8461 Williams F1 Team Racer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

8461 Williams F1 Team Racer

#1 Post autor: Adriel »

Obrazek
8461:Williams F1 Team Racer
Dane techniczne
Seria: Racers
Rok produkcji: 2002
Liczba klocków: 1483
Liczba figurek: 0
Spis cześci: http://www.peeron.com/inv/sets/8461-1
Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=333833
Cena: Używany - 270-400 zł MISB - 500+ zł

Wstęp

Zestaw nabyłem miesiąc temu w Niemczech za 131 euro nówkę MISB. Uważam, iż była to dość atrakcyjna cena zważywszy, że najtaniej na BL model ten plasuję się w granicach 960 - 1500 zł. Pragnę zwrócić uwagę na liczbę klocków, jest ich aż 1483!! Pod tym względem zestaw ten zajmuje u mnie trzecie miejsce po 8421 (1884 elementów) oraz 8285 (1877 elementów).

Opakowanie

Gdy już wreszcie kurier dostarczył mi paczkę, moje pierwsze wrażenie było takie: ,,co to jest takie wielkie?,, Nie pomyliłem się, po rozpakowaniu paczki rzeczywiście okazało się, iż pudło jest ogromne. Jego wymiary to 650x430x95, wielkością takie same jak w zestawie 8285 Tow Truck. Opakowanie jest solidnie wykonane, boki są dodatkowo wzmocnione drugą tektura. Zestaw otwiera się przecinając tylko jedną taśmę i nic więcej. Jest to bardzo złe rozwiązanie w tym modelu ponieważ, łatwo było coś z niego ukraść. Sam widziałem pełno nowych, ale nie kompletnych modeli. W dzisiejszych zestawach trzeba się trochę napocić by coś z nich wyciągnąć. Na szczęście kupiony zestaw to ideał, pudełko nie było nigdzie otarte czy uszkodzone.

Obrazek

Po otwarciu opakowania widzimy 20 nieponumerowanych woreczków , opony i felgi wrzucone luzem. Warto dodać iż, przez niektóre woreczki przechodzi cienka tasiemka, pewnie dlatego żeby elementy w opakowaniach nie latały zbytnio.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja

Z zestawem dostajemy jedną grubą instrukcję. Niestety na jej końcu nie ma spisu części – LEGO w tamtych czasach nie drukowało spisów jeszcze. W instrukcji znajdują się plany budowy tylko do jednego modelu. Szkoda, iż projektanci nie postarali się czegokolwiek dodatkowego wymyślić, zważywszy iż mieli niezłe pole do popisu, w końcu 1483 elementów to już coś.

Obrazek

Klocki

Jak już wspomniałem klocków jest sporo. Dużo białych i niebieskich części przez które to zestaw staję się naprawdę wartościową zdobyczą. Ponadto model dostarcza nam także kilka unikatowych, rzadkich i ciekawych części:

4 Duże Firmowe Koła Michelin (dostępne tylko z tym zestawem)

Obrazek

4 Białe twarde amortyzatory (dostępne tylko z tym zestawem)

Obrazek

10 Niebieskich tłoków (tylko w tym zestawie, choć można je dokupić z zestawem serwisowym nr 10077)

Obrazek

14 Niebieskich Paneli : (dostępne tylko z tym zestawem)

3x 44353 3x 44352 4x 44351 4x 44350

4 Srebrne Panele: (dostępne z tym zestawem oraz z 8458)

2x 32188 2x 32189

4 Białe Panele: (dostępne tylko z tym zestawem)

[/URL]2x 44351 2x 44350

4 Srebrne felgi (dostępne tylko w 5 zestawach)

Obrazek

16 Sztuk – Ramię do zawieszenia

Obrazek

1 Biały wahacz

Obrazek

2 Amortyzatory powietrzne w Kolorze TrBlue (dostępne tylko w 3 zestawach)

Obrazek

12 Niebieskich oraz 10 srebrnych karbowanych wężyków

Obrazek
Obrazek

6 długich cięgien 9L

Obrazek

Z zestawem otrzymamy też naklejki, jest to duży arkusz wielością zbliżony do formatu A4. Naklejki niestety nachodzą na więcej niż jeden klocek: Naklejka na spoiler pokrywa jednocześnie aż 12 tilesów. Dwie naklejki na bok pojazdu pokrywają jednocześnie dwa panele. Dla zainteresowanych skan 1:1 owych naklejek można pobrać z mojej galerii:

