10189 Taj Mahal

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

10189 Taj Mahal

#1 Post autor: nori »

Obrazek

10189 Taj Mahal

Kolejny po Eiffel Tower 1:300 plastikowy model jednego ze skarbów cywilizacji. Piękny, monumentalny i nudny w budowie.

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: 5922
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 64,5 x 12 cm
Figurki: -
Seria: Exclusives and Treasures
Ceny w Lego Shop@Home: GBP 199.99, USD 299.99, EUR 299.99, PLN 1799.95
Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

0) Historia

Obrazek

Tadź Mahal został wzniesiony w latach 1632-1654 w Agrze nad rzeką Jamuna około 190 km od stolicy Indii: Delhi.
W wieku 36 lat przy porodzie dziecka zmarła cesarzowa Mumtaz Mahal. Według podań jej mąż, Shahbuddin Muhammad Szahdżahan piąty władca z dynastii Wielkich Mogołów z powodu wielkiego smutku osiwiał w ciągu jednej nocy. Chcąc uczcić pamięć ukochanej żony postanowił wznieść dla niej ogromny grobowiec będący jednocześnie wyrazem uczucia dla swojej jedynej prawdziwej miłości.
Przy trwającej ponad dwadzieścia lat budowie pracowało 20-25 tysięcy robotników, podstawowym materiałem był biały marmur dostarczany z odległego o 320 km kamieniołomu. Marmur ten został ozdobiony tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni sprowadzonych praktycznie z całego świata, a kaligraficzne dekoracje zostały wykonane przy pomocy czarnego marmuru. Mauzoleum łączy w sobie elementy muzułmańskie z perskimi oraz indyjskimi, w jego centrum wznosi się świątynia z ogromną bramą symbolizującą wejście do Raju. Świątynia zwieńczona jest potężną kopułą w kształcie cebuli. W narożach plinty (płyty bazowej) umieszczono cztery minarety pełniące rolę wież strażniczych.

Obrazek

Według legendy po skończeniu budowli Cesarz miał wydać rozkaz obcięcia kciuków wszystkim robotnikom, by już nigdy nie byli w stanie wznieść równie wspaniałej budowli. W grobowcu spoczęła pokryta złotem i obsypana perłami oraz diamentami trumna Cesarzowej. Dwa tysiące żołnierzy dzień i noc pilnowało tych bajecznych skarbów.

Obrazek

Po swojej śmierci 22 stycznia 1666 Cesarz Szahdżahan został pochowany przy boku Cesarzowej.

7 lipca 2007 w Lizbonie została ogłoszona lista siedmiu nowych cudów świata. Wśród nich znalazł się także Tadź Mahal symbolizujący miłość i pasję. Stworzeniem listy zajęła się Szwajcarska firma NOWC (New Open World Corporation), a przewodniczącym panelu ekspertów tego projektu był dyrektor generalny UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) Federico Mayor.
Najpierw na liście znalazło się 177 obiektów, z niej wyłowiono 21 finalistów, z których poprzez publiczne głosowanie za pomocą telefonów i internetu nadano kształt ostatecznej listy siedmiu nowych cudów świata.
Jednak z powodu wielu kontrowersji podczas głosowania (np.: do głosowania na Tadź Mahal namawiały gwiazdy Bollywood) w końcu UNESCO odcięło się od projektu, stwierdzając że jest to jedynie twór prywatnej inicjatywy.

1) Pudełko

Obrazek

Ogromne. Szerokość i wysokość identyczna jak w przypadku poprzedniego modelu z serii: Eiffel Tower, jednak grubsze o trzy centymetry. Warto zwrócić uwagę na bardzo ładny i estetyczny układ zdjęć. Na przedniej ściance mamy oczywiście model w całej okazałości, wkomponowany w błękitny nieboskłon z odblaskiem słońca, umieszczony nad basenem wodnym w którym odbija się sama budowla ! Jeszcze jedno dość znacznie się rzuca w oczy i to niestety na minus: w paru miejscach widocznie widać niedokładność i niestaranność przy budowie.

