LEGO. Zakazane konstrukcje

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Darek Mróz
VIP
Posty: 213
Rejestracja: 2004-06-02, 14:12
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: sasik
: darekmroz

 

LEGO. Zakazane konstrukcje

#1 Post autor: Darek Mróz »

Urlik Pilegaard, Mike Dooley - LEGO. Zakazane konstrukcje

Obrazek Obrazek

Wydawnictw dotyczących LEGO ukazujących się na polskim rynku jest tak mało, że kiedy zobaczyłem informację o książce, postanowiłem ją kupić.
Najpierw standardowe informacje:

Autor: Urlik Pilegaard, Mike Dooley
Liczba stron: 186
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: RM
ISBN: 978-83-7243-680-1
Okładka: broszurowa
Wymiary: 19x23
Cena: 29,90zł

Rozszerzoną informację o produkcie pobrałem ze strony Wydawnictwa RM, które opracowało i wydało polskie tłumaczenie: http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_11222-110003.html

"LEGO. Zakazane konstrukcje wprowadza cię w tajniki freestylowego budowania. Używając klocków LEGO w połączeniu ze zwykłymi, domowymi rzeczami (od gumek i kleju po plastikowe łyżki i piłki pingpongowe) oraz posługując się bardzo nieortodoksyjnymi technikami budowania, nauczysz się tworzyć mechaniczne modele, pod którymi LEGO nigdy by się nie podpisało. Skuś się na pistolet, który wystrzeliwuje płytki LEGO, katapultę na drażetki, pojazd na wysokie napięcie, strzelającą ogniem ciągłym pingpongową armatę i inne zupełnie nieużyteczne, lecz niezwykle zabawne wynalazki. Kiedy złapiesz bakcyla, będziesz chciał tworzyć swoje własne łamiące reguły modele. Autorzy książki dzielą się swoimi pomysłami na sztuczki i triki, które zainspirują cię i pomogą przekształcić twoją wizję w rzeczywistość. Z zasadami tej książki nic nie jest sprzeczne!"Oryginalna książka ukazała się w 2007r nakładem wydawnictwa NoStarch Press http://nostarch.com/flego.htm
Warto odwiedzić tą stronę, bo oprócz standardowego opisu można zobaczyć trzy krótkie filmy pokazujące działanie opisanych modeli. Można również pobrać szczegółowy spis treści (j.ang).

Obrazek

Polskie tłumaczenie książki ma nieco inną, utrzymaną w jasnej tonacji okładkę i (poza językiem) to chyba jedyna różnica w stosunku do oryginału :). Choć nie znam oryginału i pewno nie potrafiłbym go właściwie przetłumaczyć, to polskie tłumaczenie nie wzbudziło u mnie negatywnych emocji. Nie znalazłem nic, co by wzbudziło moje wątpliwości, żadnych literówek, dziwnych wyrazów, błędów gramatycznych.
Książka jest wydrukowana na trochę grubszych kartkach, co daje nadzieję na trwałość i odporność na wielokrotne wertowanie. Jest też dobrze sklejona, choć nadmierne rozchylanie kartek może się skończyć wypadnięciem niektórych z nich :). Osobiście cieszy mnie, że kartki są matowe, bo dzięki temu łatwiej mi je przeglądać, w odróżnieniu od oryginalnych instrukcji LEGO, gdzie kartki są cienkie i błyszczące.

A co w środku? A cóż by innego jak nie instrukcje składania pięciu modeli, które łamią zasady LEGO. Mamy do wyboru:
- Wyrzutnia papierowych samolotów
- Katapulta na drażetki
- Pingpongowa armata
- Pojazd terenowy LEGO
- Szybkostrzelny automat na płytki LEGO
Każdy z modeli poprzedzony jest informacjami, które ułożone są według schematu: Pomysł, Projekt, Złamane zasady LEGO, Elementy spoza systemu LEGO, Jak to działa, Sztuczka.

Obrazek Obrazek

Niektóre z modeli wymagają ingerencji w kształt elementów, więc autorzy dokładnie pokazli co należy zrobić

Obrazek Obrazek


Instrukcje to główna zawartość książki, ale oprócz instrukcji można jeszcze poczytać o autorach, ich związkach z LEGO, o zasadach LEGO i modelach, które łamią te zasady, o historyjkach, z których konstruktorzy LEGO wyciągnęli ciekawe wnioski... wszystko to opisane jest zaledwie na siedmiu stronach.

Obrazek

Na kolejnych sześciu, w rozdziale "Jak budować wspaniałe modele", autorzy opisują poszczególne etapy opracowania konstrukcji w LEGO i dzielą się dość ogólnymi wkazówkami prowadzącymi do celu opisanego w tytule rozdziału.

Czy warto kupić tę pozycję? W mojej ocenie tak, mimo że po bliższym zaznajomieniu się z zawartością mam spory niedosyt (szczególnie załącznik Sztuczki i Triki mocno mnie rozczarował). Nie wiem, czy dobór modeli jest właściwy, być może autorzy mają w zanadrzu jeszcze inne, ciekawsze konstrukcje, być może będzie kolejna część...
Informacje w książce mogą być naprawdę niebezpieczne i dziwi mnie fakt, że pozycja ta w wielu księgarniach internetowych umieszczana jest w dziale dla dzieci. Jeśli sprzedawcom nie chciało się odpowiednio zaszeregować tej książki, to tym bardziej większość rodziców kupi ją dziecku bez zagłębiania się w lekturę.

Trudno mi znaleźć jakieś minusy, poza tym niedosytem... książka mała, więc wszystkiego jest mało: instrukcji, opisów, ciekawostek :). Ale za to cena też mała... Warto mieć tę książkę.
LEg GOdt Darek Mróz

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Pietruch-15
: 129951284@N03
: pietruch

   

#2 Post autor: Pietruch »

Niszczyć klocki, okropne. Myjąc, dbając żeby się nie zakurzyły i porysowały mam je teraz ciąć i łamać, brrrr... Aż ciarki po plecach przechodzą.
Pomijając ten fakt, książka ciekawa i taka inna... ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
HELF: nori-gallery
: 75447641@N05

   

#3 Post autor: nori »

Wielkie dzięki Darku za niezwykle ciekawą recenzję, zresztą dotyczącą, według mnie, naprawdę dziwacznego wydawnictwa. Jak wspominałeś, w sumie nie wiadomo do końca do kogo książka jest skierowana. Faktem jest że raczej dzieci w tym wypadku nie są zakładani jako odbiorca końcowy.
Poszczególne techniki budowania mogą budzić kontrowersje, głównie przez wymagane modyfikacje klocków oraz stosowanie elementów nieoryginalnych - co dla purystów klockowych nie jest do zaakceptowania.
Jednak jako ciekawostka książka sprawdza się prawie idealnie. Prawie tylko dlatego że trochę mało tu ciekawostek i technik wykorzystywanych przez samo TLG przy projektowaniu zestawów.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