Obrazek

Budowa

Zestaw choć należy do rodziny racersów, jest to typowy technic, dlatego buduję się go w podobny sposób. Na wstępie przyznam szczerze, iż budowa tego modelu sprawiła mi spore wyzwanie - budowa jest skomplikowana!! Łatwo coś przeoczyć czy zapomnieć. W instrukcji nie ma obrazków belek 1:1 trzeba wszystko liczyć. Zestaw składałem 6 godzin, buduję się go naprawdę wolno instrukcja, liczy aż 96 kroków. Pomimo pilnej uwagi przy składaniu modelu przeoczyłem jeden element: Brick 1 x 2 with Hole. Pewnie nie byłoby tego problemu z przeoczeniem klocka gdybym odkładał sobie potrzebne elementy i wtedy budował, lecz ja nigdy tak nie robię sądzę, że szkoda czasu. Następnie by ,,wcisnąć,, owy klocek musiałem rozebrać całe zawieszenie. Dowiodło to iż zestaw jest bardzo solidnie zbudowany. Całość trzyma się wyjątkowo mocno, konstrukcja jest bardzo zbita. Nie ma mowy o odpinających się elementach czy latających częściach.
Pragnę jeszcze podkreślić , iż od dawna budowanie nie sprawiało mi takiej przyjemności jak w przypadku tego zestawu.
Elementy pozostałe po budowie:

Obrazek

Model

Model jest ogromny, liczy aż 65 cm długości oraz 28 cm szerokości. Już podczas budowy zdałem sobie sprawę, iż będzie to zestaw pokaźnych rozmiarów. Model nie dość że duży, to jeszcze piękny, jest bardzo dopracowany w szczegółach. Jednym słowem jak prawdziwy. Mam tutaj na myśli: pięknie wymodelowana kabina, przedni i tylni spoiler, lusterka, silnik itp. Efekt wizualny jest piorunujący i do tego jeszcze ta kolorystyka cudna, piękna. Za wygląd daję mu 10/10. Pewnie gdybym nakleił mu jeszcze naklejki, to byłoby jeszcze lepiej w tej kwestii. Pisząc tą recenzję patrzę na niego i myślę, jak tu przekazać piękno tego modelu. Myślę, iż trzeba go po prostu mieć by się przekonać na żywe oczy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Funkcje

Zestaw to typowo ,,półkownik,,. Choć i w nim znajdziemy kilka funkcji:

Przednie i tylnie pełne zawieszenie:

Obrazek

Przednia oś skrętna przy pomocy kierownicy:

Obrazek

Tylni napęd z mechanizmem różnicowym:

Obrazek

Atrapa silnika V10

Obrazek

Unoszona przy pomocy dwóch amortyzatorów pokrywa silnika:

Obrazek

Porównanie trzech podobnych modeli

Każdy chyba wie a jak nie to się dowie, że LEGO wypuściło trzy podobne modele:

2000r. - 8458 - Silver Champion
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uVuequPx ... annel_page[/youtube]
2002r. – 8461 - Williams F1 Team Racer
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QbuksHdf ... annel_page[/youtube]
2006r. – 8674 - Ferrari F1 Racer 1:8
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RkZr5MYz ... annel_page[/youtube]

Obecnie nie posiadam jeszcze zestawu 8458, więc moje porównanie będzie dotyczyło tylko Ferrari: 8674. Choć mam nadzieje, iż niebawem będę mógł uzupełnić to porównanie o brakujący model.

