszcze do końca nie wiem. Mam kilka prototypów rozgrzebanych, ale brakuje mi czasu aby dokończyć, któryś. Poza tym mam za każdym razem problem ze zintegrowaniem drogi, której prototyp już mam i zmieniać nie chce.
Szygalew pisze: 2022-10-04, 19:26 Lego powinno wydać Twoje prace w serii SNOT MASTERS. . Myślę, że w samej Firmie nie przypuszczali, że aż tak idealne matematyczne kształty można wydobyć z klocków. A przy tym masz wielkie poczucie estetyki. Makieta z pewnością będzie oszołamiająca. Innego wyjścia nie ma, skoro każda z jej składowych będzie tak zbudowana. Chylę czoła tak niziutko jak się tylko da. :)
Wielkie dzięki Szygalew za tak miły komentarz. Makieta będzie spora, przynajmniej jak dla mnie i moje możliwości lokalowe, ale nie chce iść na skróty w niej więc jej zbudowanie pochłonie bardzo dużo czasu. Nie mniej jestem uparty więc pewnie coś prędzej czy później z tych wszystkich prototypów i kawałków powstanie :)
JK pisze: 2022-10-05, 07:28 Oglądam Twoją pracę raz po raz i nie mogę wyjść z podziwu. Bo uzyskałeś bardzo naturalny efekt całości (i każdego elementu z osobna), w odbiorze pozbawiony tej klockowej monotonii i powtarzalności, właśnie dzięki bardzo przemyślanym połączeniom, oraz geometrycznej i algebraicznej precyzji. Spośród różnych możliwych podejść do budowania z Lego, takie właśnie jak prezentujesz przemawia do mnie najbardziej - artyzm, naturalność na poziomie makro, niczym kreska dobrego rysownika, a jednocześnie ścisły reżim i matematyczna doskonałość na poziomie mikro, wskazująca na pełne zrozumienie i biegłe poruszanie się po legowym świecie kwantowym.

Poniekąd Lego to dla mnie taki właśnie model rzeczywistości, gdzie wszystko ma swoje źródło w uporządkowanym, podlegającym licznym prawom, świecie cząstek elementarnych. Wszystko - nawet chaos.
Dzięki wielkie JK, jest mi bardzo miło, że ci się podoba. Unikanie powtarzających się wzorów, np. w plamach to jest coś jak dla mnie jest koniecznością, ale strasznie nie lubię tego robić. Wynika to głównie z ograniczenia dostępnych kolorów i kiedy ściana składa się w większości z bricków modyfikowanych i brakcetów to zrobienie naturalnego i unikalnego w skali budynku wzoru bardzo szybko przeradza się z przyjemnego ostatniego do zrobienie zadania w kombinacje i wielogodzinne przebudowywanie poszczególnych sekcji. Zatem tym bardziej się cieszę, że efekt finalny jest akceptowany :)

Kilka osób prosiło mnie abym pokazał jak to mniej więcej wygląda w środku, więc już chyba jako reguła wrzuciłem dzisiaj kilka zdjęć przedstawiających wewnętrzną konstrukcję. Całości pokazać się specjalnie nie da ponieważ pomimo małych rozmiarów to model jest stosunkowo gęsty i nie widać wielu ciekawy rzeczy na tych zdjęciach. Nie mniej mam nadzieję, że przynajmniej będą dobrym poglądem na to co siedzi w środku :)

ObrazekThe Watchtower - Wooden superstructure and roof by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Three main sections from the top by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Ground floor without the doors by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Ground floor core by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with the buttress by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with stone window by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with stone window by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with wooden support beam by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with wooden window by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekThe Watchtower - Panel with wooden window by Lech Kulina, on Flickr

Pozdrawiam

lech

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#11 Post autor: Szygalew »

Niesamowite jest to co wyprawiasz wewnątrz! Chyba pracujesz w zbrojeniówce, bo to wszystko jest po prostu PANCERNE! ;) Przy czym, oczywiście, również niedoścignione :).
A nie chciałbyś utworzyć tematu WIP w Kuźni, dotyczącego tej makiety?

