[MOC] Colonial Marines APC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Colonial Marines APC

#1 Post autor: Sariel »

Colonial Marines APC

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 61s / szer. 22s / wys. 19s
Waga: 2.49 kg
Zawieszenie: pełne kolebkowe stabilizowane amortyzatorami
Napęd: na wszystkie koła silnikiem PF XL
Skręt: na wszystkie koła silnikiem PF Medium
Inne: przednia wieżyczka obracana silnikiem 71427, tylna wieżyczka obracana silnikiem PF Medium, drzwi boczne przesuwane silnikiem 71427, otwierane drzwi kierowcy, światła, własne nalepki

Spóźniony prezent urodzinowy dla mistrza Havoca :) Jest zbudowany w tej samej skali co jego druga wersja APC, więc siłą rzeczy będzie wiele elementów wspólnych i porównań - model Havoca [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=6696&highlight=apc]znajdziecie tutaj[/URL].

Zacznę może od tego, że miałem chęć zbudować to cudo już od kiedy Havoc pokazał jego pierwszą wersję, ale konkrety pojawiły się dopiero kiedy na BL trafiłem przypadkiem na tanie ciemnoszare dishe 8x8. Pomyślałem że będą dobrze pasować jako osłony kół których chciałem użyć, i tak zaczęła się spora lista zakupów potrzebnych do tego modelu. Dopiero potem zauważyłem że w swoim drugim modelu Havoc użył dokładnie takich samych dishy w dokładnie tym samym kolorze. Widać pomysł jest dobry ;)
Kto oglądał "Obcego: Zdecydujące Starcie" Camerona, ten będzie kojarzył pojazd. W filmie jest to transporter opancerzony używany do desantu i przystosowany do przewożenia Dropshipem, czyli czymś w rodzaju uzbrojonego lądownika zapewniającego łączność między statkiem na orbicie a planetą pod nim. Choć film ma ponad 30 lat, sceny z APC nadal robią wrażenie, m.in. dlatego że nie cackano się w modele czy efekty komputerowe, tylko zbudowano prawdziwą jeżdżącą wersję w skali 1:1. Nie powstała jednak od zera - widać że już na etapie projektowania punktem wyjścia były holowniki lotniskowe (ang. pushback tug) używane do przestawiania samolotów. Na podstawie dość szczątkowych informacji wygrzebałem ten model, to prawdopodobnie z niego panowie filmowcy zrobili APC - zgadza się i wygląd i waga (fabrycznie taki holownik waży 70 ton, ekipa filmowa odchudziła go o połowę, ale i tak konieczne było wzmocnienie planu zdjęciowego żeby się pod nim nie zawalił):

Obrazek

Holownika szukałem żeby mieć lepsze pojęcie o działaniu całego pojazdu. Mała ciekawostka - oryginalny holownik tego typu ma funkcję sterowania krabowego. W filmie jej nie pokazano, więc albo uznano ją za niepotrzebną, albo mechanika ją obsługująca padła ofiarą odchudzania holownika.

Co do mojego modelu, najpierw parę słów o wyglądzie. Nie obejdzie się bez odniesienia do modelu Havoca, a ponieważ twórca obiecał się nie przejmować jak mu wytknę jakieś wady, więc zacznę właśnie od tego :) Wada jest tak naprawdę jedna: inaczej niż w oryginale ukształtowany przód pojazdu. Oryginał miał górny pancerz w postaci jednej, gładkiej skośnej powierzchni i szybę kierowcy wysuniętą do przodu równo ze ścianą za przednią wieżyczką. U Havoca powierzchnia górnego pancerza jest złamana, a szyba wysunięta znacznie do przodu. Postanowiłem się więc skupić na dokładnym oddaniu całej bryły pojazdu, a mniejszą uwagę przywiązywać do drobnych detali, którymi i tak nie przeskoczyłbym poziomu Havoca. Dlatego model Havoca ma np. tylne światła dokładnie takie jak powinien, a u mnie są one zrobione nieco inaczej.

