10185 Green Grocer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Nexus 7

10185 Green Grocer

#1 Post autor: Nexus 7 »

Trzeci zestaw z serii Modular Buildings, Green Grocer czyli Zielony Zieleniak.

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Rok produkcji: 2008
Liczba klocków: 2352 + 40 zapasowych drobiazgow
Liczba figurek: 4
Wymiary pudełka: 58 cm x 48 cm x 9 cm
Cena: $150.00 (przy dzisiejszym kursie dolara i w indywidualnym imporcie okolo 500 PLN)

SPIS CZĘŚCI: jeszcze nie dostepny

Zdjec na sieci jest juz mnostwo, pozwole wiec sobie zajac sie raczej opisem i wrazeniami, zdjecia pojawia sie tylko tam gdzie bedzie to konieczne.

PUDELKO
Prawdopodobnie najlepsze pudelko w ofercie LEGO. Dopracowane w kazdym szczegole, fantastyczne zdjecia doskonale pokazujace gotowy model z wieloma szczegolami. Polecam blog Brick Town Talk ktory miedzy innymi szczegolowo prezentuje samo pudleko.
Wewnatrz pudleka znajduje sie dodatkowa kartonowa wkladka usztywniajaca imponujaca rozmiarami calosc. Na bocznej sciance, choc trudno w to uwierzyc, znalazl sie oczywiscie ilustrowany spis wszystkich klockow.

INSTRUKCJA
Sklada sie z trzech ksiazeczek po 48 stron, w formacie landscape. Jakosc zwyczajowo wysoka. Instrukcja budowy bardzo czytelna, zadnych bledow nie zauwazylem. Tradycyjnie trudno jest odroznic kolory czarny i ciemno szary, udalo mi sie raz pomylic.

MINIFIGI
Cztery, pan, dwie panie i dziecko. Panie maja ciekawe fryzury. Powiekszenie zenskiej czesci populacji minifigow zapowiadano juz jakis czas temu, tutaj widac konkrety.

KLOCKI
Pogrupowane w 36 woreczkow ponumerowanych od 1 do 3, kazdy numer odpowiada kolejnej czesci instrukcji. Wsrod 2500 klockow skladajacych sie na dosc zaawansowany model mozna sie spodziewac czegos ciekawego. Wlasciwe kazdy znajdzie tu cos dla siebie. 64 serki (z tego 40 jasno szarych!), nowe okna, mnostwo kafelkow, plytek dowolnych rozmiarow (1 x 14, 2 x 16, 2 x 12, 2 x 10 itd), zawiasow, akcesoriow do minifigow (w tym bardzo duzo jedzenia)

KOLORY
To jedna z wiekszych zalet tego zestawu. Naliczylem co najmniej 20 roznych kolorow, w tym dosc egzotyczne. Przede wszystkim bardzo duzo brickow Sand Green i sporo Dark Green. Kafelki Dark Tan, Light Blue, interesuja klocki Dark Red. Zdarzyly sie nawet round plate 1 x 1 w kolorze Pink. Mnostwo jasno szarych, ciemno szarych, bialych i czarnych.

MODEL
Jest w nim wszystko co powinno byc: sklep, brama, balkony, poddasze, taras, bay window (nie wiem jak to po polsku sie nazywa), bardzo wiele detali. Nowa jakoscia jest realistyczny tyl budynku ze schodami pozarowymi.
O tym ze Green Grocer doskonale komponuje sie z poprzednimi modelami z serii czyli Cafe Corner i Market Street nie musze chyba pisac. Zachowany zostal ten sam styl, proporcje i wymiary.

DBALOSC O SZCZEGOLY
To kolejna mocna strona modelu. Projektant poszedl na calosc, zrobil wiecej niz do tej pory wydawalo sie to mozliwe. Przyjrzyjmy sie paru detalom.

MYSIA DZIURA: cos czego wlasciwe nie widac! Mysz jedzaca ser i archetypiczna dziura w listwie podlogowej znajduja sie w bramie, pod schodami, z trudem mozna je zobaczyc po zbudowaniu modelu.

