Starocie

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Starocie

#1 Post autor: dmac »

Mam taki zwyczaj, że jeśli jestem naprawdę dumny z modelu, który publikuję, to zachowuję go "na zawsze". Ostatnio urodził się piąty w skali 1:13, więc przy okazji wyciągnąłem resztę z kartonów i urządziłem im sesję filmową, bo niektóre nigdy jej nie miały albo miały jej żałosną namiastkę. Ale nie tylko o to chodzi - otóż ja sobie pomału grzebię w każdym z tych modeli w miarę, jak przybywa ciekawych części w przydatnych kolorach. Innymi słowy, ożywiam trupy ;) . Nie chcę śmiecić w czterech różnych wątkach, więc pomyślałem, że dla porządku zacznę nowy.
Filmik jest głównie dla mnie, żebym mógł się pogapić z uśmiechem na dawne dzieje, gdy będę już zgrzybiałym staruchem (gdzieś w przyszłym roku, jak sądzę), lecz jeśli macie wolne 9 minut oraz ochotę popatrzeć, to...

Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Starocie

#2 Post autor: eric trax »

Obejrzałem ten filmik ze dwa razy. Klimat lat '10 wjechał mocno. Z ciekawości porównałem sobie zdjęcia sprzed liftingu i muszę przyznać, że jest różnica. Chylę czoła, że chce Ci się wracać do tych starych modeli. Kiedyś sprawdzałem ile mógłbym poprawić w moim kombajnie z 2013 roku (o zgrozo to już 10 lat) to skończyło się na tym, że muszę zbudować go od nowa...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Starocie

#3 Post autor: dmac »

Cieszę się, że widać różnicę :) . I przyznaję, że masz rację: tak naprawdę wszystkie te modele mogłyby być znacznie lepsze, gdybym miał czas, siły i pieniądze, żeby je rozbierać i budować od zera. Tyle, że to nie ma sensu. Dbam o nie (czytaj: czasem remontuję), ale chcę też, żeby zostało w nich coś z czasów, gdy były budowane. No i mam za dużo innych klockowych projektów na głowie, żeby wiecznie grzebać w tych samych ;) .
Miło, że obejrzałeś; dziękuję!

P.S. Jedno, co wywaliłbym w kosmos z dziką satysfakcją, to sterowanie na podczerwień. Odkąd mam przyzwoitsze, mocne oświetlenie do filmowania, odbiorniki PF, jesli tylko nie są wywalone na wierzch (a takich nie uznaję), działają kiedy chcą!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Starocie

#4 Post autor: legosamigos »

Myślę, że wszystkie te Twoje MOCe z filmu, mogłyby być na makiecie Technic ;) jeśli będzie taka np. w Chojnicach
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Starocie

#5 Post autor: dirtzone »

Modele zestarzały Ci się bardzo dobrze. Patrząc na ich wygląd, raczej nie widać, że są z poprzedniej epoki.

eric trax pisze: 2023-01-25, 22:46 Obejrzałem ten filmik ze dwa razy. Klimat lat '10 wjechał mocno. Z ciekawości porównałem sobie zdjęcia sprzed liftingu i muszę przyznać, że jest różnica. Chylę czoła, że chce Ci się wracać do tych starych modeli. Kiedyś sprawdzałem ile mógłbym poprawić w moim kombajnie z 2013 roku (o zgrozo to już 10 lat) to skończyło się na tym, że muszę zbudować go od nowa...
Mam to samo, chciałem poprawić swojego MANa, po szybkich oględzinach stwierdziłem, że łatwiej będzie go zbudować od zeraz niż poprawiać wszystko. Tak też zrobiłem.

legosamigos pisze: 2023-01-26, 22:07 Myślę, że wszystkie te Twoje MOCe z filmu, mogłyby być na makiecie Technic ;) jeśli będzie taka np. w Chojnicach
Nie ta skala, makieta jest w mniej więcej 1:17 a tutaj chyba 1:13, ale i tak fajnie byłoby zobaczyć je wszystkie na żywo :P

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Starocie

#6 Post autor: dmac »

dirtzone pisze: 2023-01-27, 01:35 Nie ta skala, makieta jest w mniej więcej 1:17 a tutaj chyba 1:13
To po pierwsze i najważniejsze. A po drugie, nie boję się przyznać, że moje modele zwyczajnie nie nadają się do ciągłej pracy :) . Są po prostu za duże. Systemowe karoserie dają niezły wygląd, ale są za delikatne i ważą tyle (oraz zostawiają w środku tak mało miejsca), że mechanizmy są uproszczone i działają na granicy wytrzymałości. Zresztą nie tylko mechanizmy - w ramieniu koparki Kobelco musiałem na przykład wymienić dwie Technicowe belki 1x16, bo pękły w połowie... A przecież "kopałem" nią w sumie może kilkadziesiąt minut. Tak naprawdę był to błąd konstrukcyjny, ale nie mogłem (i nadal nie mogę) go uniknąć, bo brakuje wielu elementów w potrzebnym kolorze. I tak oto forma triumfuje nad funkcją ;) . W pozostałych moich modelach jest podobnie. Nawet w tej naprawdę prostej ładowarce, którą ostatnio zbudowałem: gdy łycha wjeżdża po rampie na górę, wykonuje nieznaczne ruchy na boki (bo luzy, bo tarcie itd), a to wystarcza, żeby po paru takich przejazdach wylazły czarne piny trzymające ją w kupie... I nie, nie dam poprzecznej belki Technic żeby to wszystko spiąć, bo będzie nieestetycznie :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Starocie

#7 Post autor: eric trax »

dmac pisze: 2023-01-27, 02:34 To po pierwsze i najważniejsze. A po drugie, nie boję się przyznać, że moje modele zwyczajnie nie nadają się do ciągłej pracy :)
Co nie zmienia faktu, że cały czas trzymam cię za słowo i dołączysz do nas podczas wystawy z czymś co daje radę :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

Re: Starocie

#8 Post autor: REX »

A ja uważam, że pomimo tych wszystkich, powiedzmy, "niedoskonałości ruchowych" są to modele, które powinny zostać koniecznie zaprezentowane na wystawie w Chojnicach.
Nawet jako statyczne.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: Starocie

#9 Post autor: Naturalbornuser »

Fajna zbiórka :) I nawet film zbiorczy. Trzymasz je na półce czy w pudełkach?

ODPOWIEDZ