Obrazek

W kwestii koloru, postawiłem na sprawdzoną czerń, bo zbudowanie APC w wersji całkowicie ciemnoszarej zwyczajnie nie leży w moich możliwościach finansowych. Postarałem się jednak żeby model był możliwie jednobarwny, jak oryginał, nawet jeśli to oznaczało mniejszą paletę części do wyboru.
Kilka innych drobiazgów które zmieniłem w stosunku do Havoca to drzwi - zrobione na grubość studa wydawały mi się straszliwie grube, więc zrobiłem je z płytek, dzięki czemu choć są niewiele cieńsze, to nie sprawiają tak masywnego wrażenia. Odpuściłem sobie także wykaflowanie górnego pancerza - mi taki wzór kojarzy się z płytką brukową, więc szukałem czegoś innego. Stanęło na dużych tilesach ze studami, które starałem się tak ułożyć, żeby przypominały płyty pancerza przynitowane do kadłuba. Czy to jest lepsze rozwiązanie - ocenicie Wy.
Kwestia kół - wiem, że do tych użytych przez Havoca niektórzy się modlą. Osobiście od początku chciałem użyć kół z 8448, z trzech powodów. Po pierwsze, bardzo lubię ich opony które wydają mi się znacznie bardziej realistyczne z wyglądu niż w starych typach kół. Po drugie, żadne inne koła nie mają tyle miejsca wewnątrz felgi, a miejsce było niezbędne żeby w tej szerokości zmieścić napędzane skrętne zawieszenie. Po trzecie wreszcie, koła z 8448 mają felgi o średnicy dokładnie dishy 8x8, więc założyłem że dishe będą przylegać do nich lepiej niż do innych kół - one nie są do nich po prostu przystawione, ale wchodzą trochę krawędziami pod oponę, i wydaje mi się że dzięki temu wyglądają jak integralna część koła. Natomiast oczywistą wadą wybranych przeze mnie kół jest szerokość znacznie powyżej tej wynikającej ze skali.
Ostatni szczegół w wyglądzie - górne boczne krawędzie kadłuba, które muszą podnosić się od przodu ku tyłowi pojazdu. U Havoca idą one prawie równo, a tylko w połowie mają duży uskok w pionie. Wydawało mi się, że to jakieś uproszczenie dopóki nie zobaczyłem schematów oryginalnego APC - tam faktycznie jest taki uskok, wybacz że w Ciebie zwątpiłem Havoc :) Po zastanowieniu się nad tym postanowiłem odejść od oryginału i zadbać o wyrównane podnoszenie się tych krawędzi. Jeśli widząc rozwiązanie Havoca tylko 10% ludzi zorientuje się, że tak właśnie wygląda to w oryginale, to sorry ale dla mnie liczy się pozostałe 90%.

Obrazek

Jest jeszcze sprawa nalepek - jest ich dużo, znacznie więcej niż w oryginale. Okrzyczcie mnie, ale jakoś nie widzę wozu bojowego bez żadnych oznaczeń poza przodem (jak było w filmie). Dlatego oprócz zgodnych z oryginałem nalepek na "masce" (które spaprałem, bo jak zwrócił mi uwagę Havoc poprawne oznaczenie to 542/GTMS, nie GTM5) dodałem kilka innych, w tym jedną w charakterze drobnego żarciku ("We don't brake for xenos" na krawędzi prawego tylnego błotnika). Dwie z nalepek bazują na oryginalnych filmowych oznaczeniach korpusu Kolonijnych Marines, które udało mi się wyszperać w sieci - są to te oznaczone czerwoną gwiazdką poniżej:

Obrazek

Teraz parę słów o działaniu. Spodziewałem się z początku problemów z upchnięciem mechaniki, ale było nieco inaczej. W modelu tej wielkości miejsca jest nawet więcej niż potrzeba, wyzwaniem jest natomiast rozmieszczenie poszczególnych mechanizmów. Przy napędzie i skręcie na wszystkie koła przez środek kadłuba muszą iść wały: napędowy i skrętny, więc wszystkie inne elementy z battery boxem włącznie muszą mieścić się po bokach. To skłoniło mnie w dwóch miejscach do użycia z systemem PF starych dobrych silników 71427, bo były o całe 2 study krótsze niż PF Mediumy. Jeden z tych silników ukryty tuż za maską APC obraca przednią wieżyczkę, drugi kontroluje drzwi przesuwne. W drugim przypadku wyszedł niezamierzony efekt uboczny: te silniki mają tyle przełożeń w swojej wewnętrznej redukcji, że nie zatrzymują się od razu po wyłączeniu. W połączeniu z drzwiami przesuwnym dało to fajny efekt bezwładności, drzwi przesuwa się tak jakby rzeczywiście dużo ważyły. Przy silniku jest oczywiście sprzęgło, więc można przesuwać je też ręcznie.
Właśnie, konstrukcja drzwi bocznych nie jest tak prosta jak się wydaje. Z początku chciałem je całe zamontować na pionowym słupku z bricków 1x2 z dwiema dziurkami, z użyciem dużej ilości halfpinów. Okazało się to bardzo luźne, bricki wystawione na mocno przesunięty ciężar po prostu się wykrzywiały. Skończyło się więc na wycięciu poziomej dziury w ścianie APC i dodaniu belki na dole drzwi, która dodatkowo je podtrzymuje. Żeby nie było za łatwo, konieczne było jeszcze zaczepienie górnej krawędzi drzwi rynienką z tilesów do kadłuba, żeby pod swoim ciężarem nie wychylały się na zewnątrz. Od tego momentu drzwi zachowują się prawdziwie pancernie.
Obie wieżyczki obracają się z tą samą prędkością mimo różnych silników, bo mają tę samą redukcję a różnica między silnikami to tylko 25 obrotów na minutę. Obie wieżyczki obracane są przez sprzęgło, co pozwala obracać tylną w pełnym zakresie, bez martwienia się o ograniczony zakres przedniej. Oczywiście w filmie tylna wieżyczka zsuwa się na tył APC - zastanawiałem się nad osadzeniem jej na gąsienicy wbudowanej w ścianę pojazdu, żeby to oddać. Takie rozwiązanie prawdopodobnie kiepsko by wyglądało i działało, więc odpuściłem. Wieżyczka potrafi tylko się obracać, a powód zwaliłem na Obcych :)

Obrazek

O układzie jezdnym i skrętnym nie ma się specjalnie co rozpisywać. Wykorzystuje nowe dyfry, które jak zwykle sprawują się bez zarzutu. APC ma nierówno rozłożony ciężar przez konieczność rozmieszczania bebechów na bokach (po lewej stronie jest battery box, po prawej jego ciężar równoważy balast w postaci dwóch silników "kostek" i dodatkowych 50 gramów w postaci kostki z bricków pełnych pinów; może powinienem był użyć Pana Puszystego który ostatnio ważył 88 g), więc dużym problemem była stabilność obu kolebek. Zapewniają ją wał napędowy z odwróconym kierunkiem obrotu między kolebkami, i zestaw 4 ciemnoszarych amorów ustawionych tak, żeby dawały kolebkom dużą twardość za cenę małego skoku.

Obrazek

Niespełnioną ambicją pozostało zamontowanie w APC kamerki bezprzewodowej. Przymierzałem się do zamknięcia jej wewnątrz, za szybą kierowcy, ale wymagało to przesunięcia szyby o 2 study do przodu. Ponieważ nie wiedziałem jaka będzie jakość obrazu przez szybę, ani jaki odbiór z kamery zamkniętej w kadłubie, dałem temu spokój.
I to chyba w zasadzie tyle. Byłem ciekaw jak model wyjdzie wagowo w porównaniu z wersją Havoca skoro nie ma żadnego wnętrza, a tylko mechanikę. To zabawne, że wyszedł identycznie. Będę wdzięczny za komentarze, tyle się napracowałem nad wyglądem tego MOCa że byłem o krok od wystawienia go w dziale MT :)
PS. Specjalne podziękowania należą się lolasowi za nieocenioną pomoc w zakupach 'last minute'.

GALERIA

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BFSE9Yf1JDM[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2008-12-11, 23:22 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Grand

#2 Post autor: Grand »

Nie jest to co prawda Havoc'owy APC, ale bardzo mi się podoba. Znowu sporo w nim zmieściłeś. Jestem ciekaw jak wygląda zawieszenie, mógłbyś zamieścić jakieś screeny z MLCada?

