Usuwanie tła

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hippotam

#16 Post autor: Hippotam »

Adobe Photoshop CS to wydatek rzędu za dwa i pół tysiąca. Proponuję kupic za to klocki, a do wycinania tła użyć czegoś darmowego. U mnie sprawdza się Paint.NET, a łopatologiczną procedurę opanowywuje już mój 5-letni syn, więc to naprawdę jest łatwe. Może komuć się przyda, więc opiszę w skrócie:

1. Zdjęcia robimy na bialym tle, namiot bezcieniowy niepotrzebny, szkoda miejsca (i kasy). Scenę oświetlamy kilkoma najtańszymi lampkami z IKEI:
Obrazek
2. Po załadowniu zdjęcia do programu podjasniamy je uzywając opcji Levels
3. Tło zaznaczamy Magic Wandem, eksperymentalnie dobierając tolerancję (15-30%) i wycinamy. Dla wygody, podkładam pod zdjęcie warstwe czarnego tła, wtedy wiem dokładnie co wyciąłem.
4. Recznie (gumeczką) wycinamy pozostałe drobne "farfocle"
5. Podkładamy białe tło, sklejamy warstwy.
6. Gotowe:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-11-22, 00:45 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2787
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#17 Post autor: Ciamek »

Bardzo fajnie, że ktoś stworzył poradnik : o)

A może coś napiszesz też o użyciu zaznaczania (polygonal lasso tool - klawisz 'L') ?
Dla mnie to była lepsza metoda, może komuś też się przyda.
Sariel pisze:Dokładnie tak samo. GIMP to 99% Photoshopa.
G* prawda. Niech mi ktoś powie jak w GIMPie w szybki sposób uzyskać efekt taki jak w PS po zastosowaniu na warstwie Blending Options -> inner glow / outer glow : o/
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#18 Post autor: Sariel »

Ściągnąć jedną wtyczkę Ciamku, to wszystko. Tylko nie próbuj się krzywić na konieczność ściągania wtyczek, bo napiszę coś o Twojej przeglądarce :)
Ostatnio zmieniony 2008-11-22, 00:52 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2787
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#19 Post autor: Ciamek »

Sariel pisze:Ściągnąć jedną wtyczkę Ciamku, to wszystko.
Ha, zbawca! Spróbowałem i nawet cośtam zadziałało.
A tego mi najbardziej brakowało po przesiadce, dzięki : o)
Sariel pisze:Tylko nie próbuj się krzywić na konieczność ściągania wtyczek, bo napiszę coś o Twojej przeglądarce :)
Eee, ale czemu miałbym się krzywić i co jest nie tak z moją przeglądarką? : o)
Zdrufko, Ciamek

rh

#20 Post autor: rh »

Sariel pisze:bo napiszę coś o Twojej przeglądarce :)
Ciamek pisze:Eee, ale czemu miałbym się krzywić i co jest nie tak z moją przeglądarką? : o)
Sariel odpuść sobie swoją firefoxofobię ;) Ja korzystam osobiście z obu przeglądarek i są rzeczy, w których opera bije na głowę ff i odwrotnie. Ale to nie miejsce o tym.
Rourk3 i Hippotam - wielkie dzięki za to, co napisaliście. Czego by nie mówić, fotografowanie modeli z LEGO jednak jest niełatwą sztuką i sam nieraz się łapię na tym, że dużo łatwiej zrobić dobre zdjęcie krajobrazu niż małego modelu. Ja osobiście zawsze mam problem z cieniami - czy zostawić, czy usunąć. Jeśli usunąć, to jak, by to wyglądało sensownie. Przy najbliższej okazji będę musiał zastosować opisaną przez Hippotama - jeszcze raz wielkie dzięki - metodę. Ciekawy jestem, co mi z tego wyjdzie...


PS: Sariel, Co do GIMPa to powiedz mi, jaka jest równie dobra wtyczka do niego, no chyba że ma to już w sobie, która pozwala na tak łatwe manipulowanie zdjęciami jak Camera Raw (która w obecnej wersji także obsługuje jpg'a, a to jest wielce przydatne).
Ostatnio zmieniony 2008-11-22, 01:56 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#21 Post autor: Sariel »


Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#22 Post autor: Robson »

Jeszcze mi do Corel Paint Shop Pro X wytłumaczcie to jesteście boscy xD :P Bo tam się jakoś motam i nie moge xD
Cb1100RR

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#23 Post autor: Ex3qtor »

Skoro już przy edycji zdjęć jesteśmy, miałbym ewentualną prośbę do kogoś "kumatego", jak za pomocą np. Gimpa "zrobić" tło dla swojej pracy. Mam na myśli niejako "wklejenie" zdjęcia swojej pracy w jakieś inne. Być może nie jest to szczególnie trudne, ale jako że ja się na tym nie znam totalnie, za wszelką poradę byłbym wdzięczny.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...


