[MOC] Układarka Rur HSW SB-60

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Układarka Rur HSW SB-60

#1 Post autor: Bricksley »

Cześć :)

Oto nowy i długo wyczekiwany MOC:
Układarka Rur HSW SB-60 w skali 1:38
Obrazek

Sam pomysł na budowę takiej maszyny wziął się jakieś 2-3 lata temu i trafił na listę oczekujących na zbudowanie. Po zeszłorocznych Kielcach wiedziałem, że następnym MOCem będzie właśnie układarka i tak zaczęło się szukanie części pierwsze projekty itd. Ale prawdziwa budowa ruszyła dopiero jakieś 3 tygodnie przed Kielcami :D

SB-60 jest jednym z trzech obecnie produkowanych modeli układarek przez HSW. Moza tez go znaleźć pod nazwą Dressta (rodzaj dystrybutora). Planuję jeszcze inne maszyny HSW.

Coś o układarce…

Napęd:
Do napędu wykorzystałem 2 silniki 2838, po jednym na każdą stronę. Po odpowiedniej redukcji bez problemu ruszyły cała maszynę, ale i tak układarka jeździ zbyt szybko. Na więcej kombinacji zabrakło miejsca :(

Bom i przeciwwagi:
W oryginale im bardziej pochyla się bom tym bardziej wysuwają się przeciwwagi. Niestety nie udało mi się tego zachować ze względu na brak miejsca, bo pomysł mam :) Bom opuszczany jest na linkach (nitkach) przy pomocy 2838 i przeskalowany jest z wersji rozszerzonej, w standardzie jest krótszy. Przeciwwagi zaś działają przy pomocy małych siłowników.

Hak:
Hak także działa przy pomocy 2838, po odpowiedniej redukcji (takiej samej jak w przypadku bomu).

Wygląd:
Tutaj problem był największy. Samo przeskalowanie nie sprawiło problemu, ale pogodzenie funkcjonalności z wyglądem już tak. Wszystko oprócz kabiny w miarę trzyma skalę. Kabina jest jaka jest, a wykonanie jej bardziej do skali było dosyć kosztowne, więc zrezygnowałem. Poza tym starałem się jak najlepiej oddać szczegóły wyszło różnie, ale to urok tej skali.

Filmik:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kCrsAymktSA[/youtube]

Galeria

Czekam na komentarze, także tych co byli w Kielcach :)
Ostatnio zmieniony 2010-08-26, 17:55 przez Bricksley, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#2 Post autor: szarikm »

Karol pisze:także tych co byli w Kielcach :)
buuuuuuu, w ogóle jej nie kojarzę ;(

Ładnie się prezentuje. Działa jak należy
Czy w oryginale, wysuwanie przeciwwagi jest niezależne od kąta pochylenia ramienia - tak jak w Twoim modelu?
Karol pisze:ale i tak układarka jeździ zbyt szybko.
"Zbyt szybko" to chyba łagodnie powiedziane ;)

HSW to skrót od Huta Stalowa Wola :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

szarikm pisze:Czy w oryginale, wysuwanie przeciwwagi jest niezależne od kąta pochylenia ramienia - tak jak w Twoim modelu?
Nie, inaczej by się przewróciła :)
szarikm pisze:HSW to skrót od Huta Stalowa Wola :)
:)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#4 Post autor: stpman »

Pojazd bardzo oryginalny, pierwszy raz słyszę o czymś takim jak "układarka rur".
I muszę przyznać, iż ta dziwna maszyna zrobiła na mnie spore wrażenie;]
Głównie dlatego, że jest nieco dziwna :P Po względem zarówno wyglądu jak i funkcji które spełnia.
Moim zdaniem, całkiem ładnie udało Ci sie odwzorować wygląd oryginału, dźwig pracuje bardzo przyjemnie i widać ze potrafi spełnić swoją rolę należycie;]
Niestety, muszę się z tobą zgodzić w jednej kwestii.... Twoja układarka porusza sie zdecydowanie zbyt szybko, wątpię aby prawdziwa była równie żwawa;]

