[MOC] Grumman F-14A Tomcat

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] Grumman F-14A Tomcat

#1 Post autor: Maks »

W to letnie popołudnie, gdzie raczej mało kto myśli o Lego postanowiłem opublikować swoją zaległość.

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (1) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (3) by [Maks], on Flickr

Jest to wczesna wersja myśliwca Grumman F-14 Tomcat, chyba najbardziej znanego pokładowego myśliwca marynarki wojennej z kraju burgerów. Latali nim oczywiście w oryginalnym "Top Gunie", ja natomiast ten samolot zobaczyłem pierwszy raz jako dziecko oglądając przaśno-reaganowską produkcję "Krytyczna Decyzja". Tak, to ten film gdzie Kurt Russell i Halle Berry uczą się lądować jumbo jestem po jego odbiciu z rąk terrorystów. Zanim jednak amerykańskim komandosom udała się sztuka ratowania świata, samolotu pasażerskiego omal nie zestrzeliły właśnie takie "efy czternaste":

Obrazek

Jeśli jest się fanem lotnictwa, łatwo zakochać się w tym konkretnie samolocie. Zdecydowanie trudniej go zbudować, ale o tym niżej.

Z licznych wersji kolorystycznych postanowiłem wybrać tę z dywizjonu VF-31 "Tomcatters", z przełomu lat 70. i 80. Jest to maszyna stosunkowo wczesnym etapie swojej służby, na czym mi zależało, żeby pasowała do starszego F-4 Phantoma, którego też mam zbudowanego. No i czerwone stateczniki ładnie przełamywały tradycyjnie nudną wojskową szarość.

Obrazek

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (4) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (5) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (7) by [Maks], on Flickr

Prezentuję dzisiaj drugą wersję tego samolotu. Pierwszą skończyłem w marcu 2022, a robiłem ją chyba od lata 2021 i mimo tego, że strasznie mnie wymęczyła dalej nie byłem z niej zadowolony. Legendarny status Tomcata, jako takiego "top of the top" samolotu, który można zbudować ma swoje przełożenie na to, jak wymagający jest proces konstrukcyjny. Przede wszystkim maszyna łączy bardzo dużo ostrych kątów z zaokrągleniami, a kadłub jest bardzo płaski w tylnej części. Nie myśląc o tym zawczasu, chcąc mieć gładki spód maszyny, zacząłem robić jej bebechy studami do dołu, nie wiedząc jak bardzo mało miejsca będę miał, by potem odwrócić study w ten sposób, by możliwe stało się wytilesowanie góry samolotu. Jakoś się jednak udało. Druga bolączka to skrzydła - nie przechodzą przez środek samolotu, więc nie można ich spiąć razem w celu większej wytrzymałości, tylko każde trzeba było z trudem zamocować osobno.
Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (6) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat (8) by [Maks], on Flickr

Na zdjęciu powyżej widać największą zmianą wobec pierwszej wersji, czyli bardziej odgięte do tyłu skrzydła. Poprzednio skrzydła wyszły mi za duże i zbyt "szybowcowato" rozłożone. Niestety w przeciwieństwie do prawdziwej maszyny i wielu większych modeli z Lego (mój jest tradycyjnie w skali 1:40) skrzydła nie są ruchome - nie widziałem możliwości zrobienia tego bez grubej i nieestetycznej krawędzi "naleśnika" nad nimi. Ruchome skrzydła udało mi się zrobić dopiero w późniejszym konstrukcyjnie (ale opublikowanym wcześniej) Su-24.

Poniżej kilka zdjęć pierwszej wersji modelu, która poza innymi skrzydłami miała jeszcze bardziej spiczasty, a mniej krągły nos. Zmieniłem jeszcze podwozie i pylony uzbrojenia, ale to raczej kosmetyczne poprawki. Widać też opuszczany hak oraz ruchome tylne stateczniki poziome, które to funkcje nie zniknęły w poprawionej wersji :P.

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat by [Maks], on Flickr

Obrazek
Grumman F-14A Tomcat by [Maks], on Flickr

Galeria na Flickr

Pozdrawiam i życzę powodzenia w doczołgiwaniu się do weekendu!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#2 Post autor: legosamigos »

Często oglądam "Katastrofy w przestworzach" i było parę przypadków, gdzie samolot pasażerki leciał z różnych względów w asyście myśliwców, ale tak jak Max napisał to akurat ujęcie z filmu


Co do myśliwca, jak zawsze dopracowany w szczegółach
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#3 Post autor: SERVATOR »

Rewelacja! Jak zwykle zresztą.

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#4 Post autor: wielkamucha »

O, kici-kici!
Rozmawialiśmy o nim w Chojnicach. Dopiero "na żywo" widać, jaki jest duży - zdjęcia nie oddają jednak skali i wrażenia, że to jednak "kawał maszyny".
Bardzo fajnie wyszły Ci dysze silników - wyglądają jak w oryginale.

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#5 Post autor: Falcrum »

Nie no, proszę Państwa, taka maszyna i tylko 3 komentarze?

Widziałem w Chojnicach i naprawdę jest na co patrzeć, a na dodatek jest z czego się uczyć. SNOT na prostokątnej siatce jest wystarczająco trudny, ale jeszcze jak do tego dołożyć kąty, o panie... to jest dramat. Jednak dla Ciebie najwyraźniej nie stanowi to dużego problemu, właściwie gdzie nie popatrzeć znajdzie się chmara elementów pod niestandardowym nachyleniem. Jeśli chodzi o techniki budowy maszyn i pojazdów, to Twoje prace mogą być traktowane jako podręcznik bez względu na poziom zaawansowania budowniczego.

Niesamowita praca, skrzydła szczególnie błyszczą. Brawo!
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#6 Post autor: dmac »

Cudo, jak już mówiłem :) . W dodatku to ten, który zawsze najbardziej mi się podobał z nowoczesnych myśliwców. (No, dziś już nie taki nowoczesny.)
Brawo za linie kadłuba, za świetne płaty, a także za dysze jak w moim Y-wingu :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Fuku
Posty: 977
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Grumman F-14A Tomcat

#7 Post autor: Fuku »

Świetny, choć nie jest to zaskoczeniem :) Podobają mi się szczególnie gładziutkie skrzydła snotem

ODPOWIEDZ