[MOC] Koparka linowa przedsiębierna EO-4111B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] Koparka linowa przedsiębierna EO-4111B

#1 Post autor: dmac »

Witam, dziewczęta i chłopcy.

Kto był w Kielcach albo uważnie oglądał zdjęcia z imprezy, ten już zna ten model, ale dla potomności oraz osób niezorientowanych - publikuję.

Najważniejsza rzecz: jesteśmy w kategorii Model Team, a nie Technic, bo tak mi kazał Maciek D. :) A miał wiele do gadania, bo to On jest autorem karoserii. Krótko mówiąc: to, co czarne i hałasuje, jest moje, a to, co czerwone i wygląda ślicznie, jest Jego.

A teraz już tekst z karteczki, której zabrakło przy modelu w Kielcach:

Koparka linowa przedsiębierna EO-4111B
Maciej Drwięga (karoseria) i Maciej Szymański (mechanika)

Obrazek


Popularna w latach siedemdziesiątych XX w. koparka gąsienicowa, produkowana w Kowrowskiej Fabryce Koparek w ZSRR (wg starej nomenklatury w latach 1967-68 nazywana E-652B i produkowana również, od kwietnia 1970 r., w Donieckiej Fabryce Koparek). Masa z ramieniem przedsiębiernym: 21,2 t. Pojemność naczynia urabiającego: 0,65 m3. Wysokość maksymalna: 7,9 m.
Model wykonany w typowej dla dużych konstrukcji Lego skali 1:13. Zawiera 7 silników elektrycznych sterowanych podczerwienią, zapewniających wierne odwzorowanie wszystkich funkcji prawdziwej koparki linowej: jazdy, skręcania, obrotu wieży (nieograniczonego), poruszania ramieniem i regulacji jego długości oraz otwierania klapy naczynia. Przesuwne drzwi kabiny i przedziału maszynowego kryją starannie odwzorowane wnętrze, między innymi z atrapą silnika spalinowego


Dodam, że model waży ponad 4 kg i nie wiem, z ilu części się składa. Rozwiązania techniczne są zasadniczo wierne oryginałowi (jak choćby przekazywanie napędu na tylne koła za pomocą łańcuchów - mój ulubiony detal :) ); wyjątkiem są łańcuchy widoczne po bokach ramienia, a służące do regulacji długości tegoż ramienia - powinny być ukryte we wnętrzu, ale cóż - to tylko klocki :) . Drobną różnicę można też dostrzec w mechanizmie klapy w łyżce: w oryginale skobel zasuwany był sprężyną umieszczoną na ramieniu, w modelu mamy gumkę umieszczoną pod klapą.

Galeria znajduje się tutaj: https://www.flickr.com/photos/dmaclego/ ... 1856236437
Poniżej: filmiki ukazujące pracę modelu. Pierwszy nie wymaga komentarza, na drugim zwróćcie uwagę na łychę w górnym położeniu: zadziała mechanizm otwierania klapy. W położeniu dolnym zadziała ponownie, zamykając skobel klapy.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z16aCQVnuc0[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m8v6izz4cLo[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-05-21, 15:17 przez dmac, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Caco

#2 Post autor: Caco »

Działają ;) Skopiuj link do przeglądarki
Koparka zapowiada się ciekawie. Czekam na galerię, bo na filmach zbyt wiele nie widać.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mikolaj »

Caco pisze:Działają ;) Skopiuj link do przeglądarki
Rzeczywiście:)
Dmacu, Macieju koparka jest świetna co mówiłem wam już w Kielcach: jej możliwości po prostu mnie porażają.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

Nareszcie... Ze ja mam do niej sentyment to chyba juz wiesz... Moja ulubiona zabawka :D...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

Misterzumbi pisze:Ze ja mam do niej sentyment to chyba juz wiesz
Wiem, wiem :) .
I w dodatku powiem, że właśnie przez Misterzumbiego odłożyłem na półkę (wirtualną, w moim umyśle) inny fajny projekt, żeby dłubać w tej kolubrynie :) .

