[MOC] Wagony do niej podoczepiali ...

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Nexus 7

[MOC] Wagony do niej podoczepiali ...

#1 Post autor: Nexus 7 »

Lokomotywa bez wagonow to tak jak buldozer bez elektryki albo zamek bez rycerzy. Problem byl tylko taki ze trzeba bylo ten wagon wybudowac. Dwie podstawowe kwestie to wielkosc wagonu i rodzaj okien.

W sprawie wielkosci pozostawalo tylko pytanie o dlugosc skoro zdecydowalem sie na szerokosc 7 w lokomotywie. Wysokosc rowniez zostala wyznaczona przez wielkosc lokomotywy. Chcac zachowac propocje zblizone do rzeczywistosci wagon powinien miec dlugosc min 60 studow. Taka konstrukcja byla jednak zdecydowanie za duza na moje potrzeby. Po kilku probach wagon ma w koncu 40 studow dlugosci, wydaje mi sie ze prezentuje sie w ten sposob calkiem niezle.

Trudniejsza okazala sie sprawa okien. Wyprobowalem wszystkie posiadane typy okien i okazalo sie ze maksymalna wysokosc okna to 2 bricki. Duzego wyboru w tej wielkosci nie ma i zdecydowalem sie na przezroczyste panele 2 x 2. Nie maja moze zaokraglonych ram ale zdaja sie byc wlasciwej wielkosci

Podstawowy wagon klasy 1 / 2

Obrazek
Obrazek

Wersja ekstrawagancka w kolorze Dark Green (ten kolor jest dosc unikalny i czesto nie ma w nim nawet podstawowych klockow czy plytek)

Obrazek
Obrazek

Wagon pocztowy z "garbem"

Obrazek
Obrazek

Wersja studyjna (nie weszla do produkcji) wagonu restauracyjnego
Obrazek
Obrazek

Porownanie kolorow

Obrazek

Przy budowie wagonow jest kilka problemow technicznych, oto jak sobie z nimi poradzilem.

Wozki sa ruchome, wagony pokonuja normalne zakrety

Obrazek

Przegubowe polaczenie wagonow wyglada tak (na prostej)
Obrazek

I na zakrecie

Obrazek

Sprzegi rozwiazalem tak

Obrazek
Dzialaja zankomicie, sa odpowiednio mocne i ruchome.

Stopnie wagonow musza byc na odpowiedniej wysokosci

Obrazek

Tak wygladaja z perspektywy peronu

Obrazek

Kawalek pociagu

Obrazek
Obrazek

Dla wytrwalych galeria

hubertsumo

#2 Post autor: hubertsumo »

Nie odwiedzam często tego działu ponieważ nie jestem fanem pociągów, ale twoje konstrukcje są świetne i powodują że zaczyna podobać mi się ten dział. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Jakub

#3 Post autor: Jakub »

I już mamy cały pociąg :) (znaczy Pan ma) :P
Brawo za rozwiązania jak i za całokształt .
Miłe porównanie wszystkich kolorków .
Bardzo ładne zdjęcie to z widokiem na peron i konduktora :P

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#4 Post autor: bartek_mi »

prosty - ale to nie jest zarzut. lubie takie konstrukcje.
wyglada jak wagon osobowy i wagonem osobowym jest. swietnie sie prezentuje z peronem - az mi sie przypomniala meczarnia przy wspinaniu sie do wagonu nad wielka dziura.

podoba mi sie inna faktura drzwi i to, ze sa cofniete. duzy plus za tabliczki.

dk green ladniejszy - jasny bardzo zarowiasty (albo moze tak fotka wyszla)

no a bez warsa to sie nie da. musi byc! tylko moze dk red?

