7991 Garbage Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
crises

7991 Garbage Truck

#1 Post autor: crises »

Obrazek
Recenzja 7991 Garbage Truck

Dane techniczne
Seria: System/Town/City
Rok produkcji: 2007
Liczba klocków: 206
Liczba figurek: 1
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/7991-1
Cena: MSRP: 15,00$, Polskie sklepy: ok. 60 PLN, Allegro: ok. 50 PLN

Nie mamy jeszcze recenzji tego zestawu, a przecież zasługuje na te parę linijek tekstu i kilka zdjęć.

Opakowanie i instrukcja
Pudełko jest całkiem spore, jak na zawartość. Zrobione z miękkiej tektury, ale dość solidne. Przedni obrazek przedstawia pojazd i pracownika sprzątającego przy pracy. Z tyłu na kilku zdjęciach pokazano, co też w modelu da się poruszać i dodatkowo zawarto informację o podziale ciężarówki na dwa „pod-modele” w celu łatwiejszego składania. Na ściance bocznej jest zdjęcie minifiga w skali 1:1.
Instrukcja klejona, ale solidna. Kolory i rysunki przejrzyste. Pierwsza część pokazuje jak zbudować samochód, druga – kontener. Na końcu znajduje się spis wszystkich części.
Obrazek Obrazek

Klocki
Po otwarciu pudełka wysypujemy dwa ponumerowane woreczki z klockami, 3 szare płytki 2x16, naklejki i instrukcję. W każdym z większych worków znajduje się po jednym mniejszym z drobnymi klockami.
Co tu mamy fajnego? Przede wszystkim kolor pomarańczowy, który rzadko występuje w zestawach. Kilka slopów, bricki, dach o szerokości 6 studów, 4 panele i duże płytki. Do tego dochodzą klocki białe i szare. Ciężarówka ma bardzo fajne oponki, szeroką szybkę, całą masę serków (głównie żółtych przezroczystych – 10 sztuk), kilka zawiasów różnego rodzaju, szare i białe tilesy. Oprócz tego zawiera dużo akcesoriów: wózek, śmietnik, miotłę, łopatę, dwie lornetki, a minifig ma fajną czapkę i miłą, brodatą buźkę. Korpusik ludzika ma ciekawy nadruk ze srebrnymi paskami, ale nie wpadłem na to żeby sprawdzić czy są odblaskowe. 15 round platesów 1x1 w kolorach piaskowym, szarym i brązowym jest wisienką na tym torcie. Jak na model w tej cenie i o takiej wielkości, różnorodność klocków jest ogromna. To duży plus.
Jakość klocków jest dobra. Nie zauważyłem pozostałości po formie, nierównych krawędzi, błędów w kolorach. Wszystko pasuje do siebie, jak na Lego przystało. Naklejki są równo wydrukowane i bez błędów. Po skończonej budowie zostały dwa klocki dodatkowe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model
Budowanie przebiegało bez żadnych trudności. Jak wcześniej pisałem składanie podzielone jest na dwa etapy: ciężarówkę i kontener. Każdy zabiera po około 10 minut. Najpierw podwozie, potem kabina, maska, dach. Kontener rozpoczynamy od budowy „kontenera właściwego”, potem mechanizm służący do odchylania zbiornika (kilka technicsowych elementów) i na koniec tylna klapa kontenera (również ruchoma). Wszystkie ruchome części mocno się trzymają i nic nie odpada podczas zabawy.
Obrazek Obrazek Obrazek
W mojej opinii model jest maksymalnie bawialny. Dużo się w nim rusza, jest ludzik z wieloma akcesoriami. Gdybym był młodszy to na pewno nie jedną godzinę spędziłbym na sprzątaniu okolicy. Jednak starsi też się nie zawiodą. Po pierwsze model świetnie prezentuje się półce. Jest bardzo dobrze zaprojektowany, ma ładną bryłę o dobrych proporcjach, dużo szczegółów. Po drugie budulec można wykorzystać w wielu swoich MOCach.
Obrazek Obrazek
Z minusów mogę wymienić brak otwieranych drzwi. Żeby umieścić ludzika w kabinie musimy najpierw rozmontować dach. Na szczęście jest on tak zaprojektowany, że zdejmowanie i nakładanie nie sprawia trudności. Trochę dziwny jest też spory prześwit podwozia, ale na szczęście nie rzuca się to mocno w oczy. Dodatkowo kabina nie ma „pleców”, których rolę pełni fotel kierowcy. Jednak tego przy opuszczonym kontenerze prawie nie widać.
Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Większość z Was już pewnie ma ten model, więc o jego przydatności nie muszę przekonywać. Jest świetnie zaprojektowany, ma różnorodne części, dużo się w nim rusza, a przy tym jest solidny. Kilka uproszczeń konstrukcyjnych zostało sprytnie zatuszowanych, więc nie rzucają się w oczy i nie rażą. Dwoma słowami: warto kupić.