Ferrari pod względem wizualnym nie dorasta do pięt Williamsowi. Recenzowany zestaw jest piękniejszy po stokroć. Model jest też dłuższy od młodszego brata o 5 cm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do funkcji to sprawa jest podobna: oba zestawy maja pełne zawieszenie napęd na tył silnik v10. Jedyna różnica, iż Williams ma podnoszoną klapę, a Ferrari posiada demontowaną pokrywę silnika oraz dwa spoilery:

Obrazek
Obrazek

Podsumowanie

Podsumowując, zestaw jak dla mnie z całą pewnością wart jest tych pieniędzy. Model prezentuje się fantastycznie. Połączenie niebieskiego z białym daje naprawdę niesamowity efekt. Zestaw pozbawiony jest praktycznie wad. Po zbudowaniu okazał się ogromny i bardzo dopracowany w szczegółach. Z całą pewnością przez długi czas będzie dumnie stał w mojej gablocie. Moja końcowa ocena to 9/10.

Za
  • Wzorowa kolorystyka
  • Model bardzo realistyczny w szczegółach
  • Ogromna ilość klocków
  • Dużo interesujących części
  • Budowa zestawu to spore wyzwanie

Przeciw
  • Stary typ instrukcji (brak obrazków 1:1 belek)
  • Budując łatwo coś przeoczyć
  • Zestaw zabezpieczony przed otwarciem tylko jedna taśmą.
  • Brak modelu alternatywnego
Ostatnio zmieniony 2009-01-05, 01:35 przez Adriel, łącznie zmieniany 15 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Staranna recenzja, dobre zdjęcia, dzięki za wysiłek. Przyczepię się tylko do zdania "Recenzowany zestaw pod względem wizualnym nie dorasta do pięt Ferrari", które sugeruje, że Ferrari jest znacznie ładniejsze, a chyba nie to miałeś na myśli. Sam zestaw - cudo, jak się kiedyś przypadkiem dorobię prezesowskiego gabinetu i prezesowskiej pensji, to w dobrze wyeksponowanym miejscu będzie stała gablotka z Williamsem :) Z Technicowego punktu widzenia, dałbym się pokroić za koła i te rzadkie 'fiszbinowe' wahacze zawieszenia. Szkoda, że nie wykorzystałeś nalepek, z nimi wygląda chyba znacznie bardziej realistycznie.
Ostatnio zmieniony 2009-01-04, 22:43 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

Sariel pisze:dałbym się pokroić za koła i te rzadkie 'fiszbinowe' wahacze zawieszenia.
Nie wiem czy jest sens się kroić Sariel, jeden cynk i możesz je mieć, bo na BL jest ich na pęczki. Z kołami większy problem, ale też nie wart krojenia się. To tak na marginesie.

Recenzja świetna.
Pozdrawiam,
Maciej

rh

#4 Post autor: rh »

Pietruch_15 pisze:Recenzja świetna.
Też się z tym zgodzę :) bardzo mi się podoba to, jak jest napisana, jakie kwestie w niej poruszyłeś :)

Chociaż ja jestem chyba jakimś masochistą i lubię te stare instrukcje - nie wiem, jak jest w przypadku Williamsa, ale jednak budowa np. 8865 to wyzwanie dające wiele satysfakcji, jak się w końcu to skończy. A długości belek, często się już widzi na "oko", a poza tym zwykle na początku instrukcji są rysunki z wymiarami 1:1.
Eh, mieć ten zestaw - marzenie :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:rzadkie 'fiszbinowe' wahacze zawieszenia
Ani nie są rzadkie, ani drogie :)
http://www.bricklink.com/search.asp?pg= ... archSort=C

Z kołami gorzej :(

Ten zestaw pięknie się prezentuje. Ale wolę czerwone Ferrari ;)

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#6 Post autor: Adriel »

rh pisze:Chociaż ja jestem chyba jakimś masochistą i lubię te stare instrukcje - nie wiem, jak jest w przypadku Williamsa, ale jednak budowa np. 8865 to wyzwanie dające wiele satysfakcji, jak się w końcu to skończy


Tylko w 8461 klocków jest o ponad 500 więcej niż 8865.
rh pisze:A długości belek, często się już widzi na "oko", a poza tym zwykle na początku instrukcji są rysunki z wymiarami 1:1.
Fakt widzi się na oko ale gorzej jak się pomyli człowiek, a skapnie się dopiero kilkanaście kroków dalej.
Niestety w tej instrukcji nie ma rysunków ani na początku ani na końcu z rozmiarami 1:1 belek
M_longer pisze:Ten zestaw pięknie się prezentuje. Ale wolę czerwone Ferrari ;)
Rzecz gustu, dla mnie Ferrari za bardzo kanciate, wystarczy spojrzeć na dwa ostatnie zdjęcia z recenzji.

