[MOC] Liebherr LR 636 G8

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Liebherr LR 636 G8

#1 Post autor: Bricksley »

Kolejny odcinek z cyklu "duża, żółta maszyna budowlana" ;)

ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr

Tym razem wybór padł na współczesną ładowarkę gąsienicową. A, że wybór producentów nikły to długo się nie zastanawiałem i padło na Liebherra LR 636 G8. G8 oznacza po prostu ósmą - najnowszą - generację (2020-2023 r.), która ma znacząco inny wygląd względem poprzednich generacji, tym razem mamy nacisk na ostre linie, trójkąty, kształty zgodne z obecnymi trendami w designie maszyn ciężkich :) Choć w czasie budowy kilka razy żałowałem, że nie wybrałem zaokrągleń generacji siódmej ;)

Model był szykowany na tegoroczną wystawę BrickCreek i nieco na szybkiego, niestety wypadki losowe się zdarzają i dotrzeć się nie udało, a i potem zakończenie się zaczęło ciągnąć...

Przechodząc już do modelu. Podobnie jak w spycharce tutaj skala 1:18 oraz nowa elektryka. Tylko, że tym razem jako HUBy wykorzystane 2x mały HUB PU (lub jak kto woli z pociągów) oraz 2 piloty do nich i do tego 4x PU L.
ObrazekLiebher LR 636 G8_mechanisms by Bricksley, on Flickr

Podwozie: napęd poprzez planetarne piasty, zawieszenia brak - no prawie, bo jako tako zostało zbudowane i jest w modelu. Niestety w drodze przyrostu masy okazało się, że wszelkie elementy na których można zawiesić ramy trakcyjne mają większe i mniejsze luzy, które zdecydowanie wykraczają poza akceptację czego skutkiem jest mały rozjazd ram trakcyjnych, stąd w pewnym momencie zostały spięte na sztywno - przynajmniej wygląd został ;)

Wysięgnik i łyżka: przez pierwotne założenia co do zawieszenia okazało się, że miejsca na mechanizmy zostało tyle co nic, ale w bólach udało się upchnąć napęd do siłowników, pomogły nowe zębatki z12, z20, connectory i nowy lift 3x5 :D Geometria ramienia mocno poprawna - tak w rzeczywistości w ładowarka gąsienicowych nisko podnosi się łyżka (ot specyfika tych maszyn). Jedynie ubolewam na łyżką, zdecydowanie powinna być szerokości równej szerokości maszyny. Niestety stara 18s jest nieco za wąska (ale i tak wylądowała), nowa zdecydowanie za wielka, pozostawała też opcja budowy (na którą miałem pomysł, ale skutecznie wybito mi z głowy) - ot nie nadaje się na makietę i działanie z fasolą ;)

Reszta modelu to już wygląd i walka o mniej lub więcej szczegółów - ocenę pozostawiam Wam :)

Film:
Parę fotek poniżej lub galeria jak kto woli (https://www.flickr.com/photos/97083384@ ... 0310147664):
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr

I bonus, jako że skala ta sama co w spycharce o pokusiłem się o fotkę porównawczą dwóch modeli - wiem, że maszyny różne, ale kolor i skala aż się prosiły postawić obok siebie :D
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
ObrazekLIEBHERR LR 636 G8 by Bricksley, on Flickr
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 524
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#2 Post autor: syzygy »

Chyba wszystkich zatkało, że jeszcze nikt nie skomentował ;) Ale co tu pisać - perfekcja w każdym calu...
Podoba mi się, że jest on stosunkowo niewielki ;) Tzn. nie że jest jakiś mały, ale nie przeogromny. Fajny grill z tyłu!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#3 Post autor: dmac »

syzygy pisze: 2023-07-31, 20:46 Chyba wszystkich zatkało, że jeszcze nikt nie skomentował ;)
Mnie akurat coś oderwało od kompa gdy obejrzałem, a zanim skomentowałem :) .
Ale wracam i informuję, że model bardzo mi się podoba. Szanuję realistyczne detale i wzorowe oddanie funkcji. Nie przejmowałbym się sztywną belką w podwoziu; przecież to tylko klocki! Model ma wyglądać i działać, a co się kryje gdzieś pod spodem czy w trzewiach to już nasza słodka tajemnica ;) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#4 Post autor: eric trax »

Przez te lata widziałem masę modeli i rzadko zdarza mi się tak zachwycać czymś nowym. Wśród "żółtych" maszyn wybrałeś najlepiej jak mogłeś. Białe kabiny w Liebherrach znacznie ożywiając całość. Model wygląda znakomicie. Jest po prostu uroczy, fantastycznie odwzorowany i oszałamiająco realistyczny. Być może zgrzeszę ale podoba mi się bardziej niż poprzedni :D

Szanuje za użycie control+ nie będąc do tego zmuszonym. Jednak trochę widać, że odbija się to na szybkości podnoszenia ramion. Swoją drogą ramiona wyglądają lepiej niż w mojej ładowarce. Jestem zazdrosny.

