[MOC] Fairlie - lokomotywa dwu kotłowa

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

[MOC] Fairlie - lokomotywa dwu kotłowa

#1 Post autor: kle_on »

Obrazek Obrazek Obrazek

Lokomotywa parowa dwu kotłowa Fairlie - double Fairlie, produkowano także pojedyncze. Jej zaletą jest napęd na każdą oś oraz skrętne oba wózki. Uznanie zdobyła na wąskich trasach górskich, gdzie mogła się swobodnie poruszać w obie strony po jednym torze, bez potrzeby korzystania z bocznicy czy obrotownicy na końcu trasy. Produkowano wersje mniejsze z 4 kołowymi wózkami i większe z 6 kołowymi.

Zasadniczą wadą MOCa jest jego nieżelbetowa konstrukcja, choć do jajek też nie należy. Są też elementy, z których zachwycony nie jestem, choćby osłony cylindrów. Niemniej jak na pierwszą konstrukcje od roku to jestem zadowolony.

galeria


Oryginał
Obrazek


A powitalnym postem pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

No ciekawe, nawet bardzo. Ostatnio coś dużo się w Stalowych Szlakach dzieje ;)

Oryginalna lokomotywa to wąskotorówka, prawda? Bo jak patrzę na zdjęcia Twojej konstrukcji to wydaje mi się że przeniesienie jej na tory Lego nieco zaburzyło proporcje.
Czy zderzaki przy wózkach nie są zbyt nisko? :)

Mrutek

#3 Post autor: Mrutek »

Nie rozumiem zwężenia komina - jest też za wysoki. Ale co najważniejsze , porównując zdjęcia, powinna być chyba z 1,5 raza szersza. Nawet zakładając, że Twoja wersja nie jest wąskotorowa to i tak coś jest nie tak z proporcjami. Po za tym bardziej przypomina mi lokomotywę spalinową niż parową.
Jako "jakaś" lokomotywa byłaby nawet ładna.

Nexus 7

#4 Post autor: Nexus 7 »

Bardzo ciekawa lokomotywe sobie wybrales. Technicznie zbudowana bardzo fajnie. Jak na dokladna replike to troche Ci sie proporcje w paru miejscach rozjechaly. Szkoda tez ze kociol nie jest okragly.
Biorac pod uwage ze to pierwszy opublikowany MOC to jest to kawal bardzo dobrej roboty. No i oczywiscie witamy i cieszymy sie ze zaczales od Stalowych Szlakow.

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#5 Post autor: lugomina »

Jaka sprytna kolejka, w dwie strony jezdzi! Czary! :-)
Ostatnio zmieniony 2009-01-06, 02:53 przez lugomina, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#6 Post autor: Hezar »

Może rzeczywiście w niektórych miejscach "uciekły" Ci proporcje, nie mniej jednak lokomotywa wygląda naprawdę świetnie i bardzo mi się podoba.

Pozdrawiam (:

kris kelvin

#7 Post autor: kris kelvin »

M_longer pisze:No ciekawe, nawet bardzo. Ostatnio coś dużo się w Stalowych Szlakach dzieje ;)
Ano własnie. Jakiś wysyp kolejowy się zaczął :)
Cieszy mnie to niezmiernie, bo jak sam nie buduję kolei to lubię popatrzeć.
Co do samej kolejki to bardzo ładna. Może i gdzieś tam proporcji, ale jak na pierwszy raz kawał solidnej roboty jak już pan Nexus zauważył.
Szkoda tylko, że nie w moim ulubionym kolorze dark red, ale nie można mieć wszystkiego.
Tak czy siak tak trzymać.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#8 Post autor: Ramzes »

jakimś wielkim znawcą lokomotyw nie jestem, więc szczegołów, czy proporcji idealnei zgodnych z oryginałerm czepiał się nie będę:)
nie się ta lokomotywa podoba, przypomina te występujące w zestawach w latach 90-tych, tak, że jak na pierwszego Moc'a to dobra robota.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#9 Post autor: kle_on »

M_longer pisze:Oryginalna lokomotywa to wąskotorówka, prawda?
tak
Nexus 7 pisze:Jak na dokladna replike to troche Ci sie proporcje w paru miejscach rozjechaly.
i dlatego muszę przyznać, że dokładna replika to to nie jest. Niestety już na etapie pomysłu wyzbyłem się opcji wąskotorowej, ze względu na czas i możliwości, stąd podstawowe zachwianie proporcji wózków do reszty, kotły i sama kabina też są trochę jak w krzywym zwierciadle (:
M_longer pisze:Czy zderzaki przy wózkach nie są zbyt nisko? :)
zderzaków jest sztuk dwie: z przodu i z przodu (;
natomiast okrągłe czerwone cylindry z czarną płytką to osłony cylindrów... ble ble ble, które nie dość, że są za duże, to jeszcze na łukach niemal trą o szyny - prześwit jest grubości kartki papieru o ile szyny są położone na dobrze wypoziomowanej powierzchni (;
Mrutek pisze:Po za tym bardziej przypomina mi lokomotywę spalinową niż parową.
coś w tym jest, być może ze względu na zbyt mało zaokrągleń i wspomniane już proporcje

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#10 Post autor: caro »

Kolejna kolejka! Ten rok to będzie chyba pod wezwaniem Stalowych szlaków :D Z racji,że to nie moja brożka, każda kolejowa konstrukcja będzie mi się podobać :) Choć w tej jedyne co mi nie pasuje to ujęcie z pierwszego zdjęcia. Rozumiem, że musi jakoś wchodzić w zakręty,ale na tym zdjęciu wygląda troszke dziwnie i to psuje caly efekt.
Powoli Astra GSI

RzEpKaPL

#11 Post autor: RzEpKaPL »

poszerz o studa i kominy grubsze wstaw i bedzie gitara ;D fajna lokomotywa ;] powodzenia w tworzeniu kolejnych takich mocy ;)

ODPOWIEDZ