Obrazek

Obrazek

Przednią ściankę dodatkowo zdobią obrazki prezentujące budowę modułową i wymiary modelu.

Obrazek

Tył pudła to kolejne zdjęcia modelu, skupiające się zarówno na samej budowli jak i jej szczegółach.
Boki pudełka, oprócz kolejnych zdjęć zdobi indeks elementów.

Obrazek

W głównym kartonie znajdziemy trzy niezamykane białe pudełka, każde po brzegi wypełnione elementami.
Posegregowanie woreczków z częściami w osobnych pudłach narzucałoby myśl że ktoś chciał nam ułatwić zadanie i przygotował elementy do każdego etapu budowy. Podejrzane jednak jest to że kartonowe pudła nie posiadają żadnych oznaczeń. I niestety nici z jakiegoś uporządkowania, woreczki zawierają elementy które potrzebne są w różnych etapach budowania. Dodatkowo zazwyczaj jest tak, że dany rodzaj elementu jest rozrzucony na parę woreczków (przez co zwiększona jest powtarzalność woreczków z identyczną zawartością).
Zdarza się też że dany element występuje np.: w czterech woreczkach. A dodatkowo jeszcze jego jedna, dwie sztuki są dołożone do jakiś innych elementów. Można się wkurzyć gdy nagle trzeba szukać małej pierdółki po wszystkich woreczkach.
Tak więc przed budową gorąco polecam dokładne posegregowanie elementów we własnym zakresie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście w zestawie znajdziemy też płytę bazową, a dokładniej sześć Baseplate 16 x 32 with Square Corners w kolorze niebieskim.

2) Instrukcje

Obrazek

Obrazek

Trzy książeczki zszywane zszywkami w formacie zbliżonym do A4. Przeszkadza nieco to że trzecia instrukcja jest formatowo trochę większa.
książeczka 1: 76 stron – zawiera plany budowy sześciu elementów podstawy (każdy na swojej płycie bazowej), czterech minaretów oraz szkieletu i kawałka obłożenia głównej kopuły. Dodatkowo mamy dwie reklamy
książeczka 2: 76 stron – zawiera plany do dokończenia kopuły oraz zbudowania boków świątyni. Dodatkowo mamy indeks elementów i trzy reklamy zestawów specjalnych: 10184 Town Plan, 10185 Green Grocer i 10181 Eiffel Tower
książeczka 3: 24 strony – budowa zadaszenia świątyni i jej wykończenia. Dodatkowo reklama 10187 Volkswagen Beetle.

Skan indeksu elementów:

Obrazek

Obrazek

Zauważcie że rodzajów elementów wcale nie jest jakość dużo, natomiast ilości jednostkowe już robią wrażenie.
Większość elementów wchodzących w skład modelu jest niestety dość mała gabarytowo, dlatego też mimo że model składa się aż z prawie sześciu tysięcy klocków, nie zabierają one jakoś dużo miejsca.

3) Model

Zaczynamy budowę. Od podstaw.

Obrazek

Przód z schodami oraz „płaski” tył. Obydwa moduły wybudowane są na wspominanych niebieskich płytach bazowych.

Obrazek

Dwie pary narożników. W zaokrągleniach przygotowane miejsca na minarety. Jak widać już o sobie daje znać znaczna powtarzalność elementów składowych.

Obrazek

Wszystkie moduły łączymy ze sobą za pomocą Technicowych pinów.

Obrazek

O dziwo konstrukcja jest w miarę stabilna i delikatnie da ją się bez problemu przenosić.

Obrazek

Następny krok budowy: cztery identyczne minarety.

Obrazek

Obrazek

Kopuła z cebulowym zwieńczeniem. Zwieńczeniem składającym się w pełni tylko i wyłącznie z klasycznych klocków – żadnych zjunioryzowanych elementów !

