[MOC] Czarny autobus turystyczny

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

[MOC] Czarny autobus turystyczny

#1 Post autor: rh »

Pierwszy post .. no i pierwszy MOC.
Jest to autobus turystyczny w skali minifig, który na swój sposób jest wstępem do kolejnego MOC'a, który ma być już próbą odwzorowania jakiegoś bardziej konkretnego modelu. No ale wracając do tego, co już powstało.
Obrazek
Obrazek
Na samym początku to, co może zrazić do niego, czyli moja decyzja o zastosowaniu LEDów, zamiast świateł LEGO. Dlaczego LEDy, pomimo istnienia zarówno starego systemu świateł rodem z LEGO system, a także obecnych w ramach systemu PF? PF odpada z miejsca, gdyż do takiego "maleństwa" wcisnąć battery boxa graniczyłoby z cudem (8 studów szerokości, więc zmieściłby się ale na "sztorc", a wówczas autobus by urósł na tyle, że kompletnie by zostały zachwiane jakiekolwiek proporcje, poza tym jeszcze trzeba by go mieć). Natomiast w przypadku starego systemu rodem z LEGO System, to niestety nie posiadam odpowiedniej ilości przewodów. I w tym przypadku padła decyzja o LEDach, które nie dość, że malutkie (3 mm średnicy, spokojnie mieści się w pinie), to jeszcze spokojnie można zasilać jedną baterią 9V (łatwa do umieszczenia) oraz stosując odpowiednie ograniczenia można uzyskać różne moce światła (zastosowane na światła nazwijmy to "krótkie i długie", niestety na zdjęciach, nawet nocnych, oddać to, jest niezwykle ciężko).
W autobusie znajduje się miejsce dla 14 minifigów, nad każdym fotem umieszczone światełko (tu już niestety bez LEDów ;) ) oraz nawiew z klimatyzacji. Nad fotelami oczywiście znajduje się półka na bagaż podręczny. Oczywiście każdy fotel z regulacją pochylenia oparcia.
Obrazek
Jeśli chodzi o proporcje, to skala minifig w tym przypadku wymusiła podniesienie konstrukcji na tyle, by zachować niepisaną regułę standardu autobusów typu HD/SHD, gdzie górna linia drzwi środkowych jest na wysokości dolnej linii okien. Także z perspektywy czasu koła wydają mi się być nieznacznie za małe, jednak ciężko mi skojarzyć jakiekolwiek inne, które miałyby szerokość 1 studa. Zawieszenie: z przodu oś skrętna, kolebkowe wzmocnione "gumkami", tył koła bliźniacze, także kolebka i wzmocnienie "gumkami", co w sumie spowodowało, że niestety ma skłonności do pamiętania pozycji, niekoniecznie pionowej, stąd nazwa nadana przez Scrata "gibiąca się kaczka" ;)
Jeśli chodzi o wady, których mimo wielu kombinacji nie udało mi się wyeliminować to konstrukcja przednich drzwi, tu miałem do wyboru albo kompromis pomiędzy cięższym wciśnięciem, a brakiem szczelin, a szczeliną, ale ułatwieniem przy otwieraniu. Wybrana pierwsza opcja.
No to na tyle. Jak zwykle musiałem się rozpisać, szczere gratulacje dla tego, kto to przeczytał :)

Galeria jak będzie publiczna: Galeria
A póki co deep-linki:
Deep-linki do zdjęć (numery: 01, 03 - 17).
Ostatnio zmieniony 2008-08-21, 01:56 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

upgrade

#2 Post autor: upgrade »

No to ja będę pierwszy :) Autobus mi sie bardzo podoba choć rzeczywiście koła wydają mi się takie karykaturalnie małe:) W środku wygląda naprawdę fajnie i to wejście koło kierowcy. Ogólnie kojarzę ten autobus i wydaje mi się wiernie oddany:) Aczkolwiek taki czarny... hmm wydaje mi się że szary był by lepszy no ale to tylko taka myśl a po za tym pewnie na szary by klocków nie było :)

