[MOC] Trike

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Trike

#1 Post autor: Sariel »

Miałem sobie zrobić przerwę od klocków po ostatnim MOCu, ale to chyba nałóg...

Trike

Obrazek

Dane techniczne:

Waga: 847g
Wymiary: dł. 56s / szer. 22s / wys. 20s
Prędkość: 4.04 km/h
Zawieszenie: pełne niezależne
Napęd: silnik PF z redukcją 2:1 na tylne koła
Skręt: silnikiem PF przez sprzęgło

Kto grzebał uważnie w galerii V1, ten wie że nasz aktualny mistrz zamków i wież zaczął kiedyś całkiem przyjemnego trójkołowca w stylu Technic, ale nie dokończył. Ponieważ mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna ;) zdecydowałem się zbudować pojazd tego typu po swojemu, mając nadzieję że wyjdzie tak nieortodoksyjnie i obrazoburczo, że V1 nie wytrzyma i będzie musiał pokazać nam jak się takie maszyny powinno robić ;)
Parę słów o konstrukcji: po pierwsze zrealizowałem ją ograniczonym nakładem części, bo bez demontowania dźwigu - dlatego, ku mojemu głębokiemu ubolewaniu, nie jest aż tak czarna jak mogłaby być i w niektórych miejscach musiałem posiłkować się czerwienią. Trójkołowiec ma pełne zawieszenie niezależne, z przodu całkiem banalne choć może zaskakująco działające (zdjęcia poniżej), z tyłu natomiast chciałem początkowo zaadaptować rozwiązanie a'la 8448, było ono jednak wściekle szerokie. Zadowoliłem się więc prostymi wachaczami wzdłużnymi po jednym na każde koło. Tak powstałe zawieszenie jest dość niskie i ma niewielki skok, wyposażyłem je więc w bardzo twarde amortyzatory. Efekt sprawuje się nieźle i jest bardzo stabilny, choć przy cięższym pojeździe wymagałby wzmocnienia. Z detali trójkołowiec ma odłączanego battery boxa oraz składane nózki.
Największym wyzwaniem okazał się przedni widelec, który przy blisko kilogramowej masie pojazdu (uroki nowej elektryki - przy starej dochodziła tylko waga silników, z PFami musimy doliczyć prawie pół kilo żeby zacząć mówić o używaniu silników) poddawany był silnym obciążeniom. Kiedy już udało mi się zadowalająco usztywnić go i wzmocnić, musiałem wykombinować jak zmieścić w tym wszystkim mechanizm skrętu tak, żeby był mocny (wierzcie mi że obrócenie tak bardzo wysuniętym przednim kołem nie jest łatwe) i możliwie mały oraz estetyczny (co oznacza że miałem minimalny wybór jak umieszczę silnik). Siedziałem nad tym dość długo, wymyślając w końcu coś takiego:

Obrazek

Całość jest dość delikatna i niezbyt szybka, ale skręca zaskakująco dobrze. Możecie przekonać się o tym oglądając film, znów częściowo nakręcony kamerką zamontowaną na siedzeniu :)

[youtube]http://youtube.com/watch?v=P1zUXqZtZ_8[/youtube]

Galeria

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-01-02, 21:55 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

endrju

#2 Post autor: endrju »

Bardzo fajny model - zarówno jeżeli chodzi o funkcjonalność, jak i o wygląd. No, może tylne koła zmieniłbym na większe (może te z 8880?), ale to już tylko czepialstwo ;)

PS. Czemu jeszcze przed odpaleniem filmiku wiedziałem, jakiego podkładu muzycznego się spodziewać?:D

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Bo inny nie wchodził w grę? :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:zrealizowałem ją ograniczonym nakładem części, bo bez demontowania dźwigu
Kiedy masz go zamiar w końcu rozłożyć?
Bo ja czekam na tego zapowiedzianego Wreckera i coś się doczekać nie mogę ;)

Jak na ograniczoną ilość części to wyszedł całkiem ciekawie.
Wygląda dobrze i tak samo działa. (tylko po co mu te łańcuchy?)
A co do kół... Mi się podobają.
Akurat te koła do motocykli pasują dużo lepiej niż do innych pojazdów.
Now building: ...
Co następne? :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Kiedy masz go zamiar w końcu rozłożyć?
E tam "w końcu", ledwie parę dni temu go skończyłem :P Poza tym boję się myśleć ile rozkładanie tego monstra potrwa.
tylko po co mu te łańcuchy?
Chyba klimaty Fallouta / Ghost Ridera mi się rzuciły :)
Akurat te koła do motocykli pasują dużo lepiej niż do innych pojazdów.
Dobrze mówi, dać mu piwa :) Użyłem tych kół bo od razu kojarzą mi się z motocyklami, czego o kołach 8880 powiedzieć nie mogę.
Co następne? :)
Jeszcze nie wiem, na razie mam 17 projektów do wyboru :)
Ostatnio zmieniony 2008-01-03, 09:21 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

Te koła nadają się tylko do motocykli bo do aut są brzydkie i dlatego nie pasują.

