[MOC] Miniautobusy

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

[MOC] Miniautobusy

#1 Post autor: rh »

Obrazek
Swego czasu na forum pojawiło się kilka miniciężarówek. Nie będę ukrywał, że mi się bardzo podobały. Wtedy mi, wielkiemu fanowi autobusów, zaświtała pewna myśl: "a ciekawe, jak by wyglądał autobus w takiej skali? Warto by spróbować coś takiego zbudować." I po paru dniach powstały dwa malutkie autobusy - najpierw czerwono-żółty (malowanie zbliżone do MPK Wrocław), będący odpowiednikiem czegoś, co często widujemy w większych miastach, czyli zwyczajny 12-metrowy autobus miejski niskopodłogowy. Natomiast biało-czerwony jest inspirowany miejskimi 15-metrowymi autobusami piętrowymi Neoplan Megashuttle N4032/4.
Obrazek
Źródło.

Ale … jak to zwykle u mnie bywa, zaczęło się na autobusach i stwierdziłem, że mógłbym spróbować dorobić do tego jakiś przystanek autobusowy … wraz z przystankiem powstał najpierw jeden pas jezdni, potem drugi … potem stwierdziłem, że warto dorobić drugą stronę, ale tam miały być prowadzone roboty drogowe. No i właśnie te roboty drogowe spowodowały, że przez długi czas nic się z tym nie działo, aż mój brat (Scrat) się na mnie zirytował i zbudował walec (którego nie miałem pomysłu jak ugryźć, znaczy podwozie istniało, góra nie … on dorobił górę lekko modyfikując dół). Natomiast wywrotka, jak widać, jest lekką przeróbką ciężarówki Longera (walec i wywrotka nie znajdują się na głównym zdjęciu, gdyż kompletnie nie mam przesłanek by rościć sobie do nich jakiekolwiek prawa w kategorii MOC) .
A oto wszystkiej pojazdy na jednym grupowym zdjęciu:
Obrazek
A także "finalne" zdjęcie:
Obrazek

Galeria (po upublicznieniu).
Deeplinki: 001 - 006

PS: To jest mój kompletny debiut w tej skali (jak to brat stwierdził - "Ty w mikroskali, ja buduję ciężarówki - świat się wali").
PS2: Zdjęcia... z jakości nie jestem zbytnio zadowolony, ale trochę zdrowia i tak dla nich straciłem. Jak mi ktoś powie, że robienie zdjęć modeli jest sprawą banalną, to chyba ubiję...
Ostatnio zmieniony 2008-12-02, 17:11 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#2 Post autor: Hezar »

Całkiem ładnie jak na tak małą skalę.
Przednie szyby autobusów wykonane w bardzo oryginalny sposób, całość jak najbardziej na plus (tylko walec jakby nieco za mały).
Ten miejski to zapewne "Solaris" rodzimej produkcji - poznaję po tylnej klapie silnika ;)

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mikolaj »

Bardzo mi się podoba!
Ten zółto-czerwony autobus jest super, fajnie zrobiłeś tez przystanek, a zwłaszcza kosz na śmieci:)
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#4 Post autor: rourk3 »

Witam
autobusy są świetne! Ale wg same prezentują się lepiej. Fragment ulicy jest wg mnie za kolorowy, za dużo różnych kolorów.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#5 Post autor: grevious27 »

Fajnie Tobie wyszło. Ten czerwono-żółty autobus świetnie wygląda. Te żółto-czerwone kafelki przy przystanku mi nie pasują.
Ostatnio zmieniony 2008-12-02, 16:19 przez grevious27, łącznie zmieniany 1 raz.
Why so serious?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

No w końcu! :D
Ślicznie to wszystko wyszło :)
Ale żółtoczerwona kratownica wokół przystanku do wywalenia. Jednolity kolorystycznie teren wyglądał by lepiej.

Widzę reklamę LugPolu ;)

Teraz rób taką dioramę w skali minifig!
Ostatnio zmieniony 2008-12-02, 16:22 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#7 Post autor: Jerac »

W zasadzie autobus miejski jest dokładnie taki jakbym bym go samemu zrobił, no może pobawiłbym się w teksturę drzwi - ale to naprawdę nie jest obowiązkowe. Natomiast mógłbyś wyciąć maleńkie białe kwadraciki i napisać na nich cienkopisem numer linii - ot, drobny ale definiujący detal.

Duży autobus troche przypomina jakiś budynek - słupki tworzą nieciekawą teksturę. Proponuję same slupki zrobić ciemnoszare, tak aby na autobusie wytworzyły się poziome pasy, to trochę rozbije tą kratkowatość, no i optycznie wydłuży autobus.

Aha, na ludziki w mikroskali kombinowałem z round brickami i round plates (żółty i jakiś brązowy/tan/czarny jako włosy). Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale odnoszę wrażenię że obecność przystanku i autobusu pomogła by "ustalić" czym są te mikroludziki i ostatecznie wprowadzić sporo ruchu do dioramki.