PS. Kiedy mamy się spodziewać latającego Colonial Dropship? :P

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#3 Post autor: TruckeR »

Nie oglądałem filmu niestety, ograniczę się więc tylko do stwierdzenia, że wygląda fajnie, działa ok, więc chyba jest dobrze; koła też są ok, niech Ci będzie ;-)
Sariel pisze:Kwestia kół - wiem, że do tych użytych przez Havoca niektórzy się modlą.
Nie 'niektórzy' tylko trucker we własnej osobie ;-P Stwierdzę tak - są modele, w których 24x43 są niezbędne, o! ;-)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
dzulian
Posty: 105
Rejestracja: 2008-01-02, 17:12
Lokalizacja: Chełm
brickshelf: juliusz
Kontakt:

 

#4 Post autor: dzulian »

Witam

Po obejrzeniu filmu już wiem doskonale kto jest upadłym aniołem :)
I czemu wszechmogącemu brakuje :)
SARIELA !!!!!!!
A tak ogólnie pojazd super.

Pozdrawiam
Nie wiem co się tworzy :( a po drugie nie mam kasy:) A po pierwsze mam drugiego SYNKA

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#5 Post autor: SeezSQ »

Nie podoba mi się ta mała wieżyczka która przeskakuje.. zębatka ze sprzęgłem? natomiast super motyw z tymi drzwiami.. no i świetnie pływa kabina na filmie :D

gratuluje kolejnego świetnego modelu!
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#6 Post autor: Robson »

Ładny !
I tyle myślę że dla Ciebie wystarczy :)
Cb1100RR

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#7 Post autor: martinbb »

Sariel, no proszę - coraz bardziej zbliżasz się do Model Team :D
A to już krok do Systemu ;)
Inspired by NavySEALs

rh

#8 Post autor: rh »

Ciekawie. Czy ładnie - nie powiem, piękne to nie jest :) i znowu czarne - Sariel - miej litość :) lubię czarny, ale co za dużo to niezdrowo :)
A ja dla odmiany chciałbym zobaczyć dokładnie konstrukcję tych odsuwanych drzwi...

PS: taka muzyka to mi się podoba :D
Ostatnio zmieniony 2008-12-11, 23:27 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Grand pisze:Jestem ciekaw jak wygląda zawieszenie, mógłbyś zamieścić jakieś screeny z MLCada?
Nic skomplikowanego, większość widać na zdjęciach od spodu. Może uda mi się trzasnąć fotki jak go będę rozbierał.
rh pisze:A ja dla odmiany chciałbym zobaczyć dokładnie konstrukcję tych odsuwanych drzwi
Hmmm, Obrazek plus Obrazek ?

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#10 Post autor: Misterzumbi »

Jest bardzo obry. Bryla pojazdu jest wysmienita. Z jakiegos powodu podoba mi sie abrdziej niz ten Havoca. Moze dlatego ze mam nadzieje ze z uplywem czasu Havoc pokusi sie o poprawienie swojej wersji, i to w jedynym slusznym kolorze, ciemnoszarym. Daltego chwalenie go na nowo za kazdym razem, sprawi ze nie bedzie nawet probowal.
Wiem ze robi sie nudne, ale Sariel, na milosc Boska, to sa rzeczy ktore buduje sie raz tak dobrze jak to zrobiles, o ile "wymowke" o braku ciemnoszarych klockow akceptuje przy czolgach zbudowanych w dwa dni, to takie cudo powinno byc szare... No, ale kolor niema nic do rzeczy jezli chodzi o oddanie orginalu. Za kazdym razem jak widze zaluj ze swojego do Minifigow rozgrzebalem bez sesji zdjeciowej...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Havoc

#11 Post autor: Havoc »

No Panie Sariel, takie prezenty to ja lubię :)
Ale po kolei:
Sariel pisze:to prawdopodobnie z niego panowie filmowcy zrobili APC
Kurcze miałem i nie mogę znaleźć...miałem zdjęcie zrobione w połowie budowy APC ze skaczącą przy nim ekipą. Może w końcu znajdę.
Sariel pisze:Nie obejdzie się bez odniesienia do modelu Havoca, a ponieważ twórca obiecał się nie przejmować jak mu wytknę jakieś wady, więc zacznę właśnie od tego :)
Ależ Sarielu, jak mógłbym się przejmować tym co sam sobie wytknąłem :D
Sariel pisze:wybacz że w Ciebie zwątpiłem Havoc :)
Jak mogłeś :) ...no dobra, wybaczam.
Sariel pisze:Dlatego oprócz zgodnych z oryginałem nalepek na "masce" (które spaprałem
"Spaprałem" to za duże słowo, zaledwie małe niedociągnięcie.
Sariel pisze:"We don't brake for xenos"
Świetne, nieźle się uśmiałem. Wprawdzie ja traktuję ten model bardzo poważnie, może nawet za bardzo, więc takich nalepek bym tu nie dał, ale nadrabiam tymi na ciężarówkach ;)

