Jelcz 882.62 vel JAK

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#46 Post autor: dmac »

Gdybyś nie był purystą... CaDA produkuje fajne uchwyty, w sam raz na dach dla Ciebie :) .
Fajnie to wychodzi, Żbiku. A najbardziej cieszy mnie to, że im bliżej jesteś końca, tym szybciej zabierzesz się za budowanie naczepy i Abramsa (ewentualnie K2) :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#47 Post autor: Żbik »

dmac pisze: 2023-10-06, 23:20 Gdybyś nie był purystą... CaDA produkuje fajne uchwyty, w sam raz na dach dla Ciebie :) .
Nie mieszajmy w to Chińczyków :)
dmac pisze: 2023-10-06, 23:20 Fajnie to wychodzi, Żbiku. A najbardziej cieszy mnie to, że im bliżej jesteś końca, tym szybciej zabierzesz się za budowanie naczepy i Abramsa (ewentualnie K2) :D .
Z pozoru prosty, w miarę analizy zdjęć i dostępnych materiałów model staje się coraz bardziej skomplikowany. Okazało się, że ma 3 wyciągarki na tym garbie za kabiną (2 do wciągania czołgów na lawetę i trzecią - najprawdopodobniej do wyciągania samego pojazdu z błota poprzez system rolek z przodu). Fajnie byłoby tę opcję wyciągania samego siebie pokazać na filmie, więc musi być skrzynia biegów z biegiem jałowym. Jeszcze nie rozgryzłem jak działa opuszczanie tych zapasowych kół, które wożą po prawej stronie za kabiną. Myślę, że tam musi być jakiś dźwig czy odchylanie tych ram, które trzymają koła.

Jeśli już doczekamy tego dnia, że pojawi się czołg, to myślałem raczej o Leopardzie 2PL - ładnie wygląda :)

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2200
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#48 Post autor: Kubrick »

Żbik pisze: 2023-10-07, 11:40 Jeszcze nie rozgryzłem jak działa opuszczanie tych zapasowych kół, które wożą po prawej stronie za kabiną. Myślę, że tam musi być jakiś dźwig czy odchylanie tych ram, które trzymają koła.
Może żeby było prościej, to nie szukaj na siłę, bo może to być jakaś hydraulika. Spróbuj może tak jak w Starze 660 - tu na filmie jest moment jak koło jest zdejmowane ze stelaża https://www.youtube.com/watch?v=gJIQ3Eq ... Sfilmowane
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#49 Post autor: Żbik »

No ale chyba lepiej zrozumieć jak to działa, co? Prawdopodobnie właśnie hydraulicznie, czyli w LEGO pneumatycznie trzeba będzie to zrobić. Znowu sprawa się komplikuje 😁

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#50 Post autor: Żbik »

No i walczymy dalej: ) Udało się zrozumieć jak działa system opuszczania kół zapasowych:

Obrazek

Obrazek

Troszkę kłopotliwe będzie sterowanie pneumatyką, bo jest tam mało miejsca i długie ramię, no ale może coś wymyślę :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#51 Post autor: Żbik »

No i udało się! Zakres ruchu mechanizmu opuszczania kół zapasowych złapany :)


Teraz tylko ładnie to wszystko spasować, spróbować czy po dwa cienkie długie nie będą zbytnio szarpać tą windą, Jeśli tak, to po jednym grubym DBG i będzie cacy :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#52 Post autor: legosamigos »

Całkiem sprytne urządzenie ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#53 Post autor: Żbik »

Cienkie siłowniki słabo sobie radzą, więc będzie po jednym grubym - fajnie, płynnie się to porusza :)

Myślę też nad elektryką. Prawdopodobnie połączę CONTROL+ i PF. Do obsługi wyciągarki, świateł i pneumatyki (kompresora z autozaworem) w zupełności wystarczy PF. No a do jazdy, może i skrzyni biegów ten nowszy system :)

MickeyMPL
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-06, 12:19
Lokalizacja: Liverpool
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#54 Post autor: MickeyMPL »

Całkiem ładnie wygląda. Fajne, podoba się. A po ukończeniu tego MOC-a i jego późniejszym "połowicznym" rozkładzie jest trzon pod budowę HIMARS-a, tylko kabinę skrócić i łączenie do tylnych mostów.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#55 Post autor: Żbik »

MickeyMPL pisze: 2023-11-08, 18:48 Całkiem ładnie wygląda. Fajne, podoba się. A po ukończeniu tego MOC-a i jego późniejszym "połowicznym" rozkładzie jest trzon pod budowę HIMARS-a, tylko kabinę skrócić i łączenie do tylnych mostów.
Cieszę się, że się podoba :)

No póki co, na tym podwoziu mają jeździć nasze wyrzutnie rakiet Chunmoo:

Obrazek

Ja nie rozbieram swoich MOCy, więc nie będzie przebudowy. Poza tym sama wyrzutnia nie jest specjalnie ciekawa.

Kolejne małe postępy:

Obrazek

Jutro zaczynam weekend, to może uda się więcej pobudować :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#56 Post autor: eric trax »

Mam nadzieję, że nie zostawisz tych niebieskich szyb w kabinie tylko zmienisz na bardziej przyzwoity kolor :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#57 Post autor: Bricksley »

A swoją drogą nie lepiej byłoby zostawić same słupki/ramki okien w kabinie i konkret szczegółowe wnętrze zrobić? Przy niebieskich szybkach efekt potłuczonego szkła niestety mocno się rzuca, ew. wymienić na inny kolor jak Eric wspomniał?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#58 Post autor: Żbik »

Przecież w oryginale są niebieskie szyby - co za upór? 😁

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#59 Post autor: V1 »

Jakie tam one niebieskie.
Faktycznie te niebieskie, które wstawiłeś wyglądają zabawkowo-kosmicznie. Myślałem, że to tylko tak na próbę.
Ja się tylko zapytam, czy nie dałbyś rady zrobić tej skośnej listwy nad bocznymi oknami jako jednej całości, bez oddzielania przedniej części?
Widzę, że blokowałaby się o przedni słupek, ale jego można bez szkody o pół płytki - płytkę obniżyć.
I podobnie z listwą ponad przednią szybą.
Wóz zapowiada się świetnie, chociaż to jednak nie śmieciarka...
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Re: Jelcz 882.62 vel JAK

#60 Post autor: Żbik »

V1 pisze: 2023-12-06, 00:09 Ja się tylko zapytam, czy nie dałbyś rady zrobić tej skośnej listwy nad bocznymi oknami jako jednej całości, bez oddzielania przedniej części?
Widzę, że blokowałaby się o przedni słupek, ale jego można bez szkody o pół płytki - płytkę obniżyć.
No nie da rady, bo ten SNOT utrzymujący slopy ma od 2 do 3 studów szerokości, więc byłaby kolizja z szybą przednią...
V1 pisze: 2023-12-06, 00:09 I podobnie z listwą ponad przednią szybą.
Jej też nie obniżysz, bo stanowi część płaszczyzny dachu, a on stanowi całość z tymi skosami po bokach. Ale spróbuję ją pogrubić o pół płytki (bracketami w poziomie).
V1 pisze: 2023-12-06, 00:09 Wóz zapowiada się świetnie, chociaż to jednak nie śmieciarka...
Chyba muszę jednak porąbać siekierą tą śmieciarkę... :D

Zasadniczo-pobieżnie coś mi rozstaw osi nie pasuje z obliczeniami. Napisałem przed chwilą do Jelcza czy przyślą mi PDFa tego pojazdu - kto wie, może się uda :)

ODPOWIEDZ