[MOC] Mobile Crane 18 x 8 x 14

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] Mobile Crane 18 x 8 x 14

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Witam.
Mogę się założyć że wielu spośród użytkowników LugPolu ma projekty oznaczone jako 'na kiedyś'. Ja również mam taką listę.
Jeden z modeli 'na kiedyś' stał się modelem 'na teraz' :)

Tak, to kolejny dźwig. To się już robi nudne, nie? ;)
Jednak ten różni się kilkoma rzeczami od poprzednich. Prezentowany tu dźwig jest wzorowany na Liebherze LTM 11200, czyli największym mobilnym dźwigu teleskopowym. Oryginał wygląda tak:
Obrazek
Początkowo chciałem zbudować wierny model Demaga AC700. Jednak okazało się że odwzorowanie jego wyglądu jest niemożliwe przy funkcjach które miał posiadać dźwig.
Chciałem by miał wszystko to co poprzednik, + jeszcze coś nowego. Chyba się udało ;)

Prawdziwy LTM porusza się po drogach publicznych bez bomu, aby masa transportowa wynosiła 108t (12t/oś), a sam bom jest transportowany osobno. W moim dźwigu też można zdemontować bom. Na filmiku widać również jak porusza się bez bomu (przez jego masę występowały trudności ze skręcaniem). A skoro prawdziwy jeździ bez bomu, to mój chyba też mógł? ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CI-Mjdov7rQ[/youtube]

Dźwig posiada:
- Dziewięcioosiowy carrier, wszystkie osie zawieszone kolebkowo, 7 osi skrętnych.
- Dwusekcyjne podpory gwiazdowe
- Trzysekcyjny bom podnoszony pneumatycznie wraz z ramionami pomocniczymi (superlift)
- Wyciągarkę napędzaną przez micromotor
- Światła PFowe z przodu

Budowa zajęła mi około miesiąca. W tym czasie udało mi się wypróbować różne koncepcje podnoszenia bomu (pneumatyka, akty...yy..., siłowniki śrubowe), podpór (chciałem początkowo użyć bomów od 7992 w charakterze rozsuwanych ramion podpór, jednak pomysł padł ze względu na ich kszałt).
Efekt końcowy średnio przypomina LTMa 11200, ale ma wszystkie funkcje które chciałem w nim zmieścić.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia z 'przygotowania do pracy'. Z tyłu wieży widać przeciwwagę (4 ciężarki do łodzi. Nie są idealne, ale ich masa wystarcza by podnieść bom do pozycji pionowej). Superlift podnosi się na atrapach siłowników z 7992. Jego końce łączą się z głowicą bomu za pośrednictwem linek, które są nawinięte na szpule:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rozsuwanie bomu i podnoszenie terenówki z zestawu 7737. Przy maksymalnie rozsuniętym bomie wysokość dźwigu to około 125cm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec chciałbym podziękować Rh za to, że męczył mnie bym popracował nad zdjęciami :)

I to na razie tyle. Skończyłem mój największy jak do tej pory model. Mam go serdecznie dość, ale cieszę się że powstał. Dziękuję za uwagę i dobrej nocy :)
Ostatnio zmieniony 2008-12-14, 12:38 przez M_longer, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

#2 Post autor: Fiołkowa Furia »

Duuuuża rzecz!

Bardzo mi się podoba mimo, że jak napisałeś nie jest to zbyt wierny model. Najlepiej Ci chyba wyszedł bom, jest taki monumentalny i przytłaczający carrier jak w oryginale. No i zarówno on jak i ramiona pomocnicze są tak fajnie gładkie :)

Z progresu jaki widzę to następny dzwig będzie chyba wyższy od właściciela :)
<szarikm> trzy odcinki XXX - starczy na dzis

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Longer, co prawda płeć się nie zgodzi, ale trudno mi znaleźć lepszy komentarz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S0T7MLc2THs[/youtube]

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#4 Post autor: TT »

Chyle czoła kolego.
Gratuluje!

ps. Teraz czekam na 18x8x14 na kołach 81,6, który wyląduje w dziale technic ;)
Pozdrawiam,
Tomek

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#5 Post autor: spacelord »

Bardzo fajny model. Zdjęcie na którym jest podniesione małe autko robi wrażenie :) I ogólnie reszta też...
Nie ukrywam że ramię jest najfajniejsze, bardzo ciekawie zbudowane, i do tego funkcjonuje ładnie... Gratulacje :)

rh

#6 Post autor: rh »

Sariel pisze:Longer, co prawda płeć się nie zgodzi, ale trudno mi znaleźć lepszy komentarz:
Sariel... nie zabijaj tak przed śniadaniem :) ale obawiam się, że tego typu epitet już chyba parę razy słyszał w trakcie budowy :)
M_longer pisze:Na koniec chciałbym podziękować Rh za to, że męczył mnie bym popracował nad zdjęciami :)
Ależ nie ma za co :) trzeba było Cię pomęczyć, bo właśnie jakość zdjęć w tym przypadku sprawiła, że to co masz jako "Opis tematu" trochę mniej jest prawdziwe - teraz ten dźwig mi się naprawdę podoba i nie mam nawet odwagi twierdzić, że jest na granicy przerostu formy nad treścią :) Zdjęcie z podniesionym samochodzikiem z 7737 to mistrzostwo - świetnie pokazuje ogrom tego modelu (aż by się prosiło teraz o zdjęcie porównawcze z poprzednim dźwigiem - tamtego mieliśmy okazję widzieć w Kielcach, a była to już krowa, a ten na pewno jeszcze większy).