P.S Przyznam sie szczerze, że od dawna czekałem aż opublikujesz ten model i mogę powiedzieć, ze warto było czekać;]
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

Jak Ci juz mówiłem w Kielcach: Model jest świetny !! Taki mały, a ma tyle funkcji :) Jest trochę za szybki i przeciwwaga otwiera się za szybko, ale rozumiem, że to sprawa takiego, a nie innego ułozenia siłowników. Poza tym, naprawdę gratuluję udanego modelu.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Ciekawa maszyna, z gatunku tych mniej typowych i bardziej wyzywających, i ciekawy, dopracowany, ładny model. Właściwie mógłby startować w wyścigach i wypychać rywali z toru bomem ;)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#7 Post autor: Żbik »

Jak dla mnie też za szybko jeździ i otwiera te "skrzydełka" ;) Trzeba było jednak kupić kostki z redukcją...

Ale estetycznie model bardzo ładny, zgrabny. Zbuduj teraz jakiś spychacz HSW, z pełnym zawieszeniem i pneumatycznie sterowanymi funkcjami lemiesza i zrywaka!

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

Karol, po Kielcach musze sie do jednego przyczepic. Jak sie wysunie lekko ramie, to maszyna nie chce skrecac, bo ja przewaza na bok. Mysle,ze kostki z redukcja by tu dawaly lepiej rade :)
Poza tym, model jest naprawde fajny, kompaktowy i cieszy oko, a przede wszystkim samego kierowce, bo bawialny jest i tego nie mozna mu odmowic.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

stpman pisze:pierwszy raz słyszę o czymś takim jak "układarka rur".
Może dlatego, że na zwykłym placu budowy jej nie spotkasz. Układarkę rur jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się do kładzenia rur (na lądzie rzecz jasna, na wodzie są inne). Zwykle nie działa sama, lecz w układzie po kilka, jedna stoi za drugą w pewnym odstępie i podnoszą jedną długą rurę, dużą rurę :)
Obrazek

Co do silników to w planach były te z redukcją, ale z pewnych względów wyszły takie. Ponadto planuje jeszcze kilka małych MOCy z ich użyciem :)
Kubrick pisze:Jak sie wysunie lekko ramie, to maszyna nie chce skrecac, bo ja przewaza na bok.
Nie tyle samo ramię, co bom z rurą.
Żbik pisze:Zbuduj teraz jakiś spychacz HSW, z pełnym zawieszeniem i pneumatycznie sterowanymi funkcjami lemiesza i zrywaka!
Układarka jest na pozwoziu spychacza, lecz z innym osprzętem roboczym. I teoretycznie mógłbym przerobic tego MOCa, ale zmieszczenie zawieszenia mogłoby być dosyć trudne, pozatym przydałyby się więcej niż 2 małe siłowniki. Więc może kiedyś w tej skali :)

Dzięki za miłe komentarze i zapraszam innych :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#10 Post autor: Żbik »

Karol pisze:teoretycznie mógłbym przerobic tego MOCa, ale zmieszczenie zawieszenia mogłoby być dosyć trudne
a kto mówi, że to będzie łatwe? :) Na łatwe rzeczy szkoda prądu... ;)
A w ramach otuchy powiem Ci, że zawieszenie w spychu bardzo łatwo zrobić i działa to jak malina!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Karol napisał/a:
teoretycznie mógłbym przerobic tego MOCa, ale zmieszczenie zawieszenia mogłoby być dosyć trudne

a kto mówi, że to będzie łatwe? :) Na łatwe rzeczy szkoda prądu... ;)
A w ramach otuchy powiem Ci, że zawieszenie w spychu bardzo łatwo zrobić i działa to jak malina!
Ładowarkę planuję na późną jesień/początek zimy więc rozważę głębiej ten temat :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