Makieta Castle 2023

Termin wystawy: 24-25.06.2023
Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Makieta Castle 2023

#1 Post autor: liwnik »

Wprawdzie LEGO od dawna nie wydaje zestawów z serii Castle ale temat trochę odżył dzięki zestawom o tej tematyce wydanym w ramach innych serii wiec myślę, że to dobry moment na budowę wspólnej makiety Castle którą zaprezentujemy na wystawie w Chojnicach.
Tym bardziej, że ostatnią taką makietę budowaliśmy na wystawę w Warszawie w 2014 roku.

Na początek musimy zdecydować w jakim formacie będzie zbudowana makieta. Czy tak jak miasteczko czy Tatooine budujemy jedną wspólną makietę czy każdy buduje swój model z kawałkiem terenu - trochę tak jak w makiecie Laputa z 2018 roku.

Obie wersje mają zalety i wady.
Jedna, duża wspólna makieta na pewno wygląda bardzo fajnie i robi większe wrażenia na odwiedzających. Wymaga jednak większej ilości klocków (szczególnie na teren łączący poszczególne elementy) i możemy mieć problem ze znalezieniem chętnych na budowę takich fragmentów. Problem pojawia się też gdy ktoś nie dotrze na wystawę - zostajemy wtedy z dziurami w makiecie.

W drugim wariancie nie ma tego problemu. Łatwiej też wziąć udział w projekcie osobom z mniejszą ilością klocków. Z drugiej strony nie mamy wtedy jednej dużej makiety a zbiór pojedynczych modeli.

Można też zastosować wariant mieszany. Część makiety (zamek z miasteczkiem?) zbudować jako jeden wspólny model a tereny poza miastem jako niezależne modele.

Razem z Ex3qtorem przygotowaliśmy dwie koncepcje układu makiety.
Obie można zrealizować zarówno jako jedną wspólną makietę jak i zbiór niezależnych modeli:

Obrazek
Obrazek

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie zachęcam do dyskusji, tak żebyśmy wspólnie zdecydowali jaka forma makiety nam bardziej odpowiada.
Żeby szybciej ustalić szczegóły możemy się umówić na rozmowę na discordzie/zoomie.

Arkusz zgłoszeniowy:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Ze względu na termin wystawy nie możemy zgłosić projektu w ramach Projekt Supportu więc budujemy z wyłącznie z własnych klocków dlatego proszę o przemyślane deklaracje.


---
Aktualizacja 12.02.2023

Aktualny plan makiety:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 023-v3.jpg

Standard terenu:
Teren poza miastem: BP+brick+plate zielony
Droga: BP+brick, ok. 16 studów szerokości
Teren w mieście: BP+brick+plate i na to warstwa plate/tile imitujących bruk
Rzeka: BP+plate+tile
Bagno: BP+plate+tile

Aktualizacja 12.06.2023

Aktualny plan makiety:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 20:00 przez liwnik, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#2 Post autor: Sajan »

Chętny na wzgórze z lasem. Nie wiem jeszcze ile bp i czy drogę też bym budował. Dodał bym ruiny na tym wzgórzu.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

Re: Makieta Castle 2023

#3 Post autor: Ex3qtor »

@Sajan
Wzgórze jest przewidziane raczej po heroiczną szarżę kawaleryjską ;)
Zapotrzebowania na zabudowania jest już moim zdaniem dość, jeśli koniecznie masz klimat na ruinę, możesz opuszczony budynek w mieście zbudować.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#4 Post autor: Szygalew »

Sajan pisze: 2022-11-07, 19:40 Chętny na wzgórze z lasem. [...] Dodał bym ruiny na tym wzgórzu.
Ruiny by pasowały tam, skąd pszypuszczają atak Nieumarli, tj. południe i południowy wschód. Mestari@ też wstępnie chce zbudować ruiny, ale uważam, że jedno nie przeszkadza drugiemu. Ruin na drodze ataku Nieumarłych zapewne trochę pozostaje.. Ruiny mogą wystąpić również gdzie indziej, ale na drodze ataku Nieumarłych ( tak mi się wydaje) miały by największy sens fabularny..

