[MOC] Wheel Loader

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

[MOC] Wheel Loader

#1 Post autor: Fiołkowa Furia »

Caterpillar Wheel Loader

Obrazek

Dane:

Waga: 1,33kg
Wymiary (dł/sz/wys): 47s/21s/21s
Napęd: PF XL z redukcją 3:1; 4x4
Skręt: PF Medium
Pneumatyka: 3 siłowniki, 2 niezależne obwody, każdy z własnym kompresorem (napędzanym RC) i Sarielowym autozaworem

Witam!
Chciałbym zaprezentować swój drugi MOC, ładowarkę z lekka wzorowaną na Caterpillarze 950H. Nie jest to w żadnym razie dokładny model tejże, potrzebowałem po prostu jakiegoś wzorca by nie stworzyć czegoś komletnie oderwanego od rzeczywistości.

Priorytetowym celem przy tworzeniu tej ładowarki było to, by była ona w pełni zdalnie sterowana, a jednocześnie w miarę proporcjonalna. Założenie zdalnosterowalności udało się spełnić w 100%, a co do wymiarów, ładowarka jest trochę za szeroka, ma także lekko za długi i zbyt nisko zwisający kuper. Jeśli chodzi o estetykę i wygląd to zostały one poświęcone na ołtarzu proporcjonalności.
BBox początkowo miał wisieć z tyłu, za silnikami RC, a wieżyczki ir być w kabinie, ale raz że powiększało to kuper, dwa, powodowało bardzo niefajny rozkład masy, i gdy któreś tylnie koło najechało na przeszkodę to model wykonywał śliczny, ale zupełnie niepożądany obrót względem tego koła.
Jak wspominałem model posiada dwa niezależne obwody pneumatyczne sterowane autozaworami pomysłu Sariela, trochę zmniejszonymi i bazującymi na starych przełącznikach.

Obrazek

Do przeniesienia napędu na przednią oś uzyłem podwójnego (podwójnego, ponieważ nie chciałem by prędkość przedniej osi falowała na zakrętach ) cardana z krzyżakami zrobionymi z Pin Joiner Round with Four Bars 1L (Castle się przydaje \o/ ). Przednia oś jest zamocowana na sztywno, tylnia na kolebce bez stabilizacji. Coprawda nie posiada zbyt imponującego wychyłu, ale zawsze lepsze to niż nic. Jako kół użyłem opon z Red Beast (są praktycznie tak duże jak te z JG, a szersze i bardziej płaskie) nałożonych na felgi 68.8. Pod względem średnic elementy te pasują idealnie, natomiast gorzej wygląda sprawa z szerokością, opona trzyma się tylko na jednym rancie, jednak nie zauważyłem by w czymś to przeszkadzało.

Obrazek

Skręt jest oparty na jednej obrotnicy, którą obraca pf medium przy użyciu ślimaka. Nie wygląda to niestety tak jak powinno, ale jest stabilne. Napęd także działa poprawnie, nic nie skacze.
Ramię jest troszkę dziwnie obudowane, ale jak sądzę jego geometria jest raczej dobra, łyżka podczas podnoszenia pozostaje zasadniczo w jednej pozycji i podnosi się ponad kabinę.

Galeria będzie tutaj: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=355573
Direct linki (od 20 do 35): http://www.brickshelf.com/gallery/Fiolk ... ader/1.jpg
Filmik: http://pl.youtube.com/watch?v=A8O_3CKzMqM

ps.1 Zdjęcia jakość mają raczej średnią z uwagi na robienie ich w nocy.
ps.2 Podziękowania dla Szanownego Pana Operatora Longera za pomoc w ich obróbce, dzięki czemu do czegoś się nadawają :) )
ps.3 Filmik miał pokazywać coś ciekawszego, ale słabe akumulatorki + zimno na zewnętrzu spowodowały, że nie udało się zrealizować planu ;/
ps.4 Co do strzelania, które słychać na filmiku to są to double bevele przenoszące napęd do skrętu, takie brutalne sprzęgło.

Pozdrawiam, Fiołek.
Ostatnio zmieniony 2008-12-09, 01:51 przez Fiołkowa Furia, łącznie zmieniany 4 razy.
<szarikm> trzy odcinki XXX - starczy na dzis

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Wygląd nie powala, ale widać co to jest. Za to stopień upchnięcia mechaniki robi duże wrażenie, no i działaniu nie można nic zarzucić. Podoba mi się sensownie dobrana prędkość napędu i skrętu, ogólnie fajny temat, gratuluję. Wydaje mi się że w wyglądzie możnaby łatwo wiele poprawić (np. zabudować przednią oś żeby dyfry aż tak nie wystawały), ale i tak jest dobrze :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Bardzo mi się podobają koła. Może niezbyt pasują do koparki, ale wyglądają bardzo ciekawie. Możesz podać link do felg i opon ?
Bardzo słabe zdjęcia. Nie wiem czy dlatego że robione komórką, czy za duża kompresja (swobodnie mógłbyś im dać po 180kb).
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

#4 Post autor: Fiołkowa Furia »

Dodałem fotki bez kompresji i rozjaśniania, wyglądają troche lepiej, ale ciemniej ;<
Numerki od 20 do 35.

Koła składają się z tych felg + opony z zestawu 8378 bądź 8369.

Co do wyglądu to myślałem, o jakimś zamaskowaniu tego dyfra, ale wtedy musiałbym ramię przebudować, bo nie schodziłoby do samego dołu :)
Ostatnio zmieniony 2008-12-07, 22:29 przez Fiołkowa Furia, łącznie zmieniany 2 razy.
<szarikm> trzy odcinki XXX - starczy na dzis

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

Ciekawy model, jednakże całościowo średnio mi się podoba.
Kompletna klapa jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny - ten MOC jest po prostu brzydki i pokraczny.
Moim zdaniem postawiłeś tylko i wyłącznie na funkcjonalność, która jest najmocniejszą stroną tej konstrukcji - w końcu to Technic, więc chyba prawidłowo.
Ładowarka bardzo ładnie jeździ, skręca i operuje łychą jak należy, dodatkowo duży plus za starą, dobrą pneumatykę, której jestem wielkim fanem.

Pozdrawiam (:

ODPOWIEDZ