Obrazek

Ściany boczne grobowca. Składające się z dwóch rodzajów modułów: narożnika i łukowego przejścia. To w tych modułach idą ogromne ilości elementów takich jak Brick 1 x 1 Round with Hollow Stud, Brick 1 x 2 with Grille i oczywiście przezroczystych Plate 1 x 1. Moduły te mimo paru ciekawych rozwiązań technicznych, jak umieszczenie elementów obróconych o 90 stopni, są strasznie monotonne w budowie.

A należy złożyć cztery moduły boczne:

Obrazek

Obrazek

I cztery narożniki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie moduły są połączone ze sobą za pomocą pinów.

Obrazek

Wreszcie zabudowujemy „zadaszenie” w kolorze brązowym i wykończeniami w postaci małych kopuł.

Obrazek

Świątynia oczywiście idealnie pasuje w podstawę.

Obrazek

Dodajemy główną kopułę, tu trzeba się trochę namęczyć by ją dobrze spasować.

Obrazek

Przymocowanie minaretów kończy budowę.
Konstrukcja mimo dość sporej ilości powtarzalnych elementów, a przez to monotonności podczas budowania, wynagradza wszystko naprawdę bardzo pięknym i estetycznym wyglądem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku jest na tyle miejsca, że można bez problemu do modelu włożyć jakieś źródło światła. Jeżeli budynek umieścimy w całkowitych ciemnościach efekt jest zachwycający:

Obrazek

Obrazek

4) Model – rozwiązania techniczne

Obrazek

W jednej z podstaw znajdują się mało widoczne schody. Wykonane są one za pomocą piaskowych Plate 1 x 2 with 1 Stud:

Obrazek

Obrazek

Podstawy zabudowane są Turntable 2 x 2 Plate Base w ilości aż 208 sztuk !. Przyczepianie tych elementów to nie większy problem, zabawa jest dopiero przy odczepianiu. Wielka szkoda że w modelu zabrakło uzupełnienia tego elementu czyli Turntable 2 x 2 Plate Top, no ale efekt jaki chcieli uzyskać projektanci niestety go wykluczał.

Obrazek

Boczne ściany zabudowań wykończone są konstrukcjami składającymi się z dwóch elementów Brick 1 x 1 with Headlight oraz jednego małego łuku Arch 1 x 3 – w zestawie tych łuków jest 78 sztuk, kostek natomiast aż 156 !

Obrazek

Obrazek

Minarety to głównie panele Cylinder 2 x 4 x 4. Powyższe zdjęcia prezentują swego rodzaju przekrój przez ten moduł oraz sposób umocowania upiększeń w postaci elementów Plate 1 x 1 with Clip Light - Type 2.

Obrazek

Ciekawie wyglądają kopuły minaretów w których oprócz elementów typu Round Dish wykorzystano felgi Wheel 31mm D x 15mm (a nie Wheel 13 x 24 Model Team jak podaje Peeron).

Obrazek

Podczas budowy ścian grobowca często powtarza się ta konstrukcja wykorzystująca elementy Brick 1 x 2 with Grille. W zestawie jest ich aż 240 sztuk !

Jeszcze więcej bo aż 388 sztuk jest przezroczystych Plate 1 x 1. Wraz z białymi oraz przezroczystymi serkami składają się one na takie elementy:

Obrazek

Obrazek
Pierwsza konstrukcja występuje w modelu osiem razy, drugiej jest znacznie więcej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Umieszczone one są w narożnikach które same w sobie są dość interesujące pod względem konstrukcyjnym.

Obrazek

I ścianach o ciekawie zrobionym wzorze.

Obrazek

Wzmacniająca konstrukcja grobowca i jednocześnie podpora dla zadaszenia. Coś dla Technicowców.

Obrazek

Szkielet głównej kopuły. Wystarczająco masywny i dość pstrokaty pod względem kolorystycznym. Oczywiście w niczym to nie przeszkadza, w końcu jest niewidoczny – obudowany poniższymi modułami:

Obrazek

Obrazek

Czyli wspomnianymi już klockowatymi elementami zwieńczenia w kształcie cebuli, oraz paskiem który wykorzystuje zawiasy by nadać mu zaokrąglony kształt.

