[MOC] Pushback tractor

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fistach

[MOC] Pushback tractor

#1 Post autor: Fistach »

Obrazek
[GALERIA]
Klikać proszę w miniaturki

Pushback tractor czyli ciężarówka do przemieszczania samolotów po płycie lotniska np. spod rękawa - gdy samolot stoi przodem do terminalu uruchomienie silników samolotu mogłoby uszkodzić terminal. Dlatego używa się takich pojazdów aby wypchnąć samolot w miejsce gdzie będzie można silniki uruchomić i jednocześnie gdzie nie będą stanowiły zagrożenia. Firmy produkujące te ciężarówki chcą aby ciężarówki te wypychały samolot aż na pas startowy celem ograniczenia emisji spalin.
Ciężarówki te pomimo niewielkich wymiarów muszą być bardzo ciężkie aby tarcie między oponami a podłożem było dostatecznie wysokie do pociągnięcia samolotu. Po więcej informacji na temat tych pojazdów zapraszam do wujka google'a :)

Dane techniczne:

Długość : 325 mm
Szerokość: 115 mm
Wysokość: 100 mm

Masa: 916 g

Prękość: 0,16 m/s
Promień skrętu: 600 mm

W MOCu zastosowałem:

2x PF Medium
3x PF Light
1x Kabel 200 mm
1x PF IR (wszystkie kanały zajęte)
1x BB nowego typu

Pojazd powstał pod wpływem impulsu gdy zobaczyłem zdjęcia tego typu pojazdów jak również dlatego, że chciałem wykorzystać moje białe klocki - w sumie ładny kolor. Dodam też, że musiałem chwile odpocząć od telehandlera, którego robię już ponad miesiąc - ale przynajmniej 75% mam już gotowe:)

Funkcje:

Obrazek

Pojazd posiada działający napęd tylko na tylną oś za pomocą silnika PF medium i redukcji ze ślimacznicy na stary dyfer. Przełożenie to zostało specjalnie tak dobrane aby prędkość jazdy nie była zbyt wysoka.

Wygląd:

Moc prosty ale mimo wszystko starałem się aby jakoś wyglądał. Dodałem 3 komplety świateł aby nieco uatrakcyjnić MOC'a. Mam nadzieję, że nie wyszło zbyt tragicznie. Gdybym jeszcze miał białe felgi do tych kół - no ale pomarzyć można :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Film

Zmontowałem też krótki filmik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N02NmipeaOw[/youtube]

Zapraszam do komentowania :)
Ostatnio zmieniony 2009-12-22, 13:23 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Całkiem fajny i zgrabnie wygląda, ale przy takiej maszynie wypadałoby coś popchać czy poholować na filmie :P

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Bardzo fajna odskocznia od wielu innych maszyn. Przednie słupki przy szybie wydają się za grube, myslę, że lepiej by szyba wygladała zrobiona z platow na zawiasach.
Sariel pisze:ale przy takiej maszynie wypadałoby coś popchać czy poholować na filmie :P
Popieram :)

Grasz jeszcze w RTCW?
Pozdrawiam :)

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

Wygląda jakby znajomo ta bryła, coś jakby APC :D W końcu na takim Pushback'u się filmowcy wzorowali. Bardzo ładny model i kolorystyka ciekawa.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#5 Post autor: Emilus »

A mógłbym zapytać do czego użyłeś aż 4 kanałów na wieży???

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

Emilus pisze:A mógłbym zapytać do czego użyłeś aż 4 kanałów na wieży???
1 wieża - 2 zajęte kanały.
Havoc pisze:Wygląda jakby znajomo ta bryła, coś jakby APC :D W końcu na takim Pushback'u się filmowcy wzorowali. Bardzo ładny model i kolorystyka ciekawa.
Dzięki. Myślę, że co do APC to raczej na wozach piechoty się wzorowali niż na pushbackach :)
Karol pisze:Bardzo fajna odskocznia od wielu innych maszyn. Przednie słupki przy szybie wydają się za grube, myslę, że lepiej by szyba wygladała zrobiona z platow na zawiasach.
Wiem ale po pierwsze nie wiem czy umiałbym to zrobić :) a po drugie nie mam zawiasów białych.
Karol pisze:Grasz jeszcze w RTCW?
Już nie ale kiedyś to się ciupało :)

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#7 Post autor: Ramzes »

Zgrabna bryła, i połączenie białego i żółtego, ale wg. mni troche za wolno się toczy:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

rh

#8 Post autor: rh »

Ramzes pisze: ale wg. mni troche za wolno się toczy:)
W sumie jakby nie patrzeć prawdziwe też się dość wolno toczą.

Inna sprawa, że faktycznie brakuje holowania samolotu. Problem wielkości mogłeś w prosty sposób obejść, robiąc tylko sam kawałek podwozia samolotu i odpowiednio zgrabnie uciąć zdjęcia (ale to już Ci na IRCu mówiłem).

Miło że zrobiłeś ten pojazd. Ogólnie wszelkie maszyny pracujące na lotniskach są ciekawe (jakoś szczególnie lubię akcje z "odladzaniem" skrzydeł samolotu - szczególnie gdy jest ciemno) i warto by było je kiedyś zbudować :) Pojazd zgrabny, prosty, ładny :)
Ostatnio zmieniony 2009-12-22, 14:19 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#9 Post autor: Backbone »

Bardzo zgrabny, jak dla mnie nie ma wiekszych wad. Fakt przydaloby sie cos uciagnac nim :P.