Argh.., tak mi się przypomniał jeden tytuł i w sumie .. skoro Sariel mógł, to ja też nie mogę się opanować ;) treść może nie pasuje (chociaż to "reach to the sky"?...), styl muzyczny też nie moja broszka, ale .. tytuł idealny :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gzyFmilkd80[/youtube]
There's no limit for M_Longer :) Gratulacje jeszcze raz :) model jest świetny :)

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#7 Post autor: Ramzes »

Widać, że miesiąc pracy nie psozedł na marne. Ten dźwig imponuje samym rozmiarem - nie poruszam już kwestii jego mobilności i samego boomu, bo trzy sekcyjny, w takiej skali to chyba nie lada wyzwanie dlatego już teraz chyle czoła i czekam na filmik.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#8 Post autor: Mikolaj »

Gigantyczny, funkcjonalny, bawialny, ładny, bla bla bla bla bla bla bla....

Mówiąc krócej: niesamowity:)
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#9 Post autor: V1 »

Longer, jesteś Mistrzem. Model jest wspaniały!!!

Nie ma sensu nic więcej pisać.
Chciałbym umieć zbudować coś o podobnych rozmiarach i równie funkcjonalnego.
Aha - zdjęcia są świetne.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

TT pisze:Teraz czekam na 18x8x14 na kołach 81,6, który wyląduje w dziale technic ;)
Hmm...
To dopiero byłby szalony model :D
rh pisze:świetnie pokazuje ogrom tego modelu (aż by się prosiło teraz o zdjęcie porównawcze z poprzednim dźwigiem - tamtego mieliśmy okazję widzieć w Kielcach, a była to już krowa, a ten na pewno jeszcze większy
Cóż... Też bym chciał zobaczyć takie porównanie. Niestety każdy z dźwigów dzieli ze sobą większość elementów. Może kiedyś, jak wygram w totka, po większych zakupach... ;)
Ramzes pisze:nie poruszam już kwestii jego mobilności i samego boomu, bo trzy sekcyjny, w takiej skali to chyba nie lada wyzwanie dlatego już teraz chyle czoła i czekam na filmik.
Akurat mi się marzy czterosekcyjny. Niestety nie mam pomysłu jak można by go zrobić, zachowując wytrzymałość wersji trzysekcyjnej :(
Sariel pisze:Longer, co prawda płeć się nie zgodzi, ale trudno mi znaleźć lepszy komentarz:
Heh, no może jestem NIECO szalony ;)
Mikolaj pisze:Mówiąc krócej: niesamowity:)
V1 pisze:Longer, jesteś Mistrzem. Model jest wspaniały!!!
Dzięki :)
V1 pisze:Aha - zdjęcia są świetne.
W sumie jak patrzę na te zdjęcia teraz, to widzę że naprawdę opłacało się spędzić trochę czasu na ich obróbce :)

A film właśnie zaczynam poprawiać... Proszę o nieco cierpliwości ;)

rucznoj

#11 Post autor: rucznoj »

Świetny pojazd. Robi wrażenie.
Ostatnio zmieniony 2008-12-12, 16:02 przez rucznoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#12 Post autor: SeezSQ »

Zachwycający!!! a gdy zobaczyłem go rozłożonego zaniemówiłem.. czułem się jak bym pierwszy raz widział rozkładającego Generała Dajmosa :D
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Jest już film :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CI-Mjdov7rQ[/youtube]

Mam mały uraz do YT, bo musiałem zmienić podkład dźwiękowy :|

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#14 Post autor: ImpreSariO »

No nareszcie jest filmik. Już się nie mogłem doczekać a palce same rwały się do pisania komentarza. Jak dla mnie jest to twój najlepszy MOC jak dotychczas. Po przeglądnięciu BSa muszę stwierdzić że to najlepszy dźwig w tej skali jaki widziałem i bez problemu dorównuje tym znacznie większym. Kawał dobrej roboty. Inicjały jak zwykle znalazły swoje miejsce. Świetny jest ten patent. Podoba mi się że zrobiłeś zdjęcie z tą terenówką. Daje to pojęcie o jego rozmiarach. Jednak skoro jest to model do minifigów, to właśnie przydał by się tu jakiś. Jego brak niczemu nie ujmuję ale byłby to miły akcent przy tym kolosie. No to teraz zrób kolejny ale o łącznej wysokości 1,5m i w jakimś innym kolorze.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

ImpreSariO pisze:Jego brak niczemu nie ujmuję ale byłby to miły akcent przy tym kolosie. No to teraz zrób kolejny ale o łącznej wysokości 1,5m i w jakimś innym kolorze.
Nie ma na nie miejsca. Serio :)
Całe wnętrze kabiny carriera zajmują światła, a a zawias click hinge przy kabince wieży nie utrzymałby pod kątem dodatkowego ciężaru :)

Ale inny kolor tyczy się dźwigu czy łącznika? :P

W sumie wyższego teleskopowego dźwigu w tej skali, z zachowaniem obecnych funkcji, chyba nie da się zrobić. A może ma ktoś jakiś ciekawy pomysł na wytrzymałą kratownicę? ;)

ODPOWIEDZ