ZWIECZENIE DACHU: wykorzystanie minifigowych mlotkow jest wyjatkowo udane.

PORECZE SCHODOW POZAROWYCH: pojawily sie tu harpuny, pomysl nieomal genialny, kat nachylenia uchwytu pasuje idealnie do reszty poreczy. Same schody rowniez zasluguja na pochwale.

BECZKI NA ZAPLECZU: w obu beczkach znajduja sie jakies "smieci". Najciekawsze jest to ze beczka z dwoma serkami jest zamknieta pokrywa!

LAMPA: niecodzienne zastosowanie sekstantu dalo bardzo ciekawy efekt.

ZASLONY W OKNACH: wlasciwie drobiazg ale efekt sensacyjny. Jakis czas temu zwrocil mi na to uwage Misterzumbi i od tej pory uwazam to za element konieczny przyzwoitego modelu budynku.

SKRZYNKI NA LISTY: rzecz nawet nie w tym ze sa, ale ze do kazdej z nich dolaczony zostal "list" czyli kafelek 1 x 2 z nadrukiem listu. Nie wiem natomiast co przedstawia cos co znajduje sie kolo skrzynek (przezroczyty panel na bialym bricku), jesli ktos ma pomysl to niech mnie oswieci.

ZEGAR I KOMINEK : wielokrotnie pokazywane juz na sieci, sa przykladami elementow wyposazenia wnetrza, ktore nadaja modelowi specjalny charakter.

POSADZKI i DYWANY: kolejne drobiazgi dzieki ktorym model jest tak specjalny.

WYPOSAZENIE SKLEPU: oprocz wielokrotnie pokazywanej szafy - lodowki na uwage zasluguje lada z towarami i kasa.

UWAGI
Mimo olbrzymiego uznania dla projektanta modelu nie jestem zupelnie bezkrytyczny. Znalazlem dwa miejsca problematyczne.

DASZKI NAD OKNAMI NA PODDASZU: sprawa jest czysto subiektywna, ale nie pasuja mi daszki w kolorze jasno szarym, zmienilem je na czarne. Oto porownanie

PRZERWA ZA KOPULA DACHU: tutaj kwestia jest powazniejsza. Przy tej dbalosci o szczegoly i jakosc modelu razi mnie pusta, niezamknieta przestrzen w tym miejscu. Mozna to latwo zabudowac robiac czesc czarnego dachu pionowa.

W SUMIE
Model sensacyjny. Wlasciwie to wystarczyloby za cale podsumowanie.
Jestem bardzo zadowolony, oczywiscie mam lekkie skrzywienie na temat modeli budynkow, ale uwazam ze model bedzie sie podobal kazdemu. Poza wszytkim innym jest to fantastyczne zrodlo ciekwaych klockow w bardzo przyzwoitej cenie.
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 10:14 przez Nexus 7, łącznie zmieniany 1 raz.

crises

#2 Post autor: crises »

Odebrało mi mowę. Wiedziałem, że Green Grocer jest niesamowity. Teraz przekonałem się o tym na 100 procent. Widać, że Lego nie oszczędzało na płacy projektanta, ani nie cięło kosztów zmniejszając liczbę klocków (obecność serków w zamkniętej beczce). Ten domek jest śliczny.
To coś przezroczyste przy skrzynkach to może pojemnik na reklamy?
Dzięki za recenzję.

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3 Post autor: ImpreSariO »

crises pisze:To coś przezroczyste przy skrzynkach to może pojemnik na reklamy?
Raczej na pewno. Kiedyś widziałem coś takiego w lepszej klatce na strzeżonym osiedlu. Recenzja na tyle dobra że jeszcze bardziej podsyca apetyt. Co do dbałości o szczegóły to przeoczyłeś jeden bardzo ciekawy. Widziałem na zdjęciach że pod oknem stoi żebrowy kaloryfer. Uważam że to świetny patent choć osobiście nienawidzę tego urządzenia. Przyznam szczerze że ta dziura dla myszy mnie zaskoczyła. Widziałem ją samo z serem pod schodami ale ta wnęka umknęła mojej uwadze. Mnóstwo jest tu szczegółów których nie idzie opisać i pewnie jak kiedyś kupię ten zestaw to odkryje jeszcze wiele rzeczy. Chociażby otwarta szuflada w kasie sklepowej. Cud, miód i orzeszki. Jeśli w Polsce ten zestaw będzie kosztował tyle co Cafe Corner na początku to będę miał do ciebie prośbę Nexus o pewną przysługę =]

