[MOC] Autobus w skali mini

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

[MOC] Autobus w skali mini

#1 Post autor: maciejer »

Autobus w skali mini

Witam ponownie miłośników komunikacji.
Zmotywowany przez dmaca zbudowałem swój pierwszy autobus w skali mikro. Nie jest to miniatura jakiegoś rzeczywistego modelu, ale przyznaję – proporcje starałem się mierzyć względem Solarisa 12.

Obrazek

Wymiary:
- szerokość – 6 studów,
- długość – 30 studów
- wysokość – 7 i 1/3 bricka
Jest to finalna wersja prototypu zbudowanego przy okazji dyskusji nt. modeli na makietę. Od razu zaznaczam, że na makietę typu Kocki-Zdrój ten autobus będzie trochę za mały, co jednak myślę nie umniejsza jego walorów. Jeszcze odnośnie wymiarów – licząc długość powinno być 29 studów, ale nie miałem gdzie tego jednego studa zabrać.

Obrazek

Funkcjonalność
Autobusik może mieć podwójne przeznaczenie:
- do gablotki, dioramki albo na makietę w odpowiedniej skali,
- do zabawy, ale tu jest potrzebna drobna modyfikacja.
Jak wiadomo zastosowane w modelu koła w nadkolu szerokości wewnętrznej 3 studów się nie kręcą (są o milimetr za szerokie). Więc, żeby się kręciły trzeba poodpinać po dwie płytki z dołu przy każdym kole. Robi się to prosto, trwa chwilę (niech żyją otwieracze), od początku zakładałem też, że na potrzeby zabawy dla dzieci te płytki zdejmę. Model wygląda przez to nieco gorzej, dolna krawędź wydaje się poszarpana, jednak w tej skali szerokość nadkoli równa 4 wydawała mi się za duża. Czwórka będzie OK przy skali szerokości 8 studów (ale o tym innym razem).

Poniżej wersja jeżdżąca:
Obrazek Obrazek

Po zdjęciu w/w płytek otrzymujemy model do zabawy. Oczywiście nie byłbym sobą, gdyby mój autobus nie miał otwieranego dachu. Tutaj otwiera się na prawie całej długości, wsparty jest na środku na wzdłużnym kaflu oraz z przodu na kaflu poprzecznym. Otwieranie drzwi jest możliwe tym razem przez wypchnięcie ich od wewnątrz. Nie zastosowałem żadnych uchwytów na zewnątrz drzwi, bo po prostu nie było specjalnie na to miejsca. Poza tym przy tej skali jako uchwyty trudno byłoby zastosować płytkę 1 x 2 with Door Rail, a inne uchwyty wystawały by bardziej i dziwnie by to wyglądało. Siedzonek jest w sumie 7 poza kierowcą w miarę wygodnie podróżować mogą 3 figurki. Na dwóch kolejnych siedzonkach można posadzić minifiga bez nakrycia głowy (żeby dach się domykał).

Obrazek

To chyba wszystko, jeszcze parę fotek (kliknij w miniaturkę, żeby zobaczyć większe zdjęcie):
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria modelu na BrickShelf.
Oraz na Flickr.

Maciek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#2 Post autor: zgrredek »

Bardzo fajny. Nad kołami dodałbym po jednym plate 1x1, żeby nadkola nie były tak spiczaste.

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#3 Post autor: maciejer »

zgrredek pisze:Nad kołami dodałbym po jednym plate 1x1, żeby nadkola nie były tak spiczaste.
A nawet przez chwilę tak miałem, ale też wyglądało tak sobie więc te płytki odpiąłem.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#4 Post autor: Mikolaj »

Ładna kolorystyka.
W ogóle, uroczy autobus Ci wyszedł:)
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

A może jakaś kombinacja z offsetem - z headlightem np, żeby spróbować równo położyć w tamtym miejscu tile'a 1x1 do góry nogami.
Ale wtedy pasków by nie było.

Koniecznie musisz go rozszerzyć na 8 kropek : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#6 Post autor: misiek »

i właśnie w takich momentach pojawia się problem, z brakiem serków tan. Pasowalby tam taki, przypięty do headlighta albo techbricka 1x1
Ostatnio zmieniony 2009-10-31, 21:51 przez misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
FREE HUGS :D

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#7 Post autor: maciejer »

Ciamek pisze:A może jakaś kombinacja z offsetem - z headlightem
Hmm, ciekawa technika, nie znałem tego i faktycznie gdyby czerwonego paska nie było - sprawdziła by się. Pasek jednak ładnie łamie jednolitość kolorystyczną boku.
Ciamek pisze:Koniecznie musisz go rozszerzyć na 8 kropek
Zrobię, ale później. Narazie mam rozgrzebane inne wielkie pudło...
misiek pisze: pojawia się problem, z brakiem serków tan
Gdyby były serki "Tan" to bym użył je też na masce. W takich przypadkach jakoś radzę sobie z serkami "Trans-clear". Ale i tak beżowy jest jednym z moich ulubionych kolorów w Lego.

Mrutek

#8 Post autor: Mrutek »

Najpierw zobaczyłem go na BS - pomyślałem wtedy, że musi być Twój.
Te nadkola to jedyny mankament.
Nie wiem czy od biedy nie sprawdziłyby się czerwone nadkola z 8402?

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#9 Post autor: maciejer »

Mrutek pisze:Nie wiem czy od biedy nie sprawdziłyby się czerwone nadkola z 8402
Ja ich jakoś nie lubię, trochę za bardzo wystają przy użytych tu kołach.

PS. Dziękuję za komentarze. Następne modele wkrótce.

Sorcerous Simon

#10 Post autor: Sorcerous Simon »

Na tle bardzo fajnej pracy (kolorystyka, ruchome detale) niedopracowane wydają mi się drzwi. Może lepiej zrezygnować w ogóle z tego, żeby się otwierały, a w zamian za to zbudować je tak, aby wyglądały jak w Solarisie?

Poza tym: ile one mają wysokości? Bo jeżeli dałoby się podwyższyć je do 5 klocków, to czemu po prostu nie zastosować przeźroczystych drzwi starego typu w czarnej ramie, trochę na wzór autobusu z City Corner?

A nadkola aż się proszą o łuk 1 x 6 albo jedną z tych magicznych sztuczek z użyciemcheese slopes, o której wspomina m.in. Ciamek. Stosowanie inverted slopes, żeby zrobić nadkola, jest techniką godną lat 80-tych. Twoja argumentacja tutaj mnie nie przekonuje :)[/i]
Ostatnio zmieniony 2009-11-11, 08:02 przez Sorcerous Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
axel
VIP
Posty: 46
Rejestracja: 2010-01-05, 23:40
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: axel76

 

#11 Post autor: axel »

Bardzo ciekawy, ale modele w większej skali wychodzą Tobie o wiele lepiej.
Są bardziej dopracowane, zaokrąglone, wspaniałe.
Ostatnio zmieniony 2012-01-19, 21:53 przez axel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#12 Post autor: Kubrick »

axel76, polroczny temat odkopales.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