10184 Town Plan

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

10184 Town Plan

#1 Post autor: nori »

Obrazek

10184 - Town Plan

Zestaw specjalny - rocznicowy wydany przez Lego na 50 lecie przyznania firmie patentu na wszystkim obecnie znane klocki. Zawiera elementy składające się na infrastrukturę małego miasteczka:
- stację obsługi pojazdów
- dystrybutory paliwa
- kino
- ratusz
- fontannę
- dwa samochody
Sam zestaw jest zresztą wzorowany na podobnym, pochodzącym właśnie z roku 1958. Całą historię opowiada w swoim liście Kjeld Kirk Kristiansen wnuk twórcy marki Lego, Ole Kirka Kristiansena. List ten wydrukowany jest w sześciu różnych językach w pierwszej instrukcji. Jako że, czemu nie należy się dziwić, brak polskiego, poniżej skan listu w języku angielskim.

Obrazek

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: 1981
Wymiary pudełka: 64,5 x 42,5 x 9 cm
Cena: 149,99 $ (LEGO Shop)
Lugnet
Peeron

1) Pudełko

Obrazek

Bardzo duże, jednak luźnego miejsca nie ma za wiele - w końcu musi pomieścić prawie dwa tysiące klocków. Karton nie należy do najsztywniejszych i jest dość podatny na uszkodzenia - tak niestety stało się z moim egzemplarzem. Pudło otwierane jest z boku poprzez rozcięcie dwóch przezroczystych tasiemek. Oczywiście jego przednią część zdobi zdjęcie wszystkich elementów zestawu którymi z radością bawi się wnuk założyciela LEGO Group.

Obrazek

Na pudełku umieszczony też reprodukcję zestawu sprzed 50 lat.

Obrazek

Tył pudełka to scenki z miasteczka zbudowanego według instrukcji - nie ma prezentacji żadnych modeli alternatywnych.

Obrazek

W pudełku znajdziemy 33 oznaczone numerami woreczki z klockami, dodatkowo jeden z płytkami i łukową szybą, oraz luzem 3 prostokątne płyty konstrukcyjne, jedną kwadratową oraz jeszcze jedną podłużną (nie ma jej na zdjęciu), znaną z konstrukcji pociągów (Train Base 6 x 28 with 6 Holes) - tu służącą jako dach kina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


2) Instrukcje i naklejki

Instrukcja została podzielona na dwie książeczki formatem zbliżone do A4, obydwie 76-stronicowe.

Obrazek

Instrukcje są zszywane, nie klejone ! Pierwsza zawiera informacje do których modeli znajdziemy plany w której książeczce, wspomniany list, spis klocków zawartych w zestawie (4 strony) oraz parę reklam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Druga książeczka to same plany + reklamy.

Zestaw zawiera dość sporo naklejek - niektóre niestety sklejają ze sobą parę klocków.

Obrazek


3) Modele


Figurki

Obrazek

W liczbie ośmiu, kolejno są to: sprzedawczyni, bileter-kasjer, dwie osoby z obsługi stacji, kierowca, rozleniwiony miłośnik prasy oraz para nowożeńców. (Pani Młoda podnosi wysoko kwiaty bynajmniej nie by rzucić bukiet, a jedynie po to by utrzymać równowagę ;-) ). Figurki dobrano bardzo dobrze - mamy tu zarówno obsługę (stacja, kino) jak i mieszkańców (kierowca, czytelnik, para młoda) - wpływa to znacznie na samą bawialność zestawu. Brakuje mi jedynie jakiegoś urzędnika w ratuszu (chyba że to czytelnik prasy jest tam zatrudniony, a obecnie tylko wyrwał się do parku na zasłużoną przerwę ;-) ).



Stacja obsługi pojazdów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbudowana na dwóch ciemnoszarych płytkach: prostokątnej oraz kwadratowej, połączonych zawiasami. W budowie przeważa kolor biały, smaku dodaje czerwona podstawa oraz wstawki w kolorach czerwonym i zielonym. Stacja została podzielona na trzy części: myjnię, warsztat oraz sklepik. Dość zgrabnie zastosowano łukowa szybkę umieszczoną poziomo - nadaje konstrukcji obłego kształtu.

