[MOC] Cat 990H

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Cat 990H

#1 Post autor: Sariel »

Caterpillar 990H

Obrazek

Dane techniczne:
Waga: 1.56kg
Wymiary: dł. 60s (z ramieniem) / szer. 18s / wys. 27s
Napęd: PF Medium z redukcją 10:1 na wszystkie koła
Skręt: PF Medium z redukcją 15:1
Pneumatyka: wewnętrzny kompresor napędzany PF Medium, 2 obwody z zaworami ręcznymi
Zawieszenie: przód - brak, tył: kolebka z amortyzacją półluźną

Tak, to moja trzecia ładowarka kołowa. Czy to już mania? Nie, sami rozumiecie że jak się upolowało na Allegro wielką żółtą łyżkę Lego obecną tylko w 3 zestawach sprzed ćwierć wieku, to trzeba ją wykorzystać :) Tym razem wybór padł na klasyczną ładowarkę kołową, z tych raczej większych:

Obrazek

Konstrukcyjnie ładowarka ma wiele wspólnego z [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=6101]moim poprzednim Caterpillarem[/URL] - tak samo rozwiązany skręt z zębatką z36 zamiast obrotnic, taki sam kompresor, podobny układ ramienia. Tym razem zamiast skrzynki rozdzielającej napęd zmieściłem z tyłu dodatkowy silnik dla kompresora, bo przy PF Medium okazało się to wymagać właściwie mniej miejsca niż skrzynka. Gdyby na rynku był już przełącznik do nowej elektryki, byłoby jeszcze lepiej, bo zamiast wpychać w kuper ładowarki drugi odbiornik IR dodałbym po prostu wajchę przy zaworach pneumatycznych. No, ale...
Zmieniłem trochę zawieszenie - jest nieco wyższe, mocniejsze i krótsze, co pozwoliło na zmieszczenie pary amortyzatorów. Są one osadzone metodą, którą już stosowałem, podobnie jak Makorol - tzn. tylko jeden ich koniec jest zamocowany na stałe. Drugi tkwi luźno w ramie, w taki sposób że może swobodnie opadać, ale kiedy się podnosi powyżej neutralnego poziomu zawieszenia, opiera się na ramie i zaczyna je amortyzować. Stabilność jest oczywiście mniejsza niż przy normalnie przypiętych amorach, ale skok zawieszenia kilkakrotnie większy.

Obrazek

Sporo wysiłku kosztowało uzyskanie odpowiedniej geometrii ramienia - pierwsza sekcja, podnosząca ramię jest prosta, ale już z drugą, przechylającą łyżkę, mocno się nakombinowałem. Ponieważ ramię i siłownik mają ustaloną długość, trudno było z czterostudowego skoku siłownika uzyskać duży zakres ruchu łyżki - ale udało się, a przy okazji ramię zyskało geometrię progresywną, tzn. przy podnoszeniu go łyżka zmienia pozycję na bardziej podniesioną, a przy opuszczaniu odwrotnie.

Obrazek

Uwzględniając komentarze do poprzedniej ładowarki, tym razem poprawiłem znacznie zakres skrętu - przewody pneumatyczne już w nim nie przeszkadzają, a ograniczają go w zasadzie tylko przednie błotniki:

Obrazek
Obrazek

Silnik napędowy ciężko pracuje, ale daje sobie radę z napędem ponad półtorakilowej masy nawet na tak dużych kołach. Prędkość ładowarki nie jest zbyt porywająca, ale - jeśli poszukacie filmów z oryginalną maszyną - jak najbardziej realistyczna. Obie osie napędzane są dyframi wzmocnionymi metodą Aro_kala, przy czym tylna jest tak obciążona, że żeby z tylnego dyferencjału nie wysuwały się półosie, musiałem w nim użyć starych dobrych halfbushy typu I.
Co do osiągów, nie testowałem ładowarki w terenie, bo to nie jest kraj dla starych ludzi... khem, to nie jest ładowarka do off-roadu. Jeśli chodzi o udźwig, na filmie widać jak ramię bez problemu podnosi prawie ćwierćkilową kamerę, zamontowaną dodatkowo na wysięgniku.
Mniej więcej połowa konstrukcji to liftarmy - cały środek ramy, gdzie następuje skręt, wzmocnienia zatoki tylnego zawieszenia, i całe ramię oraz przednie błotniki. Z tyłu przez grilla 8x8 widać silnik napędowy i kompresora, oraz sam kompresor. Silnik skrętu znajduje się nad tylnym zawieszeniem, i nie jest widoczny z zewnątrz.

