[MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#1 Post autor: eric trax »

W końcu mogę wrócić do publikowania. Sporo czasu nie pokazałem nic nowego i pora to zmienić! Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zestaw 10317 (klasyczny Defender) bardzo mi się spodobał ale nie zamierzałem go kupić. Wszystko do momentu kiedy zorientowałem się, że ma 6 kół i mogę z niego zbudować Jeepa Willysa z działkiem M3. Szybko pojechałem do Lego Store i zacząłem prace nad modelem. Efekt prac widać poniżej:

Obrazek

Model alternatywny w stylu creator to dla mnie coś nowego. Funkcji nie ma wiele, bo i sam Willys nie jest skomplikowanym pojazdem. Udało się jednak zorganizować zawieszenie i działające sterowanie przedniej osi z kierownicy pojazdu. Aby uatrakcyjnić Jeepa dodałem szereg szczegółów takich jak: kanistry, radiostacja, antena, skrzynki z amunicją i narzędziami, karabin maszynowy Browning M2HB a na deser działko M3 kaliber 37mm do niszczenia czołgów.

Obrazek

Poniżej znajdują się zdjęcia na których można zobaczyć wszystkie szczegóły. Nie ma filmu bo uznałem, że przy tak znikomych funkcjach manualnych publikowanie go nie ma sensu. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z efektu końcowego. Willys wygląda fajnie zwłaszcza w tym kolorze i obwieszony sprzętem. Żałuję jednak, że nie udało się zrobić otwieranej maski i atrapy silnika pod nią. Niestety poświęciłem to na rzecz bardziej solidnej budowy tak aby można się nim spokojnie bawić.

Instrukcja budowy:
https://rebrickable.com/mocs/MOC-145676 ... willys-mb/

Galeria zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 524
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#2 Post autor: syzygy »

Świetny! Jakiś zakład z Longerem mieliście? ;p Obydwoje w podobnym czasie publikujecie fantastyczne alty z tego zestawu. Budujcie więcej z systemu!
Trochę szkoda, że maska się nie otwiera, ale model wygląda wspaniale, więc jeśli by miało to coś popsuć, to nie warto.

Widzę, że sam instrukcję zrobiłeś i otworzyłeś swoje osobiste konto na Rebricku - zmiany, zmiany :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#3 Post autor: legosamigos »

No właśnie, bo nie widziałem na forum publikacji modelu alternatywnego Longera, tylko na YT, ale oba wyglądają fantastycznie, zarówno Humvee Longera, jak i Twój Willys. Z tego co pamiętam powinno być Willys, a nie Wilys
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Szygalew
VIP
Posty: 1620
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#4 Post autor: Szygalew »

Samochód pierwsza klasa! Naprawdę Ci wyszedł!
Moim zdaniem, ładniejszy niż Humvee MLongera. Ale to może kwestia urody samego pojazdu, bo przecież nie umiejętności..;)
Kto jest autorem kanistra? :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#5 Post autor: legosamigos »

Szygalew pisze: 2023-04-19, 19:45 ...
Kto jest autorem kanistra? :)
Przecież taki kanister jest w oryginalnym zestawie ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Szygalew
VIP
Posty: 1620
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#6 Post autor: Szygalew »

Kto pyta, nie błądzi.. ;) Dzięki! :)

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#7 Post autor: Falcrum »

Mój jedyny problem z tym MOCem jest taki, że nie dałeś go na stronę główną i prawie go przegapiłem.

Przyznam, że jakbyś nie powiedział nikomu że to model alternatywny Land Rovera, to nie będąc świadom istnienia tego zestawu (bo jednak kolory ma charaktetystyczne) nawet doświadczony budowniczy mógłby pomyśleć że to zwyczajny MOC, a autor nie był ograniczony wyborem elementów.

Kiedy ktoś mówi że zbudował model alternatywny raczej spodziewam się że oglądając pracę powiem "Hmmmm, jakieś autko, nie wiem... Jeep Willys?", zamiast tego od razu po zobaczeniu pierwszego zdjęcia pomyślałem "Jeep Willys!".

