[MOC] CAT 627K Scraper - 42114 Model B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] CAT 627K Scraper - 42114 Model B

#1 Post autor: eric trax »

Pomysł na budowę Scrapera, czyli maszyny służącej do zbierania wierzchniej warstwy gleby i transportowania jej na długie odległości chodziła za mną od ubiegłego roku. Na rynku tego typu maszyny produkuje już właściwie tylko firma Caterpillar. Wybrałem, więc model 627K i zabrałem się do pracy.

Wymiary: długość 69cm, szerokość 19cm, wysokość 21cm
Ilość klocków: 1901

Obrazek

Oczywiście zdjęcie prawdziwej maszyny dla porównania:

Obrazek

Zestaw 42114 mimo swoich ograniczeń ma bardzo duży potencjał na modele alternatywne. Nie chciałem budować Scrapera jako MOC ale postanowiłem, że podejmę wyzwanie zbudowania go w ramach jednego zestawu. Oczywiście moja obsesja co do skalowania dała o sobie znać i szybko okazało się, że potrzeba większych opon. Koniec końców użyłem opon rolniczych w rozmiarze 107mm. Uparłem się, że model będzie używał skrzyni biegów tak aby działał z profilem aplikacji dla wozidła Volvo. Tu zaczęły się schody, bo sama skrzynia i podpięte do nich silniki są zbyt długie aby zmieścić je w "ciągniku". Wtedy postanowiłem gruntownie przebudować skrzynię dzieląc ją na pół i wkładając do środka dyferencjał oraz oś napędową. Tym sposobem na długości całego ciągnika udało się zmieścić silniki, technic hub i skrzynię biegów.

Obrazek

Kolejnym wyzwaniem był system opuszczania miski. W prawdziwej maszynie całość ustawiana jest za pomocą kilku siłowników. Ja miałem do dyspozycji tylko jeden. Wykorzystałem więc fartuch przedniej cześci komory. Ten otwiera się kiedy maszyna zaczyna "skrobać". Siłownik przyczepiłem do niego a miska opuszcza się na systemie cięgien, które pilnują by ta była pod odpowiednim kątem i na dobrej wysokości. jest to dość uproszczone ale satysfakcjonujące rowiązanie.

Tak na prawdę budowę modelu zacząłem od miski sprawdzając czy starczy mi paneli. Na tej cześci również ją kończyłem. Został mi jeden siłownik, więc stwierdziłem, że dobrze aby znalazła się również funkcja opróżniania komory. W tym celu wewnątrz znajduje się płyta wygarniająca, która jest wypychana przez siłownik i "rozprowadza" zawartość miski podczas jazdy tak jak w prawdziwej maszynie. Z kilku zębatek, które zostały zbudowałem małą przekładnię. Do wyboru jest bieg neutralny gdzie "ejector" można obsługiwać ręcznie albo bieg w którym jest połączony z tylną osią i działa podczas jazdy, zgodnie z jej kierunkiem. Nad tylną osią zostało mi miejsce na umieszczenie atrapy silnika która jest napędzana niezależnie od tego czy korzystamy z wyżej wymienionej przekładni czy nie.

Z ciekawostek. Podczas budowy miałem mały kryzys i zastanawiałem się nad zmianą na wersję 621K która różni się tym, że nie ma drugiego silnika i zbiorników paliwa nad tylną osią. Cały czas miałem wrażenie, że zabraknie mi klocków. Finalnie jednak po kilku modyfikacjach pozostałem przy pierwotnym pomyśle. Mało tego czarnych klocków starczyło na pełnowymiarowe błotniki nad przednią osią i to był dla mnie mały szok :) Na koniec zdjęcie z oponami z zestawu jako pełen model alternatywny. Wygląda trochę jak deskorolka :D

Obrazek

Dostępna jest oczywiście instrukcja budowy: https://reb.li/m/171046 oraz gotowy zestaw naklejek https://forwartsticker.com/termek/fws98-moc-171046/

Galeria zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Video:
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] CAT 627K Scraper - 42114 Model B

#2 Post autor: Skylark90 »

Kurczę, piękny model i kolejny alt do Twojej "stajni". Moim zdaniem z oponami z zestawu również daje radę. A rozkmina tego wszystkiego, gdzie co poukładać, i że jeszcze został Ci siłownik i zębatki na mechanizm opróżniania skrzyni - mega!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] CAT 627K Scraper - 42114 Model B

#3 Post autor: SAMOLOT »

Ech, no co tu mądrego napisać kolejny majstersztyk i bestseller. Brawo

ODPOWIEDZ