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#7 Post autor: SeezSQ »

Model świetny jak wszystkie F1... Ale mój studencki portfel nie uniósł by takiego ciężaru:( Dzięki za recenzje... miła lektura!
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
Gandalf
Posty: 36
Rejestracja: 2008-01-08, 12:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Bosper1

 

#8 Post autor: Gandalf »

Recenzja jest naprawdę dobra jednak dla mnie to cena zestawu jest za wysoka i żeruje na osobach, które uwielbiają F1. Przecież 500 zł za niecałe 1,5 tyś klocków, parę elementów zawieszenia, silnik i koła to trochę za dużo(tutaj nie ma ani PF, ani pneumatyki, ani ciekawych funkcji).
Nie buduję trialówek!!! Jestem tylko kolekcjonerem lego technic

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#9 Post autor: solic »

Bardzo dobra recenzja, szczegółowa, sporo zdjęć.

Zakupiłem ten zestaw używany w stanie bdb jakieś 1,5 roku temu za ok. 220zł. Jedynie naklejki nie przetrzymały próby czasu, mocno się łuszczyły i zaczęły odchodzić. Toteż trzeba je było całkowicie usunąć.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję to potwierdzam, pojazd jest niesamowicie sztywny. Widać stare dobrą szkołę budowania, gdzie zasadnicza konstrukcja nośna zbudowana jest z technic bricków i plate’ów a nie samych liftarmów.

Przyczepiłbym się do zawieszenia, konkretnie do tego miejsca:

Obrazek

Moje obawy dotyczą wytrzymałości białego connectora, przy mocniejszym dociskaniu działają na niego bardzo duże siły. Poza tym axle piny with towball lubią się wysuwać z connectorów.

Co do modelu alternatywnego – rzeczywiście oficjalnie go nie ma, ale można się pokusić o zbudowanie z tych elementów Sliver Trucka – modelu alternatywnego Silver Championa 8458. Brakuje dosłownie kilku elementów, 98% klocków jest tych samych w 8458 i w 8461, choć oczywiście w innych kolorach.
Obrazek

Dla zainteresowanych galeria:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=302910

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ramzes »

Zestaw wygląda świetnie, ale cena to mnie przerażą. Fajna sprawa, dla kogoś komu brakuje kilku zestawów do uzupełnienia kolekcji.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#11 Post autor: Adriel »

solic pisze:Co do modelu alternatywnego – rzeczywiście oficjalnie go nie ma, ale można się pokusić o zbudowanie...
Znalazłem jeszcze takie coś:
Obrazek

Wygląda całkiem nieźle.
Ostatnio zmieniony 2009-01-05, 12:58 przez Adriel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#12 Post autor: pixel »

no to i ja cos dorzuce
widac ze adriel potrafi napisac niezla recenzje
gratuluje

spodobalo mi sie okreslenie "polkownik" ;)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#13 Post autor: Hezar »

Bardzo fajna recenzja, a i zestaw niczego sobie, choć nie za te pieniążki.
Niewątpliwa gratka dla kolekcjonerów, miłośników F1 oraz zbieraczy części.
Osobiście szczerze jednak wątpię, iż kiedykolwiek zasili on moje zbiory.

Pozdrawiam (:

STING

#14 Post autor: STING »

No cóż czekałem Adrian na recenzję i się doczekałem. Zazdroszcze strasznie ale może tak jak Sariel napisał z prezesowską pensją kiedyś może... Super model alternatywny. Co do recenzji tym razem bez zastrzeżeń. Teraz wkładaj silniiki i już możesz ćwiczyć :)

Electric_Mike
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-28, 15:28
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Electric_Mike »


ODPOWIEDZ