Tak się zastanawiam czy to ostatnie zdjęcie z zielonym czymś [ ze sponge boba? ] to nawiązanie do pogromców duchów ? :) Bo o ile pamiętam to w którejść części [ chyba 2 ] te mały zielony duch nim przyjechał na przystanek;)
rh pisze:Jak zwykle musiałem się rozpisać, szczere gratulacje dla tego, kto to przeczytał :)
Czekam na gratulacje :P

rh

#3 Post autor: rh »

upgrade pisze:Czekam na gratulacje :P
No to obiecane: gratulacje :)
upgrade pisze:Tak się zastanawiam czy to ostatnie zdjęcie z zielonym czymś [ ze sponge boba? ] to nawiązanie do pogromców duchów ? :)
Nie :) (szczególnie, że pogromców duchów praktycznie nie znam). Raczej to nawiązanie do wszędobylskiego Planktona, który szalał, oczywiście za przyzwoleniem, po różnych budowlach Lugpolowiczów w Kielcach, a zatem i tu musiał się wpakować :)

lordofdragonss

#4 Post autor: lordofdragonss »

Piekny! Najbardziej podobaja mi sie ta tabliczka "Lubań"
Mnóstwo detali to wielki plus.
Ostatnio zmieniony 2008-08-21, 11:38 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#5 Post autor: Robson »

1/2 tekstu o światłach i tak wyszło że LED blee bo nie lego. Jak nie masz już świateł lego to lepiej wcale nie wsadzać światełek - na lepsze by wyszło. Proporcje dobre choć ten szary klip od wycieraczek psuje urok przodu. Drzwi i inne elementy otwierane blee odwrócone study, czemu nie tile !?
Ostatnio zmieniony 2008-08-21, 11:46 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Cb1100RR

mat
Posty: 29
Rejestracja: 2008-08-17, 15:13
Lokalizacja: Polkowice

#6 Post autor: mat »

Bardzo udana konstrukcja, sam chciałbym, aby mój pierwszy moc był równie dobry. :)

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#7 Post autor: Bartex0805 »

Sam prezentowałem dwa swoje własne modele autobusów na tym forum, ale muszę przyznać że ten jest lepszy od moich chociażby ze względu na zawieszenie. Pochwała dlatego dla ciebie z mojej strony.
W autobusie nie podobają mi się koła zła proporcja, ale nie martw się ja też miałem z proporcjami problemy. Za drugi i ostatni minus muszę uznać przód tego autobusu no nie podoba mi się jest jakiś taki niekształty. Drzwi wyszły dobrze.
Co mi się podoba to tył ładnie zaogrąglony, boki pojazdu i siedzenia z fajnym oparciem.
Ogólna moja ocena to 8/10 pomysł fajny i czekamy na kolejne autobusy na tym forum. Autobusy nadjeżdzajcie !

rh

#8 Post autor: rh »

Wielkie dzięki za wszystkie komentarze :)
Robson1903 pisze:Drzwi i inne elementy otwierane blee odwrócone study, czemu nie tile !?
Pomimo ciężkich kombinacji z innym mocowaniem, nie udało mi się osiągnąć żadnego sensowengo kompromisu, by było to w tile'ach; jednak teraz czas po raz kolejny poszukać jakiegokolwiek innego rozwiązania, jak to ulepszyć.

Jeśli chodzi o koła - przypuszczam, że jeśli chodzi o wygląd i proporcje zdecydowanie bardziej by pasowały koła z 7998 (felga i opona), jednak wówczas nie miałbym możliwości dać kół bliźniaczych z tyłu (a nie chciałem z nich zrezygnować).
Bartex0805 pisze:Autobusy nadjeżdzajcie!
Ja także mam nadzieję, że jednak częściej będą się pojawiały, a szczególnie w większej skali :) jednak liczba autobusów w porównaniu do innych konstrukcji jest znikomo mała.

Antek
Posty: 82
Rejestracja: 2007-07-19, 14:56
Lokalizacja: Sieradz

#9 Post autor: Antek »

Kurde, świetny moc. Chyba sobie zbuduję jutro jakiś autobus ;)

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#10 Post autor: pitrek02 »

Autobusik wygląda bardzo ładnie, jednakże ma lekko zaburzone proporcje... To chyba przez te małe koła, które psują sylwetkę.
Bardzo fajne wycieraczki, natomiast lusterka to niewypał.