P.S zmień te dishe na DBG, bo kłują w oczy :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#5 Post autor: Skylark90 »

Piękny model! Ilość i jakoś detali - oszałamiająca! Użycie dwóch małych hubów PU bardzo sprytne, i piloty do tego, można pominąć telefon / tablet z aplikacją - super! Jestem bardzo ciekaw, jak będzie się spisywał na kolejnej wystawie rocznej na makiecie Brick Creek ;) Szkoda, że w tym roku nie udało się dotrzeć, ale co się odwlecze... ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#6 Post autor: Bricksley »

dmac pisze:Mnie akurat coś oderwało od kompa gdy obejrzałem, a zanim skomentowałem :) .
Powiedzmy, że stan znany i tym sposobem zamiast odpowiedzieć komuś od ręki to potem rezygnuje bo aż złotą łopatę trzeba by sobie wręczyć, ale oglądam wszystko!
eric trax pisze: Być może zgrzeszę ale podoba mi się bardziej niż poprzedni :D
Hmm... nie powiem efekt końcowy mocno mnie zaskoczył gdyż planowałem naprawdę szybkiego MOCa na wystawę wiedząc, że z innymi się nie wyrobię a wyszło cóż :D A spycharka, jakby to powiedzieć w pewien sposób była ważna dla mnie więc tam sporo czasu poszło na detale, które zobaczą tylko nieliczni a dla reszty będą tłem, więc sumarycznie pochłonęła więcej czasu przez co mimo iż efekt końcowy uważam podobny to całokształt bardziej doceniam na rzecz spycharki ;)
eric trax pisze:Szanuje za użycie control+ nie będąc do tego zmuszonym. Jednak trochę widać, że odbija się to na szybkości podnoszenia ramion.
A widzisz, już wiem czego zapomniałem dodać na filmie - w modelu podczas nagrywek miałem wsadzone akku AAA, więc naturalnie ruchy będą wolniejsze niż jakby wrzucić tam baterie, które na czas wystawy miałem i tak jakieś mocniejsze na wymianę kupione ;)
eric trax pisze:Swoją drogą ramiona wyglądają lepiej niż w mojej ładowarce. Jestem zazdrosny.
Mocne słowa jak na fakt, że w zasadniczej części są identyczne :D Zmiana kilka plejtów, skosów czyu dodanie grila 1x2 jak widać nieco zmienia odbiór :D
eric trax pisze:P.S zmień te dishe na DBG, bo kłują w oczy :D
Jak uzbieram po BL DBG, nie zbankrutuję i ładowarka wciąż istnieć będzie to wymienię, bo do malowania nie dojrzałem jeszcze :P

Dzięki za miłę słowa :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#7 Post autor: eric trax »

Bricksley pisze: 2023-08-01, 22:55 Jak uzbieram po BL DBG, nie zbankrutuję i ładowarka wciąż istnieć będzie to wymienię, bo do malowania nie dojrzałem jeszcze :P
Na biednego nie trafiło :D Nie waż mi się jej rozbierać.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#8 Post autor: legosamigos »

Szkoda, że nie dodałeś jeszcze zrywaka, choćby prowizorycznie, tak jak jest na filmie. Grunt, że model bardzo udany, czym został doceniony jako MOC miesiąca :) Bardzo podoba mi się tylny grill. Czemu uważasz, że model nie nadaje się na makietę technikową?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Re: [MOC] Liebherr LR 636 G8

#9 Post autor: Bricksley »

legosamigos pisze: 2023-08-15, 13:16 Szkoda, że nie dodałeś jeszcze zrywaka, choćby prowizorycznie, tak jak jest na filmie. Grunt, że model bardzo udany, czym został doceniony jako MOC miesiąca :) Bardzo podoba mi się tylny grill. Czemu uważasz, że model nie nadaje się na makietę technikową?
Na filmie wspomniałem, że tylny osprzęt: zrywak/zaczep jest w opcji, a że mnie podpasował zaczep to go wybrałem :) A dwa nie chciałem już nadto dociążać tyłu. Nie nadawanie się na wystawę było w kontekście opisu łyżki zbudowanej z klocków a nie jednego elementu :) Reszta myślę podoła, wszakże model był budowany stricte na wystawę jak tzw. model na szybko bo z innym bym nie wyrobił czasowo ;)

Ładowarka oczywiście nie idzie do rozbiórki więc na kolejnej makiecie będzie jeździć :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