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#5 Post autor: Maciej Drwięga »

Baaaardzo przyzwoicie, żeby nie powiedzieć ślicznie i klimatycznie. Choć w sumie powiem: ślicznie i klimatycznie. Rzeczywiście odniesienie rzeczywistych proporcji do kolejek Lego jest absurdem i zwykle trzeba poświęcić długość wagonu. Druga sprawa, to odstępy między wagonami proporcjonalne do ich szerokości - tak aby na ciasnym zakręcie miały szansę się złamać. Przy 7 kropkach da się zrobić, przy 8 szerokości to już wyzwanie.
Okna bym zostawił. Na BS widziałem, że ludzie robią białą ramkę z zaokrąglonymi rogami (naklejka na szybę). Poprawia nieco wygląd o ile nie chcesz trzymać klimatu starych wagonów o drewnianej konstrukcji, gdzie rama okienna miała proste narożniki.
Jedna malutka uwaga dotycząca łączenia - realistyczne, ale tylko na postoju - wibracje podczas jazdy oraz nachylenie torów skutecznie eliminują możliwość łączenia z przegubem tylko w jednej płaszczyźnie tak jak to pokazałeś...

Gratuluję składu !
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ramzes »

Ładnie to wszystko wygląda, nawet dla takiego laika tematyki kolejowej jak ja.
No nic, kilka świetnych wagonów do kolekcji na pewno nigdy za malo:)
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2009-01-26, 00:25 przez Ramzes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#7 Post autor: Ciamek »

Ciemnozielony jest śliczny : o)

Jak jest wsadzony uchwyt drzwi w pocztowym? W kawałek rurki pneumatycznej? To się trzyma?

I czy będzie zdjęcie całego pociągu?
Zdrufko, Ciamek

Nexus 7

#8 Post autor: Nexus 7 »

Maciej Drwięga pisze:Jedna malutka uwaga dotycząca łączenia - realistyczne, ale tylko na postoju - wibracje podczas jazdy oraz nachylenie torów skutecznie eliminują możliwość łączenia z przegubem tylko w jednej płaszczyźnie tak jak to pokazałeś...
No masz, rzeczywiscie o tym nie pomyslalem, testowane bylo na krotkim poziomym odcinku. Moze trzeba bedzie sie z magnesami przeprosic.
Ciamek pisze:Jak jest wsadzony uchwyt drzwi w pocztowym? W kawałek rurki pneumatycznej? To się trzyma?
Dokladnie tak, trzyma sie zadziwiajaco mocno, nie wypada nawet przy energicznym potrzasanu wagonem.
Ciamek pisze:I czy będzie zdjęcie całego pociągu?
Kombinuje wlasnie jak to zrobic.

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#9 Post autor: djtermoz »

Wagony naprawdę udane. Nie jestem może wielkim fanem kolei ale rzeczywiście odwzorowanie kolejki w LEGO raczej kiepsko trzyma proporcje. Bardziej to wąskotorówka mogłaby być niż prawdziwa kolej. Lokomotywy i wagony są raczej mocno za małe do tych ludzików, podczas gdy te okrągłe zderzaki mocno za duże. Ktoś widział takie zderzaki o szerokości drzwi?

rh

#10 Post autor: rh »

Powiem tyle - piękne są :)
Przez to wszystko sam mam wielką ochotę na pociągi, chociaż na razie maks dla mnie to mikroskala ... trzeba przygotować finanse na zakupy ...
Zdjęcie z perspektywy peronu jest świetne, tak samo podoba mi się patent na schodki do wagonu...

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#11 Post autor: zgrredek »

Cacunie cacuszka. Jakby jeszcze dać naklejki "PKP" "WARS" "1" "2" "POCZTA", a na białych tabliczkach skąd dokąd....

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#12 Post autor: Hezar »

Dołączam do wszystkich forumowiczów zachwyconych Twoimi wagonami - te prezentują się doprawdy znakomicie!

Pozdrawiam (:

kris kelvin

#13 Post autor: kris kelvin »

Bardzo ładne wagoniki. Ten dark green rzecz jasna ładniejszy :)
A okienka to ja bym wstawił te nowe 2x2 czarne - LINK
No ale są trudno dostępne niestety.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#14 Post autor: Robson »

kris kelvin pisze:A okienka to ja bym wstawił te nowe 2x2 czarne - LINK
raczej kiepsko by wyglądały są dość grube (scianki) i wyjdą takie małe.

No wagoniki fajne :D aż sobie chyba skopiuje albo zbuduje podobne do mojej Brki :)

Że tak wtrące Jerac lubi space i train mu też się podoba to idealne rozwiązanie for on :

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2009-01-26, 13:50 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Cb1100RR

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#15 Post autor: PatrykZ »

re-we-la-cja. Skąd pozyskać ciemno-zielone?

ODPOWIEDZ