[MOC] Tripod Gun

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Tripod Gun

#1 Post autor: Sariel »

Taka sobie bzdurka z cyklu "nowy MOC co tydzień":

Tripod Gun

Obrazek

Zacznijmy od tego, że działko ma dwie wersje: pierwszą, wyglądającą, i drugą która strzela, a którą zawdziękczam Duke'owi. To było tak: Zbudowałem pierwszą wersję bo interesowało mnie jak będzie pracować platforma osadzona wyłącznie na siłownikach śrubowych, każdym kontrolowanych niezależnie. Taka konstrukcja wymaga połączenia przegubami o określonej geometrii i da się zbudować tylko na planie trójkąta (tzn. przy czterech siłownikach musiałbym operować przynajmniej dwoma naraz żeby ją przestawić), a zresztą zawsze zazdrościłem kolegom od Space że wychodzą im takie fajne rzeczy na planie trójkątów, pięciokątów itd., podczas gdy większość moich wypocin to prostokąty na kółkach :) Niezależnie kontrolowane siłowniki pozwalają ładnie przechylać górę w różne strony, co miałoby więcej sensu gdyby osadzić na niej obrotnicę, ale bardziej mi się widziało umieszczenie obrotnicy pod całą konstrukcją, i wykorzystanie do tego koła od Hailfire Droida.
Tak wyglądała konstrukcja w sobotę, kiedy wybierałem się na GP Mazowsza:

Obrazek

Potem zobaczyłem na rajdzie ciężarówkę Duke'a z działkiem o genialnym w swojej prostocie i skuteczności mechanizmie spustu i magazynka. Tak - za przyzwoleniem autora pomysłu - powstała wersja druga, strzelająca:

Obrazek

Działa to prosto - do strzelania służy długi amortyzator, odciągany przez coś w rodzaju bębna spustowego. W bębnie są 3 elementy zaczepiające o amor - Duke używał tu axli z halfbushami, ja próbowałem uprościć sprawę i wykorzystać zwykłe piny, ale okazało się że brzydko się szlifują o amortyzator, pewnie dlatego że nie mogą się obracać w kontakcie z nim. Zastąpiłem je axlami z bushami, i teraz nie widać takiego zużycia.
Amunicji dostarcza magazynek z pojedyńczego liftarma, mieszczący do 12 pocisków. Geniusz pomysłu Duke'a leży w tym, że magazynek bezbłędnie podaje amunicję przesuwając się pod własnym ciężarem. Pomysł można dalej rozwijać - wydłużenie magazynka jest proste, trudniejsze byłoby stworzenie wersji z której axli nie da się wysypać niechcący. Właściwie to eksperymentowałem z zamkniętym magazynkiem z axlami, ale wstrząsy przy strzałach zakłócały ich ruch.
Generalnie, MOC powstał głównie dla wybadania pracy platformy, dla której osadzone jest działko. Gdyby nie pomysł Duke'a, byłaby to prościutka pierdółka, nie warta nawet pokazywania. Tymczasem dziś zobaczyłem ją na Brothers Brick, więc chyba wyszło coś ciekawego :)

Galeria

Przykładowe fotki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vwhI66q3-pk[/youtube]

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#2 Post autor: makorol »

Ale fajne !!
Bardzo ciekawy pomysł z tą platformą. Zawsze chciałem mieć coś takiego, ale z pneumatyką nie działałoby to tak fajnie. A aktywatory będę miał tylko 2..
Obie wersje mi się podobają. Pierwsza fajnie wygląda, a druga fajnie działa. O tym ja działa to działko już się przekonałem w Kielcach - w nocy Duke siał spustoszenie w akademiku :P

Bardzo ciekawy pomysl i fajnie wykonanie !!
Super.
Pozdrawiam, Makorol.

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

Bardzo fajne. Pewnie się nie znam, ale taki niestandardowy Technic mi się bardzo podoba. Pokażę młodemu jak wrócę do domu. Albo lepiej nie, bo będe musiał takie coś zbudować, a nie umiem :-)

Pomysł na magazynek pochodzi z katapult serii Vikings (np. 7020).
Sariel pisze:Tymczasem dziś zobaczyłem ją na Brothers Brick, więc chyba wyszło coś ciekawego
Konkurencja znowu szybsza niż my...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Hippotam pisze:Konkurencja znowu szybsza niż my...
Bo proszę Naczelnego wrzuciłem to na BS wczoraj przed północą padając na nos, i poszedłem lulu. A dziś rano to już było na BB. Oni chyba nie śpią, tylko siedzą na Brickshelfie 24/7 młócąc klawisz F5 :P

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#5 Post autor: bartek_mi »

sam "tripod" prosty w konstrukcji - w wersji pneumatycznej na pewno by byl mniej dokladny i gorzej by wygladal (wszedzie placzace sie przewody).
za to dzialko musze sobie zbudowac. dziala rewelacyjnie.

Sariel pisze:
Hippotam pisze:Konkurencja znowu szybsza niż my...
Bo proszę Naczelnego wrzuciłem to na BS wczoraj przed północą padając na nos, i poszedłem lulu. A dziś rano to już było na BB. Oni chyba nie śpią, tylko siedzą na Brickshelfie 24/7 młócąc klawisz F5 :P
spia spia - tylko w innych godzinach niz my :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

makorol pisze:w nocy Duke siał spustoszenie w akademiku :P
Taaaa..
Axle latały wszędzie ;)

W Kielcach okazało się że na amunicję idealnie nadają się te elementy:
Obrazek

A co do działka:
Tak wczoraj zajrzałem przed snem na YT i zdziwiłem się że ZNOWU coś zbudowałeś.
Gratuluję takich pokładów wolnego czasu.
Masz 36 godzinną dobę? :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Hehe, mam chomika który stoi nade mną i piszczy "buduj! buduj!" ;) A ten MOC był prosty i szybko się go budowało.

Marcin

#8 Post autor: Marcin »

Ciekawa konstrukcja,
do takich właśnie rzeczy siłowniki śrubowe są idealne
Ostatnio zmieniony 2008-09-22, 19:13 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Jakub350

#9 Post autor: Jakub350 »

Bardzo podoba mi się pomysł z zastosowaniem siłowników. Bardzo zręczny pistolecik. ;)

Frax

#10 Post autor: Frax »

Bardzo fajna zabawka :)

Żeby axle nie wypadały, wystarczy je zablokować dostatecznie długim liftarmem, przyczepionym pół studa od magazynka i odwróconym do niego gładką stroną.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#11 Post autor: Kubrick »

Frax pisze:Żeby axle nie wypadały, wystarczy je zablokować dostatecznie długim liftarmem, przyczepionym pół studa od magazynka i odwróconym do niego gładką stroną.
Czyli taka prosta obudowa dla magazynka, sluzaca jednoczesnie za prowadnice, zeby nie latal do przodu?
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Frax

#12 Post autor: Frax »

Tak jakby.

Marcin Nycz

#13 Post autor: Marcin Nycz »

film nie działa... co do moca jest świetny.... pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Ryzyko używania muzyki w filmach - film został chwilowo zdjęty, usunąłem z niego podkład na YT i powinien zostać niedługo przywrócony.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#15 Post autor: Kubrick »

Czyzby wyskoczylo Ci, ze prawdopodobnie naruszyles czyjes prawa autorskie? Tez tak mam w jednym filmie, to mi tylko wladowali reklamy ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