[MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

#1 Post autor: --pg-- »

Wstęp

Chciałbym przedstawić alternatywny model niezwykle udanego zestawu, 42145, Airbus H175 Rescue Helicopter. Zbudowałem pojazd silnie wzorowany na myśliwcu Eta-2 Actis-class interceptor, który pojawia się w dwóch egzemplarzach w scenie otwierającej "Zemstę Sithów". Egzemplarzem w czerwonym malowaniu pilotuje Obi-Wan Kenobi, mając do pomocy droida R4. Pomimo drobnych różnic względem orygianłu w dalszej części tekstu pojazd przeze mnie zbudowany będę nazywać Etą-2.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Mechanizmy

Myśliwiec Eta-2 powstał razem z podstawką, w której znajduje się pojemnik na baterię. Przy podparciu pojazdu brałem pod uwagę środek ciężkości modelu (oczywiście obstawiany w ciemno w trakcie budowania). Zestaw 42145 dostarcza 50 kół zębatych oraz klocki do skrzyni rozdzielczej, więc daje dużo swobody w budowaniu mechanizmów. W prezentowanym modelu udało się stworzyć sześć funkcji wybieralnych ze skrzyni rozdzielczej znajdującej się w podwoziu modelu i zasilanych jednym (a w zasadzie jedynym) silnikiem:
* opuszczanie i podnoszenie zestawu głośnomówiącego;
* obrót droida;
* włączenie ciągu w silniku;
* obrót centralnych dział laserowych (imitujących strzelanie);
* przechylanie pojazdu na boki;
* otwarcie skrzydeł.
Obrazek
Eta-2 posiada jeszcze jedną funkcję manualną - podnoszenie szyby. Wszystko pokazuję na filmie.

Ograniczenia

Zdaję sobie sprawę, że budowanie modelu alternatywanego istniejącego w rzeczywistości (he, he!) wprowadza liczne ograniczenia. Starałem się zrobić wszystko, co w mojej mocy, żeby odtworzyć kształt i kolorystykę dwóch dużych płatów i czterech skrzydeł tego myśliwca, co stało się kosztem kształtu tyłu pojazdu. Również inaczej wyglądają silniki tworzące ciąg dla Ety-2. Z rzeczy bardziej przyziemnych zamiast droida R4 jest jakiś inny (i nawet nie wiem, czy taki istnieje w uniwersum), a zamiast Obi-Wana Kenobiego siedzi jakaś postać bez charakterystycznej brody.

W planach miało nie być zestawu głośnomówiącego opuszczanego po lewej stronie twarzy pilota, tylko automatyczne podnoszenie szyby. Niestety na tym polu poległem, bo mechanizm z szybą podpiętą do skrzyni rozdzielczej nie chciał działać ze względu na ciężar, więc zaimprowizowałem i zmieniłem cel tego mechanizmu. Inne mechanizmy zachowywały się zgodnie z oczekiwaniem, jedynie dwa z czterech szkrzydeł przywiązałem sznurkiem, żeby nie wychylały się na zewnątrz do nienaturalnych pozycji.


Historia budowy

Zestaw 42145 miałem już w trakcie wakacji 2022 roku. Długo trwało podjęcie decyzji, co będzie modelem alternatywnym. Ze względu na przeważające kolory czerwone i białe w tym zestawie (mowa o panelach i belkach) zacząłem poszukiwania, co biało-czerwonego nieposiadającego kół można znaleźć do zbudowania. Intensywnie myślałem o X-wingu, kolorystyka się zgadzała, ale wystraszyłem się, że nie uda się zbudować czterech identycznych silników i całkiem dużych skrzydeł. Zacząłem przeglądać inne biało-czerwone pojazdy z uniwersum "Gwiezdnych Wojen", aż natrafiłem na Etę-2.

Nie pamiętam, kiedy główny model rozłożyłem na części i zacząłem składać Etę-2, dwa płaty i cztery skrzydła zrobiłem najpewniej w kilka jesiennych dni 2022 roku. Brakującą część obudowy i cały mechanizm, czyli w zasadzie resztę modelu, stworzyłem w lutym bieżącego roku. Podstawa z pudełkiem na baterię powstała w czerwcu tego roku, wtedy również nanosiłem ostatnie poprawki. W związku z długimi przerwami w budowaniu model wyjeżdżał i wracał do szuflady kilkurotnie, żeby nie zagracać pokoju. Po zbudowaniu wybranego myśliwca (a przed naniesieniem ostatnich poprawek) dowiedziałem się, że popełniłem paskudny błąd w fazie wyboru, X-winga dało się zbudować z tego zestawu, zrobił to Dyens Creations:
Zapraszam do oglądania i komentowania!

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

#2 Post autor: Falcrum »

Bardzo ładna praca. Zawsze podobała mi się niestandardowość Twoich budowli Technic, żadne dwa Twoje modele nie są takie same i tu nie jest inaczej. Do tego dochodzą dodatkowe punkty za zbudowanie modelu alternatywnego.

Wyszło to naprawdę fantastycznie, świetnie odwzorowałeś skomplikowane kształty myśliwca i jak zwykle, zawarłeś w modelu całe mnóstwo funkcji których nikt by się nie spodziewał (tym bardziej przy tak ograniczonym klockowym arsenale).

Co do wyboru statku do zbudowania, nie nazwałbym tego błędem, a wręcz poprawną decyzją, Dyens udowodnił że da się zbudować X-winga, a Ty Etę-2 Actis.

Mam nadzieję że praca ta pomimo niskiej ostatnimi czasy aktywności na forum dostanie należyty rozgłos i koniecznie zgłoś ją do MOCa miesiąca :)
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

#3 Post autor: legosamigos »

Choć nie jestem fanem SW, to model wyszedł całkiem ciekawie. Najbardziej podobają mi się te rozkładane skrzydła
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: [MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

#4 Post autor: --pg-- »

Falcrum, legosamigos dzięki za miłe komentarze.
Falcrum pisze: 2023-08-15, 12:07 Co do wyboru statku do zbudowania, nie nazwałbym tego błędem, a wręcz poprawną decyzją, Dyens udowodnił że da się zbudować X-winga, a Ty Etę-2 Actis.
W sumie nie żałuję, bo dzięki temu jest oryginalnie, a nie kolejny X-wing.
legosamigos pisze: 2023-08-15, 13:30 Najbardziej podobają mi się te rozkładane skrzydła
Podczas kręcenia filmu się mocno gimnastykowałem, żeby szybko wyłączyć zasilanie po otwarciu, bo zabezpieczenie zaczynało strzelać.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] 42145 - Eta-2 Actis-class interceptor

#5 Post autor: dmac »

Technicowego Eta-2 jeszcze nie widziałem. Gratulacje i za oryginalny pomysł, i za wykonanie, i za bogactwo funkcji (bo to w końcu myśliwiec i gdybyś poprzestał na otwieraniu skrzydeł, nikt by się nie przyczepił).
No, ale nie dziwi nic - funkcje to Twoja specjalność :) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