I wielki plus za muzyke z filmiku.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Fistach pisze:Myślę, że co do APC to raczej na wozach piechoty się wzorowali niż na pushbackach
Filmowe APC z Obcego zostało zrobione z pushbacka. Jak ktoś dobrze poszuka to gdzieś na necie są historie jak oryginalnego 70-tonowego pushbacka odchudzili o połowę żeby się plan nie zapadł :P

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#11 Post autor: m4rc1n »

Sariel ma rację, też wyczytałem że tego transportera z Obcych robili na podstawie właśnie pushbacka, odchudzili o połowę, żeby się plan nie zapadał, ale to bydlę było wystarczająco ciężkie więc plan i tak się zapadał pod nim :D

btw, Fistach, kapitalnie Ci wyszło to cudo :) nie dalej jak wczoraj (przedwczoraj) widziałem foty zrobionego w 50% tego pojazdu, niezłe tempo, szybko się uporałeś :) a co do twojego TH to nie wydaję mi się, że skończysz go przed nowym rokiem, tak jak mi się odgrażałeś. widziałem też, że dodałeś też resory z przodu TH, zamiast jednej pary masz dwie na oś :)
Ostatnio zmieniony 2009-12-22, 16:17 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

Ojojoj... Dodam jeszcze, czego nie zrobiłem w pierwszym swoim poście, że model ładny ciekawy i przyjemny - taki fajny odsapnik między krowami.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#13 Post autor: Żbik »

No ładny. Teraz zbuduj taką wersję:

Obrazek
czyli przednie koło samolotu jest unoszone i grzecznie jak na lawecie jedzie on do celu :)
Ostatnio zmieniony 2009-12-22, 17:02 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Havoc

#14 Post autor: Havoc »

Sariel pisze:Filmowe APC z Obcego zostało zrobione z pushbacka. Jak ktoś dobrze poszuka to gdzieś na necie są historie jak oryginalnego 70-tonowego pushbacka odchudzili o połowę żeby się plan nie zapadł :P
Tak jest, nawet mam gdzieś fotkę z ekipą 'skaczącą' dookoła pojazdu jak go przerabiali :)

Fistach

#15 Post autor: Fistach »

rh pisze:Problem wielkości mogłeś w prosty sposób obejść, robiąc tylko sam kawałek podwozia samolotu i odpowiednio zgrabnie uciąć zdjęcia (ale to już Ci na IRCu mówiłem).
Nie mam kół na koła do samolotu :) w ogóle poza kołami z 8421 i 8297 to żadnych innych nie mam :) Edit: zapomniałem że mam te od ładowarki :) Ale one są za duże :)

Dzięki. Szybko poszło bo tu nie było nad czym kombinować. Użyłem starych inv slope'ów - nawet nie widać chyba tak bardzo - przynajmniej na zdjęciach.
m4rc1n pisze:a co do twojego TH to nie wydaję mi się, że skończysz go przed nowym rokiem, tak jak mi się odgrażałeś. widziałem też, że dodałeś też resory z przodu TH, zamiast jednej pary masz dwie na oś :)
Wiem. Po zamontowaniu wysięgnika musiałem też zdublować zawieszenie z przodu. Musiałem chwile od TH odpocząć - szczerze to już nie mogę na niego patrzyć ale zostały mi już tylko podpory do zrobienia i kabina. Ale nie chwaląc się wysięgnik wyszedł nawet całkiem ładnie - co widziałeś na żywo :) więc się będę starał aby reszta designersko nie odbiegała za bardzo.

A TH widać na tym zdjęciu:

Obrazek
Żbik pisze:czyli przednie koło samolotu jest unoszone i grzecznie jak na lawecie jedzie on do celu :)
Są też nawet takie przyczepki do tych ciągników tylko do niedużych samolotów - wtedy też koło jest podnoszone. Jeżeli będę kiedyś robił jeszcze pushbacka to na pewno tego typu - tzw. TBL - towbarless. Na razie jednak to nie mój poziom.
Backbone pisze:Bardzo zgrabny, jak dla mnie nie ma wiekszych wad. Fakt przydaloby sie cos uciagnac nim :P.

I wielki plus za muzyke z filmiku.
Co do APC miałem na myśli wygląd transportera, że był bazowany na transporterach wojskowych a nie chodziło mi o konstrukcję:) A to że był zrobiony z pushbacka to pamiętam z tematu Sariela jak zrobił APC.
m4rc1n pisze:btw, Fistach, kapitalnie Ci wyszło to cudo :) nie dalej jak wczoraj (przedwczoraj) widziałem foty zrobionego w 50% tego pojazdu, niezłe tempo, szybko się uporałeś :)
Emilus pisze:Ojojoj... Dodam jeszcze, czego nie zrobiłem w pierwszym swoim poście, że model ładny ciekawy i przyjemny - taki fajny odsapnik między krowami.
rh pisze: Pojazd zgrabny, prosty, ładny :)
Żbik pisze:No ładny.
Dziękuję:)
Ostatnio zmieniony 2009-12-22, 19:33 przez Fistach, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