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#5 Post autor: Szygalew »

Dobry wieczór!

Nie szalejcie tak z deklaracjami udziału w makiecie, bo zaraz arkusz pęknie! ;)

Może jednak ktoś myśli o przystąpieniu do przedsięwzięcia? Dobrze by było, ponieważ jest mnóstwo rzeczy do zbudowania..

Jest nas kilka osób (osoby z arkusza i parę innych), ale to wciąż trochę za mało.

Ja zacząłem budować mur. Prosty mur według z grubsza uzgodnionego wzoru:

Obrazek

Obrazek

I niby jakoś idzie, bo są już dwie płytki długości, w tym baszta ( baszta jest osobnym tematem, aczkolwiek niektóre "przęsła" muszą ją posiadać)... ALE, tego muru potrzeba około 10 BP! Obecne deklaracje to 5 BP..

I tu Meritum: Chciałbym Was poprosić o wsparcie w budowie muru.

Budowa jest łatwa i, siłą rzeczy, przyjemna :), ale mur chociaż nie bardzo duży, to jednak również nie bardzo mały (:p) i wymaga trochę klocków..

Poniżej przedstawiam parę zdjęć, które trochę przybliżą konstrukcję muru:

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Jak będzie potrzeba ( mam wielką nadzieję, że będzie! :)), to oczywiście służę innymi fotkami oraz ewentualnymi objaśnieniami.

Jeśli ktoś by się zdecydował na wsparcie "budowniczych muru", to wszelkie pytania oraz deklarację proszę formułować w niniejszym wątku.

Dziękuję za uwagę :).

Awatar użytkownika
BlackKnight
Posty: 163
Rejestracja: 2013-04-15, 07:53
Lokalizacja: Myślenice
brickshelf: KMarek

 

Re: Makieta Castle 2023

#6 Post autor: BlackKnight »

Szygalew pisze: 2023-01-19, 22:11 Może jednak ktoś myśli o przystąpieniu do przedsięwzięcia? Dobrze by było, ponieważ jest mnóstwo rzeczy do zbudowania..
(...)

I niby jakoś idzie, bo są już dwie płytki długości, w tym baszta ( baszta jest osobnym tematem, aczkolwiek niektóre "przęsła" muszą ją posiadać)... ALE, tego muru potrzeba około 10 BP! Obecne deklaracje to 5 BP..

I tu Meritum: Chciałbym Was poprosić o wsparcie w budowie muru.

(...)

Jak będzie potrzeba ( mam wielką nadzieję, że będzie! :)), to oczywiście służę innymi fotkami oraz ewentualnymi objaśnieniami.

Jeśli ktoś by się zdecydował na wsparcie "budowniczych muru", to wszelkie pytania oraz deklarację proszę formułować w niniejszym wątku.

Dziękuję za uwagę :).
Mógłbym zbudować 2 BP takiego muru (raczej nie mam klocków na więcej choć zobaczy sie jeszcze w trakcie, może 3 by się udało (?))

pytania:
- nie dam rady być w Chojnicach więc widzę 2 opcje - podrzucę to komuś z Krakowa kto się wybiera (jest ktoś? ) lub wyślę Ci Szygalew paczkomatem a po wystawie mi odeślesz :) chyba że jest inna opcja?
- czy to ma być idealna kopia czy 'pasujące' wymiary i coś podobnego?
- czy zrobić też taką lub podobną basztę czy potrzebny jest sam mur?
- czy zrobić też schody?
- prosze o wiecej szczegółów jak zbudowane są podstawy tych wykuszy w murze - dwa widoczne na zdjęciu poniżej...
Obrazek
Czarna noc

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#7 Post autor: Szygalew »

Dzięki BlackKnight za odzew! Bardzo się cieszę!
Żeby tutaj "nie spamować" za dużo, odezwę się przez PW! :)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Re: Makieta Castle 2023

#8 Post autor: liwnik »

Aktualny plan makiety. Jak widać mamy jeszcze wolne działki więc zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie:
Obrazek


Ustaliliśmy też standard terenu:
Teren poza miastem: BP+brick+plate zielony
Droga: BP+brick, 12-16 studów szerokości
Teren w mieście: BP+brick+plate i na to warstwa plate/tile imitujących bruk
Rzeka: BP+plate+tile
Bagno: BP+plate+tile
Pozdrawiam, Liwnik

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#9 Post autor: Szygalew »

Co słychać, Panie i Panowie? ;)

Pozwolę sobie zdać małą relację z prac dotyczących makiety..

