8475 RC Race Buggy

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

8475 RC Race Buggy

#1 Post autor: Adriel »

Obrazek
Recenzja 8475 Rc Race Buggy

Dane techniczne
Seria: Racers
Rok produkcji: 2002
Liczba klocków: 283
Liczba figurek: 0
Spis cześci: http://www.peeron.com/inv/sets/8475-1
Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=329011
Cena: http://www.bricklink.com/search.asp?q=8475 – ($105 - $142)

Opakowanie i instrukcja
Zestaw udało mi się zakupić w Polsce za 330 zł niestety bez pudełka więc nie jestem w stanie nic na jego temat powiedzieć. Gdyby było to prawdopodobnie wyglądało by tak:
Obrazek

Instrukcja
Instrukcja wykonana bardzo dobrze, przejrzysta i czytelna.
Obrazek
Na pierwszych stronach jest krótkawy komiks dalej znajdują się informacje jakich baterii używać oraz gdzie powinno się je umieszczać. Następne strony instrukcji odzwierciedlają nam budowę pierwszego modelu. Sama budowa przebiegała bardzo sprawie i szybko co krok dopinamy mała ilość elementów zupełnie co innego niż choćby w modelu 8868. Po budowie wstępnej czyli takiej by autko jeździło jest wskazówka by wykalibrować skręt następnie po tym etapie upiększamy naszego buggy. Dalszą część instrukcji zajmuje budowa modelu alternatywnego. W instrukcji pojawia się również wzmianka o możliwości zmiany kanału pracy nadajnika oraz odbiornika tak aby można było się ścigać w kilka osób. Mamy do dyspozycji 3 zakresy.

Klocki
Co do samych klocków to jak już wspomniałem jest ich aż lub tylko 283. Wśród tej ilości znajdziemy 10 Paneli 2 silniczki oraz 6 amortyzatorów. Ponadto co mnie bardzo zadowoliło dostajemy 4 dodatkowe opony. Co do samych klocków to nie wydaje się ich sporo ale nie przejąłem się tym aż tak bardzo. Moja uwagę przykuło kilka klocków unikatowego dla mnie koloru mianowicie PearlDkGray.
Chciałbym podkreślić iż klocki:
Obrazek
są bardzo wrażliwe na lekkie nawet uderzenia. Gdy ktoś ma zamiar zbudować model alternatywny niech lepiej je wypnie z tyłu pojazdu. Klocki te od uderzenia tyłem po prostu mi pękły.

Obrazek
Ciekawsze klocki:
Kontroler muszę powiedzieć o nim parę słow. Za miłe dla mnie zaskoczenie zasługuje fakt iż sterowanie jest trój-poziomowe tzn poruszając lekko manetka do góry jedziemy wolno bardziej w ,,góre” szybciej a gdy wychylimy na maxa to autko zasuwa najszybciej. To samo tyczy się skręcania słaby skręt, mocniejszy, najmocniejszy. Warto napisać iż kontroler posiada jeszcze pod spodem 2 ,,łopatki” są to dodatkowe 2 przyciski. Dzięki temu możemy podpiąć dodatkowy silniczek do naszego odbiornika i sterować nim niezależnie właśnie poprzez te ,,łopatki”. Za duży minus zasługuje połączenie elektryczne manetki z płytką drukowaną – te kabelki są bardzo tandetne bardzo łatwo się urywają. Zdenerwowało mnie to aż do takiego stopnia iż wywaliłem te głupie 2 kabelki. Wstawiłem 4 takie ładne wtyczki takie komputerowe malutkie oraz odpowiednie do nich taśmy. Za następny duży minus zasługuje fakt mocowania baterii 9V przy dłuższym użytkowaniu blaszki lubią się na tyle wygiąć iż nie zawsze łącza. To też kupiłem sobie taka specjalna wtyczkę do baterii 9V która po prostu wlutowałem zamiast tych blaszek.
Obrazek
Obrazek

