8085 Freeco Speeder

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

8085 Freeco Speeder

#1 Post autor: rh »

Recenzja: [Star Wars] 8085 – Freeco Speeder
Scrat pisze:durniejesz z wiekiem :P

Ten cytat chyba najlepiej opisuje sam fakt zakupu przeze mnie zestawu z serii Star Wars. Tak, jako zadeklarowany antyfan LEGO Star Wars zdecydowałem się na kupno jednego z nich. Chore, co nie? A wszystko przez poszukiwanie „White Slope, Curved 2 x 4 x 2/3 No Studs” w zestawach. Zerknąłem na piekielnego śmigacza i z miejsca dopadła mnie chęć zakupu tego zestawu. Natomiast spojrzenie na listę klocków utwierdziło mnie w przekonaniu, że w sumie nie jest tak tragicznie. Potem polowanie na niego we Wrocławiu (na szczęście mogłem go spokojnie odebrać zaraz koło pracy i to po ludzkiej cenie) i oto jest dziadostwo z piekła rodem. No cóż, i w taki oto sposób jest pierwsza moja recenzja z serii, z której bym się nigdy nie spodziewał czegokolwiek recenzować ...

Obrazek

Dane techniczne
Seria: Star Wars: Clone Wars
Rok produkcji: 2010
Liczba klocków: 171 (176 z zapasowymi)
Liczba figurek: 2
Spis części:: Bricklink, Peeron
Cena: S@H: 119,95 PLN, 26,99 EUR (Niemcy), 19,99 GBP, 24,99 USD, allegro: 99,00 – 129,00 PLN

Brickset, S@H


Opakowanie i instrukcja

Ktoś ostro przesadził. Pudełko jest dużo za duże względem tego, co się w nim znajduje. Po co dawać tak wielki karton w dobie „niby” oszczędności? Klocki zajmują może 30% objętości pudełka. Bezsens jak dla mnie. Natomiast jeśli chodzi o samą oprawę graficzną to jest naprawdę udana. Z przodu mamy grafikę naszego śmigacza, do tego Thi-Sena polującego swoją dzidą na niego. Górna część – standardowo logo firmy oraz serii Star Wars, a w prawym rogu klony. Z tyłu pokazano nam „funkcje” (o ile można to tak nazwać) modelu, a także parę innych zestawów z tego roku. Na jednym z boków pokazano dwa występujące tu ludziki w skali 1:1. Wszelkimi napisami w całej gamie języków świata, które się standardowo znajdują się na bokach, nie warto sobie zaprzątać głowy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja – w porównaniu do rozmiaru pudełka – wręcz karłowata. Formatu trochę mniejszego niż A5, zupełnie typowa. Na szczęście bezbłędna, kolory da się bez problemu odróżnić. Czyżby wygląd strony reklamowej konkursu nie dla Polaków się zmienił? Poza tym lista klocków, pozostałe modele z tego roku. Standard.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oprócz tego oczywiście mamy jeszcze mały arkusz z naklejkami (których zwyczajowo nie nakleiłem).
Obrazek


Klocki

Otwieramy pudełko, no mamy coś tam grzechoczącego niemalże ukrytego w zakamarkach pudełka. Dwa woreczki – jeden dość spory (a w środku kolejne dwa – jeden z drobnicą, a drugi z najciekawszym elementem tego zestawu) i jeden niewielki. Trochę tego wszystkiego na szczęście jest, chociaż jak zwykle w przypadku zestawów z serii Star Wars, stosunek ceny do ilości klocków nie poraża opłacalnością. 180 klocków za 100 zł, cóż poradzić (za licencję trzeba płacić) ...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pośród tego, co już wysypaliśmy z woreczków, oczywiście znajdzie się trochę szczególnie ciekawych i wartych uwagi:
  • Obrazek - Dark Bluish Gray Dish 3 x 3 Inverted, sztuk 4,
  • Obrazek - Dark Bluish Gray Minifig, Utensil Ice Pick, sztuk 3,
  • Obrazek - Dark Red Plate 1 x 2, sztuk 8,
  • Obrazek - Dark Red Tile 1 x 4, sztuk 2,
  • Obrazek - Windscreen 7 x 4 x 2 Round Extended Front Edge (występuje w kolorze przydymionym oraz białym), nowy element, który pojawił się co prawda już rok temu, ale wciąż występuje w bardzo małej ilości zestawów. Jest to modyfikacja tej szybki: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=30384
  • Obrazek - White Brick, Modified 1 x 1 with Stud on 1 Side, sztuk 2, cudowny tegoroczny wynalazek ludzi z TLG,
  • Obrazek - White Slope 30 1 x 2 x 2/3, sztuk 4
  • Obrazek - White Slope, Curved 2 x 4 x 2/3 No Studs, sztuk 2,
  • Obrazek - White Tile 1 x 3, sztuk 2. Tegoroczna nowość,
  • Obrazek - White Tile 2 x 4, sztuk 1. Kolejna tegoroczna nowość.