Yfronus

#25 Post autor: Yfronus »

krpablo pisze:(nie, nie jest to styropian :D), taka biała pianka.
to sie nazywa styrodur ;)

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#26 Post autor: rourk3 »

X3qtor pisze:Skoro już przy edycji zdjęć jesteśmy, miałbym ewentualną prośbę do kogoś "kumatego", jak za pomocą np. Gimpa "zrobić" tło dla swojej pracy. Mam na myśli niejako "wklejenie" zdjęcia swojej pracy w jakieś inne. Być może nie jest to szczególnie trudne, ale jako że ja się na tym nie znam totalnie, za wszelką poradę byłbym wdzięczny.
Robisz tak samo jak w poradniku, tylko na nowy obrazek wklejasz zdjęcie i dopiero na to model. Ustawiasz w odpowiednim miejscu i skalujesz z wciśniętym shiftem, aby zachować proporcje.

spacelord
Posty: 964
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#27 Post autor: spacelord »

Fajny poradnik :)
Ja zawsze wymazuję gumką (dobieram co chwilę wielkość i tolerancję) i jakoś idzie (wolno :/). Można podkładać pod takie wymazywanie tło (na innej warstwie) i od razu widać efekty. Różdżki nie używałem, bo w wielu sytuacjach słabo wypada i i tak kończy się na gumce...

Miałem kiedyś starego Corela 8 i w nim (tzn Corel-paint) było coś takiego jak 'wtapianie' - bardzo fajna i pożyteczna funkcja, i jakoś nie znalazłem niczego podobnego ani w nowych Corelach ani w Photoshopie (możliwe że to jest to inner/outer glow) - ale przy następnym obrabianiu zdjęć już będę musiał to znaleźć bo często znacznie polepsza jakoś osadzania obiektów w innym tle...

Awatar użytkownika
Legate Scimitar
Posty: 138
Rejestracja: 2008-04-01, 21:17
Lokalizacja: Czarna Dziura
brickshelf: Scimitar

 

#28 Post autor: Legate Scimitar »

Bardzo fajny poradnik i super że opisaliście jak to w gimpie robić (innego programu mój komputer w tym momencie nie udźwignie) :)

O ile dobrze pamiętam to przy robieniu zdjęć do rozpraszania światła można jeszcze użyć agrowłukniny (czy jakoś tak się to nazywało) - z jej pomocą bardzo dobrze rozpraszały się cienie przy kręceniu kamerą cyfrową, a sam materiał kosztuje grosze...

Awatar użytkownika
V3speer
Posty: 66
Rejestracja: 2008-02-25, 12:42
Lokalizacja: Dobre Miasto

#29 Post autor: V3speer »

spacelord pisze: Miałem kiedyś starego Corela 8 i w nim (tzn Corel-paint) było coś takiego jak 'wtapianie' - bardzo fajna i pożyteczna funkcja, i jakoś nie znalazłem niczego podobnego ani w nowych Corelach ani w Photoshopie
W Photoshopie wtapianie jest pod ctrl+d po zaznaczeniu tego, co chcesz wtopić :P

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#30 Post autor: lugomina »

spacelord pisze: Miałem kiedyś starego Corela 8 i w nim (tzn Corel-paint) było coś takiego jak 'wtapianie' - bardzo fajna i pożyteczna funkcja, i jakoś nie znalazłem niczego podobnego ani w nowych Corelach ani w Photoshopie (możliwe że to jest to inner/outer glow) -
Jakie znowu Inner/Outer Glow, to jest do robienia neonów i swietlistej aury na Warstwach/Layers ;P

Z tym wtapianiem masz na mysli Feather albo Smooth? Zaznacz cos rózdzka, wejdz w menu Select, znajdz opcje Feather lub Smooth, wyskoczy okienko z iloscia pixeli, nastaw powiedzmy na 2-1 pixele, albo eksperymentuj z liczba, potem zrób Clear i nie bedzie Ci potrzebna zadna gumka syzyfowa ;)
Ja sie do uzywania gumki nigdy nie ponizam ;P
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

ODPOWIEDZ