[MOC] Katedra św. Jana

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

[MOC] Katedra św. Jana

#1 Post autor: tomey »

Katedra św. Jana - budowana z przerwami prawie tydzień. Oczywiście przy takich konstrukcjach często pojawiają się zmiany koncepcji etc ale w końcu się udało. Mamy tuatj budowie romańskiej katedry ok XIIIw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek praca przy maszkaronach

2 4
6 7 9 11

Kościół zbudowany jest jakby w konstrukcji modułowej - wieże znajdują się na płytce 32x16, nawa główna 32x32 oraz prezbiterium również na 32x32 co pozwala nam na odłączenie prezbiterium i zamknięcie kościoła prostą absydą, czy też dołączenie wież bezpośrednio do prezbiterium
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 19:28 przez tomey, łącznie zmieniany 1 raz.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#2 Post autor: PatrykZ »

Zacznę jako pierwszy. Przepiękna. A jakie długie prezbiterium. Resztę napiszę jak obejrzę wszystkie szczegóły.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#3 Post autor: KUKUS »

Muszę przyznać, iż ostateczna wersja katedry wyszła bardzo ciekawie :) I ile się tutaj dzieje- jest rzeźbiarz tworzący figury, rusztowanie dla robotników, kamieniarze... długo bym musiał wymieniać :) poza tym ciekawy pomysł na samą konstrukcję- widać, że ktoś napracował się solidnie nad nią...

...popracowałbym jedynie nad witrażami w oknach...

Yfronus

#4 Post autor: Yfronus »

KUKUS pisze: ...popracowałbym jedynie nad witrażami w oknach...
a nie zauważyłeś że niektóre okna dopiero wykuwają?
gdybym ja taką budował(oczywiście nie z LEGO) to okna bym wstawiał na samym końcu, a nie na początku

a co do Katedry to wyszła ci zarypiście tomey. świetnie wykonałeś nie zbudowany do końca murek, a goście budujący dach są niesamowici.

aż się chce jakiś budyneczek zrobić...
szkoda że mam tak mało szarych klocków...

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#5 Post autor: rourk3 »

Witam
bardzo duża budowla, co zawsze budzi podziw. Podoba mi się klimat w stylu przyszłorocznego Castle. Fajne są te szczególiki :)
Ostatnio zmieniony 2011-01-08, 14:06 przez rourk3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#6 Post autor: grevious27 »

Bardzo ciekawa budowla. Fajnie wygląda to rusztowanie i minifigi stojące na nim. Super wykonane detale :)
Why so serious?

Marcinojad

#7 Post autor: Marcinojad »

romańskiej katedry ok XIIIw.
no nie mogę się z tym zgodzić

katedra jest wybudowana w stylu Gotyckim świadczy o tym strzelistość budowli duża liczbą okien i rozeta (różą) nad ołtarzem po za tym jest na planie krzyża

styl romański to małe budowle z okienkami strzeleckimi służyły tagże do obrony ludności są niewysokie

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#8 Post autor: tomey »

Marcinojad, nie zgodze się. W Polsce w XIIIw. budowano dalej budowle w stylu romańskim z lekkimi naleciałościami gotyku, okna są wybitnie romańskie w tym kościele - podwójne z kolumienką pośrodku, a także sporo mniejszych z łagodnym łukiem. Kościół jest na planie prostokąta a nie krzyża. Strzelistośc? Też można dyskutować ma po porstu wysoką wieże co też się zgadzało. Jedynie co wg mnie to ta rozeta może być dyskusyjna.
37236809 nowe gadu:)

Marcinojad

#9 Post autor: Marcinojad »

taka mieszanka stylów no nie wnikam a możesz powiedzieć czy jest to budowane na podstawie katedry we Wrocławiu ??

po za tym od razu rzuciła mi się ogromna ilość okien które uniemożliwiły by jaką kolwiek obronę

ale ogólnie budowla wygląda niesamowicie i bardzo mi się podoba :)
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 20:17 przez Marcinojad, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#10 Post autor: tomey »

Hmm... coś w tym jest. Ale dwuwieżowe fasady miały niemalże wszystkie polskie średniowieczne katedry - Wrocław, Kołobrzeg, Kraków, Gniezno. PS nie każdy romański kościół musiał spełniac funkcje obronne
37236809 nowe gadu:)

Marcinojad

#11 Post autor: Marcinojad »

ale okna wzdłuż całej budowli wskazują ze powinny być tam witraże a to jest już typowa cecha baroku przez co wnętrze stało by się jaśniejsze

ale tak jak powiedziałem jest to mieszanka wiec ma cechy obu stylów po za tym jestem pod wrażeniem ilości szczegółów i realizmowi pracy bardzo mi się podoba :D

coeur_de_lion

#12 Post autor: coeur_de_lion »

Konstrukcja fajna, ale teoretyczna przystawka nie bardzo.