Ludziki
W sumie to główny powód do zakupu tego zestawu. Znajdziemy tu:
  • Thi-Sen – czyli ludzik, który był głównym bodźcem do zakupu zestawu. Prawdę mówiąc myślałem, coby „zetrzeć” się z Wiki poświęconą Star Wars, ale tłumaczenie tego, co tam jest to by było istne szaleństwo. Warte odnotowania jest tyle, że Thi-Sen to wódz plemienia Talzów żyjącego na planecie Orto Plutonia. To coś o pokrętnym kształcie na jego głowie to trofeum wykonane z kawałka ogona zwierzęcia (?) zwącego się „narglatch” (o takie coś: http://starwars.wikia.com/wiki/Narglatch , ma to jakąś nazwę po polsku?). Miało ono spore znaczenie gdyż było oznaką władzy. Natomiast jego bronią była dzida i pałka (uwielbiam tłumaczyć...). W czasie Wojny Klonów obie strony, czyli Republika i Konfederacja Niezależnych Systemów wysłały swoje oddziały na Orto Plutonię (tego kto to wszystko wymyślił, prawie podziwiam...). Oddziały droidów bojowych Separatystów zaatakowały plemię Talzów, co Thi-Sen uznał za zagrożenie dla jego terytorium. W skrócie rzecz biorąc, w kontrataku Talzowie wybili całe towarzystwo, które nie powinno się znaleźć na ich planecie. Historia oczywiście się nie skończyła, bo jakby tak łatwo miało być, Anakin i całe stadko innych eminencji rodem z Republiki odkryli istnienie wioski Talzów, ale dobra, dajmy sobie spokój. Kto i czuje się na siłach, by się zagłębiać w całą historię to proszę bardzo: http://starwars.wikia.com/wiki/Thi-Sen , http://www.ossus.pl/biblioteka/Anakin_S ... o_Plutonii , a także coś więcej Talzach: http://starwars.wikia.com/wiki/Talz . Ja już mam dość tych cudownych wynaturzeń Lucasa, wracamy do klocków ... A może nie. Cała zabawa skończyła się sceną zawarcia pokoju, o tą:
    Obrazek
    Dobra. Czas na klocki. Dość dziwactw. Niesamowity ludzik, genialna „główka” (jakkolwiek to zwać, nakładka na tors by chyba lepiej pasowało), przede wszystkim, co odróżnia ją od spotykanych przeze mnie ostatnio tego typu „nakładek”, jest ona w całości wykonana z twardego plastiku, żadnej gumy. Może lepsza by była guma, bo mniejsze ryzyko zniszczenia, ale jednak klocki zawsze były plastikowe, a nie gumowe. Niesamowicie wymodelowana, bardzo szczegółowa. Muszę przyznać, że wywiera wielkie wrażenie. To co zobaczyłem na żywo, zdecydowanie przerosło moje oczekiwania. Zdjęcia absolutnie nie oddają uroku tego stworka. Jak dla mnie – jeden z najlepszych ludzików wykonanych przez TLG w historii. Warto go mieć by tak sobie po prostu stał na monitorze (oknie, biurku, innym widocznym miejscu) i szokował. Cudo.
    Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

    PS: A tak jak komuś by się nie chciało szukać. Nasz bohater ma 2 pary oczu nie bez powodu - jedne służą mu do patrzenia w dzień (wtedy drugie ma przymknięte), natomiast drugie by dobrze widział w nocy (wtedy "dzienne" są przymknięte). Sprytnie, prawda? :)
  • Anakin Skywalker - legendarny rycerz Jedi, Wybraniec Mocy, żyjący pod koniec istnienia Republiki Galaktycznej. Dobra, wybaczcie, nie będę się nad nim rozwodził, poza tym jak widzę te cudowne opisy to już rozumiem czemu nie lubię Star Wars ;) Co do samego ludzika – ciekawy, a nawet i przydatny ze względu na dość prosty tors, oryginalna dwustronna główka, no i wielka czapka na głowę (w końcu zimę mamy, Orto Plutonia to zmrożona planeta, a poza tym jak ładnie ta czapeczka i ludzik pasują do panującej nam za oknami aury), jak ktoś żądny dodatkowej wiedzy to proszę: http://www.ossus.pl/biblioteka/Anakin_Skywalker , http://starwars.wikia.com/wiki/Anakin_Skywalker .

