[IDEA] Kompresor kołyskowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[IDEA] Kompresor kołyskowy

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Jestem takim odmieńcem, który nie lubi kompresorów na silnikach RC. Uważam to za rozwiązanie dość ekstremalne, bo silniki RC są głośne jak diabli i praktycznie nie do podłączenia do systemu PF, zwykle podpina się je do starego batboxa przez wyłącznik ciśnieniowy - co fajnie działa, ale wymaga dużo miejsca i generalnie utrudnia życie.
Już jakiś czas temu nawymyślałem sobie różnych kompresorów które składały się z dwóch lub więcej zestawów pomp działających naprzemiennie - w ten sposób i przepływ powietrza był bardziej płynny, i wibracje generowane przez taki kompresor w miarę niewielkie. Niestety, z takimi kompresorami trudno użyć więcej niż 4 pompek - wszystko robi się duże, niezbyt mocne i ogólnie do bani. Dlatego uzbierawszy ostatnio 8 pompek, próbowałem wymyślić coś innego.
Rozwiązaniem okazało się pompowanie ruchem posuwisto-zwrotnym zamiast okrężnym; mówiąc po ludzku, zmotałem kompresor który kołysze pompkami zamiast nimi kręcić. Powoduje to więcej wibracji, ale za to daje kompresor który jest znacznie mniejszy (przy 8 pompkach ma wymiary 9x6x7 studów nie licząc silnika), mocniejszy i daje większe możliwości konfiguracji. M.in. można w nim użyć dowolnej parzystej liczby pompek od 2 do 18, jedyne co nas ogranicza to długość axla który przechodzi przez dolny otwór pompek (12 studów max). Dodatkowo w kompresorze jest para zębatek która ma 4 możliwe kombinacje, co pozwala dostosować sobie prędkość i moc kompresora do własnych potrzeb. Myślę że może to być interesująca alternatywa, szczególnie tam gdzie na zabawy z silnikami RC brakuje miejsca.

Galeria

Obrazki na zachętę (instrukcja dostępna jest pod ostatnim obrazkiem, wystarczy podmienić liczbę w jego nazwie od 01 do 13):
Obrazek Obrazek Obrazek

Video:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ymicHZdR7j8[/youtube]

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Ciekawa idea.
Pozdrawiam,
Tomek

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#3 Post autor: Mistakes »

Super pomysł! Na filmiku widać duże wstrząsy (spowodowane pewnie dużymi obrotami). Jaki jest mocny?

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#4 Post autor: Backbone »

Nie za bardzo sie to telepie Sariel? Bo ogladajac filmik mam wrazenie ze zaraz wyskoczy z calym axlem z tego silnika.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Nie jest tak mocny jak te potwory na RC, ale daje radę.
Telepie się bo na filmie jest pokazany moduł kompresora luzem. Założenie jest takie, że jak się używa kompresora to się go do czegoś przypina, ja np. staram się z reguły przypiąć go do ramy pojazdu.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#6 Post autor: Backbone »

Sariel, owszem. Moglbys spiac to w jakies lifty i pokazac ja kto wyglada osadzone w jakiejs konstrukcji podczas pracy?

I jeszcze jedno pytanie, czy dwie pompki spiete razem w jednym takim kompresorze wystarczają na w miare plynna obsluge dwoch duzych silownikow i dwoch malych? - Jesli tak to przy jakim przelozeniu najlepiej.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Backbone pisze:Moglbys spiac to w jakies lifty i pokazac ja kto wyglada osadzone w jakiejs konstrukcji podczas pracy?
Jak wykorzystam to w jakimś MOCu, a prędzej czy później wykorzystam, to dokładnie pokażę. Jestem leniem i w tej chwili nie chce mi się robić drugiego filmu który niewiele się będzie różnił od poprzedniego.
Backbone pisze:I jeszcze jedno pytanie, czy dwie pompki spiete razem w jednym takim kompresorze wystarczają na w miare plynna obsluge dwoch duzych silownikow i dwoch malych? - Jesli tak to przy jakim przelozeniu najlepiej.
To zależy od większej ilości czynników. Np. od tego jakim silnikiem napędzasz kompresor, bo od tego zależy nie tylko nominalna prędkość ale również to jak będzie ona maleć wraz z rosnącym obciążeniem. Również od tego jak obciążone będą siłowniki, czyli co będą poruszać i pod jakim kątem, jak i od tego jak wygląda cała instalacja, czyli np. czy jest w niej airtank i ogólnie jak jest rozbudowana. Generalnie mając dwie pompki nie bawiłbym się w takie finezyjne rozwiązania tylko po prostu wsadził je na jedną oś i napędzał np. PF Mediumem z przynajmniej 2-krotnym przyspieszeniem. Używanie całego takiego kompresora dla tylko dwóch pompek wydaje mi się raczej nieefektywne.
Ostatnio zmieniony 2010-01-10, 12:52 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#8 Post autor: Emilus »

Ciekawa idea, upakowany dość grubo. Nie wiem czy bym potrafił grubiej...
Ale nie wiem czy mój na RC i 2 pompkach nie jest wydajniejszy (chodzi o moc i obroty) niż ten na co prawda 8 pompkach ale słabym mediumie...
Sariel pisze:bo silniki RC są głośne jak diabli i praktycznie nie do podłączenia do systemu PF,
Dlaczego nie do podłączenia? Może nie wiesz jak :)
Są do podłączenia tak samo jak kompresor na mediumie, przez wieżę IR i na przejściówce...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Przecież opór w RC wywala wieżyczki IR.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#10 Post autor: Emilus »

Przecież opór w RC wywala wieżyczki IR.
??? Więc moje wieżyczki o tym nie wiedzą... U mnie wsio działa w ginafie.
Sprecyzuj, co to znaczy wywala...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Hm, mi się notorycznie zdarza że jak RC trafi na duży opór, to batbox się wyłącza.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

NIGDY mi się tak nie zdarzyło. NIGDY. Więc jestem zdziwiony...

Zwykły batbox czy ta bateria trainowa?

mikelniemen
Posty: 8
Rejestracja: 2008-06-25, 18:05
Lokalizacja: wrocław

#13 Post autor: mikelniemen »

Ja w którymś z modeli z braku mocy małego kompresorka użyłem zwykłej, dużej pompki bez sprężyny (sprężynę zdjąłem) w połączeniu z PF XL. Muszę powiedzieć, że ilość dostarczanego powietrza była nieporównywalnie większa.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#14 Post autor: TT »

Dwa RC dławią wieżyczkę czy to box. Natomiast jeden Rc spokojnie działa na systemie PF.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

No i wszystko jasne. Pobawiłem się właśnie jednym RC z dwiema pompkami, i już wiem czego użyję w następnym MOCu :)

ODPOWIEDZ