[MOC] Ramię NXT

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jakub350

[MOC] Ramię NXT

#1 Post autor: Jakub350 »

Witam

Mam dziś do zaprezentowania mechaniczne ramię NXT. Wersję alfa budowałem jeden dzień, od świtu do nocy. Niestety musiałem tą wersję nazajutrz nieco przerobić, ponieważ po napisaniu oprogramowania okazało się no cóż.. że ramię jest zdecydowanie za ciężkie.
Wyeliminowałem jeden silnik i wszystko zaczęło działać jak powinno. Razem budowa całego projektu zajęła mi dwa dni. To tyle co do genezy Mojego MOCa.

Moc jest obsługiwany przez trzy silniki i układ pneumatyczny. Projektem steruje się za pomocą procesora NXT czujnika ruchu i battery box.



Film ukazujący mojego MOCa w akcji

Obrazek



Galeria

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania
Ostatnio zmieniony 2008-09-03, 20:25 przez Jakub350, łącznie zmieniany 5 razy.

rh

#2 Post autor: rh »

Nie chcę nic mówić, ale to ramię mi przypomina wielkiego ptaka :D (szczególnie jak słyszę dźwięk serwomotorów).
A tak poza tym - ciekawy jestem bardziej programu niż konstrukcji. Czy i jakie czujniki w nim wykorzystałeś? Wydaje mi się, czy wszystkie funkcje tego ramienia wykonujesz póki co manualnie?
No i w każdym razie życzę powodzenia w dalszych konstrukcjach z wykorzystaniem Mindstormów - wystarczy spojrzeć na wszelkie blogi czy YT - jak potężnym są one narzędziem :)
Ostatnio zmieniony 2008-09-03, 23:11 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#3 Post autor: Emilus »

Pod względem mechaniki - budowy to ramię jest porażką niestety.
Wszystko się wygina i trzęsie. A przecież mogłeś się pokusić o wykorzystanie najprostszych kratownic. Dają sztywność i mają niewielki ciężar. Przewody pneumatyczne to też tutaj bezładna plątanina.

A co do NXT, to nie znam się na tym, ale sądząc z filmu, nie rozumiem po co on tu?
To samo można by zrobić na zwykłych silnikach.
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 08:58 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#4 Post autor: OmenGda »

hmmm wydaje mi się, że wystarczy troszkę wzmocnić kontrukcję, ułożyć rurki od pneumatic i będzie git. i rozumiem, że nxt użyłeś tylko dlatego, że nie masz zwykłych silników tak? bo innego zastosowania nie widzę... mindstorm'y słyną z tego, że to one za nas wykonują pewne czynności, a u Ciebie pełnią chyba tylko rolę sterownika :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 11:09 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Jakub350

#5 Post autor: Jakub350 »

Rozumiem. Po waszych wypowiedziach dochodzę do wniosku, że w projekt nie ma sensu dalej inwestować. Mam zamiar zbudować nowe ramię. Przebuduję nieco mechanizm obrotu. Silniki NXT mają tę wadę, że są ciężkie i duże. Postaram się to wszystko upchnąć w zgrabną całość. Przyznam, że projekt robiłem w lekkim pośpiechu ze względu na zbliżający się rok szkolny ;)

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#6 Post autor: OmenGda »

pamiętaj, że nxt ma czujniki, które może wykorzystasz, do czegoś... np. do szukania elementu, który chcesz złapać tą "łapą" i podnieść?
im bardziej samodzielny zestaw, tym bardziej atrakcyjny - zwłaszcza nxt
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 17:15 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Jakub350

#7 Post autor: Jakub350 »

Tak. Cały czas mam w głowie obraz mojego idealnego ramienia NXT. Na razie skupiam się na samej konstrukcji. Chcę by przypominało ono po części prawdziwe ramię. Dodatkowo umieszczę przy układzie chwytającym przedmiot, czujnik światła. Powiedzmy, że obiekt będzie niebieski.
Ramie będzie w pętli wykonywało ruch wokół własnej osi. kiedy natężenie światła wyjdzie poza daną granicę. obiekt zostanie pochwycony i przeniesiony. Mogę też wykorzystać dalmierz ultradźwiękowy. Obiekt tak jak w poprzednim wariancie będzie wykonywał w pętli obrót wokół własnej osi, oczywiście z modułem chwytającym przedmiot, nachylonym pod pewnym kątem od powierzchni, Jeśli napotka nierówność terenu, pochyli swoje ramię i przytrzyma szczypcami obiekt, po czym uniesie go i przeniesie gdzie indziej.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

eee... czarna magia dla mnie, co tlumaczyles przed chwila xD Nie moglbys zbudowac ciezarowki z NXT po prostu? xD

Cale ramie strasznie sie telepie. Przydalaby sie przeciwwaga i zamontowanie silnikow w innym miejscu, a doprowadzenie napedu dlugimi walami wzdluz ramienia (patrz: HDA Sariela). Ale sam pomysl fajny i rozwojowy, wiec buduj dalej :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Jakub350

#9 Post autor: Jakub350 »

Kubrick pisze:eee... czarna magia dla mnie, co tlumaczyles przed chwila xD Nie moglbys zbudowac ciezarowki z NXT po prostu? xD
Najpierw dokończę ten projekt. Wcześniej chodziło mi tylko o to, że mam zamiar wykorzystć jakieś czujniki do nawigacji. xD

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#10 Post autor: greenblue »

Weź pod uwagę propozycję Kubricka i wykorzystaj przeciwwagę. Wtedy silniki nie będą tak obciążone i same nie będą obciążały konstrukcji.
Tu masz przykład zgrabnego zastosowania pomysłu:
filmik
Ramię obraca się średnio szybko, ale podnosi i opada zgrabnie i żwawo.

Podpatruj rozwiązania, projektuj, buduj.
A ja kibicuję.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

rh

#11 Post autor: rh »

greenblue pisze: Tu masz przykład zgrabnego zastosowania pomysłu:
filmik

Podpatruj rozwiązania, projektuj, buduj.
Sam miałem ochotę też wkleić tutaj link do tego filmiku na YT, szczególnie, że tamto ramię jest ogólnie całkiem zgrabnie zaprojektowane.
A Ty Jakubie masz dużo przed sobą - jak już Ci greenblue napisał: podpatruj rozwiązania, projektuj i buduj - generalnie w sumie przecież na tym to polega. Zatem czekamy na jakieś ciekawe konstrukcje z użyciem czujników. W końcu mindstormy to nie tylko silniki, ale także platforma programistyczna dla czujników, silników .. i Twojej wyobraźni.
Ostatnio zmieniony 2008-09-05, 00:50 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Jakub350

#12 Post autor: Jakub350 »

Ok, zapoznałem się z filmikiem. Postaram się zrobić coś zgrabnego.

ODPOWIEDZ