Odnośnie funkcji co tu dużo pisać - najwyższy poziom, jak to u Ciebie. Świecące światła też chciałem zastosować w wersji final ale jakoś nie mogę dostać potrzebnych części. No ale nic skoro już są u Ciebie to chyba sobie daruję.
W filmiku mogłeś dać muzykę z filmu. Jakoś Rammstein mi tu nie pasuje ale to rzecz gustu ;)
Grand pisze:Kiedy mamy się spodziewać latającego Colonial Dropship?
Kurcze, dokładnie o to samo chciałem zapytać :D
Misterzumbi pisze:Moze dlatego ze mam nadzieje ze z uplywem czasu Havoc pokusi sie o poprawienie swojej wersji, i to w jedynym slusznym kolorze, ciemnoszarym. Daltego chwalenie go na nowo za kazdym razem, sprawi ze nie bedzie nawet probowal.
Oczywiście, już pisałem, że wersja final będzie w kolorze DkStone, ale jest kilka przeszkód. I nie chodzi już nawet o braki ilościowe budulca ale są części które są niezbędne a Lego ich w kolorze DkStone nie produkuje... trzeba czekać aż zacznie albo szukać alternatywy.
Aha, pochwał nigdy za wiele ale wpływu na moje chęci to nie ma. I tak zbuduję jeszcze tą jedną ostatnią wersję i ani deszcz ani śnieg, ani stado obcych mnie nie powstrzyma ;)
Ostatnio zmieniony 2008-12-12, 01:16 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Nexus 7

#12 Post autor: Nexus 7 »

Super! Jak widze takie cuda to w koncu rozumiem do czego sa te wszystkie dziurawe klocki, zebatki i silniki.
TruckeR pisze:Nie oglądałem filmu niestety,
To akurat nie jest mozliwe, niewierze ... W kazdym razie nie przyznawaj sie do takich rzeczy!

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#13 Post autor: ImpreSariO »

Jest świetny i rzeczywiście brak mu tylko odpowiedniego koloru ale zaczynam się przyzwyczajać do twojego czarnego maniactwa ;) Moment z manualnym otwieraniem drzwi kierowcy mocno mnie rozbawił. W końcu tyle tu techniki że każda rzecz co sama się nie rusza mocno dziwi. Bardzo podoba mi się główne zdjęcie. Ładne ujęcie i efekt z odbijającym się napisem i logiem w dachu APC zdecydowanie przykuły moją uwagę. Świetnie ci to wyszło. Musze jednak ponarzekać na filmik. Jest strasznie długi i nudny. Mogłeś zdecydowanie zmieścić się w czasie trwania Du Hast. Rozumie że chciałeś pokazać go z każdej strony i wszystkie jego techniczne możliwości ale to trwa zdecydowanie za długo. W programach motoryzacyjnych prezentacje najlepszych samochodów trwają niewiele dłużej i są urozmaicone komentarzami, testami i jakimiś porównaniami. Na przyszłość rób krótsze ujęcia i przydało by się więcej dynamiki przy montażu, w końcu ludzie to mają oglądać i się zachwycać. Mimo to model jest genialny i wybacz mi że się tak przyczepiłem. Zboczenie zawodowe (tak jakby).

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#14 Post autor: spacelord »

Robi wrażenie i wyglądem i funkcjonalnością...
otwierane zdalnie drzwi są bardzo fajne, chyba dlatego że chyba takich w modelach technic jeszcze nie było (a przynajmniej mało)... I działka też są fajne...

Ten model wygląda fajniej niż Havoca - wielkość dużo tu daje, no i oczywiście funkcjonalność...

ps
Jak zobaczyłem taki temat w technic to spodziewałem się 'czystego' technic, ze wszystkimi mechanizmami widocznymi - a tu wszystko pochowane :/ - ale tak czy tak bardzo fajny MOC :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Dzięki MZ, ale Havoc ma rację - choćby ten potrzebny drobiazg nie występuje w DkGray:

Obrazek

ODPOWIEDZ