A sentyment mam i ja, jeszcze z dzieciństwa: z okien mojego bloku (zbudowanego przez Rosjan) widać było plac budowy, a na nim właśnie takie koparki (obsługiwane przez Rosjan). Myślę, że jeszcze nie chodziłem do szkoły, bo potrafiłem gapić się na nie godzinami. Były ciemnoczerwone i szaroniebieskie, ale jak sami rozumiecie, zbudowanie modelu w dk red albo sand blue byłoby finansowym samobójstwem. (Zresztą brakowałoby wielu elementów w tych kolorach).

Tak czy owak - model jest i łezka się w oku kręci na wspomnienie szczenięcych lat :) .

Aha - na zdjęciach widać kurz; to też z inspiracji Maćka D :D . No i trochę dlatego, że Szarikm dostał w spadku mój pędzel do pucowania modeli ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#6 Post autor: Misterzumbi »

Podrzuc pare zdjec... Nima Galerii
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#7 Post autor: SeezSQ »

Zapiera dech.. ;] ile budowaliście to cudo ?
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

Ach...
Jak patrzę na ten model to aż mi się łezka w oku kręci... Świetne połączenie Technica z Model Team. To co tutaj widać to nic. Na żywo koparka prezentuje się o wiele lepiej ! I do tego pomimo tak dużych rozmiarów działa bardzo sprawnie.
Jak jest zrobiona obrotnica ?? Bo domyślam się, że oryginalna nie utrzymałaby takiego kolosa:) Jakieś rolki ??
Przydaloby się więcej zdjęć w galerii. Taki duży model, a tak malo zdjęć.

PS. Dmac, to co z tymi kompresorkami ??
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 15:43 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#9 Post autor: szarikm »

Słuszna zabawka dla dużych chłopców :) a ile wajch do przestawiania :)

pkowalcz

#10 Post autor: pkowalcz »

Piękny i bardzo dobrze działający model. Czemu tylko tyle zdjęć?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#11 Post autor: Kubrick »

dmac pisze:mój ulubiony detal
Mi tez sie podoba :D
Szkoda, ze na zywo nie bylo kiedy tego w akcji zobaczyc, ale taki juz urok Kielc...
dmac, co to sa za sznurki? MD nie potrafil mi odpowiedziec dokladnie skad je wzieliscie, a sa bardzo ciekawe (czytaj: widze je w swoich modelach :) ).
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Pochwalę jeszcze raz ;)
Świetny model :)
Kubrick pisze:dmac, co to sa za sznurki? MD nie potrafil mi odpowiedziec dokladnie skad je wzieliscie, a sa bardzo ciekawe (czytaj: widze je w swoich modelach :) ).
A czy to nie są te standardowe, dwumetrowej długości sznurki Lego? Takie jak choćby w 8421?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

M_longer pisze:A czy to nie są te standardowe, dwumetrowej długości sznurki Lego?
Wlasnie podobno, ze nie :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#14 Post autor: dmac »

1) Będzie więcej zdjęć, kiedy zrobię naprawdę ładne. Ostatnio mi nie wychodzą, niestety.

2) Obrotnica jest standardowa, nowego typu, tylko że otoczona czterema kółkami 16-zębowymi (wszystkie napędzane), które dodatkowo stabilizują wieżę.

3) Linka jest niezmiernie profesjonalna. Do jej zdobycia potrzebna jest teściowa, pasmanteria oraz zaklęcie: "Mamo, przydałoby mi się trochę czarnego sznurka, kordonka może". ;)

4) Jak długo budowaliśmy? Maciej pewnie ze 3 tygodnie (ale był w tym czasie zajęty przygotowywaniem Kielc), a ja parę miesięcy (ale ja pracuję z doskoku, mam mało czasu). Naprawdę trudno powiedzieć.
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 19:38 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

kris kelvin

#15 Post autor: kris kelvin »

O_O
Techniks i to nawet niebrzydki.
Cuda, ludzie cuda jednak się dzieją :D

No też rzecz jasna czekam na zdjęcia :)

ODPOWIEDZ