Obrazek

W myjni znajdziemy zestaw szczotek, umieszczonych na ruchomych ramionach połączonych gumką.

Obrazek

Sama stacja jest pełna szczegółów i detali, ot choćby wózek ręczny i samobieżne butle.

Obrazek

Szyld wykonany jest dość ciekawie, klocki łączone są pod różnym kątem.

Obrazek

Koło stacji rośnie drzewko którego pień składa się naprzemiennie z jednostudowych cegiełek kwadratowych i okrągłych. Same liście też są dość przemyślane, dodatkowo rosną na nich jakieś owoce.

Obrazek

W warsztacie znajdziemy zestaw narzędzi i takie szczegóły jak np.: imadło.

Obrazek

Obrazek

Sklepik. Asortyment mały ale przydatny: pieczywo i owoce.

Obrazek

Dach wykończony jest świetlikiem oraz wentylacją.

Obrazek



Dystrybutory paliwa

Obrazek

Jako osobny moduł - mały ale całkiem zgrabny: dwa dystrybutory, lampy i obowiązkowy na stacji kosz na śmieci.

Obrazek



Fontanna

Obrazek

Za podstawę posłużyła półprzezroczysta płytka w jasnoniebieskim kolorze, do której w jej centrum przyczepiona jest rzeźba - trzy złote (MetallicGold) kostki na szarym postumencie. Koło fontanny umieszczono dwie ławki, z całkiem ciekawym patentem na oparcia: wykorzystano tu ramiona robotów (np.: Star Wars).

Obrazek


Samochód

Obrazek

Obrazek

Niebieski wóz sportowy z białym dachem. Dach nie jest ruchomy, by włożyć lub wyjąć ludzika należy go po prostu odczepić. Nie ma też otwieranych drzwi, ich miejsce zajmuje listwa, optycznie nadająca nieco "obłości".

Obrazek



Ciężarówka

Obrazek

Obrazek

Cysterna w kolorze czerwonym, całkiem spora, stylizowana na dość stary model - i przez to bardzo ciekawa i udana pod względem kształtu - zachwyca zarówno przód jak i wymodelowanie samej "beczki".

Obrazek



Kino

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utrzymane nieco w stylu Art.-Deco, w wykończeniach budynku występują elementy łukowe czy też "schodkowość" konstrukcji. Dominującym kolorem jest jasno niebieski (MdBlue), uzupełniony o piaskowy (Tan), biały (White) oraz ciemnoczerwony (DkRed).
Chodnik został wygładzony płaskimi płytkami, jednym z kolorów tu zastosowanych jest ciemno-piaskowy ! (DkTan).
Przy samym wejściu do kina umieszczono budkę biletera, małą i zgrabną, niestety z braku miejsca dochodzącą do samej krawędzi ulicy.

Obrazek

Oczywiście mamy też szyldy reklamujące nowości kinowe.

Obrazek

Obrazek

Ciekawie zrobiono barierki których słupki to nogi od szkieletorów.

Obrazek

Ściany kina składają się z jasno niebieskich cegiełek oraz szyb na które należy nakleić naklejki. Co do samych ścian - ich budowa składa się z samych kostek 1x1 i 1x2 - mimo że z powodzeniem można by tu zastosować kostki 1x3 czy też 2x2 narożne (łamane).
Na wyposażenie kina przypada oczywiście sala kinowa, oraz przedsionek z stanowiskiem sprzedaży prażonej kukurydzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie kino prezentuje się bardzo ciekawie, model ten posiada też najwięcej naklejek - które wpływają na jego wygląd, niestety łącząc jednocześnie parę klocków.



Ratusz

Obrazek

Obrazek

O klasycznym kształcie w bardzo ładnej kolorystyce ciemnozielonej (DkGreen) z białymi oraz jasno szarymi wstawkami. Z dość sporą liczbą okien: osiem sztuk połączonych w 4 pary.
Wieża ratusza zwieńczona jest zegarem - trochę małym i ginącym wśród szczegółów, m.in. dość potężnych kolumn.