    Obrazek Obrazek Obrazek
Model

Spotkania z wiki ciąg dalszy. „CK-6 Swoop” – czyli prawidłowa nazwa tego stworka. Śmigacz, wyprodukowany przez Bespin Motors (nawet na korporacje miał pomysł, ot bestia z tego Lucasa ;) ) przystosowany do lotów w ciężkich, zimowych warunkach. O, to jest warte odnotowania, ksywka „freeco” wzięła się od „freezing cold” (ależ to nam bliskie teraz), czyli „lodowate zimno” (angielski jest ciekawy – jakby nie można było zostawić samego freezing, wiem, po polsku brzmi to tragicznie), a to wszystko dlatego, że został zaprojektowany by móc latać w takich warunkach. Ktoś chętny wiedzy, proszę bardzo: http://starwars.wikia.com/wiki/CK-6_swoop .

Obrazek
Źródło: http://starwars.wikia.com/wiki/File:Freecobike.jpg

Dobra, wracamy do normy. Modelik składa się całkiem przyjemnie. Budowa jest prosta, przyjazna i ciekawa. Nudy nie ma, elementy właściwie nie powtarzają się, jakoś czas przy tym szybko mija. Parę zdjęć z budowy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model za to mi się ogólnie podoba. Sporo detalów, do których użyto mniej standardowych klocków. Anakina można na szczęście spokojnie wyjąć z kabiny – szyba się otwiera (chociaż jak widzę po jakichś grafikach, to wcale nie powinno mieć szyby, a może i powinno? http://images2.wikia.nocookie.net/starw ... 5/Ck-6.jpg ). Troszkę zdjęć modelu na koniec:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Dość drogie, chociaż jak na Star Wars cena nawet do przełknięcia. Zestaw warto kupić przede wszystkim dla przeuroczego Thi-Sena. Poza tym w miarę standard, chociaż parę ciekawych klocków się znajdzie.

Za
  • Thi-Sen,
  • nowe części,
  • Thi-Sen,
  • dość przyjemny model Freeco Speedera,
  • wspominałem już o Thi-Senie?

Przeciw
  • Cena...
PS: Jak mnie coś kiedyś podkusi bym kupił cokolwiek z Star Wars albo jeszcze gorzej – pisał tego recenzję – trzymajcie mnie z dala od komputera!
PS2: Zdjęcia niestety dość marne, muszę w końcu się dorobić porządnego brystolu we Wrocławiu, a nie skromny papier techniczny.
PS3: Na śmierć zapomniałem. Pod białą szybą znajduje się skrzynia, w której umieszczone są "Binoculars Space". W to samo miejsce również chowany jest miecz świetlny Anakina.
Ostatnio zmieniony 2010-01-27, 23:39 przez rh, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Tego ludzika tak bardzo chciałeś, bo stwierdziłeś że brzydszego nigdy Lego nie zrobiło?

Pojazd jest całkiem ciekawy, ale ten cały Thi-Sen jest paskudny. Przypomina mi skrzyżowanie nutrii z pająkiem...

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#3 Post autor: Filozof »

Dzięki za recenzję.
Jak cena znacznie spadnie, to może kupię.
Thi-Sen nie ma odczepianego tego cypla na czubku głowy?
To bardzo źle :/

Co do recenzji - 3 linki nie działają, musisz oddzielić je od znaków interpunkcyjnych (Thi-Sen, Narglatch i CK-6_swoop).

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#4 Post autor: Kirysowaty »

Zastanawiałem się nad kupnem tego zestawu, ale chyba jednak wezmę na żyletki 7037, który w przyzwoitej cenie 112zł, czyli taniej niż na Allegro, zalega w sklepie.

W wolnej chwili postaram się zrecenzować 8086 Droid Tri-fightera. Już teraz na zaostrzenie apetytu mogę powiedzieć, że jest świetny.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#5 Post autor: Piterko »

Jeden z moich zakupowych "ticków" (by nie powiedzieć - ptaszków). Sam model wygląda bardzo gładko (smooth figure xD) i ma masę przydatnych części. Sama główka Anakina jest... ohydna. Ale za to kolejny kapturek (po Hanie Solo) się przyda. Pudło tak ze 2 razy większe niż potrzeba (powinno być mniej więcej tego jak miał V-wing z 2006 czy 5) i to jest właśnie wyznacznikiem ceny:

V-wing - ok. 60-paru zł
Freeco (mniej więcej taka sama wielkość modelu) - 150 zł (echo base się kłania)

"Oszczędzanie" - taa, jasne

All in all to kolejny z uroczej gamy modeli, same ludziki SW też są "oryginalne" ale tym razem set wygrywa ładnym designem samego modelu.

rh

#6 Post autor: rh »

rh pisze:Freeco (mniej więcej taka sama wielkość modelu) - 150 zł
Freeco za 150? Oszalałeś? 120 to nawet na S@H kosztuje ...