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#12 Post autor: JK »

Jak to!? To w środku nie ma kręconych schodów i rycerzy? 😁
Szygalew pisze: 2022-10-06, 12:00 Chyba pracujesz w zbrojeniówce, bo to wszystko jest po prostu PANCERNE! ;)
Ja stawiałbym, że Autor tej zacnej pracy jest matematykiem 🙂

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] The Watchtower

#13 Post autor: lechkulina »

Szygalew pisze: 2022-10-06, 12:00 Niesamowite jest to co wyprawiasz wewnątrz! Chyba pracujesz w zbrojeniówce, bo to wszystko jest po prostu PANCERNE! ;) Przy czym, oczywiście, również niedoścignione :).
A nie chciałbyś utworzyć tematu WIP w Kuźni, dotyczącego tej makiety?
Dzięki Szygalew! Nauczyłem się na błędach, że lepiej jest budować wszystko solidnie. Szczególnie kiedy konstrukcja ma utrzymać kg drobnicy w postaci tych wszystkich 1x1 jakie zostały użyte do zbudowania zewnętrznych paneli.

Jeżeli chodzi o wątek WIP to sam nie jestem przekonany. Staram się ograniczać do min. wrzucane WIPy ponieważ często finalny produkt różni się i tak znacząco od modeli prototypowych :)

JK pisze: 2022-10-06, 12:35 Jak to!? To w środku nie ma kręconych schodów i rycerzy? 😁
Ciężko jest upchać sam połączenie w tego typie konstrukcji, co dopiero mówić o środku. Do tej pory budując w taki a nie inny sposób tylko raz zrobiłem środek - parter piekarni francuskiej . Ten MOC jeszcze nie był publikowany bo jest niekończącym się WIPem już od roku, a może i dłużej. Mogę powiedzieć tyle, że jeżeli połączenie fasady sięgają do 6 lub 8 studów w głąb budynku to zrobienie środka jest wyzwaniem samym w sobie :)
JK pisze: 2022-10-06, 12:35 Ja stawiałbym, że Autor tej zacnej pracy jest matematykiem 🙂
Matematyk nie, ale inżynier już tak :)

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] The Watchtower

#14 Post autor: JK »

lechkulina pisze: 2022-11-01, 04:59 Ciężko jest upchać sam połączenie w tego typie konstrukcji, co dopiero mówić o środku. Do tej pory budując w taki a nie inny sposób tylko raz zrobiłem środek - parter piekarni francuskiej . Ten MOC jeszcze nie był publikowany bo jest niekończącym się WIPem już od roku, a może i dłużej. Mogę powiedzieć tyle, że jeżeli połączenie fasady sięgają do 6 lub 8 studów w głąb budynku to zrobienie środka jest wyzwaniem samym w sobie :)
Oczywiście żartowałem z tym wnętrzem :)
lechkulina pisze: 2022-11-01, 04:59 Matematyk nie, ale inżynier już tak :)
W każdym razie należysz do grona osób, które mogą się zaśmiać z tego bardzo już starego dowcipu o gościu z siekierą w zakładzie zamkniętym, co to groził innym pacjentom, że ich wszystkich scałkuje i zróżniczkuje, i tylko jeden się go nie bał, bo był e do x :D To w jakimś sensie wyznacznik nawiązania wspólnego języka, co jak widać sprawdza się także w przypadku MOCy :) A swoją drogą zastanawiałem się kiedyś, czy to jest tak, że ktoś jest dobrym inżynierem, bo wcześniej nauczył się budować z klocków czy też dobrze buduje z klocków bo jest inżynierem :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] The Watchtower

#15 Post autor: eric trax »

lechkulina pisze: 2022-10-04, 11:08 Udało mi się ostatnio ukleić do końca kolejny model do większej średniowiecznej makiety, nad którą pracuje "Along Treacherous Road".
Co tu mam napisać... Patrzę na tą wieżyczkę i wiem, że gdy pojawi się kolejny temat Twojego autorstwa to zanim w niego kliknę będę musiał jeszcze raz dobrze zawiązać buty.

Jeśli cała reszta makiety będzie doprowadzona do końca pod hasłem "wygląda jak zbudowane z klocków ale nie wygląda jak zbudowane z klocków" o ja nie mam pytań. Faktura tych ścian przez to, że użyłeś dość drobnego snotu wygląda jak prawdziwa ściana. Po co imitować dziury w ścianie kiedy idealnie robią to łączenia klocków :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