Obrazek

Przy ratuszu można znaleźć zadbaną zieleń ogrodzoną barierkami, w których zastosowano podobny patent jak w oparciach ławek.

Obrazek

Dodatkowo przed ratuszem umieszczono plan miasta (niestety naklejka), oraz latarnie o dość
klasycznym kształcie.

Obrazek

Z wykończenia wnętrza ratusza można by wnioskować iż budynek ten służy głównie udzielaniu ślubów cywilnych.

Obrazek

Na urok ratusza przede wszystkim wpływa jego kolorystyka - ciemnozielony to wymarzony kolor do takich budynków. Oczywiście nic nie umniejszając jego kształtowi - ten też jest nader udany.

4)

W zestawie znajdziemy mnóstwo klocków w przydatnych kształtach i w unikatowych, bardzo ciekawych kolorach. Same konstrukcje są przemyślane, ładne i estetyczne, także wykończeniom nie można nic zarzucić - widać że konstruktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Minusem jest oczywiście cena, proszę pamiętać że cena 150 $ dotyczy rynku amerykańskiego, sprowadzając zestaw do Polski należy liczyć się z dość sporymi kosztami za przesyłkę (waga i rozmiar zestawu) no i oczywiście ryzykiem cła. Jednakowoż urok samego zestawu sprawia że naprawdę warto się na niego skusić.


Kliknij na danym zdjęciu by zobaczyć jego powiększenie.
Zestaw zawiera naklejki, których póki co nie zdecydowałem się naklejać na elementy.
Patent został przyznany 28 stycznia 1958 roku, czyli dokładnie dzisiaj (dzień publikacji powyższgo opisu na forum) przypada 50-lecie.
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:04 przez nori, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#2 Post autor: trubal »

Bardzo dkładna recenzja, ładne i dużo zdjęć, super!
A zestaw jak widać korzysdta z wielu nowych technik budowania, podejrzewam, że z powodzeniem pasowałby aby ułożyć go koło CC, MS i im podobnym budynkom, łącznie z naszymi Klockami. Podoba mi się pomysł na szybę położoną poziomo zamiast pionowo, co daje łądną i dużą witrynę-pomysł warty wykorzystania
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3 Post autor: ImpreSariO »

Mega ale to mega wyczerpująca recenzja. Prawie jak do sokoła. Jak tylko zobaczyłem to cudo to postanowiłem że je kiedyś kupie a ty to pragnienie tylko podsyciłeś. Jak dla mnie to jest lepsze niż Cafe Corner ale czekam na jakieś lepsze zdjęcia warzywniaka.

Conrack1410

#4 Post autor: Conrack1410 »

recenzja świetna i bardzo obszerna - także wielki plus i słowa uznania

co do samego zestawu .. nie wiem ale w ogóle mi nie przypadł do gustu - nie posiadam go więc nie mogę się jakoś dokładnie wypowiedzieć ale to chyba nie to czego bym szukał :-) dużo bardziej podoba mi się cafe corner - nie mówiąc już o tym nowym budynku który ma dopiero pojawić się na rynku

kris kelvin

#5 Post autor: kris kelvin »

ImpreSariO pisze: Jak dla mnie to jest lepsze niż Cafe Corner ale czekam na jakieś lepsze zdjęcia warzywniaka.
Bluźnisz synu, bluźnisz :D

A recenzja znakomita.
Sprowadzałeś z USA czy na allegro kupowałeś ?

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

kris kelvin pisze:
ImpreSariO pisze: Jak dla mnie to jest lepsze niż Cafe Corner ale czekam na jakieś lepsze zdjęcia warzywniaka.
Bluźnisz synu, bluźnisz :D
O tak, bluźni okrutnie. Ratuje go tylko to, że młody jest jeszcze.

Dzięki za recenzję, nie spodziewałem się jej tak szybko na naszym forum.