Odbiornik jak już wspomniałem oprócz sterowania silniczkami posiada on oddzielne łącze do wpięcia czego się chce zasługuje to na duży +. Dzięki temu nasze konstrukcje będę bardziej urozmaicone. Niestety ten element nie obył się również bez wad. Znów musze przyznać 2 minusy. Jeden te kabelki tym razem jest tam jeden, znów powtórzyłem operacje lutowania. Za drugi minus uważam fakt iż skręt zabezpieczony jest taka zębatka która sama przeskakuje gdy np. się uderzy kołami w coś lub koła będą zablokowane. Problem był w tym iż ta zębatka za łatwo przeskakiwała, rozwiązałem ten problem wkładając 1mm podkłatę nad sprężynką zaowocowało to mocniejszym dociskiem owej sprężynki.
Obrazek

Układ sterowania - jedyna sprawą wymagająca mojego komentarza jest fakt iż układ korekcji skrętu wcale nie działa. Nie wiem może to wina tych opon ale u mnie samochodzik jeździ prosto to najważniejsze. Do ciekawych klocków zaliczam też wahacze oraz cały układ mocujący przednie zawieszenie. Czyli klocki nr x873, x874, 41894
Obrazek

Technic Connector Block 2 x 3 x 5 with Ball Socket Na Miano pokazania zasługuje ten element gdyż po raz pierwszy go widziałem i mam z nim do czynienia.
Obrazek
Myśle iż to wszytsko z ciekawszych klocków.

Modele:

Pierwszy model czyli: Race Buggy. Jest to 4 kołowy terenowy pojazd o bardzo ciekawym wyglądzie. Duża zaleta jest fakt iż łazik terenowy posiada niezależne zawieszenie. Pojazd bardzo dobrze sprawdza się na wyboistych drogach czy trawie. Jest bardzo szybki i zwrotny. Co do samej budowy to przebiegała ona bardzo sprawnie i szybko nie było problemów z pomyleniem koloru klocków. Myślę iż zdjęcia najlepiej zobrazują ten model:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A to już elementy które pozostały po budowie modelu głównego.
Obrazek
Drugim modelem jest Wyścigowa Formuła F1. Jestem mile zaskoczony modelem alternatywnym. Podoba mi się jego stylistyka jest dłuższy od modelu pierwszego. Układ sterowania jest bardziej oddalony od głównego odbiornika użyto axla 4 w modelu 1 jest to axel 2. Prześwit pod wozem jest znikomy ale w końcu tak powinno być. Również fakt niezależnego zawieszenia przemawiają na korzyść tego modelu. Model ten doskonale jeździ po gładkich powierzchniach takich jak płytki czy asfalt. Bardzo ciekawa sprawa jest iż modelem tym da się driftować gdy się ma mocne baterie i umiejętności spokojnie można sobie kręcić bączki i co się tam żyw nie podoba. A oto już zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie

Podsumowując model jest wart swojej ceny i gdybym miał doradzić komuś pomiędzy 8366 a 8475 to w 100% mówię weź 8475 pomimo iż klocków jest mniej to wydaje mi się iż modele są lepsze niż w przypadku 8366. Sam miałem wybór pomiędzy modelem 8366 a 8475 wybrałem ten głownie dlatego iż posiadał amortyzatory, oraz wydawał mi się bardziej ciekawszy funkcjonalniejszy. Myślałem sobie iż będę mógł nim pojeździć w lesie czy na wyboistych kamiennych drogach. Bawialność jest niesamowita model posiadam już parę tygodni i wciąż jeżdżę nim gdzie popadnie. Gdyby ktoś cofnął kiedyś czas to na pewno bym go jeszcze raz kupił. Musze jeszcze podkreślić iż model jest bardzo prądo-żerny warto zakupić sobie akumulatorki 2500+ mAh. Sam model jedynie mogę skarcić za tą elektronikę dla mnie trochę tandetnie wykonaną oraz słaby zasięg pracy. Wynosi on około 25 metrów przy mocnych bateriach gdy baterie w odbiorniku słabną to zasięg bardzo się zmniejsza. Osobą niemającym doświadczenia z lutowaniem odradzał bym rozkręcanie odbiornika oraz nadajnika. Moja ocena końcowa to 9+/10.

