[MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Witam szanowne forum. Przez ostatnie kilka miesięcy kłębiło mi się po głowie kilka pomysłów na nowy projekt, jednak wciąż okazywało się, że do żadnego nie jestem wystarczająco przekonany i nie podjąłem próby budowania żadnego z nich. Paradoksalnie nie z braku pomysłu lecz z ich nadmiaru. Pewnego dnia usiadłem przez wysypanymi czarnymi liftarmami i ramkami i moją uwagę przykuły duże, czarne, wąskie felgi, które kiedyś kupiłem z planem wykorzystania ich jako bloczków ale wtedy porzuciłem projekt z braku pomysłów na zrobienie tego w taki sposób który by mnie satysfakcjonował.
Jednak tym razem było inaczej. Zacząłem od dużej czarnej ramki, czarnej bo takie rzeczy lubię gdy są czarne a nie w camo jak to zwykle bywa, potem dołożyłem ramiona złożone z zaledwie paru liftarmów, za napęd posłużyły żółte, mocne amortyzatory, na początku dwa i jeszcze tego samego dnia cały system był gotowy. Naciągnąłem na bloczki cięciwę i... działa tak jak powinno :) Nic się nie rozsypuje, rama wystarczająco sztywna, kółka się kręcą. Dołożyłem kolejne 4 amortyzatory - zaczęło działać jeszcze lepiej.
Potem doszły już tylko kwestie estetyki i szczegółów. Dodałem półokrągłe panele imitujące karbonowe wygięte ramiona, które normalnie służą za napęd, celownik z 3 pinami z możliwością regulacji, podstawkę na wysięgniku i tłumik (to coś gumowego o co uderza cięciwa). W taki oto sposób powstał mój zdecydowanie najszybciej zbudowany MOC. A wygląda tak.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poniżej krótki filmik a więcej zdjęć na moim FLICKR



Zapraszam do podzielenia się opinią :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#2 Post autor: syzygy »

Super pomysł - coś innego! :) No i działa bardzo dobrze jak widać na filmiku. Duże brawa :)

Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 30
Rejestracja: 2022-02-10, 12:49
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#3 Post autor: bigfig2000 »

Serce mi się kraje jak widzę takiego Hulka miotanego strzałą i podłogą xD Ale tak po za tym, to świetne wykonanie i ciekawy koncept. Coś świeżego :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#4 Post autor: dmac »

Nie wiem, jakie jest prawdopodobieństwo takiego zbiegu okoliczności, ale chyba nieprawdopodobnie niskie: przez bodaj dziesięć lat zapomniany łuk bloczkowy mojego syna leżał na dnie szafy w garderobie, przysypany innymi gratami, a wczoraj robiłem porządki i go wyciągnąłem, żeby dziś wynieść do garażu (i po drodze postrzelać do worka z ziemią do kwiatów :D ).... a tej nocy wchodzę i co widzę? Chyba pierwszy w dziejach łuk bloczkowy z LEGO. Dziwny jest ten świat.

Bardzo fajny model. Nie spodziewałem się, że może tak dobrze strzelać, że nic nie odleci, nic nie trzaśnie. Brawa i za pomysł, i za wykonanie!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#5 Post autor: legosamigos »

Zgadzam się z przedmówcami, że to nietypowy MOC, jak na Lego. Działa bez zarzutu, nic się nie rozpada przy uderzeniu w obiekt, także również gratuluję udanego MOCa, a do tego bardzo zbliżony do oryginału. Czy element łuku z tymi trzema barami, to celownik?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#6 Post autor: eric trax »

Genialny pomysł i genialne wykonanie. Aż dziw bierze, że działa tak dobrze.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Łuk bloczkowy z LEGO

#7 Post autor: Naturalbornuser »

Eric trax, syzygy, bigfig2000 - dzięki :) Też się dziwię, że działa dobrze a w szczególności nic się nie rozpada.
Dmac - faktycznie niezły zbieg okoloczności :)
Legosamigos - tak, to jest celownik, trzy poziomy odpowiadają trzem odległościom celowania - takie trzy jakby muszki, a otworek, który pełni funkcję szczerbinki w prawdziwym jest w cięciwie.

ODPOWIEDZ