Istne cudo, wygląda wspaniale, a co do atrapy silnika to chyba za dużo od siebie wymagasz :P

Ale z drugiej strony nie zdziwiłbym się jakby Ci się i to udało.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#8 Post autor: eric trax »

syzygy pisze: 2023-04-19, 18:22 Świetny! Jakiś zakład z Longerem mieliście? ;p Obydwoje w podobnym czasie publikujecie fantastyczne alty z tego zestawu. Budujcie więcej z systemu!
...
Widzę, że sam instrukcję zrobiłeś i otworzyłeś swoje osobiste konto na Rebricku - zmiany, zmiany :)
Marek trochę mnie namawiał abym zbudował coś z tego zestawu. Kiedy był w połowie prac na Humvee wpadłem na pomysł Jeepa i to już się jakoś potoczyło :)

Trochę zmian jest ale to nie pierwsza moja instrukcja. Robiłem już znacznie większe i bardziej skomplikowane, których jednak udostępnić nie mogę. Zaczął bym w ubiegłym roku ale ilość przeprowadzek i remontów przypadających na rok kalendarzowy został przekroczony dwukrotnie.
legosamigos pisze: 2023-04-19, 19:26 No właśnie, bo nie widziałem na forum publikacji modelu alternatywnego Longera, tylko na YT, ale oba wyglądają fantastycznie, zarówno Humvee Longera, jak i Twój Willys. Z tego co pamiętam powinno być Willys, a nie Wilys
Marek chyba zaspał z postami na forum. Faktycznie źle wpisałem nazwę. Czeka mnie sporo poprawiania... Dzięki za zwrócenie uwagi!
Szygalew pisze: 2023-04-19, 19:45 Samochód pierwsza klasa! Naprawdę Ci wyszedł!
Moim zdaniem, ładniejszy niż Humvee MLongera. Ale to może kwestia urody samego pojazdu, bo przecież nie umiejętności..;)
Kto jest autorem kanistra? :)
Designer Lego. To kanister wprost z zestawu. Na początku chciałem je zmodyfikować jednak okazało się, że brakuje mi klocków w odpowiednim kolorze na to co chciałem zrobić. Te prezentują się na tyle dobrze, że postanowiłem ich użyć. Zamiast jednego z nich powinno wisieć koło ale wymagać umieszczenia siódmego w takim zestawie, to była by już przesada :)
Falcrum pisze: 2023-04-19, 20:45 Mój jedyny problem z tym MOCem jest taki, że nie dałeś go na stronę główną i prawie go przegapiłem.
Tak dawno nic nie wstawiałem, że zapomniałem o tagu [MOC] :) dzięki za zwrócenie uwagi!
Falcrum pisze: 2023-04-19, 20:45 Kiedy ktoś mówi że zbudował model alternatywny raczej spodziewam się że oglądając pracę powiem "Hmmmm, jakieś autko, nie wiem... Jeep Willys?", zamiast tego od razu po zobaczeniu pierwszego zdjęcia pomyślałem "Jeep Willys!".
Niestety to teraz plaga. Ludzie wyczaili, że gdy nazwą swój model jakąś znaną marką to lepiej się klika. Nawet jeśli, żeby zobaczyć rzekome podobieństwo musisz zmróżyć dobrze parę oczu.
Falcrum pisze: 2023-04-19, 20:45 Istne cudo, wygląda wspaniale, a co do atrapy silnika to chyba za dużo od siebie wymagasz :P
Ale z drugiej strony nie zdziwiłbym się jakby Ci się i to udało.
syzygy pisze: 2023-04-19, 18:22 Trochę szkoda, że maska się nie otwiera, ale model wygląda wspaniale, więc jeśli by miało to coś popsuć, to nie warto.
Cały czas mnie to gryzie. Może przyjdzie moment, że podejdę jeszcze raz do tematu. Teraz jednak są inne rzeczy do budowania, więc muszę go odstawić.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#9 Post autor: Falcrum »

eric trax pisze: 2023-04-19, 21:59 Niestety to teraz plaga. Ludzie wyczaili, że gdy nazwą swój model jakąś znaną marką to lepiej się klika. Nawet jeśli, żeby zobaczyć rzekome podobieństwo musisz zmróżyć dobrze parę oczu.
Akurat tutaj miałem na myśli że z reguły modele alternatywne co najwyżej zawierają kilka detali które by sugerowały że autor zamierzał odwzorować konkretny pojazd, a w Tobie się udało stworzyć właściwie odwzorowanie 1 do 1 z tak ograniczonego arsenału elementów i od razu wiedziałem na co patrzę.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#10 Post autor: Skylark90 »