Gratuluję, udany debiut!

Pozdrawiam!

spacelord
Posty: 960
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#11 Post autor: spacelord »

Bardzo udany pierwszy MOC :) - gratulacje!
Na tle poprzednich autobusów wypada bardzo dobrze :) ... nie myślałem że tyle fanów autobusów się znajdzie (niedługo będzie Was więcej niż fanów hotrodów ;P )
Robson1903 pisze:Jak nie masz już świateł lego to lepiej wcale nie wsadzać światełek
Ja się z tym nie zgadzam, całe dzieciństwo spędziłem ze zwykłymi żarówkami nie lego, i całkiem ładnie to wyglądało (najładniej za szybkami ;) ) ...
Ostatnio zmieniony 2008-08-22, 08:17 przez spacelord, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#12 Post autor: Bobofrutx »

Fajny autobusik, podoba mi sie jego bryła i duża ilość szczegółów :D koła troszkę za małe ;P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2200
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

spacelord pisze:nie myślałem że tyle fanów autobusów się znajdzie
Zaczekaj, bo na mojej liscie rzeczy do zbudowania czai sie tez cos klasycznie-kanciasto-fajnego ;)

Co moge powiedziec. Lusterka mnie osobiscie nie raza, bo lubie takie masywne "czulki". Za to nie podoba mi sie przod jako calosc, jest strasznie chaotyczny, mniejsza roznorodnosc odcieni by mu chyba pomogla. Tez inna sprawa, ze ja bym go widzial lekko szerszego i na wiekszych kolach, nawet jakby mialy byc szersze.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

rh

#14 Post autor: rh »

spacelord pisze:Na tle poprzednich autobusów wypada bardzo dobrze :) ... nie myślałem że tyle fanów autobusów się znajdzie (niedługo będzie Was więcej niż fanów hotrodów ;P )
Dzięki :) no właśnie jednego fana hot-rodów mam w domu, a w życiu nie spodziewałbym się, że będzie więcej autobusiarzy niż hot-rodowców :)
spacelord pisze:Ja się z tym nie zgadzam, całe dzieciństwo spędziłem ze zwykłymi żarówkami nie lego, i całkiem ładnie to wyglądało (najładniej za szybkami ;) ) ...
Z żarówkami nigdy nie próbowałem, a LEDy mają parę zalet - łatwość montażu (wystarczy owinąć kabel wokół nóżek), małe wymagania co do zasilania i mały rozmiar.
Kubrick pisze:Zaczekaj, bo na mojej liscie rzeczy do zbudowania czai sie tez cos klasycznie-kanciasto-fajnego ;)
Nie mogę się doczekać :)
Kubrick pisze:bo lubie takie masywne "czulki".
No taki już urok obecnych autobusów turystycznych, że te lusterka są właśnie takimi "czułkami" (nie wspominając nic o "pasikoniku" czyli wrocławskich nowych tramwajach); taki już obecny trend.
Kubrick pisze:Tez inna sprawa, ze ja bym go widzial lekko szerszego i na wiekszych kolach, nawet jakby mialy byc szersze.
Być może powrócę w tym wypadku do tego, co kiedyś budowałem - czyli autobusy na 12 studów szerokości - jednak wówczas to już praktycznie nie ma mowy o skali minifig czyli kolejne problemy z przeskalowaniem tego wszystkiego, by zachowało proporcje, ale pokombinować warto :) póki co dla celów testowych mam ochotę dodać do tego obecnego dwa razy PF Medium - ciekawy jestem, czy mi się to uda i jaki będzie tego efekt. I lekkie zmiany przodu też by się przydały. Efekty pewnie już wkrótce :)
Ostatnio zmieniony 2008-08-22, 16:47 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Jakub

#15 Post autor: Jakub »

Na tym autobusie mogły być jakieś wstawki .
Ale co kto lubi.Taki ponury ten autobus dobrze ,że ma jakieś funkcje .
:)
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