Obrazek

Obrazek

Zwieńczenie to głównie elementy Round Dish, tym razem nie ma tu żadnej felgi.

Obrazek

Takie wykończenia wpływają na wygląd i estetykę budowli. Niestety lubią często odpadać ;-)

5) Słowem podsumowania

Ponownie po Eiffel Tower otrzymujemy specyficzny model. Monumentalny, robiący wrażenie, a jednocześnie dość monotonny i po prostu nudny w budowie. Parę rozwiązań jest naprawdę ciekawych, jednak ich powtarzalność zabija przyjemność z budowy. To już nie jest zabawka. To swego rodzaju rzeźba, pieczołowicie odwzorowana konstrukcja służąca bardziej do postawienia, taki swoisty bibelot.
Liczba 5922 klocków robi wrażenie, jednak należy pamiętać że są to w większości dość małe elementy, do tego zazwyczaj otrzymujemy danego elementu ogromne ilości.

Kliknij na danym zdjęciu by zobaczyć jego powiększenie.
Źródło tekstu oraz zdjęć w "Historii" - PWN, budowle.pl, Wikipedia i inne.
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 17:51 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#2 Post autor: bartek_mi »

model swietny jesli chodzi o liczbe elementow i efekt koncowy. ciekawy technicznie.

z drugiej strony juz na zdjeciach widac monotonnosc budowy (tego sie mozna spodziewac - wystarczy spojrzec na symetrie oryginalu) i niewielka liczbe rodzajow klockow - te ktore sie czesto powtarzaja dla mnie bylyby bezuzyteczne. ale sa tu fani wszelkiej masci budynkow - moze im bardziej pasuje.
do tego gdybym mial wybrac "cos" do ozdobienia pokoju/gabinetu zdecydowanie nie bylby to TM - szybciej garbus :)

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#3 Post autor: grevious27 »

Gratulacje zakupu zestawu. Ilość części powala. Recenzja jak zwykle świetnie napisana :)
Why so serious?

Awatar użytkownika
AndrU
Posty: 57
Rejestracja: 2008-11-16, 22:01
Lokalizacja: Kalisz

#4 Post autor: AndrU »

Zestaw super też bym taki chchiał.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#5 Post autor: aro_kal »

Napracowałeś się. Robić tyle zdjęć co chwilę przerywając budowanie wcale nie jest przyjemne. Wszystko można sobie dokładnie obejrzeć. I tu jest pewien problem - dlaczego projektanci używają takich dziwnych kolorów do budowania szkieletów konstrukcji. Ja wiem, że dzięki temu łatwiej znaleźć część w takiej górze innych klocków, ale jest to po prostu ohydne i nie daje później zbyt wielu możliwości na wykorzystanie tych elementów w jakichś estetycznych konstrukcjach.

Nie chcę się tu stawiać za Bóg wie jaki wzór, ale np. paka mojego stara nawet od spodu jest cała brązowa, a jak musiałem dać dwie czarne belki 1x2 w kabinie by umocować zderzak (bo niestety zielonych mi zabrakło), mimo że ich nie widać od zewnątrz, to mi było niedobrze. Może to chore, ale tak wolę. A tu jakieś wesołe miasteczko - żółty (złoty?), czerwony, szary. I co potem zrobić z tymi odmiennymi kolorami? Wiem, wiem, wykorzystać je do budowy modeli w tych właśnie barwach.

A sam model w ogóle mnie nie urzekł. Natomiast recenzja jak najbardziej.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

nori pisze:wykorzystano felgi Wheel 13 x 24 Model Team.
Ale to nie jest ta felga :)

To zupełnie inny element, choć niewątpliwie podobny.
Felga 13 x 24 wygląda tak:
Obrazek

A w tym zestawie są takie klocki:
Obrazek

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#7 Post autor: kamzel »