Filozof, dzięki. Ubóstwiam BBCode za jego ułomność.
Kirysowaty pisze: Już teraz na zaostrzenie apetytu mogę powiedzieć, że jest świetny.
Ale ma nudne ludziki ;)
Filozof pisze:Thi-Sen nie ma odczepianego tego cypla na czubku głowy?
Całe to coś poza torsem to jedna wielka całość. Urocza ;)

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#7 Post autor: Filozof »

rh pisze:Całe to coś poza torsem to jedna wielka całość. Urocza ;)
Nie zgodzę się.
Zawsze miałem nadzieję, że lego kiedyś zrobi figurkę Talza.
Zawsze strasznie mi się podobała ta rasa. A oni akurat zrobić jakiegoś wodza z garbem i czubem.
Ehh... Taki jest ładniejszy:
http://starwars.wikia.com/wiki/File:Talz_AA.JPG
Dzisiaj dorwałem dwie nowe figurki (Nute Gunray, Onaconda Farr) i uważam że są dużo ładniejsze :) Nowy wojownik PM (niestety bez zbroi) jest również piękny.
Szkoda mi tego Talza.
Może zestaw kupię jak będzie po 70zł

rh

#8 Post autor: rh »

Filozof pisze:Nie zgodzę się.
Filozof pisze:Dzisiaj dorwałem dwie nowe figurki (Nute Gunray, Onaconda Farr) i uważam że są dużo ładniejsze :)
Wszystko jest kwestią gustu ;)

PS: Mała prośba. Daj linki do tych figurek, bo nie mam pojęcia o jakich mówisz ;)

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#9 Post autor: Piterko »

Freeco za 150? Oszalałeś? 120 to nawet na S@H kosztuje ...
No to właśnie widzisz jaka jest rozpiętość cen w naszym najdroższym, kochanym sklepie z klockami :D

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#10 Post autor: Filozof »

Nute Gunray
Onaconda Farr
Szczególnie ten drugi mi się podoba, ma piękną główkę!

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#11 Post autor: Kirysowaty »

Filozof pisze:Dzisiaj dorwałem dwie nowe figurki (Nute Gunray, Onaconda Farr) i uważam że są dużo ładniejsze
Figurki tak, ale ten wahadłowiec Neimoidian jest paskudny. Sylwetkę zniszczyli.
Filozof pisze:Nowy wojownik PM
PM? Co za PM? Power Miners?
Piterko pisze:No to właśnie widzisz jaka jest rozpiętość cen w naszym najdroższym, kochanym sklepie z klockami :D
W Lubelskim "Krzysiu" 8085 i 8086 są w cenie 101,50zł bodajże.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#12 Post autor: Filozof »

Kirysowaty pisze:Figurki tak, ale ten wahadłowiec Neimoidian jest paskudny. Sylwetkę zniszczyli.
Dlatego kupiłem tylko 2 figurki które wymieniłem... ;)
Kirysowaty pisze:PM? Co za PM? Power Miners?
Tak. Chodzi mi o tą figurkę - http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?M=pm024

Jak coś pisz na pw. nie będę spamował w temacie recenzji.
Ostatnio zmieniony 2010-01-27, 18:57 przez Filozof, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#13 Post autor: nori »

Rh, Ty który Star Wars "nie tolerujesz" kupiłeś zestaw i zrecenzowałeś go tylko dla jednej figurki... Do czego to dochodzi. A ten ludzik jednak budzi mieszane uczucia, w sumie fajnie pasuje do kosmitów z SP3, jednak wygląda jakoś tak ... dziwnie...
Sam pojazd mi się nie podoba, ale o ile lubię SW to Clone Wars nie trawię...
Dzięki za ciekawą recenzję, wyszukiwanie informacji o wydarzeniach, pojazdach i postaciach było dla Ciebie przyjemnością czy katorgą? ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#14 Post autor: rh »

nori pisze:pojazdach i postaciach było dla Ciebie przyjemnością czy katorgą? ;)
Wielkim ubawem z [autocenzura] całego świata SW :)
nori pisze:w sumie fajnie pasuje do kosmitów z SP3
Może właśnie dlatego mi się podoba :)

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#15 Post autor: lugomina »

O, a wiec to jest ta smieszna figurka, ktora w sklepie ujrzalam w pudelku i nie moglam uwierzyc wlasnym oczom - szary bóbr ze szczotka do kibla na glowie ;P
Biedaczek :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

ODPOWIEDZ