A mocfajny szkoda, że nie można nim palić gumy - słabe te silniki :P

jeździ fajnie ale promień skrętu jest masakryczny.

Brawa!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Fistach pisze:szkoda, że nie można nim palić gumy - słabe te silniki :P
To był tylko mały PF. Znasz jakieś mocniejsze poza dużym PFem?

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

dwa PF:) a tak an poważnie to był zarcik:)

Antek
Posty: 82
Rejestracja: 2007-07-19, 14:56
Lokalizacja: Sieradz

#9 Post autor: Antek »

więc tak: ogólnie bardzo przemyślana konstrukcja, ale mi nie przypadła do gustu, gdyż nie lubię trójkołowców. Sterowanie na filmiku wygląda trochę dziwnie (promień skrętu itp.) ale to chyba wina sterowania użyczonego do bulldozera, nieprawdaż?
EOT: co to za piosenka, bo pamiętam ją chyba z nascar'a 02 i jest bardzo fajna :)
Ostatnio zmieniony 2008-01-03, 15:54 przez Antek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Astrzalkowski pisze:EOT: co to za piosenka, bo pamiętam ją chyba z nascar'a 02 i jest bardzo fajna :)
Steppenwolf - Born to Be Wild
Z filmu Easy Rider :)
http://www.youtube.com/watch?v=UlwLAEzHBcg
Teraz może być EOT ;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Astrzalkowski pisze:Sterowanie na filmiku wygląda trochę dziwnie (promień skrętu itp.) ale to chyba wina sterowania użyczonego do bulldozera, nie prawdaż?
Nieprawdaż (pisze się razem). Pilota przerobiłem sobie na 4-kierunkowy. Skręcanie wygląda jak wygląda ponieważ przednie koło jest skręcane niemal poziomo - albo mówiąc fachowo ma ogromny camber angle.

endrju

#12 Post autor: endrju »

Sariel pisze:Dobrze mówi, dać mu piwa :) Użyłem tych kół bo od razu kojarzą mi się z motocyklami, czego o kołach 8880 powiedzieć nie mogę.
Wiesz, ja po prostu zostałem wyprany przez Lego tym: http://peeron.com/inv/sets/8857-1 :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#13 Post autor: V1 »

Hmmm..... Sariel, ta traja wygląda po prostu kalecznie :)
A słabo skręca głównie ze względu na dziwną geometrię przodu. o wiele za duże wyprzedzenie, i z tego co widzę to w ogóle nie ma tam półek? Gdyby były, cały przód byłby dużo sztywniejszy, i prawdopodobnie nie musiałby być tak pancerny.
Idę już spać więcej pokrytykuję jutro :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#14 Post autor: Emilus »

Przypomina konstrukcje z MADMAXA (czyli też blisko fallouta) a szczegulnie tego gościa z DEN od samochodu...
Ostatnio zmieniony 2008-01-03, 08:36 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

No to dalej.
Jeszcze tylko parę rzeczy - za wąski rozstaw kół (chyba że obniżysz resztę i skrócisz przód), zbyt pancerny wygląd przedniego zawieszenia (a widzę że zamocowane tylko na jednej ośce z nałożonymi jakimiś kółkami, nie dziwne że się tak wygina) i zbyt daleko odsunięta kanapa. W tym miejscu mogłaby być kanapa dla pasażerów, a kierowca powinien siedzieć bliżej.
Rozumiem że to konstrukcja częściowo fantasy, ale mimo wszystko dobrze by było mieścić się w pewnych kanonach.
Kiedyś budowałem ciężarówki, które np. pod maską, zamiast silnika miały wysuwany radar, 'retractable outriggers' to podobnego typu nowatorstwo :)

Choć oczywiście fajnie że zmieściłeś napęd i sterowanie.

Na koniec jeszcze Ci napiszę że filmik mógłby być ciekawszy, krótszy, a Steppenwolfem osobiście już rzygam, jest tyle pięknych kawałków motocyklowych... :)

Niebieski quad był świetny, albo go wyczułeś albo starannie dopracowywałeś, tutaj jednego albo drugiego brakuje.
ku mojemu głębokiemu ubolewaniu, nie jest aż tak czarna jak mogłaby być
:)
V1 nie wytrzyma i będzie musiał pokazać nam jak się takie maszyny powinno robić ;)
Tak zrobię!!!
Ostatnio zmieniony 2008-01-03, 14:55 przez V1, łącznie zmieniany 3 razy.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