Fajnie widzieć jak na jakiś stary własny pomysł wpada niezależnie ktoś inny i realizuje go na tyle dobrze żeby nie chciało się poprawiać :>

Kaczor

#8 Post autor: Kaczor »

Piękna scenka. Najfajniejszy ten miejski :)

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#9 Post autor: bartek_mi »

ha
ja tez zbud9owalem autobus niesiony mikrotruckami - tez zolto-czerowny na ksztalt kolorystyki warszawskiego ztm.
ale nie wyszedl tak dobrze jak Twoj - podoba mi sie. szczegolnie cienkie zolte ramy okien. naprawde niezle. moze tylko przod bym zrobil bardziej kanciasty - ale ja lubie kanciastosc :)

bardzo fajne. scenka tez niczego sobie, choc moze ciut za bogata i przycmiewa pojazdy.

rh

#10 Post autor: rh »

Wielkie dzięki za wszelkie komentarze :) Bardzo mnie cieszą wszelkie pozytywne opinie - właściwie nawet jestem nimi mile zaskoczony.
M_longer pisze:Teraz rób taką dioramę w skali minifig!
Heh... z wielką chęcią, ale tam już powinien się znaleźć cały dworzec autobusowy - ale na chwilę obecną sama myśl o tym, jak to by było wielkie, mnie przytłacza.
Jerac pisze:Natomiast mógłbyś wyciąć maleńkie białe kwadraciki i napisać na nich cienkopisem numer linii - ot, drobny ale definiujący detal.
Pierowotnie miała być naklejka z całym wyświetlaczem z numerem i trasą linii, jednak naklejki po wydrukowaniu i naklejeniu wyszły .. mizernie (naklejki wersja pierwotna - szczególnie problem z różnicą barwy po wydrukowaniu, pomimo korzystania z wartości RGB z peeronowskiego color charta).
Jerac pisze:na ludziki w mikroskali kombinowałem z round brickami i round plates (żółty i jakiś brązowy/tan/czarny jako włosy)
Myślałem o tym, ale miałem wrażenie, że tak zrobione mogą być trochę za małe .. ale z drugeij strony wystarczy zmniejszyć śmietnik, a wtedy i te będą miały sens w zachowaniu skali.

Co do kratownicy na przystanku - to jest właśnie idealny przykład, kiedy opinia autora różni się od opinii widzów, ale będę musiał spróbować wygrzebać więcej bricków w kolorze DBG (o ile w ogóle mam jeszcze...) i spróbować to ujednolicić.

Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelkie opinie ;)
Ostatnio zmieniony 2008-12-02, 17:20 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#11 Post autor: V1 »

Autobus miejski jest piękny! rewelacyjny!!!
uważam że wszelkie naklejki są zbędne - i bez nich nie ma wątpliwości, co to jest. A to bardzo istotne, że osiągnąłeś zamierzony, świetny efekt przy użyciu wyłącznie klocków - bez dodatkowych, nielegowych elementów.

Czy w autokarze nie lepiej by wyszło, gdybyś zrobił całą ścianę czarną, bez wydzielania słupków? Tym bardziej że w oryginale też jest cała czarna.

Rourk:
Fragment ulicy jest wg mnie za kolorowy, za dużo różnych kolorów.
Miło, że wyjaśniłeś ten termin :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: szww »

Sliczne, szczegolnie przypadl mi do gustu mniejszy Neoplan (pociagnac tylko dach na zolto i bedzie idealnie ;) )

Co zas wiekszego, odnosze wrazenie, ze jest troszke za wysoki, tak o jakias jedna plytke

mucia

#13 Post autor: mucia »

Podejdę do tego Moc'a zupełnie inaczej niż szanowni 00453005_0000002owicze. Po pierwsze to coś stało jakiś miesiąc w kącie i zachodziło kurzem. Drogi pan RH nie pozwolił mi użyczyć szarych klocków do mojej budowli, więc z radością cieszę się, że mission complete i w końcu będę mogła rozebrać ulicę. Z wielką ulga dostałam linka do tego postu gdyż wiem, że jak w piątek pojawię się w Lubaniu będę mogła spokojnie zająć się zabawą Moc'a (czyt. przypadkową destrukcją podczas testowania poszczególnych elementów) oraz uzyskaniem szarych klocków do mojego domku :)

p.s panie RH czy jeśli w końcu zbudowałeś to coś to czy w końcu będziemy mieli czas pójść na piwo ? :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

mucia pisze:oraz uzyskaniem szarych klocków do mojego domku :)
Który oczywiście pokażesz na LugPolu? :P

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#15 Post autor: szarikm »

mucia pisze:Drogi pan RH nie pozwolił mi użyczyć szarych klocków do mojej budowli, (...) jak w piątek pojawię się w Lubaniu będę mogła spokojnie zająć się zabawą Moc'a (czyt. przypadkową destrukcją podczas testowania poszczególnych elementów) oraz uzyskaniem szarych klocków do mojego domku :)
fiu fiu fiu, a podobno to facet ma zbudować dom :)

ODPOWIEDZ