Za
  • Kolor
  • Dużo akcesoriów
  • Różnorodne klocki
  • Tilesy i serki.
  • Bawialność i solidność

Przeciw
  • Brak otwieranych drzwi.
  • Dziura na „plecach” kabiny
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:07 przez crises, łącznie zmieniany 3 razy.

D.

#2 Post autor: D. »

Sam model rzeczywiście świetny dla dziecka, ale pomarańczowe klocki jakoś do mnie nie przemawiają ;)

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

Potwierdzam wszystko co napisałeś crisesie. Mój czterolatek spędzil pełna dwa dni sprzątając wszystko co się nadawało :-) A ja jestem bardzo zadowolony z pomarańczowych klocków. Nawet bez bólu przełknałem te cztery duże panele...

Jedyny zarzut jaki mam do tego modelu to to, ze zawiasy po pewnym czasie wyrabiają sie i "klapa" kontenera przestaje sie trzymać u gory i opada na dół pod swoim ciężarem.
Ostatnio zmieniony 2008-01-19, 14:53 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

pkowalcz

#4 Post autor: pkowalcz »

To już chyba ogólna wada klocków - po pewnym czasie się zużywają, co w wypadku części "trzymających" (clipy etc.) skutkuje luźnym lataniem.

Co do tej dziury w kabinie, to ciekaw jestem, czemu nie wstawili tam panelu 1x2x3 - pasowałby idealnie.

A model ogólnie bardzo fajny, niestety jak ostatnio była ta aukcja za 40zł na Allegro, to nie zdążyłem go upolować :/. A sześciu dych nie zamierzam wydawać, więc chyba pozostaje tylko czekać na następną okazję ;).

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Jak już zauważyłeś, tylko brak drzwi jest największą wadą :)
Ten zestaw to bardzo dobre źródło przydatnych części...
I ten pomarańczowy kolor... :)

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

pkowalcz pisze:To już chyba ogólna wada klocków - po pewnym czasie się zużywają, co w wypadku części "trzymających" (clipy etc.) skutkuje luźnym lataniem.
Tak, ale chodz mi o to, że projektant powinien to przewidzieć i albo zbudować to inaczej, albo dodać coś w rodzaju "blokady" otwarcia klapy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Hippotam pisze:albo dodać coś w rodzaju "blokady" otwarcia klapy.
A propos blokady:
Po co właściwie są te dwa technic axle po bokach?
Przecież po podniesieniu paki ona samoistnie utrzymuje się w górze.
A jeśli to miało przypominać siłowniki, to niestety nie wyszło ;)

crises

#8 Post autor: crises »

M_longer pisze:Po co właściwie są te dwa technic axle po bokach?
Przecież po podniesieniu paki ona samoistnie utrzymuje się w górze.
Wydaje mi się, że stabilizują kontener w osi poprzecznej. Po ich usunięciu całość co prawda trzyma się nieźle w pionie, ale ma tendencję do wychylania się na boki. Poza tym bez tych "osiek" paka jest jakaś taka goła i bez wyrazu.
Sprawdziłem też kubraczek minifiga. Srebrne paski są odblaskowe - prawdziwa odzież robocza.

Fistach

#9 Post autor: Fistach »

No dziura nie jest ciekawa trzeba przyznać.

Ale myślę że bardzo łatwo i stosunkowo niedużym kosztem można ją zatkać bo tam z tyłu jest od kopa miejsca. A jakby tego było mało to przecież mamy technic briccki z dziurami.

Wystarczą dwa piny, kilka plate i tile

i dziury nie ma:

Obrazek

Albo w miejscu czerwonej kropki dać sznurek ze studami i połączyć je z kontenerem - imitowałoby to pseudo kable/przewody hydrauliczne a sznurek zawsze sięw MOC'ach może przydać.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#10 Post autor: Kubrick »

crises pisze:Polskie sklepy: ok. 60 PLN
55 dzisiaj dalem ;)
Jak go zloze, to postaram sie krotko opisac moja przemyslenia co do niego, tylko musze sie przed rodzicielami skitrac, bo jak zobacza,ze kupilem wiecej klockow (za swoje pieniadze ciezko zarobione...), to beda mi robic wyrzuty xD

Model powstaje bardzo szybko, instrukcja jest przejrzysta.
Nie podobaja mi sie dziury w okol tylnych nadkoli, dziurawa tylna sciana kabiny i ten smieszny daszek przeciwsloneczny(?) nad szyba, gdyby byl na zewnatrz, juz byloby lepiej. Poza tym, brak drzwi jest totalna porazka, a jak juz przez caly woz jest bialy pasek, to czemu klocki z uchwytami dla obslugi jadacej z tylu sa czarne? No i jeszcze te lusterka umieszczone tak nisko,jakby to byly przerosniete oslony zawiasow (a drzwi wciaz sie nie otwieraja :P ).
Na plus: duza funkcjonalnosc zabudowy mimo koniecznosci wrzucania na sile smieci z pojemnika, fajny szczegol,jakim sa trabki klaksonu z lornetek i calkiem sympatyczny wyglad dzieki zywemu i cieplemu kolorowi nadwozia.

