[MOC] Telehandler Mk.2

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Telehandler Mk.2

#1 Post autor: Sariel »

Mój pierwszy telehandler miał cztery silniki, drugi ma już sześć:

Telehandler Mk.2

Obrazek

Dane techniczne:

Waga: 2.1 kg
Wymiary: dł. 54s (bez ramienia) / szer. 31s / wys. 21s
Zawieszenie: pełne pneumatyczne z niezależnym przednim i tylnym obwodem
Napęd: PF XL z redukcją 6:1
Skręt: PF Medium, dwa tryby: normalny i krabowy
Bom: 2-sekcyjny, rozkładany silnikiem PF Medium z 49 studów (nie licząc wideł) do 75 studów, głowica z worm screwem bezpośrednio na rackach
Inne: tryb skrętu przełączany silnikiem PF Medium, dwupompkowy kompresor napędzany PF Medium, podnoszenie bomu z zastosowaniem wysokoprecyzyjnego zdalnego zaworu przełączanego silnikiem PF XL

Pierwszy mój MOC, który pochłonął wszystkie moje silniki PF i przy okazji z połowę pneumatyki. Jak widzicie powyżej, jest napakowany funkcjami. Działanie można obejrzeć na filmie, opiszę tylko 3 nietypowe mechanizmy. Przede wszystkim bom ma tak niedużą głowicę z całą mechaniką schowaną w środku dzięki napędzaniu racków bezpośrednio worm screwem, bez żadnych pośredniczących zębatek. Takie rozwiązanie stosował już Makorol, wymaga ono umieszczenia worm screwa między liftarmami, bo tradycyjne belki nie pozwolą dostatecznie zbliżyć do niego racków. Wbrew moim obawom nie widać żadnego zużycia ani na ślimacznicy, ani na rackach.

Obrazek

Zawór wysokoprecyzyjny, to po prostu zawór pneumatyczny przełączany bardzo powoli i z dużą precyzją. Miałem zamiar zastosować do podnoszenia bomu zwykły autozawór, ale zdałem sobie sprawę że przełącza się on za szybko, i opuszczanie bomu będzie z nim wyglądało jak walenie cepem. Tak powstał poniższy mechanizm:

Obrazek

Trzeci mechanizm to przełącznik trybów skrętu. Mieści się między dwiema półosiami na wale skrętnym, i zamienia kierunek z jakim przekazywany jest obrót między nimi. Długo się zastanawiałem, czy nie użyć do tego prostego mechanizmu liniowej skrzyni biegów, albo ewentualnie driving ringa, ale pierwsze rozwiązanie niosło ryzyko problemów ze zdalnym zasprzęglaniem, a drugie wymagało zbyt dużo miejsca na wodzik. Stanęło na rozwiązaniu żywcem wziętym z mojej 2-biegowej skrzyni biegów przełączanej kierunkiem obrotów silnika:

Obrazek

Nie jest to jednak najszczęśliwsze rozwiązanie, bo trudno je zdalnie zasprzęglić z taką siłą, żeby zębatki nigdy nie przeskakiwały.
Reszta mechaniki jest raczej prosta. Zawieszenie z drobnymi modyfikacjami przeniesione z 8880, dzięki niezależnemu podnoszeniu przodu i tyłu telehandler nie potrzebuje przednich podpór:

Obrazek

Skrajne pozycje zawieszenia:
Obrazek Obrazek

Generalnie sam nie jestem całkiem przekonany do tego MOCa. Widać co to jest, ma mnóstwo funkcji, ale nie udało mi się nadać mu ładniejszego wyglądu, i nie miałem zupełnie pomysłu jak rozwiązać kwestię nadmiaru przewodów pneumatycznych potrzebnych do wysunięcia bomu. W sumie - ot, jeszcze jeden przykład upychania mechaniki. No, może nie od razu dojdziecie z czego jest zrobione lusterko boczne ;)

