[MOC] Szwedzki czołg średni Strv 103

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mrutek

[MOC] Szwedzki czołg średni Strv 103

#1 Post autor: Mrutek »

Czołg Strv 103 jest szwedzką konstrukcją z lat 60-tych używaną do dzisiaj lecz stopniowo wycofywaną. Dla ograniczenia wagi przy jednoczesnym mocnym opancerzeniu zrezygnowano w nim z wieży. Miało być tanio i prosto, a wyszło drogo i skomplikowanie ze względu na rozbudowany układ jezdny i kierowania ogniem. Żeby w coś wycelować należy poruszać całym czołgiem przy pomocy hydropneumatycznego zawieszenia co mocno ogranicza jego zastosowanie w walce. Mimo dużego zainteresowania nigdy nie stał się przebojem eksportowym jak Abba czy Volvo. Stopniowo zastępowany przez Leopardy.
Po sieci wala się mnóstwo opisów, zdjęć i filmów więc tam odsyłam zainteresowanych szczegółami.
Moc powstał przypadkowo przy okazji testowania silników PF jako napędów w pojazdach gąsienicowych. Podczas testów wyszło, że z kilkudziesięciu centymetrów gąsienicy, kilku kółek, 6-ciu zębatek i dwóch silników PF oraz „kilku” zwykłych klocków można zbudować naprawdę szybki i sprawny legowy pojazd gąsienicowy. Przy okazji powstało coś co trochę przypomina Strv103. Dlaczego akurat S-103? Nie wiem.

Obrazek

Galeria

Film
Ostatnio zmieniony 2008-02-14, 20:06 przez Mrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Wygląda dość... oryginalnie ;)

Jest szansa na filmik pokazujący jak jeździ? :)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#3 Post autor: Emilus »

Nawet fajny, przypomina orginał
Żeby w coś wycelować należy poruszać całym czołgiem przy pomocy hydropneumatycznego zawieszenia
Tylko w stosunku do kąta pionowego, do poziomego używano nie hydropneumatycznego zawieszenia, a 2 silników (bo miał on dwa na dodatek nie jednakowe) do obrotu pojazdu w płaszczyżnie poziomej :-)

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#4 Post autor: Duke »

Świetnie, napewno przypomina Strv103, choć z drugiej strony ten czołg jest na tyle charakterystyczny, że wystarczy dobrze odwzorować kilka cech, aby na pierwszy rzut oka każdy go zidentyfikował.
Ladnie wszystko upakowałeś w kadłubie.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#5 Post autor: Bobofrutx »

Bardzo fajny :D Znam ten czołg z Discovery, fascynuje mnie cała ta jego konstrukcja xD. Twój model jest bardzo podobny do orginału.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6 Post autor: ImpreSariO »

Przyznam że zawsze mi się ten czołg podobał. Może dlatego że nie posiada wieżyczki i ma unieruchomioną lufę. Szwedzki krajobraz zmusił konstruktorów do takich rozwiązań. Twój model jest naprawdę bardzo fajny. Zdecydowany plus za to że wprawiłeś go w ruch. Najbardziej podoba mi się jednak to że potrafi obracać się w miejscu tak jak prawdziwy. Gratuluje osiągnięcia efektu. Po obejrzeniu filmiku naszła mnie pewna myśl. Czy ten MOC zbudowała twoja siostra? =D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

No i elegancko :)
Po obejrzeniu jak Twój czołg śmiga naszła mnie ochota na coś na gąsienicach ;)

Zrobiłeś dobry model :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

M_longer pisze:Po obejrzeniu jak Twój czołg śmiga naszła mnie ochota na coś na gąsienicach ;)
Kolega przy co drugim MOCu takie cuda opowiada :P
Czołg bardzo fajny, wierny i fajny funkcjonalnie, myślę że nawet gdyby dać go do Model Teamu, autorowi mogłoby ujść to na sucho :) Przede wszystkim jednak dziękuję za zwrócenie uwagi na tak niezwykłą konstrukcję, bo muszę się przyznać że od tygodnia robię jazdy testowe jej większą, technicową wersją - dziś nawet w pracy, po biurze :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:Kolega przy co drugim MOCu takie cuda opowiada :P
Bo kolega zbiera pomysły i klocki do zrealizowania tych pomysłów, a to trochę trwa ;)

Ale serio, chcę zrobić coś na gąsienicach, ale poczekam z tym do zakupu nowego Excavatora :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

No tak, czyli jeszcze skromnie licząc pól roku z hakiem? :P

ODPOWIEDZ