Zestaw oczywiście robi wrażenie, cena w polskim S@H również - akurat 2 razy większa niż w UK. Jest to jednak coś dla ludzi którzy maja dużo miejsca w domu i sporo pieniędzy. Recenzja bardzo wnikliwa, miło, że załączyłeś takie wprowadzenie historyczne choć wkradł się w nim jeden błąd:
władca z dynastii Wielkich Mongołów
Powinno być "Wielkich Mogołów", a nie Mongołów, bo tak nazywali się władcy północnych części Indii w tym czasie.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#8 Post autor: nori »

kamzel pisze:Powinno być "Wielkich Mogołów", a nie Mongołów
Masz oczywiście rację. Poprawiłem.
M_longer pisze:Ale to nie jest ta felga :)
Dla mnie każda felga jest identyczna ;-) Wziąłem informacje z Peerona, nie sprawdzając jej w innym źródle.
Oczywiście poprawiłem.
kamzel pisze:Zestaw oczywiście robi wrażenie, cena w polskim S@H również
Ja miałem to szczęście że płaciłem w funtach, i to jeszcze za okresu kiedy były naprawdę w dobrej cenie ;-)
aro_kal pisze:Robić tyle zdjęć co chwilę przerywając budowanie wcale nie jest przyjemne.
Część zdjęć (tych na białym tle) powstały podczas rozbiórki.
bartek_mi pisze:gdybym mial wybrac "cos" do ozdobienia pokoju/gabinetu zdecydowanie nie bylby to TM - szybciej garbus
Do garbusa mam mieszane uczucia. Czekam z utęsknieniem na jego recenzję, Hippo przymierzał się do opisania tego zestawu, ale chyba zapomniał...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Fistach

#9 Post autor: Fistach »

Słaby ten zestaw dla mnie. Niestety nawet ta ilość klocków nie podnosi jego oceny u mnie. Ani to ładne ani specjalnie ciekawe. Duże i monotonne tak samo jak wieża Eiffla

Słabiutko.

Recenzja b. dobra!

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#10 Post autor: Piterko »

Hm...przezroczyste klocki + dużo białych pomoże przy budowaniu domków - szyby np. A może też dobrze posłużyć do wypełnienia samochodu. Jak ktoś chce i poprawi pałac w dżunglii z serii Adventures Orient Expedition xD

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Piterko pisze:Hm...przezroczyste klocki + dużo białych pomoże przy budowaniu domków - szyby np
Dom z potłuczonymi szybami? :P

Ech, gdybym miał tyle halfcylindrów...

Obrazek

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#12 Post autor: Ramzes »

Nic tylko pogratulować cierpiwości, bo składanie czegoś wielkiego z małych pierdółek, a później jego rozkładanie to nie lada wyczyn :) Ale Taj Mahal gdy jest gotowy to wrażenie robi. Dla mnie to troszke za drogi "mebel", ale może kiedyś...
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#13 Post autor: szarikm »

Piterko pisze:Trzeba będzie dać poprawkę w konstrukcji na to co zostało wysadzone przez terrorystów.
Wysadzono hotel "Taj Mahal" w Bombaju, a nie Taj Mahal !!

http://wiadomosci.onet.pl/1869949,12,item.html
Ostatnio zmieniony 2008-11-26, 23:36 przez szarikm, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#14 Post autor: Hezar »

Bardzo dobra recenzja okraszona przyjemnym wstępem i sporą ilością zdjęć.
Sam model po zbudowaniu wiernie oddaje oryginał i faktycznie robi wielkie wrażenie. Podoba mi się.
Piszesz, że budowa konstrukcji jest nudna - chyba masz rację, bo zapewne nie na to postawili projektanci.
Taj Mahal zbudowany z klocków to - jak słusznie zauważyłeś - "rzeźba" do postawienia w salonie, obiekt, który podziwiać będą wszyscy, w zasięgu wzroku których się on znajdzie, coś dla prawdziwych kolekcjonerów.
Tu nie chodzi o zabawę, ale o efekt końcowy (no chyba że komuś zależy wyłącznie na klockach jako materiale budulcowym i właśnie po to kupuje takie zestawy, ale to już raczej zupełnie inna historia).

Pozdrawiam (:

ODPOWIEDZ