Obrazek

Pełną funkcjonalność widać dokładnie na filmie. Niestety, miałem problem z synchronizacją dźwięku, bo Windows Movie Maker (wspaniały program cudownej firmy, Maćku) coś mi popieprzył z długością audio - na osłodę dałem muzykę wyjątkowo przystępną i łagodną, są też ujęcia z kamery zamocowanej na łyżce :)

[youtube]http://youtube.com/watch?v=IvELL1P0ibc[/youtube]

GALERIA

Wybrane zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-06-06, 13:54 przez Sariel, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#2 Post autor: Kubrick »

Za male kola (nreszci mam CIe za co zjechac xD).
Muzyka wrecz relaksacyjna wielkie brawa za odpowiedni dobor :D
Czy te felgi w kolorze "wies tanczy i spiewa", to z batmobila moze?
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Z Batmobila. Do wyboru miałem takie, białe, albo szare, a te były najbliżej oryginalnego żółtego :P
Koła nie są za małe, tylko model jest o ok. półtora studa za wysoki - w niższym nie pomieściłbym wszystkich bebechów. Poza tym są zaokrąglone, więc wyglądają mniej masywnie niż oryginalne, które są bardziej kanciaste.

Obrazek

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#4 Post autor: Kubrick »

To nie myslales w takim raie nad 24x43? Wysteowaly w zolytm kolorze, a ni sa znowu az tak bardzo drogie ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Nie mam, nie podobają mi się, nie kupię. Wiem że są ludzie którzy modlą się do tych kół, ale ja dziękuję, postoję.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#6 Post autor: Kubrick »

Ale by lepiej wygladaly w tej maszynie ;) Zastanow sie nad tymi kolami :D Ilez to proporcji by sie poprawilo, a ich kanciastosc dalaby bardzo dobry design tej maszynie :D
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#7 Post autor: smyk »

Drabinki są świetne - bardzo miły akcent. Za to kuper wydaje się zbyt masywny.

Awatar użytkownika
benny80
Posty: 162
Rejestracja: 2004-06-28, 10:13
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: benny80
Kontakt:

 

#8 Post autor: benny80 »

Model ładny, szczegółowy i funkcjonalny - będzie co oglądać w Kielcach w tym roku! ;-)
Ode mnie tylko 2 uwagi:

- model jest za wysoki, albo za wąski (z przodu daje dziwne wrażenie);
- ramię jest zdecydowanie za delikatne - obudowałbym je nieco na Twoim miejscu;
Pozdrawiam! B. ;)
______________
27.02.2009 AD
27.07.2011 AD

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#9 Post autor: Kubrick »

benny80 pisze:będzie co oglądać w Kielcach w tym roku
jak znam Sariela, to pewnie nie bedzie ;)
Ostatnio zmieniony 2008-05-31, 18:42 przez Kubrick, łącznie zmieniany 1 raz.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Kubrick pisze:
benny80 pisze:będzie co oglądać w Kielcach w tym roku
jak znam Sariela, to pewnie nie bedzie ;)
Sorry, no way :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#11 Post autor: TruckeR »

Sariel pisze:Nie mam, nie podobają mi się, nie kupię. Wiem że są ludzie którzy modlą się do tych kół, ale ja dziękuję, postoję.
Ciekawe do kogo ta aluzja? (Od poślizgów i nagłych utrat przyczepnosci wybaw mnie, 24x43... Od małej i nieciekawej skali wybaw mnie, 24x43... Do 1:13 mnie zaprowadź, o 24x43.. :-P )

Sama ładowarka wygląda i działa jak najbardziej, jednak oryginał wygląda na raczej ciut krótszy i jakby bardziej zbity. Z rzeczy, które mi się nie podobają - przednie błotniczki. Ja tam bym je sobie darował ;-)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#12 Post autor: Bricksley »

O, widzę, ze popracowałeś na wyglądem swoich MOCy. Widać, że jest podobna do oryginału, ale mm wrażenie, że tył jest jak to powiedział smyk za masywny, no i ramię wygląda tak skromnie przy tak dużym modelu. Co do funkcjonalności, to na Twoim miejscu zamieniłbym tylko skręt z elektryki na pneumatykę :) Ale znając Twoje uwielbienie do PF, to i tak nie zmienisz ;) A reszta naprawdę ok :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#13 Post autor: lizak86 »

Ja też w kołach 24x 43 nie widzę nic ciekawego, mało tego nawet zamieniłem sie ze Smykiem na inne:) Co do modelu to jak zwykle na wysokim poziomie i jak miałyby być już te kola 24 to musiałby być ciut szersze niż są oryginalnie ale nie dwa razem(bliźniaki) tylko półtora kola. Długo nie trzeba było czekac na Twego nowego moca:)

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#14 Post autor: aro_kal »

Ale brzydal. W oryginale jest jednak ciut ładniejszy. No ale tradycyjnie już, upakowałeś w niewielkim w sumie pojeździe kupę funkcji. Wielkie brawa. Dzięki Twojej efektywności buduję średnio rocznie 1,3 pojazdu - w sumie każdy na forum ma taki wynik.

A w tej piosence co jest podkładem, to wokalista rzyga czy śpiewa?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Hehe, a widzisz, robiłem kiedyś wywiad z tym wokalistą, i przypuszczam że na żywo byś go nie krytykował, bo wygląda on tak ;)

Obrazek

ODPOWIEDZ