[MOC] Ramię NXT v1.1

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jakub350

[MOC] Ramię NXT v1.1

#1 Post autor: Jakub350 »

Witam

Chcę się pochwalić przed wami moim nowym MOCem. Jest to Ramię sterowane poprzez procesor NXT. Niestety jest to jeszcze wersja manualna. Aby obracać i podnosić ramię, należy oddziaływać na poszczególne czujniki. Jest to niekomfortowy sposób sterowania.
Podczas pierwszej fazy budowy tegoż ramienia nie przewidziałem dogodnego miejsca na umieszczenia dalmierza ultradźwiękowego. Podczas pisania algorytmu zreflektowałem się i chciałem aby moje cacko automatycznie wychwytywało przedmiot, który ma podnieść i przenosiło w odpowiednie miejsce. Ramię jest sterowane trzema silnikami.

Obrazek



Film


Galeria

Zapraszam do komentowania.
Ostatnio zmieniony 2008-09-14, 15:43 przez Jakub350, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#2 Post autor: Bobofrutx »

Ciekawa konstrukcja :) Szkoda że ramię jest takie powolne.
Bajer z tym klepaniem czujnika, które umożliwia poruszanie szczekami ;P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Jakub350

#3 Post autor: Jakub350 »

Bobofrutx pisze:Ciekawa konstrukcja :) Szkoda że ramię jest takie powolne.
Tak ramię rzeczywiście najszybsze nie jest, lecz może przetrzymać większy opór.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Czy ramię jest jakoś zautomatyzowane, czy moduł NXT służy tylko do ręcznego sterowania? Duży krok do przodu pod względem wyglądu od podprzedniej wersji :)

Jakub350

#5 Post autor: Jakub350 »

Podczas pierwszej fazy budowy tegoż MOCa nie uwzględniłem zamieszczenia dalmierzu ultradźwiękowego. Potem, podczas pisania oprogramowania postanowiłem umieścić dalmierz gdzieś w okolicach ramienia, lecz wszystkie możliwe miejsca były niekomfortowe. Algorytm okazywał się czasem wadliwy, ponieważ czujnik wskazywał różne odległości, zależnie od położenia ramienia. Doszedłem do wniosku, że aby MOC był funkcjonalny muszę przebudować połowę ramienia, lub zmienić oprogramowanie. Wybrałem mniejsze zło ;) Jak znajdę czas zrobię wersję 1.2. Będzie to zarazem wersja finalna.

I bardzo dziękuj, za wydanie dobrej opinii o wyglądzie MOCa ;) Podbudowałeś mnie do dalszej pracy.

ODPOWIEDZ