Za
  • Wielka bawialność i funkcjonalność
  • Oba modele są ładne wizualnie.
  • Sterowanie trój-stopniowe
  • Wiele przydatnych elementów
  • To zawieszenie

Przeciw
  • Elektronika - te kabelki
  • Te czerwone feralne płomienie podatne na uderzenia
  • Mocowanie Baterii 9V
  • Slaby zasieg
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 14:28 przez Adriel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Przeciw
* Slaby zasieg
Panie Adriel...
Kup sobie coś sterowanego IR (np. PFy), to dopiero zobaczysz czym jest mały zasięg ;)

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#3 Post autor: grevious27 »

Choć nie znam sie na technicowych racerach, przyznam że ten zestaw mi się podoba.
Ps. Dobrze napisana recenzja :)
Why so serious?

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

Re: 8475 RC Race Buggy

#4 Post autor: smyk »

Adriel pisze:Podsumowując model jest wart swojej ceny i gdybym miał doradzić komuś pomiędzy 8366 a 8475 to w 100% mówię weź 8475 pomimo iż klocków jest mniej to wydaje mi się iż modele są lepsze niż w przypadku 8366. Sam miałem wybór pomiędzy modelem 8366 a 8475 wybrałem ten głownie dlatego iż posiadał amortyzatory, oraz wydawał mi się bardziej ciekawszy funkcjonalniejszy.
Kupując swój pierwszy RC też tak pomyślałem. Bo amortyzatory :)
Potem kupiłem 8366 i stwierdziłem, że jest nie mniej genialny.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#5 Post autor: solic »

Dobrze napisana recenzja: szczegółowa i zawarte dużo praktycznych uwag.
Posiadam ten zestaw od niedawna, w sumie kosztował mnie ok. 300zł – kupowany na raty, tzn. sterowanie, zawieszenie, panele upolowane na Allegro, reszta dokompletowana na Bricklinku. Kilka elementów mam w innym kolorze niż w oryginale, ale nie ma to większego znaczenia.

Jak dotąd nie miałem żadnych problemów z kabelkami, cała elektronika śmiga bezbłędnie.
Mogę również potwierdzić, że korekta skrętu u mnie nie działa, ale stanowi to problemu bo samochód jeździ w miarę prosto.

Warto dodać, że zestaw niezbyt nadaje się do zabawy w mieszkaniu , trudno rozwinąć pełną prędkość bez skończenia jazdy na ścianie czy meblach. Mi przy kilku takich próbach odlatywały przednie koła, i choć żaden element się nie połamał, sam dźwięk wyskakującego z impetem zawieszenia był bolesny. Dlatego do takiej jazdy po mieszkaniu stosuję dodatkowy pancerny zderzak, który co prawda psuje estetykę, ale za to skutecznie chroni cenne elementy przedniego zawieszenia. Zderzak jest też obowiązkowy, gdy samochodem kieruje mój czteroletni syn:)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

solic pisze:Dlatego do takiej jazdy po mieszkaniu stosuję dodatkowy pancerny zderzak, który co prawda psuje estetykę, ale za to skutecznie chroni cenne elementy przedniego zawieszenia. Zderzak jest też obowiązkowy, gdy samochodem kieruje mój czteroletni syn:)
Ten pancerny zderzak to nie jest dobre rozwiązanie - porysujesz meble, lub nawet przebijesz ścianę(!) jeśli masz kartonowo-gipsową.

Problem uderzeń trzeba rozwiązać podobnie jak w zestawie 8366. W zderzaku muszą być elementy pochłaniające energię zderzenia. Czyli wszelkie elementy elastyczne, typu giętkie ośki, czy panele.

Warto chronić części zawieszenia modeli RC, ale trzeba też pamiętać, że elementy ochraniające są praktycznie "na straty". Prędzej czy później, albo sie połamią, albo się pogubią.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Zderzak jest zrobiony z części które mi zostały jeszcze z przed dark age i są i tak już mocno zużyte. Ale zgadza się, przy jakimś nieszczęśliwym zderzeniu może się nagle zrobić dwa razy wiecej części niż było:/

Natomiast o ściany jestem spokojny - żelbet...

ODPOWIEDZ