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#4 Post autor: Jerac »

Och i ach. Zgadzam się że to jak dotąd najlepszy zestaw Lego z tego roku, a może nawet ze wszystkich lat... co jest o tyle flustrujące że i tak mnie na niego nie stać i prawdopodobnie długo jeszcze nie będzie :D

Nie zgodzę się z tym że czarne daszki są lepsze. Owszem, punktowo - patrząc na sam ten wycinek dachu - tak, ale szare są ładniejszym zwieńczeniem dla kolumn okien w skali całej kamienicy.

Awatar użytkownika
Saabotaz
Posty: 134
Rejestracja: 2006-07-10, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: Saabotaz »

Gdy w końcu wejdzie do nas S@H ciekawe jakie ceny będą. Jeśli się okaże że nadal taniej kupić na All chociaż jest z USA i długą droge przebyło to będzie to straszna wiocha.
Ale miło będzie gdy stanie obok Cafe i Marketu :-)
...Otworzyłem woreczki i wysypałem z nich całe zło jakie się tam znajdowało...

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#6 Post autor: trubal »

o właśnie nexus, a czy twój GG będzie zdobił makietę Klocków? bo jak na razie ja zarezerwowałem małą parcelę, ale szczerze mówiąc nie wiem czy się wyrobię do kielc, więc mógłby to być pomysł na awaryjną budowlę
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Nexus 7

#7 Post autor: Nexus 7 »

trubal pisze:o właśnie nexus, a czy twój GG będzie zdobił makietę Klocków?
Niestety nic z tego. Za daleko mieszkam zeby przywiezc wszystkie moje domki.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#8 Post autor: Mikolaj »

Cena: $150.00 (przy dzisiejszym kursie dolara i w indywidualnym imporcie okolo 500 PLN)

Lepszy jest Green Grocer czy Cafe Corner? Kosztują tyle samo, a ja nie wiem którego kupić zwłaszcza ze ten model jest bardzo fajny...
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Nexus 7

#9 Post autor: Nexus 7 »

Mikolaj pisze:Lepszy jest Green Grocer czy Cafe Corner?
To nie jest wlasciwie postawione pytanie.
Gdybym JA mial wybierac jeden z tych modeli to bylby to Green Grocer.

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: szww »

to jest piekne...to jest wieeeeeelkie :D

prawde mowiac bardzo mnie cieszy, ze ludziki maja tradycyjne glowki, ostatnio brakowalo mi takich 'klasycznych' usmiechnietych minek

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#11 Post autor: Bartex0805 »

Bardzo mi się podoba ten domek, nie ma w nim uproszczeń ze strony Lego jak w innych nie dorobionych modelach, bo oszczędzali na klockach, ten jest super.

Hippotam

#12 Post autor: Hippotam »

Właśnie skończyliśmy w domu budować naszego Zieleniaka ("przemyconego" z Anglii przez wspaniałomyslnego forumowicza). Jest wspaniały. Nexus opisał jużwszystko, więc podzielę się tylko mniej konkretnymi uwagami:
- coś mi nie pasuje z kolorystyką. Chyba za duzo kolorów - dwa odcienie szarości, czern, tan, sandgreen, biały i akcenty - niebieskie i ciemnoczerwone. A już zestawione trzy domki to kolorystyczna jajecznica.
- ktory domek, CC czy GG jest lepszy? GG ma o niebo więcej detali, CC zaś jest zbudowany "nadmiarowo - scianki o grubości 2 bricków, inne kolory wewnątrz niż na zewnątrz. Ja wybrałbym CC, ale dlatego że zestawy traktuje jako żródło budulca. Jesli chodzi o design, GG mi się bardziej podoba, ale ikoną nie zostanie - to miejsce jest już zajęte przez CC do końca świata.

ODPOWIEDZ