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7 Post autor: ImpreSariO »

Hippotam pisze:
kris kelvin pisze:
ImpreSariO pisze: Jak dla mnie to jest lepsze niż Cafe Corner ale czekam na jakieś lepsze zdjęcia warzywniaka.
Bluźnisz synu, bluźnisz :D
O tak, bluźni okrutnie. Ratuje go tylko to, że młody jest jeszcze.
Zaślepiła was ciemna strona Cafe Cornera i nie dostrzegacie piękna Town Plan =] Można się spierać co jest lepsze godzinami, ja po prostu wole 10184 ale mimo wszystko mógłbym kupować 10182 tonami bo to świetny zestaw.

bartemo

#8 Post autor: bartemo »

Gdyby przeliczyć z dolarów na złotówki, to wychodzi nie najgorsza cena za jeden klocek. Gdyby sklep Lego wysyłał do Polski, to by było coś, a tak jak ktoś to sprowadzi na Allegro, to zapewnie wywinduje cenę...
Ostatnio zmieniony 2008-01-28, 20:18 przez bartemo, łącznie zmieniany 1 raz.

Conrack1410

#9 Post autor: Conrack1410 »

nie bluźnię - to poprostu kwestia gustu

poprostu dla mnie cafe corner jest jedym z tych zestawów w których widać duszę ... jest nim także w moim oczyiwście osobistym rankingu : Black cat oraz nowy millenium falcon ...

Cafe corner przyciąga szczegółami ...a tutaj dla mnie negatywnym "zaskoczeniem" jest na przykład skala cieżarówki - nowa seria city to nareszcie większe i szersze pojazdy a tutaj znowu jakiś wąski truck :-)

a co do prostego rankingu ilosc elementów / cena to cafe corner tez wygrywa chociaz to akurat najlniej istotne i malo sie dla mnie liczy

crises

#10 Post autor: crises »

Dobra i przydatna recenzja. Szkoda tylko, że mało własnych przemyśleń napisałeś. Zawsze się przyjemnie czyta, co sądzi autor. Zestaw ładny, ale jeszcze lepszy zbiór klocków. Ileż tam jest tilesów, zielonych cegiełek i innych.
No i ten klocek Obrazek. Nie miałem pojęcia, że taki istnieje, a do budowania "we wszystkie możliwe strony" jest niezastąpiony. Czemu takiego plate nie zrobią?

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#11 Post autor: V1 »

Świetna cysterna!

Zestaw niby przedstawia to co ma przedstawiać, ale większość rzeczy jest jakaś niedorobiona.
Co za pomysł żeby drzewo miało przezroczyste gałęzie???
'rzeźba' jest żenująca...

Za to ucieszyły mnie dystrybutory paliwowe :)
I że znowu widzę zwijaną bramę.
Ostatnio zmieniony 2008-01-28, 21:49 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#12 Post autor: V1 »

Czemu takiego plate nie zrobią?
Wiesz co Crises, ja też nie wiem, tym bardziej że mam w domu garść ciekawych klocków Cobi, np.:
- round plate 1x1 ze studami z obu storn,
- plate 1x2 ze studami z obu stron,
- takiż plate 1x4
- takiż 2x2
Wszystkie doskonałej jakości. I czasem wpadam w rozpacz, że nie mogę ich zastosować !
\/1 ______________

Conrack1410

#13 Post autor: Conrack1410 »

co do klocka to spotkałem takie w zestawie HOBBY TRAINS

i zgadzam się z przedmówcą - niektóre rzeczy są troszkę niedorobione :-)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#14 Post autor: nori »

kris kelvin pisze:Sprowadzałeś z USA czy na allegro kupowałeś ?
Ani tu ani tu. Kupiłem od pewnego Janusza - chyba wiadomo o kogo chodzi ?
crises pisze:Szkoda tylko, że mało własnych przemyśleń napisałeś.
Starałem się być obiektywny, zresztą mi wszystkie elementy strasznie się podobają - stawiam go na równi z Cafe Cornerem.
Ostatnio zmieniony 2008-01-28, 22:29 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.

bartemo

#15 Post autor: bartemo »

Conrack AFOL PL pisze:a co do prostego rankingu ilosc elementów / cena to cafe corner tez wygrywa chociaz to akurat najlniej istotne i malo sie dla mnie liczy
Sądziłem, że gdy podchodzimy do Lego, jak do poważnego hobby, to nie patrzymy na zestawy jak na zabawki, ale pod kątem części. Przynajmnie ja tak robię.

ODPOWIEDZ