W 1146 roku Suger buduje w St-Denis pierwszą gotycką katedrę.
A polskie katedry romańskie z XIII wieku? Wiek XIII to czas rozbicia dzielnicowego i większysch przedsięwzięć budowlanych nie było - poza Śląskiem, który nota bene był pionierem gotyku i XII oraz XIII wieczne budowle śląskie są jak nabardziej gotyckie (kościół św, Krzyża Brodatego czy też katedra wrocławska oraz inicjatywy cystersów w tych rejonach).

Twój kościół jest Romański, ale ma gotyckie przypory rodem z XIV wieku (np. małopolska). Także i maszkaronów nie rzeźbiono "na górze" tylko prefabrykowano i wiążą się one z gotykiem ile-de-france okresu Ludwika IX.

Katedry romańskie najczęściej były transeptowe i miały dwa chóry - prawie nigdy rozety w prezbiterium.

Twój kościół wygląda jak coś na przejściu między romanizmem a gotykiem może Magdeburg, może Naumburg czy Bamberg. Ale tam są dwa chóry.

Sory, że się na poczatek mądrzę. Ale budowla bardzo mi sie podoba.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#13 Post autor: Ex3qtor »

Bardzo dobry pomysł z uwiecznieniem budynku "w stanie budowy"... Genialne np. dla zamaskowania braków w budulcu ;-). Sporo ludności "coś" robi, przez co scenka żyje... Widać, że zastanowiłeś się nad tą pracą...
Rusztowanie, piec do cegieł - niby proste, ale czasem się o takich rzeczach zapomina...
Jeśli ten "kościółek" - ma być częścią Twojej makiety - życzę powodzenia w dalszym ciągu :-)
Jakby to nie wynikało z tego, co napisałem - praca mi się podoba.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Rakenski

#14 Post autor: Rakenski »

Kawał dobrej roboty. Nie podoba mi się jednak płot. Może przez to, że jest za mała odległość między nim a ścianą.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

Bardzo ciekawa rzecz. Pomimo paru niedoróbek podoba mi się i z zainteresowaniem obejrzałem wszystkie zdjęcia.
Choć jestem laikiem w dziedzinie architektury sakralnej (jak i wszystkiego, co sakralne :) to kilka drobiazgów budzi mój niepokój:

- Drzewa, kwiaty i inne zielsko nie powinno znajdować się tak blisko murów. Przed budową powinno zostać wycięte.
- Zielsko porastające dopiero co budowany murek dookoła - jak zdążyło tak szybko wyrosnąć?
- Cmentarz - katedra jeszcze nie skończona, a już zdążyli dookoła pochować ludzi?

Powyższe rzeczy nasuwają mi myśl, że chciałeś zbudować gotową katedrę, i w pewnym momencie zdecydowałeś, że pokażesz ją w trakcie budowy, choć być może nie mam racji.

- Czerwony piec - lepszy byłby biały lub beżowy, i chyba nie powinien przylegać do budowli.
- Koło 'dźwigowe' wydaje mi się zbyt potężne, przez to wieża silnie mi się kojarzy z szybem kopalnianym.
- Dach nad wieżą - brakuje choćby niewielkiego nawisu.
- Piaskowozielone dachówki zamiast czarnych byłyby pięknym zwieńczeniem całości. Ciemnoniebieskie wyrzuciłbym - wprowadzają niepotrzebne zamieszanie.
- Druga część katedry wydaje się doczepiona na siłę - brakuje płynnego przejścia pomiędzy obydwoma segmentami.
- Podoba mi się rzeźbiarz, tylko czy jego podest nie powinien byc jakoś umocowany - albo na linach, albo na rusztowaniu?
- Rusztowanie przy wieży jest fajne, i szkoda że nie zrobiłeś więcej podobnych, czy też np. wiszących rusztowań - przy tak wielkiej budowli jedno to zdecydowanie za mało.
- Na Twoim miejscu zupełnie zrezygnowałbym z gotowych ścianek.
- Przydałby się ksiądz z kieliszkiem doglądający budowy.

To tyle, dziękuję.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