Genialny zestaw alternatywny :) I auto jak auto, świetnie oddane, ale też dość proste do zrobienia, jak sam autor zauważył, niemniej dla mnie robotę robią dodatki - od karabinu przez działo po pociski do działa, to chyba mój ulubiony element! o prostu piękności :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#11 Post autor: SaperPL »

Jak widziałem pierwsze zdjęcia to kręciłem nosem na kilka detali, ale jak zobaczyłem paletę elementów z tego zestawu to stwierdziłem że to i tak jakaś magia że cokolwiek alternatywnego się da z tego poskładać.

Jedna rzecz która bardzo mi nie leży, ale zdaje sobie sprawę że nie ma odpowiednich elementów do zrobienia tego, to fakt że ramiona ramy/przyczepki pod armatą się nie rozkładają na boki po odczepieniu od jeepa, bo jest to dosyć charakterystyczne i bardzo fajnie by wyglądało na zdjęciach w pełnym rozłożeniu. Z racji że model wymaga dodatkowych elementów to bym się zastanawiał nad zrobieniem tego poprawnie z kilkoma dodatkowymi elementami.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

Re: Jeep Wilys MB - Lego 10317 Model B

#12 Post autor: M_longer »

Falcrum pisze: 2023-04-19, 22:18 Akurat tutaj miałem na myśli że z reguły modele alternatywne co najwyżej zawierają kilka detali które by sugerowały że autor zamierzał odwzorować konkretny pojazd, a w Tobie się udało stworzyć właściwie odwzorowanie 1 do 1 z tak ograniczonego arsenału elementów i od razu wiedziałem na co patrzę.
Bo tak naprawdę da się to zrobić, tylko ludziom się nie chce, bo na Rebrickable jest taki zalew badziewia, że myślą, że tak trzeba.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#13 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze: 2023-04-20, 11:19 jak zobaczyłem paletę elementów z tego zestawu to stwierdziłem że to i tak jakaś magia że cokolwiek alternatywnego się da z tego poskładać.
Ja też tak na początku myślałem ale muszę przyznać że sporo można z niego wycisnąć. Dla Ciebie jako technicowca to na pewno jest dramat :D
SaperPL pisze: 2023-04-20, 11:19 Z racji że model wymaga dodatkowych elementów to bym się zastanawiał nad zrobieniem tego poprawnie z kilkoma dodatkowymi elementami.
W sensie jak dodatkowych klocków? Użyłem tylko zestawu.

Ramiona z dyszla są bardzo charakterystyczne. Pierwsza wersja funkcjonowała w ten sposób ale mocowanie ramion okazało się dość słabe więc użyłem zawiasów a te nie rozkładają się bardziej niż 90*. Ta funkcja padła ofiarą wyboru pomiędzy solidnością a realizmem.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#14 Post autor: dmac »

Ale fajny! A toście się z Markiem zgrali :) . Jest szansa, żeby w Chojnicach stanęły trzy zielonkawe maszyny obok siebie?
Willys to jest wdzięczny temat do budowania z klocków, odkąd kąty proste dają się tak ładnie zaokrąglać. Brawo za pomysł z działkiem; kuchnia polowa czy pusta przyczepka nie robiłyby takiego wrażenia.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Jeep Willys MB - Lego 10317 Model B

#15 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze: 2023-04-20, 20:47 W sensie jak dodatkowych klocków? Użyłem tylko zestawu.
Aha, dobra jestem ślepy jak zwykle. Na rebricka spojrzałem na sekundę i nie doczytałem że dodatkowe elementy są z zapasowych z zestawu.

ODPOWIEDZ