GALERIA

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=I21ksqIWHgA[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2008-07-06, 21:46 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Pierwsze co zwróciło moją uwagę to kolumna wieżyczek IR. Przyciąga wzrok ;)

Prawdę mówiąc spodziewałem się innego wyglądu Twojego telehandlera (za długo patrzyłem na nowe zestawy Technic ;) )

Jak zwykle maksymalnie upchnięta mechanika.
Jak zwykle ciekawe rozwiązania.
I jak zwykle czekam na kolejnego MOCa... który zapowiada się BARDZO interesująco :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

M_longer pisze:Pierwsze co zwróciło moją uwagę to kolumna wieżyczek IR.
Pojęcie "IR tower" nabiera nowego znaczenia, hehe ;) Dzięki! Zapomniałem dopisać że może nie cieszy mnie Telehandler właśnie dlatego, że bardzo zaabsorbował mnie następny MOC.
Ostatnio zmieniony 2008-07-06, 20:35 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Roug

#4 Post autor: Roug »

no nie.....
Jestem bardzo ciekaw działani tej maszyny ale filmik niby działa ale tylko 5sekund a potem koniec, czekałem na załadowanie 2godzinki i nic:(
Może będzie jeszcze jeden filmik?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Spróbuj pod Firefoxem. Jest pewien konflikt interesów przez który witryny Googla, a więc i YT, źle działają pod Operą, ale to dłuższa historia.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#6 Post autor: Pietruch »

Kolejny naszpikowany elektryką, pneumatyką i nowymi rozwiązaniami MOC. Podoba mi się że wszystkie Twoje projekty są mobilne, wszystko działa i dodatkowo posiadają ogrom funkcji. Na pewno nie jest to proste, ale czasem mam wrażenie że Twoje MOCe powstają z taką łatwością... To dopiero robi wrażenie. No cóż, czekam na kolejne równie wspaniałe MOCe i życzę wytrwałości i pomysłowości. :) Chociaż tego nigdy Tobie nie zabraknie. ;)

Gratuluję wspaniałego 38 MOCa.
Ostatnio zmieniony 2008-07-06, 22:33 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#7 Post autor: Emilus »

Kolejny skomplikowany i funkcjonalny MOC. Przyzwyczaiłeś nas do swoich prac na wysokim poziomie i choć w tym modelu jest chyba kilka nowych rozwiązań, to przyn. ja czekam na coś zupełnie nowego z Twojej strony:)

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#8 Post autor: intech »

To i ja się wypowiem, ponieważ przyznam, że czekałem na tego MOCa bardziej, niż na inne rzeczy ;) . Podoba mi się funkcjonalność. Sam buduje lawete i ma ona też system sprowadzania platformy bezpośrednio worm->rack i muszę przyznać, że jest to bardzo dobre wyjście z sytuacji, które nie wymaga dużo miejsca. Planuję budować telehanlera i myślałem nad funkcji jazdy krabem i stwierdziłem, że robiłbym to przez driving ring, co wymagało by dotknięcia modelu, albo dodatkowego silnika do obsługi tej funkcji, Twoje rozwiązanie jest bdb, ale jeżeli mówisz, że trudno jest wystarczająco mocno zasprzęglić zębatki do ów jazdy, pozostane chyba przy driving ringu. Co do bomu. Pogubiłem się już w tym, czy widły muszą być równolegle do podłoża czy mają być sterowane. Z myślą, jednak o tym, że muszą być równolegle wymysliłem sposób, aby przy dwusekcyjnym bomie jednak były. To chyba tyle, no chyba, że liczysz na pochwałę za bardzo precyzyjny zawór i bardzo efektownie wyglądające pneumatyczne zawieszenie ;) . To tyle z mojej strony i oczywiście na koniec, tradycyjne już GRATULUJĘ kolejnego udanego MOCa!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

