[MOD] Off-Roader 8297

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

[MOD] Off-Roader 8297

#1 Post autor: MacGyverek »

MODYFIKACJA OFF-ROADERA 8297

Chciałbym przedstawić modyfikację, znanego wszystkim technicowcą, Off-Roadera 8297. Czytając niniejsze forum często spotykałem się z zamiarem modyfikacji tegoż pojazdu, jednakże nikt nie pokusił się o opisanie (może i przerobienie) zdalnie sterowanego Off-Roadera. Chciałbym przedstawić moją wersję przeróbki. Na wstępie chciałbym również zaznaczyć, że nie do końca wszystko jest mojego autorstwa. Pomysł przeniesienia napędu powstał kilka miesięcy temu i jako pierwszy opublikował to kolega NXTLiftBoy. Zapraszam do obejrzenia prezentacji.

Obrazek

Do przeróbki potrzeba następujących części:

Obrazek

Niniejsza modyfikacja była przemyślana tak, aby jak najmniej ingerować w podwozie jak i nadwozie pojazdu. W celu przebudowy Off-Roadera nie jest potrzebne rozłożenie zestawu na części pierwsze! Wszystko można bezproblemowo dodać i sama przeróbka zajmuje kilkadziesiąt minut (wytrawni "przerabiacze" są w stanie nawet w kilka minut). Przebudowę podzielono na trzy etapy:

Obrazek

1. Przebudowa mechanizmu skrętu kół w celu zmiany przełożenia 3:1 oraz zabezpieczenia mechanizmu (sprzęgło):

Obrazek

2. Dodanie silnika sterującego M-Motor i zmiana przełożenia na 5:3:

Obrazek

3. Dodanie silnika przeniesienia napędu (XL-Motor) i elementów sterujących (IR):

Obrazek

Przedstawiam jeszcze kilka zdjęć przerobionej terenówki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podczas zabawy zmuszony byłem zmodyfikować jeszcze parę "rzeczy". Niestety nie obyło się bez trzasków i zgrzytów pochodzących z kontaktu zębatki z20 z mechanizmem różnicowym. Pierwszą przyczyną były zastosowane Technic Bushe (czerwone), które pośredniczyły w podtrzymywaniu ośki przekazującej napęd. Podczas większych przeciążeń mechanizmu wyrywało je razem z "belką" łączącą. W zamian zastosowane zostały Technic Liftarm(8 sztuk), gdyż wchodziły na ośkę na tzw. pasowanie ciasne.

Obrazek

Ta modyfikacja nie dała pełnych rezultatów i trze babyło zniwelować luzy w podwoziu. Nie obyło się bez części nie pochodzących z klocków LEGO. Niektórzy na pewno zaraz się bedą burzyć ostro. Kolega NXTLiftBoy użył niestety tego samego - podkładek. Pomogło to zdecydowanie i nic nie przeskakuje.

Obrazek

Plusy i minusy przeróbki:

- łatwość montażu +
- pełne zdalne sterowanie +
- lepsza bawialność +
- trudność przy zmianie baterii (demontowanie wierzyczek IR, silnika, przełącznika) -
- potrzeba usunięcia luzów podwozia innym elementem niż LEGO -

Zapraszam na koniec do zobaczenia filmu. Niestety podczas robienie zdjęć padły baterie i nie została pokazana prędkość i pełna moc Off-Roadera. Podlinkowany został film z serwisu YouTube jednakże nie jest on zadawalającej jakości. Oprócz tego dołączam link do filmu lepszej jakości.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7YGmYYFh-3M[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2009-01-02, 12:40 przez MacGyverek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#2 Post autor: pixel »

bleee
podkladki w tym... takim...

podazajac za takim sposobem budowania to pojazdy w trtr powinny byc cale owiniete drutem

nie podoba mi sie :(

(wiem ze sie czepiam ale pudelko jako tlo to genialny pomysl)
Ostatnio zmieniony 2008-12-30, 08:20 przez pixel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