Dzięki @Reglin i @BlackKnight (jak i pierwotnie za sprawą @Johan i @Szygalew) kwestia muru, o której pisałem wyżej, jest rozwiązana. Mur będzie! :)

Robi się też rzeka. Robię ją na początek ja ( Dlatego taka słaba i bez bazy..;)). Oto ona:

Obrazek

Ale mur i rzeka to daleko nie wszystko, co trzeba zbudować na tą makietę..

Rzeka w optymalnej wersji wprawdzie potrzebowałaby współ-wykonawców, ale najbardziej palącą potrzebą jest obecnie kwestia budynków, tak za murem - budynków stricte miejskich, jak i przed murem - różnych średniowiecznych domostw i gospodarstw, pól, może pastwisk..

Dajcie się namówić..! ;)

p.s. Może patrzycie na plan i nawet byście chcieli, ale na planie nie ma tego co byście mogli, co byście chcieli.. Plan się do Was dostosuje! ..

:)
Edit: Przepraszam za "bałagan" na stanowisku pracy...;)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Re: Makieta Castle 2023

#10 Post autor: liwnik »

Żeby zmieścić się na stołach musieliśmy zwęzić makietę o jeden rząd BP.
Aktualna wersja planu:
Obrazek
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Re: Makieta Castle 2023

#11 Post autor: liwnik »

Jeśli ktoś jest chętny to można jeszcze dołączyć do budowy makiety.
Do zbudowania zostało nam 5BP drogi.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Re: Makieta Castle 2023

#12 Post autor: liwnik »

Pomimo początkowych trudności udało nam się przygotować makietę o powierzchni 108BP. W projekcie wzięło udział 10 osób.
Bardzo dziękuje wszystkim którzy zaangażowali się w budowę.
Myślę, że wyszło nam całkiem fajnie (a na pewno dużo lepiej niż makieta elfów czy wcześniejsze makiety castle) i projekt ma potencjał żeby go kontynuować i rozwijać w przyszłym roku. Szczególnie zachęcam nowe osoby do dołączenia do projektu. Nie trzeba od razu budować kilkudziesięciu BP. Można zacząć od 1 cz 2 BP terenu albo domku do miasta.

Galeria ze zdjęciami: https://brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=586308
Pozdrawiam, Liwnik

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Makieta Castle 2023

#13 Post autor: Szygalew »

liwnik pisze: 2023-07-20, 14:00 Myślę, że wyszło nam całkiem fajnie
Wyszło mega fajnie!

Możliwość współtworzenia czegoś tak dużego i tak ładnego była dla mnie wielką przyjemnością :).
Bezwzględnie musimy to rozbudować!
Najlepiej w większej grupie..

Awatar użytkownika
BlackKnight
Posty: 163
Rejestracja: 2013-04-15, 07:53
Lokalizacja: Myślenice
brickshelf: KMarek

 

Re: Makieta Castle 2023

#14 Post autor: BlackKnight »

liwnik pisze: 2023-07-20, 14:00 Szczególnie zachęcam nowe osoby do dołączenia do projektu. Nie trzeba od razu budować kilkudziesięciu BP. Można zacząć od 1 cz 2 BP terenu albo domku do miasta.
Ja też zachęcam do dołączenia, sam byłem nowy w tym roku i nikt mnie nie zjadł :P
Miałem zbudować 2BP, w końcu wyszło 6BP, a satysfakcja jakby było 12BP xD
Czarna noc

ODPOWIEDZ