intech pisze:myślałem nad funkcji jazdy krabem i stwierdziłem, że robiłbym to przez driving ring
Trzymam kciuki, chętnie zobaczę jak to się sprawdzi.
intech pisze:Z myślą, jednak o tym, że muszą być równolegle wymysliłem sposób, aby przy dwusekcyjnym bomie jednak były.
Również chętnie zobaczę. Teoretycznie widły powinny trzymać się równolegle, z możliwością zmiany pozycji na komendę. Równoległość łatwo osiągnąć używając dwóch równoległych dźwigni w bomie, ale nie udalo mi się wymyślić jak taki bom wysuwać.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

intech pisze:Z myślą, jednak o tym, że muszą być równolegle wymysliłem sposób, aby przy dwusekcyjnym bomie jednak były.
Ja też z chęcią zobaczę, bo też myślę nad telehandlerem, ale innego typu niż ten wyżej ;)

Jeszcze pytanko:
Sariel, czy zakresu pracy wideł nie można by poprawić?
Chodzi mi o TE żółte liftarmy. Powinny stanowić oparcie dla podnoszonego ładunku, ale podczas podnoszenia wideł 'chowają się' wzdłuż ramienia. Tak chyba nie powinno być? :)
Ostatnio zmieniony 2008-07-07, 13:22 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Masz rację, nie powinno. Gdyby odsunąć mechanizm wideł dalej od ramienia, dałyby się zmieścić w bardziej normalny sposób :)

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#12 Post autor: intech »

Sariel pisze:Teoretycznie widły powinny trzymać się równolegle, z możliwością zmiany pozycji na komendę. Równoległość łatwo osiągnąć używając dwóch równoległych dźwigni w bomie, ale nie udalo mi się wymyślić jak taki bom wysuwać.
M_longer pisze:Ja też z chęcią zobaczę, bo też myślę nad telehandlerem, ale innego typu niż ten wyżej ;)
W takim razie, po rozbiórce lawety obiecuję nie budować kolejnego MOCa, a spróbować zbudować bom. Mam już pewien pomysł(widły rownolegle do podłoża z możliwością zmiany na życzenie), ale nic nie mówię, ba, nawet nie wiem czy się uda, ale jeżeli tak to zostanie zamieszczony na Lugpolu.

Pozdrawiam, intech!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Świat AFOLi jest cudownie mały :) Pamiętacie Radarbella, którego wielkiego telehandlera prawie-wyłącznie-z-Lego omawialiśmy kiedyś dość żywiołowo na forum? Dziś do mnie napisał bo obejrzeniu filmu z moim TH, przesłał gratulacje i pytał o parę szczegółów technicznych :)

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#14 Post autor: djtermoz »

No wlasnie, o tym podnosniku pomyslalem od razu gdy zobaczylem Twoj nowy produkt. I musze przyznac subiektywnie, ze jest duzo ladniejszy od Twojego (zgrabniejsze proporcje). Podobnie swietne jest proste i skutecznie rozwiazanie sterowania kolami (krab i zwykle) za pomoca przechylanej/obracanej dzwigni.

Niemniej jednak bardzo podoba mi sie kilka ciekawych rozwiazan technicznych w Twojej konstrukcji, m.in.:
- na pochwale zasluguje pelna zdalnosc obslugi (czego nie ma w podnosniku wymienionym powyzej),
- precyzyjne sterowanie zaworem pneumatycznym jest swietne - nie widzialem niczego takiego wczesniej.

Natomiast na minus zaliczylbym (oprocz wygladu calosci):
- Pneumatyczne zawieszenie - chyba dosc kuriozalny pomysl. Istnieja takie podnosniki, ktore sie kladzie na brzuchu zeby je ustabilizowac przy podnoszeniu kontenerow?
- Przedni widelec - wyglada tak delikatnie jakby mial sie ulamac. Przydaloby mu sie troche masy.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#15 Post autor: Emilus »

djtermoz pisze:- na pochwale zasluguje pelna zdalnosc obslugi (czego nie ma w podnosniku wymienionym powyzej)
Chyba nie do końca, skoro trzy zawory obsługuje się ręcznie
Ostatnio zmieniony 2008-07-08, 06:42 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