crises pisze:Sprawdziłem też kubraczek minifiga.
ekhm... ;)


[EDIT]:
A zauwazyliscie ciekawa rzecz w kolorystyce? Na opakowaniu serki, ktore robia za koguty i lampy sa TrOrange (ewidetni sie odcinaja kolorystycznie od np. tylnej lampy), a w zestawie sa TrYellow :] Poza tym, pieron tez podaje, ze sa zolte. Moze to wszystko wprowadzac w blad przy zakupie.
A TrOrange by mi sie bardziej przydaly xD
Ostatnio zmieniony 2008-05-31, 11:41 przez Kubrick, łącznie zmieniany 3 razy.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
brickshelf: POLIP
Kontakt:

 

#11 Post autor: Polip »

Zgadzam się w kwestii fajności i bawialności zestawu, do plusów dorzuciłbym jeszcze pomysłowy montaż wózka do dachu kontenera, natomiast minusy (niewielkie) mam aż trzy:

- maska (razem z grillem, zderzakiem i światłami), przednia szyba, "lusterka" i dach trzymają się tylko na czterech studach, więc w czasie żywiołowego śmieciarstwa może nam nagle odpaść pół kabiny;

- ruchoma klapa kontenera jest solidna, a przy tym dość ciężka i lubi odpadać;

- studowe wnętrze kontenera praktycznie uniemożliwia wysypanie klockowych śmieci (oprócz metod typu pochwycenie auta w łapę i energiczne potrząsanie), a wystarczyłoby tylko wyłożyć je plate'ami (takie jest, mam nadzieję, branżowe określenie na kafelki).

No i mogliby też dołożyć drugiego śmieciarza, skoro są z tyłu uchwyty dla załogi - jeden minifig prowadząc śmieciarę i jednocześnie stojąc na tylnej platformie może spowodować nie lada wypadek!

Do biadolenia odnośnie braku drzwi i dziury w kabinie się pozwolę dołączyć. :)

rh

#12 Post autor: rh »

Polip pisze:plate'ami
Tilami. Plate to zwykła płytka. Tile to kafelek.

Fistach

#13 Post autor: Fistach »

No i mogliby też dołożyć drugiego śmieciarza, skoro są z tyłu uchwyty dla załogi - jeden minifig prowadząc śmieciarę i jednocześnie stojąc na tylnej platformie może spowodować nie lada wypadek!
Ale dlaczego on ma oprozniac smieci podczas jazdy? Nawet chrzesniak powiedzial ze brakuje mu drugiego ludzika w zestawie, reszta po dokupieniu dodatkowych kontenerow i smieci jest wedlug niego perfect.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

rasch22 pisze:Czy to czasem nie nekroposting, i nie rekord; 2 lata i 5 miesięcy od ostatniego postu :P
Maciej Drwięga pisze:Jeśli wypowiedź ma sens i przede wszystkim dodaje cokolwiek merytorycznego, rozwija wątek - to można sobie odgrzewać nawet topiki sprzed roku.
Ostatnio zmieniony 2010-09-11, 08:22 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: yoshi82 »

Odświeżę trochę kotleta. Ostatnio kupiłem jakiś miks klocków na Allegro za tzw. grosze. Okazało, że jest w nim dużo klocków właśnie z tego zestawu. Seryjnie powinno być 206 elementów, mój nie miał minifiga, narzędzi i brakowało jeszcze 52 (zrobiłem listę by dokupić ale się chyba nie kalkuluje).

Powiem tak, zestaw jest mega fajny. Składnie nam zajęło trochę czasu bo trzeba było jakoś brak w miarę dobrać z tego co mamy. Chłopaki bawią się nim od drzemki i myślę, że dziś będzie auto nocować, u któregoś z nich. Pytanie, który wcześniej padnie... :P

Kolor pomarańczowy jest petarda, mamy jeszcze auto naprawiacza oświetlenia ulicy w tym kolorze 60054 i nie będzie to już wiem ostatni w serii "orange" jescze 7638 (holownik) i 60017 (laweta).

Z minusów, to co koledzy pisali wcześniej: tylna ścianka, brak drzwi, mi najbardziej przeszkadza niechlujnie wykonane podwozie.

Poza tym polecam w cenie używki ok 50zł.
Ostatnio zmieniony 2014-11-16, 17:59 przez yoshi82, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Łukasz

ODPOWIEDZ